Skip to content

Įkvepiančios daržo ir sodo idėjos: laukinis sodas, kas yra lėtoji sodininkystė bei hortifuturizmas 

Įkvepiančios daržo ir sodo idėjos: laukinis sodas, kas yra lėtoji sodininkystė bei hortifuturizmas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar jau galvojate apie tai ką sodinti šiais metais savo sode ir darže? Ar sodo tendencijos keičiasi kas sezoną? Kai kurios, mikro tendencijos, be abejo, keičiasi, tačiau, kaip ir kitose srityse, yra kelios universalios tendencijos, kurios mus lydi jau kelerius metus ir neabejotinai išliks…. tikrai ilgam! To tikimės, nes kas gali būti gražiau ir naudingiau už harmoningą ir laukine gamta įkvėptą daržą? Štai kelios įkvepiančios daržo ir sodo idėjos jau planuojantiems savo sodą bei daržą. Skaitykite toliau ne tik apie laukinę gamtą, bet ir apie „neongarden“, „hortifuturizmą“ ir naktinius sodus. Taip pat aptarsime spalvų tendencijas bei vis labiau pasaulyje įsitvirtinančią lėtos sodininkystės („slow gardening“) tendenciją.

Daržo ir sodo idėjos – dar daugiau natūralumo

Laikui bėgant sodas palaipsniui virsta harmoninga, laukine gamtos karalyste, kurioje žmogaus kišimasis užleidžia vietą augalų spontaniškumui. Vietinės rūšys susipina į užburiantį šokį, kurdamos vaizdingas kompozicijas, kurių grožis slepiasi netikėtuose kampeliuose. Sodas nustoja būti tik augalų kolekcija ir tampa oaze, kurioje gamtos harmonija spinduliuoja stiprybę ir įkvepia atvirumui gamtos unikalumui. Tokiame sode vis labiau išmokstame pastebėti ir įsilieti į gamtos grožį, o ne tik kaskart įžengus matyti kokie darbai dar nepadaryti. Sodas nebėra tik poilsio vieta ar dekoratyvinė erdvė, bet susitikimų su laukiniu ir autentišku grožiu, besivadovaujančiu savais dėsniais, katalizatorius. Šiame laukiniame sode žmogus nustoja būti tik augalų prižiūrėtoju ir tampa harmoningos gamtos simfonijos dalyviu.

Perdėtas dėmesys pusiausvyrai ir tvarkai riboja atvirumą natūralumui, spontaniškumui ir netikėtumams. Todėl tarp šių metų tendencijų pagrindinė žinutė – nebeieškoti pavyzdžio, o atrasti kūrybos meną. Tik nuo mūsų pačių priklauso, kokia augalų kolekcija, kompozicija ar sodo visumos formavimo būdas mums patiks. Tuo pat metu naujos koncepcijos planuojant jo plėtrą apima grįžimą prie šaknų ir atsigręžimą į vietines rūšis, didesnės laisvės suteikimą sodo augalams ir mums patiems galimybę naudotis ekologiškais produktais (jeigu patys auginate daržoves).

Sodo idėjos: dar daugiau natūralumo

Kaip sukurti „laukinį“ sodą ar daržą

  • Rinkitės vietinius augalus, kurie yra natūralūs jūsų regione. Jie yra prisitaikę prie vietos sąlygų ir pritrauks vietinę gyvūniją. Galite išbandyti auginti linus, kuriuos rudenį išdžiovinus galėsite sukurti gražią sausą puokštę. Taip savo darže galite pasodinti vaistinius putoklius, paprastasias bitkrėsles, trispalves našlaites, paprastasias pakalnutes. Lietuviškuose darželiuose tradiciškai buvo auginama daug krūmų, tokių kaip erškėčiai, paprastosios alyvos, darželiniai jazminai, guobalapiai, baltosios lanksvos
  • Įrenkite lesyklėles paukščiams, kad paskatintumėte paukščius sukti lizdus sode. Įsitikinkite, kad jie pastatyti saugioje vietoje. Tvenkiniai, fontanai, ar kitos nedidelės vandens talpos pakvies paukščius ir kitus gyvūnus į jūsų sodą.
  • Palikite natūralių medžiagų, pavyzdžiui, šakų, žolės ir lapų, iš kurių gyvūnai gali susikurti lizdus. Įdėkite į sodą akmenų ir rąstų, kad suteiktumėte prieglobstį smulkiems gyvūnams. Įrenkite alpinariumą.
  • Sodinkite gėles, kurios vilioja bites, drugelius ir kitus apdulkinančius augalus vabzdžius. Tai naudinga sodui ir aplinkai. Tai gali būti facelijos, levandos, serenčiai, ežiuolė. Venkite naudoti dirbtinius pesticidus ir chemines trąšas – naudokite kompostą bei naturalias trąšas.
  • Ribokite intensyvų augalų genėjimą. Leiskite kai kurioms sodo vietoms vystytis natūraliau!
  • Atminkite, kad šis procesas gali užtrukti. Sodas su natūraliais elementais vystysis ir pritrauks vis daugiau gyvybės formų, kai tik sukursite tinkamas sąlygas.

Tuo pačiu galime šiek tiek ištrinti ribą tarp dekoratyvinių ir naudingų augalų. Gėlyno pakraščiuose galite pasodinti žirnių, moliūgų, cukinijų, lapinių kopūstų ar salotų. Taip pat puošniai atrodys vaistažolių kampelis, kuriame galėtų augti mėtos, melisos, čiobreliai, pelynas ir nuostabiai žydinčios medetkos

Sodo idėjos: ežiuolės

„Viva La Vida“ sodo idėjos ir spalvų plėtra

Minimalizmas, kuris lauko baldų temoje nekintamai karaliauja, užleidžia vietą žydintiems (tiesiogine prasme) raštams ir spalvoms. Spalvų, formų ir tekstūrų kompozicijos yra svarbiausios – jos turi jaudinti, skatinti tyrinėti ir aktyviai bendrauti su gamta. Taigi, ką turėtumėte auginti savo sode, kad pagyvintumėte savo erdvę? Gausiai žydintys rožių krūmai, vijokliniai ir laipiojantys augalai (pavyzdžiui raganė), egzotiškos bugenvilijos, pasakiški triskiaučiai migdolai ar visterijos suteiks gyvybingos energijos ir kartu sukurs nuotaikingas ramybės vietas.

Sodo idėjos: ryškios spalvos

Sodo idėjos ir 2024 metų spalva

Taip pat galite atsižvelgti į madingiausią šių metų spalvą, kurią kasmet paskelbia Pantone institutas. Pasak JAV prognozuotojų, būtent PANTONE 13-1023 “Peach Fuzz” (ryški persikinė) spalva 2024 metais turėtų dominuoti visose su dizainu susijusiose srityse. Oranžinės spalvos paletė sukuria ramybės ir šilumos atmosferą, įkvepiančią susimąstyti ir pasinerti į „čia ir dabar“. Tad savo gėlių sodelį galite paįvairinti persikinio atspalvio jurginais, lelijomis, gvazdikėliais ar aromatingomis rožėmis.

Sodo idėjos: 2024 spalva

Sodo idėjos „Neongarden“ ir „hortifuturizmas“ – daržas tiesiai iš mokslinės fantastikos

Tai vienos iš naujesnių tendencijų. Jei mėgstate naujoves arba esate pasakiškų peizažų ar sodų iš mokslinės fantastikos mėgėjai, ši tendencija gali jus sudominti. Skamba neįtikėtinai? Naujausios sodų tendencijos – tai „hortifuturizmas“ ir „neongarden“: joms būdingos drąsios, ryškios, net įkyrios spalvos ir formos. Paklausūs ryškių, neoninių ir labai sodrių spalvų – žalių, violetinių, rausvų, geltonų, oranžinių – augalai. Hortifuturistinis sodas turėtų atrodyti tarsi iš pasakos: per vešlią žalumą teka upelis, gieda paukščiai, pasirodo įvairiaspalvės maloniai kvepiančios gėlės. Neoninėmis spalvomis siekiama suteikti energijos tiek dieną, tiek naktį. Į daržą įterpiami stikliniai arba metaliniai objektai ir elementai, įkvėpti futurizmo plačiąja prasme.

Neoninės gėlės

Geros savijautos sodo idėjos: atraskite savo šaltinį žalioje šventykloje

Laukinėje sodo gamtoje slypi stebinanti gyvybės galia, kuri nuolat pulsuoja įvairiais pavidalais ir formomis. Kiekvienas žingsnis į šią gamtos karalystę tampa kelione į gamtos gelmes, iš kurių sklinda augalų ošimas, paukščių čiulbėjimas ir gėlių kvapas. Šioje pulsuojančioje floros ir faunos simfonijoje lengviausia sugrįžti į save – atsipalaiduoti, atsikvėpti nuo kasdienių darbų ir pasiklysti tyloje. Mūsų nuomone, tai vertingiausia tendencija, užvaldžiusi mūsų sodų pasaulį – atrasti gydomąją augalų galią.

Tad ir augalus rinkitės intuityviai, sodinkite tai, kas turi maloniausias asociacijas. Taip pat verta atsižvelgti į tai, kiek augalas reikalauja priežiūros ir rinktis galbūt daugiau daugiamečių ir nereiklių augalų, kad vasaros sezono metu liktų laiko jais pasigrožėti, o ne tik užsiimti nesibaigiančiais sodo darbais.

Sodo idėjos: laukinė pieva

Naktinis sodas

Ši tendencija patiks sodininkams, kurie nevengia nuotaikingos estetikos! Virtualioje erdvėje didėjant susidomėjimui gotikiniais sodais, o „Z“ kartai – romantiškais ir net dramatiškais kraštovaizdžiais, atsiranda „naktinių sodų“ tendencija. Kas tai yra iš tikrųjų? Tokią atmosferą galite sukurti, pavyzdžiui, naudodami dekoratyvinę keramiką, stilizuotą statulomis ir skulptūromis bei mistišku apšvietimu. Tai taip pat aktualu tiems, kas vakarais daug laiko praleidžia sode arba mėgsta nustebinti savo svečius. Be abejonės, ši tendencija reikalauja daugiau investicijų, bet yra verta dėmesio.

Naktinis sodas

Lėtoji sodininkystė – „slow gardening“

Iš visų 2024 m. sodininkystės tendencijų lėtoji sodininkystė reikalauja daugiausiai atsidavimo, nes ja siekiama pakeisti kai kurias stipriai įsišaknijusias mūsų tendencijas. Ji verčia gerbti natūralius ciklus (paros, metų laikų, orų kaitą), paisyti darbų tvarkos ir jų atlikimo formos ir taip kovoti su polinkiu skubėti. Norint suprasti, kas yra lėtoji sodininkystė ir kaip ši tendencija iš tikrųjų veikia mūsų gyvenimą, verta susipažinti su jos principais.

  • Sąmoningesnis dekoratyvinių augalų, vaisių ir daržovių auginimo būdas – skatinti pagarbą gamtai, mokantis apie joje vykstančius procesus.
  • Darbai sode turi būti atliekami savo jėgomis, naudojant kuo daugiau rankinių įrankių, taip dar labiau suartėjant su žeme ir augalais.
  • Sodo darbai turi būti atliekami neskubant, kad galėtume visapusiškai įvertinti augalų augimo stebuklą ir bendravimo su gamta vertę.
  • Sodas turėtų būti kuriamas naudojant augalus, kurie natūraliai tinka tai vietovei, iš klimato pasisemia viską, kas geriausia, ir duoda gerą derlių be dirbtinių trąšų.
  • Tokiam sodui augalus pasirinkti paprasta: jie turi būti malonūs akiai, teikti pavėsį, maitinti žmones ir gyvūnus ir kartu skatinti sezoninę aromaterapiją.
  • Lėtoji sodininkystė – tai sąmoningas įvairių rūšių gyvūnų, įskaitant paukščius ir vabzdžius, buveinių kūrimas, su kuriais reikia išmokti gyventi simbiozėje ir darnoje.
  • Lėta sodininkystė yra vaistas nuo nuolatinio skubėjimo, tačiau ji neturi nieko bendra su tinginyste – ji moko nuolatinio, reguliaraus darbo, kuris nepranoksta žmogaus galimybių, o teikia pasitenkinimą.

Šaltiniai:
https://www.gardendesign.com/trends/2024.html
https://deccoria.pl/artykuly/porady-ogrodnicze/trendy-ogrodnicze-2024-co-warto-uprawiac
https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zakladanie-ogrodu/15525-natura-wzywa-trendy-ogrodowe-na-2024

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *