Esam įpratę žemuoges į dirvą sodinti sodinukais, tačiau ne visos mėgstamos žemuogių veislės formuoja ūsus ir sodinukus iš jų. Tad belieka kita išeitis – žemuogių daigų užsiauginti patiems iš sėklų. O gal nenorėsite „terliotis“ su daigais namuose ir paprasčiausiai užsigeisite augaliukus užsiauginti tiesiai lauko dirvoje? Tai reiškia, kad skirtingiems poreikiams patenkinti tampa aktualus laikas, kada sėti žemuoges, nes tai atliekama ne tuo pačiu metu. Toliau aptarsime, ką reikėtų žinoti pradedant žemuogių sėją ir kokių gudrybių pasitelkti geresniam šių sėklų dygimui paskatinti.
Kada sėti žemuoges?
Žemuoges daigams pradėti sėti reikėtų jau vasario mėnesį ir tęsti iki kovo vidurio, o kai kurių veislių dar ir balandį. Ankstyva žemuogių sėja naudinga, nes yra didelė tikimybė dar šiais metais sulaukti pirmųjų uogų.
Sėklų gamintojai taip pat siūlo opciją žemuogių sėklas sėti tiesiai į lauko dirvą. Tai atliekama nuo gegužės mėnesio (kai kada nurodoma ir nuo balandžio). Priklausomai nuo veislės, sėti sėklas lauke galima visą vasarą, net ir rugsėjį.
Žemuogių sėja daigams
Dėl sąlyginai vidutinio daigumo, nepalyginamai naudingiau sėti žemuogių sėklas, kurios yra stratifikuotos, tad šį procesą nesunkiai galite atlikti ir patys namuose. Paprasčiausiai žemuogių sėklų pakelį įdėkite į šaldiklį ar šaldytuvą (temperatūra turi būti žemesnė nei +4 °C) mažiausiai 2 savaitėms, o geriau visam mėnesiui. Praėjus terminui, išimkite pakelį iš šaldiklio ir sėkite sėklas įprastai.
Jeigu žemuoges daigams auginsite šiltnamyje ar namie ant palangės, sėklas sėkite į dėžutes, pripildytas drėgno mišinio iš mažo maistingumo substrato ir smėlio arba tiesiai į durpių tabletes. Sėklos paberiamos ant žemės netankiai ir labai negiliai. Dažnai siūloma sėklas užžerti, tačiau sėkloms sudygti reikia šviesos, tad jas geriau tiesiog švelniai prispausti prie sudrėkinto substrato paviršiaus. Dėžutės uždengiamos plėvele ar stiklu arba paprasčiausiai paliekant neuždengiant, bet pastoviai palaikant drėgną dirvožemį apipurškiant. Daiginama šiltoje (18–23 °C) vietoje, tačiau kai kurie sodininkai pastebi, kad sėklos geriau dygsta esant 15 °C temperatūrai. Kasdien reikėtų nuimti plėvelę ar stiklą ir pravėdinti.
Žemuogės pasižymi tuo, kad sėklos sudygsta labai netolygiai ir nevienodai, nes vieni daigeliai jau gali išlysti ir po 1 savaitės, kiti – tik po 6 savaičių. Kai daigeliai išauga iki 3 lapelių stadijos, jie pikuojami į indelius su maistingesniu substratu ir išnešami laukan, kad priprastų prie lauko sąlygų.
Kaip ir kada sėti žemuoges lauke?
Žemuoges galite pradėti sėti ir tiesiai į lauką nuo gegužės (kartais balandžio) mėnesio, kai vyrauja šiltas oras. Pirmiausiai paruoškite dirvą, papildydami ją kompostu, o priemolio dirvą prieš sėją galima pabarstyti smėliu. Lysvėje padarykite kelis griovelius, tarp kurių paliktas 20 cm atstumas. Į griovelius paskleiskite sėklas, ant viršaus pabarstykite šiek tiek dirvožemio ir gerai palaistykite. Palaikykite dirvą drėgną, kol sudygs daigeliai.
Žemuogių auginimo vieta ir dirvožemis
Žemuoges galima sodinti visiškame ar daliniame pavėsyje, tačiau joms labiau patinka saulėta vieta ir čia duoda gausesnį derlių. Ideali dirva žemuogėms yra drėgna arba vidutiniškai sausa, gerai drenuota, turtinga maistingųjų medžiagų priemolio dirva, kuri yra šiek tiek rūgštaus pH (5,5–6,5)
Visas žemuogių veisles galima auginti vazonuose, loveliuose ir pakabinamuose krepšeliuose. Tai labai gelbsti taupant vietą darže, todėl jos puikiai tinka auginti bet kokioje nedidelėje lauko erdvėje, pavyzdžiui, balkone, terasoje ar vidiniame kieme.
Kaip auginti žemuoges iš sėklų (video)
Šaltiniai:
https://www.thespruce.com/wild-strawberry-care-guide-7229743
https://plantura.garden/uk/fruits/strawberries/wild-strawberry
https://howtogroweverything.com/grow-alpine-wild-strawberry/
https://magazin.primoza.de/en/plant-press/jack-of-all-trades/wild-strawberry
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.