Ką renkatės: auginti agurkus darže ar šiltnamyje? Tai svarbu žinoti, norint nuspręsti, kada sėti agurkus, nes sėja skiriasi net vienu mėnesiu. Agurkai lietuvių daržuose „skina laurus“ kaip viena pagrindinių auginamų daržovių. Agurkai ne tik sveiki, bet ir skanūs: jie ypač mėgstami žali, marinuoti ar rauginti. Kadangi agurkams, kaip ir kitiems moliūginiams, reikalinga šiluma ir drėgmė, sulaukti tokio palankaus oro lauke labai nekantru, o to pirmojo agurko taip norisi… Todėl aptarsime skirtumus, kada jau galima užsiauginti agurkų daigų auginimui šiltnamyje, o kada galima palaukti ir šiltesnių oro sąlygų agurkams lauke. Taip žingsnis po žingsnio išnagrinėsime visus agurkų sėjos ir sodinimo „reikalavimus“.
Kada sėti agurkus
Kaip pomidorų, taip yra ir agurkų veislių, augančių šiltnamyje ir/ar lauke, todėl nuo to priklauso ir daigų ruošimo pradžia. Daigus galima pradėti ruošti:
- vasario viduryje–kovo viduryje, jeigu agurkai vėliau bus auginami šildomame šiltnamyje
- balandžio mėnesį, jei agurkai augs nešildomame šiltnamyje
- balandžio antroje pusėje, jeigu agurkai augs lauke
Jeigu sėklos sėjamos tiesiai į atvirą dirvą, tai reikia sulaukti laiko, kai praeina visos galimos ir tikėtinos šalnos, dažniausiai gegužės antroje pusėje ar netgi birželio pradžioje. Taip pat galima bandyti pasisėti sėklas tiesiai į nešildomo šiltnamio dirvą ir tai daroma balandžio mėnesį.
Agurkų sėjimas daigams
Ankstyvam šių daržovių derliui šiltnamyje lietuviai labai dažnai jau iš anksto užsiaugina daigų. O kaip tai padaryti? Kiekviena agurkų sėkla sodinama į atskirą, gana gilų 10 cm skersmens vazonėlį, pripildytas daržovių auginimo žemės, taip pat durpių tabletes, kartais į daigykles. Sėkla įspraudžiama į 0,5–1 cm gylį, švelniai užkasama substratu ir sudrėkinama. Optimaliausia dygimo temperatūra yra 20–24 °C, todėl sėklos daiginamos šiltai, apšviestoje vietoje, pavyzdžiui, ant palangės. Išdygę daigai su dviem tikraisiais lapeliais išpikuojami į atskirus vazonėlius (jeigu augo daigyklėje). Daigai laistomi retai, bet labai gausiai taip, kad permirktų dirvožemis.
Maždaug po 20–30 dienų daigai jau pasiekia tokį aukštį, kai gali būti sodinami į lauką ar šiltnamį. Reikia paminėti, kad su agurkų daigais reikia elgtis labai atsargiai, nes jie itin nepakenčia persodinimų.
Agurkų sėja lauke
Agurkai auga šviesioje, šiltoje, nuo vėjo apsaugotoje vietoje. Dirva jiems turi būti drėgna, laidi vandeniui ir orui, puri, derlinga, humusinga ir kurios pH 6,0–6,8. Sėklos į atvirą dirvą sėjamos gegužės antroje pusėje ar netgi birželio pradžioje, kai praeina visos galimos ir tikėtinos šalnos, o 10 cm gylyje žemės temperatūra siekia ne mažiau 15–16 °C. Sėklos sėjamos negiliai, kas 15–20 cm eilėmis, tarp kurių palaikomas apie 1 m atstumas, tada jos palaistomos. Pravartu uždengti agroplėvele, nes tada susidaro sėkloms dygti tinkamas mikroklimatas ir augalai iš dalies bus apsaugoti nuo laikino atšalimo ar saulės kaitros, netgi 5–8 dienomis paankstėja jų derlius. Plėvelė nuimama arba dar geriau – pakeliama ant lankų, kai daigai turi du tikruosius lapelius.
Agurkų sėjimas pagal Mėnulį
Agurkus stengiamasi sėti tuo laiku, kuris, tikėtina, duos didžiausią ir sveikiausią derlių. Jeigu vadovaujatės Mėnulio kalendoriumi, tą galima padaryti šiomis dienomis: 01.11–02.05, tada 02.20–03.07, 03.21–04.06 bei 04.20–05.05. Šiuo laikotarpiu Mėnulis pilnėja iš jaunaties „virsdamas“ į pilnatį, todėl vaisius virš žemės vedantiems agurkams galbūt šis laikotarpis bus naudingas.
Agurkų sodinimas
Iš anksto paruošti daigai į šiltnamį sodinami kiek anksčiau, nei lauke. Nors sodinimo laikas labai priklauso nuo aplinkos sąlygų ir dirvos temperatūros, dažniausiai jau pirmoje gegužės pusėje daigai sėkmingai perkeliami į šiltnamį. Agurkų daigai turi būti 20–30 cm aukščio, su 5–6 lapais, gerai išsivysčiusiomis šaknimis. Paprastai augalai sodinami eilėmis, kur tarp augalų paliekami 30–35 cm atstumai, o tarp eilių – 0,9–1,0 m arba viename kvadratiniame metre pasodinami 3–4 daigai. Jie sodinami ne giliau, nei augo vazonėliuose, vengiant užžerti žemių ant stiebų, tada daigai palaistomi ir pamulčiuojami 2–3 cm storio durpių sluoksniu.
Agurkų priežiūra
Tolimesnė agurkų priežiūra, visų pirma, reikalauja dažno ir gausaus laistymo šiltu vandeniu. Jiems labai svarbus parišimas bei stiebo apsukimas apie špagatą arba atraminių kopėtėlių įrengimas lauke auginamiems agurkams. Taip pat reikia nepamiršti agurkus dažnai tręšti, nestipriai apgenėti ligotus lapus ir šonines atžalas, užtikrinti vėdinimą bei apsaugą nuo skersvėjų.
Šaltiniai:
https://www.rhs.org.uk/vegetables/cucumbers/grow-your-own
https://plantura.garden/uk/vegetables/cucumbers/growing-cucumber-in-a-greenhouse
Ruzgienė R., Mackevičius A. Mažasis daržovių ir prieskonių žinynas, Vilnius: Leidykla „Eugrimas“, 2010, 16-17 p.
Jurkšaitis J. Daržininko patarėjas, Babtai: Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutas, 1999, 140-144 p.
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011, 174-175 p. ir 358-359 p.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.