Skip to content

Kada sėti ridikėlius, kad galėtumėte užauginti tris derlius per sezoną?

Kada sėti ridikėlius
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ridikėliai – viena pirmųjų pavasario daržovių. Po ilgos žiemos ridikėlių, salotų, agurkų ir svogūno laiškų salotos tampa tikra švente mūsų skrandžiui. Taigi kada sėti ridikėlius, kad nepavėluotume ir pirmosiomis šviežiomis salotomis džiaugtumėmės kuo anksčiau?

Kada sėti ridikėlius?

Ridikėliai – labai atsparios šalčiui daržovės. Jie ima dygti jau prie 4–5 °C šilumos temperatūros. Ir gali ištverti netgi -2– -6 °C šalnas. Taigi kada sėti ridikėlius ir kiek derlių užauginsite per pavasarį, priklauso nuo to, kur juos auginsite:

  1. jeigu turite šildomą šiltnamį, ridikėlius sėkite jau kovo pradžioje;
  2. į paprastą šiltnamį – kovo pabaigoje;
  3. jeigu sėjate tiesiai į atvirą dirvą, geriausiai palaukti balandžio pradžios.

Jeigu norite užsiauginti kelis derlius, iki vasaros sėkite ridikėlius kas 10–15 dienų. Ridikėliai sėjami iki gegužės pabaigos. Vėliau, dėl vis ilgėjančių ir šiltėjančių dienų, jie ima pernelyg greitai augti, nebespėja subręsti, sparčiai augina žiedus ir ima žydėti. Pats šakniavaisis arba neužauga visai, arba būna kietas, neskanus. Be to, kuo šilčiau, tuo labiau ridikėliai kirmija.

Ridikėlius dar kartą galima sėti rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje. Esant švelniam rudeniui, jie dar spėja užaugti ir subręsti.

Kada sėti ridikėlius

Kur ir į kokią žemę sėti ridikėlius?

Ridikėliai turi būti auginami saulėtoje vietoje. Šešėlyje auginami ridikėliai užaugina didesnius lapus, o šakniavaisiai būna smulkūs.

Ridikėliai mėgsta lengvą, purią, derlingą dirvą. Idealiausia priesmėlis. Ridikėlių netinka auginti toje vietoje, kur pernai augo kopūstai, nes jų kenkėjai yra tie patys. Tinkama vieta po moliūgų, bulvių, ankštinių pupelių. Taip pat netiks dirva, kuri bus patręšta šviežiomis organinėmis trąšomis.

Kaip sėti ridikėlius?

Prieš sėjant, ridikėlių sėklas galima pamirkyti specialiame augimą stimuliuojančiame tirpale. Tada jos išdygs anksčiau. Vidutiniškai ridikėlių sėklos sudygsta per 10 dienų.

Ridikėliai sėjami tiesiai į dirvą, nepriklausomai nuo to, ar bus auginami šiltnamyje ar atviroje dirvoje. Sėklos sėjamos 1,5–2 cm gylyje, kas 4–5 cm. Tarp eilučių paliekami 10–15 cm tarpai. Jeigu ridikėlius pasėjote per tankiai, išaugus pirmajam tikrajam lapeliui, turi būti išretinami. Per tankiai augdami ridikėliai nemegs arba užaugins mažus, smulkius šakniavaisius.

Anksti pasėtus ridikėlius (net ir šiltnamyje), kol išdygs ir sustiprės, uždenkite polietileno plėvele. O šaltomis naktimis papildomai užklokite ir keliais daržo plėvelės sluoksniais. Paaugusių dengti nebereikia, nebent labai šaltomis naktimis.

Jeigu ridikėlius sėjate vėliau, balandžio pabaigoje – gegužę, dengti nebereikia visai.

Ridikėlių auginimas

Ridikėlių auginimas

Ridikėliai labai mėgsta drėgmę ir sugeria jos daug. Tačiau iki kol ims megzti šakniavaisius, laistyti reikėtų rečiau, kad nepradėtų pernelyg plėstis į lapus. Pradžioje laistoma šiltesniu, maždaug 18–20 °C temperatūros vandeniu. Kai ima megzti šakniavaisius, laistyti rekomenduojama kas 2–3 dienas, vėsesniu (10–12 °C) vandeniu.

Ridikėliai užauga labai greitai. Ankstyvos veislės per 18–30 dienų nuo sudygimo, vidutinio ankstyvumo – per 35–40. Subrendę ridikėliai raunami atsitiktine tvarka. Pirmiausiai išraunami didžiausi. Nelaukite ir neperauginkite, nes peraugę būna kieti, neskanūs, nesultingi, ima trūkinėti ir greičiau puola kenkėjai.

Ridikėliai

Ridikėlių auginimas ant palangės

Ant palangės ridikėlius galima auginti iš esmės visus metus. Tik šaltuoju metų laiku jiems reikės papildomo apšvietimo, o šiltuoju – atidžiai stebėti temperatūrą, kad nebūtų per karšta ir gerai derėtų.

Ridikėlius rekomenduojama auginti 5 cm skersmens vazonėliuose, į kuriuos pasėjamos 2–3 sėklos. Sėkloms dygstant palaikoma 18–20 °C temperatūra. Išdygus daigeliams ir išauginus pirmąjį tikrąjį lapelį, vazone paliekamas tik stipriausias daigas. Temperatūra turi būti sumažinama keliais laipsniais. Priešingu atveju, ridikėliai augins lapus ir žiedus, ne šakniavaisius.

Ant palangės taip pat visus metus galima auginti ridikėlių daigelius – mikrožalumynus.

Kaip auginti ridikėlius: nuo sėjos iki derliaus (video)

Šaltiniai:

  1. https://www.almanac.com/plant/radishes
  2. https://www.gardenary.com/blog/6-easy-steps-to-plant-radish-seeds
  3. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-radishes-from-seed/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *