Skip to content

Kada sėti pomidorus? Jeigu dar nepradėjote, jau dabar tinkamas laikas

  • by
Kada sėti pomidorus?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Vasara be šviežių, ką tik nuskintų kvepiančių pomidorų – ne vasara. Ypač žiemą kyla noras greičiau pradėti auginti šias daržoves, kai išsiilgstame žalio maisto ir vitaminų. Bet vis neduoda ramybės klausimas, o kada sėti pomidorus, kad sulauktume ankstyvo derliaus? Dėl ilgos vegetacijos trukmės pomidorai nespėja išaugti, jeigu sėjami tiesiai į dirvą. Augalai turi būti gerokai paaugę, kad būtų pasiruošę augti šiltnamyje ar lauke. Nors kai kas skuba sėti pomidorus ir vasario mėnesį, bandydami sėkmę užsiauginti pomidorų patys pirmieji, pomidorų sėja įprasta pavasario pradžioje. Tačiau dar žiemą jau galite pradėti ieškoti jums tinkamų pomidorų veislių, planuotis daržą ar šiltnamio išdėstymą, pasiruošti vazonėlius ir daigykles bei kitą sėjimo inventorių. Juk taip nekantraujame sulaukti pirmųjų sultingų daržovių!

Pomidorai: viskas, ką reikia žinoti apie ankstyvąją pomidorų sėją

Kada sėti pomidorus

Kada sėti pomidorus

Šiltnamyje auginamų pomidorų sėklos sėjamos nuo vasario pabaigos iki kovo vidurio (bet dažniausiai kovo 10-20 d.), o lauke auginamų daržovių – nuo kovo pabaigos iki balandžio pradžios.

Sėklos sėjamos į sėklų kompostu užpildytas dėžutes ar vazonėlius, jos tolygiai paskleidžiamos, užberiamos plonu sluoksniu žemės. Tada dėžutės ar vazonėliai gerai palaistomi, uždengiami plastikiniu maišeliu arba plėvele, kad kompostas išliktų drėgnas. Sėklos daiginamos šiltai, maždaug 18 °C temperatūroje, laikant ant palangės. Pasirodžius daigams plėvelė nuo vazono nuimama.

Sėjos kalendorius 2024

Pomidorų daigai

Pomidorų daigų persodinimas

Pomidorų daigai persodinami į didesnius atskirus vazonėlius, kai jie siekia maždaug 10 cm aukštį. Tuomet jie giliai sodinami (galima užkasti stiebą iki pirmos poros lapų) į atskirus 7,5 cm dydžio vazonėlius. Tame pačiame vazone prie daigo galima parišti atraminį pagaliuką. Augalai reguliariai laistomi ir laikomi šiltai ant gerai apšviestos palangės, kur temperatūra visada turi būti ne žemesnė kaip 16 °C. Daigai būna pasiruošę sodinimui po 50-60 dienų nuo sudygimo, o dvi savaites prieš sodinimą, augalus verta užgrūdinti.

Kada sodinti pomidorus?

Kada sodinti pomidorus?

Kad pomidoras jau pasiruošęs persodinimui į ilgalaikę vietą šiltnamyje ar lauke, rodo gerai išsivystę 8-11 daigo lapeliai, 1-2 susiformavę žiedynai ir augalo aukštis jau siekia 23-35 cm.

Į šiltnamį daigai sodinami gegužės viduryje, praėjus šalnoms, o dirvos temperatūra siekia 16-20 °C. Daigai lauke sodinami vasaros pradžioje (apie birželio 10 d.).

Pomidorų sodinimas

Pomidorų daigai sodinami į trąšią, purią, orui ir vandeniui pralaidžią priemolio ar priesmėlio dirvą, kurios pH 6,0-6,4. Jie sodinami viena eile, paliekant 60 cm tarpus tarp augalų, arba šachmatine tvarka išdėstytomis 2 eilėmis, tarp augalų paliekant 35-40 cm. Prieš sodinant daigus, duobutės paliejamos ir į ją pomidoras su visu šaknų gumulu kuo mažiau pažeidžiant šaknis įsodinamas giliau, negu augo vazone. Vėliau galima apkaupti ar mulčiuoti, kad užaugtų papildomų šaknų. Po sodinimo augalus reikia gerai palaistyti. Praėjus savaitei po sodinimo, pomidorai aprišami špagatu ir pririšami prie vielos, ištemtos virš pomidorų 2-2,2 m aukštyje.

Pomidorų sodinimas šiltnamyje

Dar vienas, asmeniškai labai pasiteisinęs pomidorų sodinimo būdas, kai daigas sodinamas ne vertikaliai, o gulsčiai. Padaroma nuožulni sodinimo duobė, ji paliejama ir daigas paguldomas į paruoštą griovelį. Iš pradžių atrodo, kad daigas „guli“ ant žemės, bet po 2-3 dienų daigelis kyla aukštyn ir žemės nebeliečia. Tokiu būdu pasodinti pomidorai turi tvirtą stiebą, išleidžia daug papildomų šaknų, juos lengviau laistyti, nes šaknys yra ne iš karto po krūmu, o šalia jo.

Neturint šiltnamio, pomidorus puikiai galima užsiauginti lauke, tačiau tam pasirenkamos lauke auginti skirtos pomidorų veislės. Jiems augti reikalinga saulėta, nuo vėjų apsaugota vieta. Pomidorus taip pat patogu auginti 10 l talpos maišuose ar kibire su skylėmis dugne, o mažesnes veisles – vazonuose.

Pomidorų ligos ir kenkėjai

Šaltiniai:
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-sow-tomato-seeds/
https://www.rhs.org.uk/vegetables/tomatoes/grow-your-own
Ruzgienė R., Mackevičius A. Mažasis daržovių ir prieskonių žinynas, Vilnius: Leidykla „Eugrimas“, 2010, 26-27 p.
Jurkšaitis J. Daržininko patarėjas, Babtai: Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutas, 1999, 147-149 p.
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys  J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011, 176-178 p. ir 361 p.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *