Skip to content

Vario sulfatas ir jo nauda sode. Kaip ir kada turi būti purškiami vaismedžiai?

Vario sulfatas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kartu su pavasariu ir bundančia gamta į sodus sugrįžta ir kenkėjai. Pabudę po žiemos sąstingio jie nieko nelaukdami imasi savo kenkėjiškos veiklos. Jų nenaikinant ir leidžiant viskam vykti sava vaga, kai kurie vaismedžiai gali ne tik neišsprogti ar neišauginti derliaus, bet net ir žūti. Todėl vos kiek atšilus, maždaug kovo viduryje, sodai turi būti nupurškiami pirmąjį kartą. Tam dažniausiai naudojamas vario sulfatas, nors yra ir kitokių preparatų kenkėjams naikinti.

Labai svarbu nepavėluoti su pirmuoju sodo purškimu. Toliau rasite svarbiausius patarimus, kada purkšti sodą, kuo ypatingas vario sulfatas ir kaip dar galima apsiginti nuo nubudusių kenkėjų.

Pirmasis vaismedžių purškimas

Pavasarinis vaismedžių purškimas yra ne pasirinkimas, o būtinybė. Jeigu norime sveiko, gerą derlių duodančio sodo, privalome tuo pasirūpinti dar ankstyvą pavasarį. Galima sakyti, kad sodo priežiūroje pavasarį yra trys svarbiausi darbai:

Pirmą kartą kriaušės, obelys, trešnės, vyšnios ir visi kiti vaismedžiai purškiami ankstyvą pavasarį. Vos tik saulutė pašildo šilčiau, kenkėjai tuoj nubunda iš žiemos sąstingio ir lenda iš savo slėptuvių, ieškodami maisto. Taigi mūsų tikslas – užkirsti jiems kelią, kol nesuspėja padaryti neatitaisomos žalos sodui. Tik stiprūs ir sveiki vaismedžiai gali sėkmingai nuo jų apsiginti.

Įprastai pirmasis purškimas atliekamas kovo viduryje – kovo antroje pusėje. Tačiau čia svarbiausia yra oro temperatūra. Efektyviausias purškimas, kai oras sušyla iki 5–20 °C. Optimaliausias – prie 10–12 °C. Taigi jeigu kelias dienas laikosi panaši temperatūra, laikas pirmajam vaismedžių purškimui.

Vaismedžių purškimas

Kodėl naudojamas vario sulfatas?

Pirmasis pavasarinis vaismedžių purškimas dar vadinamas mėlynuoju purškimu, kadangi dažniausiai jo metu naudojamas vario sulfatas. Vario sulfatas – tai mikroelementinės vario trąšos, kurios išsiskiria savo mėlyna kristalų spalva. Šios trąšos gerai prasiskverbia į vaismedžius, praturtina juos trūkstamomis mineralinėmis medžiagomis ir sustiprina augalo atsparumą kenkėjams bei ligoms. Be to, vario sulfatas naikina įvairius grybelius, stabdo jų plitimą ir apsaugo sodą nuo grybelinių ligų.

Vario sulfatas

Kuo naudingas vario sulfatas?

Vario sulfatas yra universalus kenkėjų ir ligų naikintojas. Puikiai naikina ir tuos, kurie kenkia vaismedžių medienai, ir tuos, kurie kenkia jų vaisiams. Pasaulyje jis naudojamas jau nuo XIX a. vaismedžių ir uoginių augalų purškimui. Jis apsaugo augalus nuo chlorofilo kiekio sumažėjimo juose. Trūkstant vario, vaismedžių lapai tampa šviesiai žali, pabąla jų viršūnėlės, trūkinėja žievė, atsiranda ataugų. Augalas tampa nebeatsparus kenkėjams ir grybinėms infekcijoms.

Vario sulfatas taip pat naudojamas:

  • samanų ir kerpių augimo ant vaismedžių stabdymui;
  • apsaugai nuo dumblių augimo gėlių vazonuose;
  • vario nepakankamumo dirvoje korekcijai;
  • dumblių žydėjimo židinių kontrolei vandens rezervuaruose ir baseinuose;
  • medinių stulpų, kuolų, konstrukcijų, pastatų impregnavimui.

Tai įdomu: vario sulfatas naudojamas laboratorijose analitiniam darbui bei mokomiesiems tikslas. Iš jo galima išauginti mėlynąjį kristalą.

Vario sulfatas: tirpalas purškimui

Pirmuoju purškimu purškiami dar miegantys vaismedžiai. Purškiama ant plikos medienos, prieš sprogstant pumpurams, kai dar nesimato jokių sprogimo požymių. Svarbu parinkti ir tinkamas oro sąlygas šiam darbui:

  • palanki paros oro temperatūra (10–12 °C);
  • rami, ne vėjuota diena;
  • tinkamesnė apniukusi, ne saulėta diena, ir
  • artimiausias 2–3 valandas nenumatomas lietus.

Jeigu bus purškiama per karštą dieną, kepinant saulei, preparatas išdžius ir norimo rezultato nepasieksite. Taip pat nutiks ir esant stipriam vėjui, kai bus nupučiamas įvairiomis kryptimis, bei lyjant lietui, nes bus nuplaunamas.

Vaismedžiai purškiami 1 proc. vario sulfato tirpalu: 100 g vario sulfato ištirpdoma 10 l vandens. Geriau tirpsta šiltame, tačiau ne karštame vandenyje. Prieš purškiant, tirpalą atvėsinkite.

Pirmuoju purškimu taip pat patariama nupurkšti žemę aplink vaismedžius. Taip padidinama apsauga nuo grybelinių ligų.

Vario sulfatas

Kam dar naudojamas vario sulfato tirpalas?

Vario sulfato 1 proc. tirpale rekomenduojama pamirkyti vaismedžių, vaiskrūmių, uogakrūmių šaknis prieš sodinant. Taip pat jame patariama prieš sodinimą pamirkyti šakniagumbius, svogūnėlius. Tai puiki įvairių ligų prevencija.

Taip pat 1 proc. vario sulfato tirpalas naudojamas genėjimo įrankių, medinių šiltnamio konstrukcijų, kuolų dezinfekavimui.

O medienos apsaugai nuo grybelio ir impregnavimui naudojamas 3 proc. vario sulfato tirpalas: 100 g maišoma su 3 l vandens.

Kuo dar purškiami vaismedžiai pirmuoju purškimu?

Be vario sulfato tirpalo vaismedžių purškimui naudojami ir kiti preparatai:

  • Greito poveikio varis skirtas apsaugoti augalus nuo vario stokos bei nepalankių aplinkos veiksnių keliamo streso. Tinkamas naudoti ir ekologiniuose ūkiuose.
  • Burgundijos rinkinys – tai vario sulfato ir kalcinuotos sodos mišinys. Skirtas chorozės, lapų apnašų, dėmių, kritimo, džiūvimo, augalo nekrozės prevencijai.
  • Bordo mišinys su vario preparatu ir kalciu. Paskirtis panaši kaip Burgundijos rinkinio.
  • Geležies sulfatas naudojamas naikinti ant medžių augančias kerpes ir po medžiais augančias samanas. Svarbu: geležies sulfatas purškimui naudojamas vienas, su kitais preparatais nemaišomas. Tačiau lipnumui padidinti, kad tirpalas nenutekėtų nuo šakelių ir pumpurų, jį galima maišyti su kalio muilu. Panaudojus šiuos preparatus kartu, ant vaismedžių sukuriama tarsi apsauginė plėvelė.
Vaismedžių purškimas

Tolesni vaismedžių purškimai

Antrasis vaismedžių purškimas atliekamas prieš pat žydėjimą. Kai žiedai jau sukrauti, aišku, kad augalas tuoj pražys, tačiau dar nežydi. Antrasis purškimas taip pat skirtas apsisaugoti nuo ligų, tačiau kartu galima naudoti ir insekticidus nuo kenkėjų. Nuo ligų rekomenduojama purkšti tais pačiais preparatais kaip ir pirmuoju purškimu. Kartu su jais patariama naudoti ir insekticidus kenkėjams. Geresniam žydėjimui ir sveikų vaisių mezgimui purškiama boro druskos tirpalu.

Trečiasis sodo purškimas atliekamas, kai žiedai tik peržydi, krintant žiedlapiams. Šiam purškimui naudojami tie patys preparatai kaip ir antrajam purškimui.

Dažniausiai šių trijų purškimų brandžiam sodui pilnai pakanka iki pat rudens. Tačiau jauniems, iki 5 metų amžiaus medeliams, paprastai prireikia daugiau priežiūros ir daugiau purškimų. Vasarą vaismedžiai purškiami pagal poreikį ir iškilusią problemą.

Rudeninis purškimas atliekamas po to, kai vaismedžiai numeta lapus. Kaip ir pirmasis pavasarinis, taip ir šis purškimas yra prevencinis. Purškiama tais pačiais preparatais kaip pirmąjį kartą pavasarį.

Vaismedžių purškimas

Kada negalima purkšti vaismedžių?

Jokiu būdų nepurkškite augalų jų žydėjimo metu. Žiedus lanko bitės, kurioms chemikalai gali būti mirtinai pavojingi. Be to, iš nupurkštų žiedų bitutės suneš chemikalais užterštas žiedadulkes ir rezultate – teks valgyti chemija „pagardintą“ medų.

Šaltiniai:

  1. https://www.woodbridgefruittrees.com.au
  2. https://burgerfarms.com/when-should-i-spray-my-fruit-trees/
  3. https://www.bobvila.com/articles/when-to-spray-fruit-trees/
  4. https://growgreatfruit.com/spring-spraying-fruit-trees/
  5. https://tuigarden.co.nz/inspiration-hub/ideas-and-inspiration/fruit-tree-spraying-guide/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *