Arunkas žavi baltomis ažūrinių žiedų šluotelėmis. Pavasarį ir vasaros metu šis krūmas džiugina savo žiedais, o rudenį – geltona ir rausva lapija. Arunkas puikiai tinka auginimui kieme ar sode, jis idealus natūralistinio ar japoniško stiliaus soduose. Susipažinkime su arunko priežiūra ir vieta sodo dizaine.
Kaip atrodo arunkas
Arunkas (Aruncus) yra daugiametis erškėtinių šeimos augalas. Arunkas kilęs iš Rytų ir Centrinės Šiaurės Amerikos, kur auga drėgnuose lapuočių miškuose, upelių pakrantėse, slėniuose. Dabar šis augalas paplitęs Europos, Vidurio Azijos, Šiaurės Amerikos vidutinio klimato regionuose.
Arunkas savo išvaizda kiek primena baltąją astilbę, tik yra aukštesnis. Arunkas turi statų, iki 2 m užaugantį stiebą, plunksniškus lapus, žydi gegužę-rugpjūtį mažais, baltais, kvapniais, į kekes susitelkusiais žiedais. Arunko žiedų kekės sudaro 20-30 cm ilgio viršūnines šluoteles. Kažkam šios pailgos baltos žiedų šluotelės pasirodė panašios į ožio barzdą, taip augalas gavo savo pavadinimą – išvertus iš graikų kalbos „aruncus“ reiškia ožio barzda. Ožio barzda jis vadinamas ir kitose kalbose, pavyzdžiui, angliškai arunkas – „goatsbeard“.
Arunko žiedai pritraukia naudinguosius vabzdžius, tokius kaip bitės, žiedmusės. Tačiau mažos rudos jo sėklos yra nuodingos tiek naminiams gyvūnėliams, tiek žmonėms.
Arunko rūšys ir veislės
Žinoma virš 10 arunko rūšių. Lietuvoje auginami paprastasis arunkas (Aruncus dioicus) ir šunpetrinis arunkas (Aruncus aethusifolius). Išvesta nemažai gražių, dekoratyvių arunko veislių, besiskiriančių savo dydžiu ir forma, tačiau visų jų priežiūra panaši.
- Arunkas „Misty lace“ – tai paprastojo arunko veislė, užauganti iki 90-120 cm aukščio ir 45-60 cm pločio. Arunkas „Misty lace“ žydi liepos-rugpjūčio mėnesiais.
- „Bronze“ – žemaūgė šunpetrinio arunko veislė, užauganti apie 30 cm aukščio. Smulkiai karpyti šio arunko lapai turi rusvą atspalvį, rudenį parausta. Žydi birželio-liepos mėnesiais, baltais žiedais.
- Arunkas „Horatio“ – tai neaukšta (60-90 cm) paprastojo arunko veislė dailiais ažūriniais lapais, retokais, kremiškai baltais žiedynais. Žydi liepą-rugpjūtį.
- Arunkas „Kneiffii“ – ši kompaktiška paprastojo arunko veislė užauga iki 90 cm aukščio ir turi smulkesnius nei kitos veislės lapus. „Kneiffii“ veislės žiedai yra mažiau efektingi, tačiau šio arunko lapija itin patraukli, o rudenį įgauna šiltą bronzinį atspalvį. Žydėjimo laikas – gegužės pabaiga-birželis.
Arunko sodinimas
Arunkas klesti pavėsingose, drėgnose vietose, kur daugeliui kitų dekoratyvių augalų augti sunkoka. Mūsų platumose, skirtingai nuo karštesnių kraštų, jis gali augti ir saulėje. Tai puikus augalas vietoms su drėgna dirva, miško tipo sodams. Arunkas gali augti praktiškai bet kokioje dirvoje, tačiau geriausiai jausis priemolyje arba smėlyje, maistingų medžiagų turinčiose drėgnose dirvose.
Arunkas plinta šakniastiebiais. Jis auga lėtai ir todėl dažnai yra apsodinamas drėgmę mėgstančiais vienmečiais augalais, kurie užpildo tuščius tarpus tarp arunko augalų, kol šie įsitvirtina. Geriausias arunko dauginimo būdas yra krūmo dalijimas. Dalinant krūmą jums prireiks fizinės jėgos, nes arunko šakniastiebiai yra kieti. Galite užsiauginti arunką ir iš sėklų, tačiau tam reikia stratifikavimo ir daug daugiau kantrybės. O jei norite greitesnio rezultato, rinkitės medelyne paaugintą arunko sodinuką.
Arunko dauginimas krūmo dalijimo būdu
Padalyti arunko krūmelį ne visada lengva. Šis šakniastiebinis augalas formuoja tankius požeminius gumulėlius, kurie lengvai įsišaknija ir dauginasi. Tačiau turėkite omenyje kad arunko šakniastiebiai yra labai kieti ir reikalauja jėgos, norint juos iškelti iš žemės ir padalinti.
Arunką dalinkite pavasarį arba rudenį. Iškelkite arunko šaknis, kasdami žemę aplink augalo perimetrą. Kastuvu arba šakėmis pakelkite sunkų šakniastiebį nuo žemės. Padalinkite šakniastiebį į kelias dalis aštriu peiliu. Kiekviena atskirta dalis turi turėti bent vieną pumpurą ir keletą šaknų. Pjaukite tvirtas, sumedėjusias augalo šaknis atsargiai, kad nesusižeistumėte. Pasodinkite atskirtas augalo dalis naujoje vietoje, išlaikydami bent 60 cm atstumą tarp krūmelių. Būkite kantrūs laukdami, kol nauji augalai įsitvirtins. Po dalijimo arunko krūmeliai gali kelis sezonus nežydėti.
Arunko dauginimas sėklomis
Jei nusprendėte užsiauginti arunką iš sėklų, pirmiausia apsiginkluokite kantrybe. Šis daugiametis auga ir įsitvirtina iš lėto. Arunko sėklų ieškokite specializuotose pardavimo vietose arba surinkite prinokusias, išdžiūvusias rudas sėklų ankštis nuo paties augalo.
Arunko sėklos bus daigesnės, jei 3-4 savaites prieš sėją pašaldysite jas šaldytuve. Toks procesas vadinamas stratifikacija. Stratifikuojant imituojamas natūralus gamtinis procesas, kai sėklos po jų atšaldymo gauna signalą išnirti iš ramybės būsenos. Jei daiginsite arunką patalpoje, paruoškite 5 cm vazonėlius arba daiginimo indus su standartiniu sėklų daiginimo mišiniu.
Pasėkite arunko sėklas ant dirvos paviršiaus ir švelniai įspauskite į dirvą. Dygimui reikalinga šviesa, todėl vazonėlių neuždenkite. Atsargiai laistykite ir perkelkite į vėsią, šviesią patalpą su maždaug 12-15 °C temperatūra. Dygimas trunka nuo 2 iki 5 savaičių. Vazone palikite po vieną daigą. Kai daigai pasieks 5-8 cm aukštį, pradėkite juos grūdinti pratindami prie lauko sąlygų.
Jei norite sėti arunką iškart lauke, palaukite, kol pasibaigs pavasarinės šalnos. Paruoškite lysvę. Negiliai pasėkite po vieną sėklą kas 60-90 cm užberdami jas labai plonu žemės sluoksniu arba įspausdami į dirvą. Palaukite 2-3 savaites, kol sėklos sudygs, tada praretinkite augalus 90–120 cm atstumu. Daigams būtina pastovi drėgmė. Būkite kantrūs, nes gali užtrukti keletą metų, kol augalai įsitvirtins.
Arunko sodinuko sodinimas
Geriausia sodinti arunką pavasarį, kad per šiltąjį sezoną jis galėtų tinkamai įsitvirtinti. Galima jį sodinti ir anksti rudenį, maždaug šešias savaites iki pirmųjų šalčių. Daugiamečiui augalui reikia laiko įtvirtinti savo šaknis, kol žemė neužšąla.
Nesvarbu, ar arunką įsigijote medelyne, ar užsiauginote savo augalus iš sėklų arba padalijus krūmą, persodinti jį į nuolatinę augimo vieta yra gana paprasta. Geriausia tai daryti pavasarį, kai praeina šalnų tikimybė. Įsitikinkite, kad sodinukas turi bent keletą tikrųjų lapų. Paruoškite duobę, maždaug 1,5 karto didesnę už sodinamo augalo šaknis. Sukaskite duobėje žemę ir, jei reikia, papildykite ją kompostu. Įstatykite augalą į duobę dirvožemio paviršiaus lygyje. Atsargiai užpildykite duobę žemėmis ir palaistykite sodinuką. Būkite pasiruošę tam, kad pirmus kelerius metus arunkas augs lėtai.
Nors pasodinti arunko sodinukai gali atrodyti maži, jų klestėjimui būtinas gana didelis atstumas. Šie daugiamečiai augalai gali užaugti iki 180 cm aukščio ir iki 120 cm pločio, todėl sodinkite arunkus 60–120 cm atstumu vieną nuo kito. Galite arunkų priekyje pasodinti vienmečių gėlių, toleruojančių dalinį pavėsį, taip užpildydami tuščią erdvę tarp jaunų arunko augalų.
Arunko auginimas ir priežiūra
Arunkas nėra lepus augalas, jį paprasta auginti ir prižiūrėti. Lentelėje pateikiame pagrindinius arunko priežiūros darbus.
Laistymas | Arunkui reikia daug vandens. Jei dirva išdžiūsta, jo lapija gali greitai nuvysti ir paruduoti. Arunkas blogai jaučiasi sausros metu, jam reikia nuolat drėgnos, šlapios dirvos. Tačiau įsitikinkite, kad dirva neužmirkusi, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. |
Tręšimas | Arunką tinka tręšti organinėmis trąšomis. Kasmet atnaujinkite aplink augalą komposto, kiminų ar lapų mulčio sluoksnį, taip imituodami natūralią arunko augimo terpę miškuose. Jei dirvožemis ypač skurdus, pirmaisiais auginimo metais galite jį praturtinti lėto veikimo universaliomis trąšomis. Tačiau nepadauginkite azoto – dėl per didelio jo kiekio arunko stiebai gali tapti silpni, perdėtai išvešės lapija, o žiedų bus mažai. |
Genėjimas | Arunkas nereikalauja genėjimo, nebūtina šalinti nužydėjusių žiedų (tai nepaskatins pakartotinio žydėjimo). |
Persodinimas | Arunkas gali augti vienoje vietoje ilgą laiką. Šį augalą reikia padalinti tik po 10-15 metų augimo. |
Žiemojimas | Arunkas atsparus šalčiams. Prieš žiemą jis nupjaunamas, paliekant 3–4 cm aukščio stiebus. |
Arunko ligos ir kenkėjai
Arunką retai puola kenkėjai, tačiau jis gali susirgti šaknų puviniu. Mat nors šis augalas mėgsta drėgną dirvožemį, dirvos užmirkimas jam kenkia. Arunkas negali išgyventi stovinčiame vandenyje ar vandens prisisunkusiame dirvožemyje. Ankstyvieji šaknų puvinio požymiai – nukritę, suvytę lapai, nepaisant pakankamos drėgmės. Iškasus šakniastiebiai gali atrodyti pajuodę, silpni ar supuvę. Susidūrus su šaknų puviniu, reikia išpjauti ir pašalinti užkrėstas dalis arba persodinti augalą į vietą su geresniu drenažu. Drenažą galite pagerinti pridėdami kiminų, komposto ar lapų mulčio.
Arunkas sodo dizaine
Arunkai sodinami pavieniui ar grupėmis tarp medžių ir krūmų, ant žalios vejos, mišriose gėlynuose kartu su kitais augalais. Arunkus tinka auginti palei pastatų sienas, kaip foninį augalą ryškesnėms gėlėms, miško tipo soduose, natūralistiniuose, japoniškuose soduose. Derinkite arunką su augalais, kurie mėgsta turtingą, drėgną dirvą ir dalinį pavėsį. Geri arunko kompanjonai – snapučiai, paparčiai, astilbė, sinavadas.
Šaltiniai
https://www.bhg.com/gardening
https://www.thespruce.com
https://www.epicgardening.com/goatsbeard
Nuotraukos asociatyvinės © Canva