Skip to content

Medžių balinimas: kokį mišinį pasirinkti? Kada geriau balinti – rudenį ar pavasarį?

Medžių balinimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Patyrę sodininkai dažnai grūmoja pirštu sakydami, kad medžių balinimas yra ta procedūra, kuria kiekvienas sezonas jūsų sode turėtų prasidėti arba baigtis. Norint suprasti, kodėl reikia balinti medžius, reikia žinoti ir suprasti šios procedūros esmę. Pagrindinis medžių balinimo tikslas – apsaugoti jų žievę, taip pat gydyti ir dezinfekuoti žaizdas.

Taip pat medžių balinimas apsaugo jūsų sodą ne tik nuo gamtos kaprizų, bet ir nuo kenkėjų, ligų sukėlėjų ir įvairių mikrobų antplūdžio. Ši procedūra, o kai kur tapusi jau ir tradicija, yra tikrai sena. Žinoma, šiuo metu naudojamos priemonės gerokai skiriasi nuo naudotų anksčiau. Kad ir koks gausus būtų pasirinkimas priemonių, skirtų medžių balinimui, svarbiausi klausimai, pradedantiesiems sodininkams išlieka tie patys. Kada geriau balinti medžius? Rudenį ar pavasarį? Kokios sudėties mišinį geriau pasirinkti? Į šiuos klausimus, mes su jumis šiandien ir pabandysime rasti atsakymus.

Kuo balinti medžius?

Mišiniai medžių balinimui

Ieškant priemonių vaismedžių balinimui, dažniausiai pirmenybė teikiama tiems produktams, kurių sudėtyje yra šie komponentai:

  • kalkės
  • kreida
  • akriliniai ir emulsiniai dažai vandens pagrindu, skirti medžiams baltinti
  • PVA klijai
  • molis
  • perpuvęs mėšlas

Balinimo mišiniai, kuriuos galite pasigaminti patys

Paruošti balinimo mišinį galima ir namuose. Štai keletas receptų:

  1. 2,5 kg kalkių, 200 g PVA klijų, 500 g vario sulfato. Viską sumaišykite ir ištirpinkite metaliniame kibire su 10 litrų vandens. Po 2–3 valandų galite balinti savo vaismedžius.
  2. 1 kg perpuvusio mėšlo, 1 kg kalkių, 200 g vario sulfato. Viską supilkite į metalinį kibirą su 10 litrų vandens ir išmaišykite. Po to palikite tirpalą 2 valandas brinkti ir po to galėsite naudoti.
  3. 2 kg gesintų kalkių, 1 kg riebaus molio, 250 g vario sulfato, 1 kastuvo mėšlo. Viską užpilkite 10 litrų vandens, palikite 2 valandoms brinkti ir galėsite naudoti.
Kada balinti medžius?

Medžių balinimas su emulsiniais dažais

Be visų kitų priemonių medžių balinimui, galite naudoti ir jau paruoštus akrilinius arba emulsinius dažus. Juose jau yra visų reikalingų medžiagų ir elementų, kurie apsaugos medį nuo saulės ir ligų sukėlėjų. Tačiau yra vienas tokių priemonių minusas – po tokiais dažais medžių žievė praktiškai nekvėpuoja, todėl juos galite naudoti tik suaugusiems vaismedžiams.

Medžių balinimas rudenį

Medžių balinimas rudenį

Kad būtų lengviau apsispręsti kada balinti medžius, pasidomėkime plačiau ir panagrinėkime rudeninio balinimo trūkumus ir privalumus. Jei nuspręsite savo vaismedžius balinti rudenį, specialistai rekomenduoja tai daryti spalio pabaigoje ar lapkričio pradžioje, kai nukrenta paskutiniai lapai, praeina rudeniniai lietūs ir oro temperatūra nukrenta iki +3–+2 °C temperatūros. Sodo medžių balinimas šiuo laikotarpiu apsaugos kamieną ir skeletines šakas nuo pažeidimų, kuriuos sukelia temperatūros svyravimai, taip pat nuo ledo plutos susidarymo, kuri pavojinga šilumą mėgstantiems augalams.

Galima būtų išskirti šiuos rudeninio balinimo privalumus:

  • Sunaikinamos medžiuose žiemoti susiruošusios erkės, žiedgraužiai, baltasparniai, lapgraužiai, kandys ir amarai.
  • Stipriai sumažėja patogeninių mikroorganizmų ir bakterijų skaičius.
  • Atšalus orams, medžiai apsaugomi nuo temperatūros pokyčio.

Rudeninio balinimo trūkumai:

  • Užsitęsę lietingi orai. Jei apsauginį mišinį užtepėte per anksti, o rudenį ir toliau smarkiai lyja, balinimo mišinys bus daug greičiau nuplautas ir jūsų darbas nueis niekais.
  • Jeigu staiga užklups didelės šalnos, jūs nespėsite nubalinti medžių.
Kaip balinti medžius?

Kaip balinti medžius rudenį?

Rudeninį balinimą galite atlikti tol, kol oro temperatūra išlieka aukštesnė už nulį. Prieš balinimą nuo medžio žievės turite būtinai nuvalyti samanas, kerpes ir negyvus žievės gabalėlius. Tai galite padaryti tiesiog rankomis, apsimovę darbines pirštines arba mediniu peiliu. Viską, ką nuvalysite nuo medžių kamienų, kruopščiai surinkite, išneškite iš sodo ir saugiai sudeginkite.

Po to jau galite pereiti prie medžių balinimo. Pasirinktą mišinį ant medžių kamienų tepkite sausą ir giedrą dieną teptuku arba voleliu. Galite purkšti purkštuvu. Jeigu jūsų sode yra vyresnių nei 5 metų medžių, tai ant jų kamienų, nuo pat žemės iki skeletinių šakų pagrindo užtepkite du sluoksnius balinamojo mišinio.

Medžių balinimas pavasarį

Medžių balinimas pavasarį

Jeigu nusprendėte savo vaismedžius balinti pavasarį, geriausia tą padaryti būtų kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje. Svarbiausia visa tai suspėti atlikti, kol dar nepasirodė pirmieji lapai ir į paviršių neišlindo dirvožemyje ir medžių kamienų atplaišose žiemojantys kenkėjai. Žinoma, viskas priklauso nuo pavasarinių orų ir kaip greitai jūsų sodas bunda iš po žiemos miego.

Pavasarinio medžių balinimo privalumai yra šie:

  • Pavasarį nubalinę vaismedžius, juos apsaugosite nuo kaitrios pavasarinės saulės ir rimtesnių šalnų.
  • Jeigu rudenį niekaip nekovojote su kenkėjais, pavasarinis balinimas gali labai sėkmingai sunaikinti nemažai parazitų, žiemojusių po medžio žieve.
  • Nubalintas sodas visada turi geresnį estetinį vaizdą. Jis atrodo daug šviesesnis ir patrauklesnis.

Pavasarinio medžių balinimo minusas:

  • Balinimas jūsų sodo neapsaugos 100 % nuo visų kenkėjų. Pavyzdžiui, skruzdėlės jo visiškai nepaiso.
Jaunų medelių balinimas

Jaunus medelius balinkite atsargiai

Jeigu jūsų sodas dar labai jaunas ir norite jo medžius nubalinti, darykite tai atsargiai. Per pusę sumažinkite kalkių kiekį tirpale arba naudokite balinimo mišinius, skirtus tik jauniems medeliams.

Pabaigai

Apibendrinant galima padaryti išvadą, kad vaismedžių balinimas vienareikšmiškai yra reikalinga ir tikrai naudinga procedūra. Į klausimą, kada geriau ją atlikti, galėčiau atsakyti, kad čia tas atvejis kai, liaudiškai sakant, sviestu košės nepagadinsime. Tai reiškia, kad jūsų vaismedžiai tik padėkos, jeigu nepatingėsite bei juos nubalinsite ir sezono pabaigoje – rudenį, ir sezonui tik prasidedant – ankstyvą pavasarį. Žinoma, atsižvelkite į savo vaismedžių amžių ir atsargiai rinkitės balinimo mišinio sudėtį ir jo kiekį.

Šaltiniai:
Baronienė, V. Sodas ir daržas. Vilnius: Alma litera, 2013m.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *