Kai esam išsiilgę daržovių ir žalumos, padėtį gali ištaisyti ankstyvas vitaminingų špinatų derlius. Šios lapinės daržovės labai greitai subręsta, o ir džiaugtis galima ne tik pavasarį – pasėję juos tinkamu laiku, derlių gausite dar ir vasarą bei rudenį. Tereikia išsiaiškinti, kada sėti špinatus ir kaip tinkamai tai padaryti, kad iš laukiamų žalių lapų kuokšto negautume stabaro su žiedynu ir apkartusiais lapeliais.
Kada sėti špinatus – ankstyvas derlius
Špinatai pakantūs šalčiui, gerai peržiemoja, tad ankstyvam jų derliui sėjama rudenį arba anksti pavasarį. Jei špinatus auginsite prieš pagrindinę kultūrą, sėkite vėliausiai kovo viduryje. Anksti špinatus sėti patartina dar ir todėl, kad pavasarinės sėjos augalai labai greitai sužydi, ypač kai pirmoji gegužės pusė labai šilta ir saulėta. Jei dirva atšilusi ir pradžiūvusi, špinatus galima sėti ir kovo pradžioje. Vasario pabaigoje–kovą špinatus galima sėti ir į nešildomus inspektus, jeigu įtaisas iš anksto paruoštas, o žemė jau atšilusi. Sėklos pradeda dygti, kai dirvos temperatūra siekia +4 °C, o daigai gali ištverti netgi didesnius šalčius, pavyzdžiui, -10 – -15 °C.
Špinatų sėja vasarą ir rudenį
Jei špinatų norėsite rudenį, tuomet juos sėkite liepos pabaigoje. Neretai derlių iki žiemos spėja išauginti špinatai, pasėti ir rugpjūčio mėnesį. Gegužės ir birželio mėnesį pasėti špinatai gero derliaus neduoda, nes ima greitai žydėti, tad sėja šiuo laikotarpiu nerekomenduojama.
Špinatus pavasario derliui galite sėti iš rudens, geriausia iki rugsėjo vidurio. Vėliau pasėtos daržovės iki žiemos užauga per mažos ir todėl gali iššalti. Peržiemojimui paskutinėmis spalio dienomis špinatus lengvai pridenkite. Sulaukus pavasario, reikėtų nepamiršti jų patręšti greitai veikiančiomis azoto trąšomis ir tai padarykite vėliausiai kovo viduryje.
Špinatų derliaus galite turėti ir žiemą, tačiau tokiu atveju iki spalio mėnesio sėkite juos šiltnamyje.
Kaip sėti špinatus?
Špinatus sėti reikia tiesiai į dirvą. Dirvožemyje iškasamas griovelis, į kurį 2–4 cm gylyje beriamos špinatų sėklos, maždaug kas 2,5 cm, o ant viršaus užžeriama žemėmis. Tarp eilučių pakanka palikti 25–35 cm tarpelius, priklausomai nuo veislės. Taip maždaug 1 m2 plotui reikės tik 5 g sėklų. Išdygusius jaunus špinatus reikės retinti, tad palikite 7 cm tarpus tarp augalų, jei juos ruošiatės valgyti dar jaunus, arba 15 cm – didesnių augalų vartojimui. Jeigu špinatai auga per tankiai, jie linkę krauti žiedynus, todėl tampa maistui nebetinkami.
Ar suderinama špinatų sėja su Mėnulio kalendoriumi?
Į šitą klausimą jums greičiausiai niekas neatsakys, kol patys nepabandysite. Kaip sako liaudis, lapai geriausiai auga Mėnuliui pilnėjant. Tad šiais metais tai bus 02.10–02.24, 03.10–03.25, 04.08–04.24. Jeigu bandysite derinti špinatų vasaros ar rudens sėją su Mėnulio pilnėjimu, tad galite vadovautis dar ir šiomis datomis: 07.06–07.21, 08.04–08.19 ir 09.03–09.18. Žinoma, tinkamai sėjos datai atsižvelkite ir į savo vietovėje vyraujančią atšiaurumo zoną bei fenologinį kalendorių.
Mėnulio kalendorius – Mėnulio fazėmis paremtas sodo darbų gidas. Pagrindinės taisyklės, ką sėti ar sodinti galima, o ko – ne
Kur sėti špinatus?
Špinatai nėra reiklūs dirvai, tačiau ji turi būti trąši, derlinga, nerūgšti bei drėgna, be to, tinkamai neaugs sunkiuose molio ir smėlio dirvožemiuose. Jie gerai auga šviežiu mėšlu tręštoje dirvoje, bet netinka dirva, kurioje jau augo mangoldai, burokėliai, gelteklės, salotinė sultenė. Špinatai yra tinkama lapinė daržovė auginti prieš arba po pagrindinės kultūros, ypač prieš agurkus ir pupeles. Taip pat ši daržovė puikiai jaučiasi ir kitų daržovių tarpueiliuose. Špinatams parinkite pakankamai saulėtą vietą, o vasarą pasėtiems špinatams reikės didesnio pavėsio.
Šaltiniai:
Biomigas F. Kasdieninis darbas sode, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1988.
Ruzgienė R., Mackevičius A. Mažasis daržovių ir prieskonių žinynas, Vilnius: Leidykla „Eugrimas“, 2010, 100 p.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.