Skip to content

Vandens lelijos – jūsų tvenkinio puošmena ir… ateities maistas? Kaip jas auginti ir prižiūrėti?

VANDENS LELIJOS
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Vandens lelijos – ryškiomis spalvomis ir dideliais žiedais akį džiuginantys augalai, kurie jūsų namų poilsio oazei suteiks su niekuo nesupainiojamą prabangos jausmą. Dar daugiau – vandens lelijos pasirūpins ir jūsų tvenkinio švara bei sveikata. Šie augalai, dengdami vandens paviršių, užstoja jį nuo saulės spindulių, taip vėsindami ir neleisdami daugintis dumbliams, kurie klesti karštyje. Vandens lelijos taip pat saugo žuvis nuo plėšrių paukščių ir filtruoja maistinių medžiagų perteklių, kuris taip pat sudaro palankias sąlygas dumblių augimui.

Jei ir jums norisi pasipuošti vandens telkinį vandens lelijomis, tačiau nežinote nuo ko pradėti, dalinamės praktiškais patarimais, kad vandens lelijų žiedais galėtumėte mėgautis jau šį sezoną!

Vandens lelijos: skiriamieji bruožai ir rūšys

Vandens lelijos (nymhaea) – priklauso lūgninių (nymphaeaceae) šeimos daugiamečių vandens augalų genčiai. Šis augalas paplitęs beveik visame pasaulyje ir išsiskiria storais šakniastiebiais, povandeniniais ir plūduriuojančiais lapais. Vandens lelijų žiedai – dvilyčiai, dideli ir iškilę virš vandens. Sėklos – smulkios, ąsotėlio pavidalo lapvaisyne sunoksta po vandeniu. Šiaurinių platumų vandens lelijos žiedai balti, tropinių vandens lelijų įvairių spalvų – raudoni, mėlyni, geltoni.

Žinoma apie 50 vandens lelijų rūšių, tačiau Lietuvoje auga tik šios: paprastoji vandens lelija (Nymphaea alba),  mažažiedė vandens lelija (Nymphaea candida) ir jų hibridas (Nymphaea ×borealis).

VANDENS LELIJOS ŽIEDAS

Nepaliekanti abejingų – paprastoji vandens lelija

Taurės formos žiedai, išsidėstę ant didelių, žalių lapų, kurie su subrendę primena žvaigždės formą – tai paprastosios vandens lelijos grožis, kuris atsiskleidžia palaipsniui.

Paprastoji vandens lelija (Nymphaea alba) – daugiametis vandens augalas, išsiskiriantis tuo, kad gausiai augina lapus, o žiedais pasipuošia birželio – rugpjūčio mėnesiais.

Paprastoji vandens lelija
Paprastoji vandens lelija

Šios vandens lelijos puikiai tiks jums, jei turite didesnį vandens telkinį ar jame auginate žuvis: lapai ne tik suteiks saugią užuovėją nuo plėšrūnų, neleis plisti dumbliams, kartu ir dekoratyviai išpildys jūsų turimą erdvę. Taip pat  ši vandens lelija auga greitai ir mėgsta ramų vandenį, todėl neauginkite jos arti fontanų.

Mažažiedė vandens lelija – grožis, atsiskleidžiantis mažoje erdvėje

Jei savo tvenkiniui ieškote ištvermingos, ilgai žydinčios vandens lelijų rūšies – mažažiedė vandens (Nymphaea candida) lelija puikiai jums tiks. Ši vandens lelijų rūšis, pirmąkart aprašyta 1822 m., žydi nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio, o išsiplečia net iki 60 cm.

Mažažiedė vandens lelija
Mažažiedė vandens lelija

Ši vandens lelijų rūšis puikiai tinka, jei turite mažesnės ar vidutinės apimties vandens telkinį.
Lapai užauga iki 20 cm skersmens, paprastai plūduriuoja arba yra panardinti. Jauni lapai yra membraniniai, o subrendę – ryškiai gysloti. Žiedai dvilyčiai, balti su geltonu viduriu, iki 20 cm skersmens, dažniausiai plūduriuojantys.

Kaip ir kada sodinti vandens lelijas?

Vandens lelijas galima sodinti nuo pavasario vidurio (pasibaigus vėlyvosioms šalnoms) iki vasaros vidurio. Šie augalai yra puikūs tuo, kad juos galite sodinti ne tik į tvenkinį ar kitą didesnį vandens rezervuarą, jie puikiai jausis ir mažesnėse erdvėse, užteks pradėti tik nuo nedidelio indo, kurį įleisite į savo vandens telkinį.

VANDENS LELIJOS

Jums tereikės:

  • pasirinkti tinkamą indą (30-50 cm skersmens ir 20-25 cm gylio) ir uždengti drenažo skylę tinkleliu ar burlapu, kad neišbėgtų dirvožemis.
  • du trečdalius vazono užpildykite įprastu sodo dirvožemiu arba vandens sodininkystei skirtu dirvožemiu, tačiau venkite lengvų žemių mišinių, kurių sudėtyje yra durpių, perlito ar vermikulito, nes dirvožemis vandens lelijai turi būti sunkus, antraip jis bus išplautas.
  • vandens lelijos šakniastiebį padėkite prie vazono šono taip, kad augalo viršūnė būtų nukreipta į viršų maždaug 45 laipsnių kampu į vazono vidurį.
  • taip pasodintą šakniastiebį, išskyrus viršūnėlę, užberkite žemėmis ir pridėkite nedidelių akmenukų ar ploną žvyro sluoksnį, kad žemė laikytųsi.
  • pasodintą vazoną su vandens lelija nuleiskite į tvenkinį tokiu kampu, kad išeitų oras.
  • vazono pagrindą įstatykite 30-40 cm gylyje ir nesibaiminkite dėl lapų, augdami jie išplauks į paviršių.
  • jei jūsų pasodintos vandens lelijos lapai jau auga, tuomet pastatykite indą taip, kad lapai būtų 15-20 cm gylyje; po kelių dienų labai turėtų pasiekti paviršių, tuomet vazoną vėl nuleiskite į 30-40 cm gylį.
Vandens lelijos: patarimai, kaip tinkamai jomis rūpintis

Vandens lelijos: patarimai, kaip tinkamai jomis rūpintis

  • Šviesa: vandens lelijos – šviesą mėgstantys augalai. Daugumai jų, kad žydėtų, kasdien reikia bent 6 val. tiesioginių saulės spindulių. Kai kurios iš jų gali žydėti 4-6 val. daliniame šešėlyje, tačiau nė viena nežydės šešėlyje.
  • Trąšos: sezono metu, kas mėnesį ar du, pasistenkite patręšti vandens lelijas vandens trašų tabletėmis, taip užtikrinsite gausų jų žydėjimą.
  • Genėjimas: vandens lelijoms reikia reguliariai genėti lapus, kai šie pradeda gelsti ar nykti.
  • Persodinimas: vandens lelijos užauga tokio dydžio, kokio dydžio yra jų vazonas. Jų persodinti nereikia, nebent norite, kad jos užaugtų dar didesnės.
  • Kenkėjai ir jų sukeliamos problemos: vandens lelijos gali pritraukti nemalonią amarų draugiją. Jei taip atsitiko su jūsų augalais, nenusigąskite – tiesiog keletui dienų panardinkite lapus po vandeniu. Jas taip pat apnikti gali ir vandens lelijų vabalai, kurie jų lapuose išgraužia skyles. Jei taip nutiko, apipurškite lapus vandeniu arba nurinkite juos ir įmeskite į stiklainėlį su muilinu vandeniu.
  • Žydėjimo laikas: kiekvienas vandens lelijos žiedas žydi apie 3-5 dienas, tačiau nauji žiedai jus džiugins visą augalo vegetacijos laikotarpį. Dauguma vandens lelijų pradeda žydėti po kelių savaičių, kai tik yra pasodinamos, tačiau kai kurios veislės žydi tik antraisiais metais.
Vandens lelijos: patarimai, kaip tinkamai jomis rūpintis

Kaip tinkamai paruošti vandens lelijas peržiemojimui?

Vandens lelijos gali puikiai peržiemoti jūsų vandens telkinyje, jei tuo pasirūpinsite iš anksto.

Visų pirma, jei nusprendėte vandens lelijas per žiemą palikti tvenkinyje, įsitikinkite, kad jūsų auginama rūšis yra ištverminga ir gali atlaikyti žiemos speigus. Tuomet, pašalinkite visą nudžiūvusią ir mirštančią lapiją ir nuleiskite vazonėlį su vandens lelijomis į jūsų tvenkinio dugną. Pavasarį, praėjus vėlyvųjų šalnų pavojui, vėl iškelkite vazonėlį į jų augimo aukštį. Primename, jog šis būdas tinka tik tuomet, jei jūsų vandens telkinys neužšąla.

Jei jūsų vandens telkinys užšąla arba žiemai iš jo išleidžiate vandenį, tuomet išimkite vazonėlius su vandens lelijomis iš jo. Išimtą vazoną su vandens lelijomis laikykite vėsiai ir drėgnai plastikiniame maiše.

Vandens lelijos žydi

Jei negalite šitaip laikyti vazono su vandens lelijomis, tuomet išimkite jų šakniastiebius, nuvalykite ir laikykite jį durpinėse samanose arba pjuvenose, 4-10 laipsnių temperatūroje. Taip iškastą ir per žiemą išsaugotą šakniastiebį, pavasarį persodinkite taip, kaip naują augalą.

Vandens lelijos – ateities maistas?

Maisto ir žemės ūkio organizacija (Food and Agricultural Organization) išreiškė susirūpinimą dėl to, kad pasaulis nepagamins pakankamai maisto, kad patenkintų vis didėjančio gyventojų skaičiaus, kuris iki 2050 m. turėtų siekti 10 mlrd., paklausą, todėl augalininkystės mokslininkams tenka iššūkis patenkinti šią didėjančią paklausą (Parihar, 2022). Netradiciniai, mažiau žinomi valgomieji vandens augalai teikia vilčių išmaitinti nesustabdomai augančią populiaciją (Das, 2021).

Kaip teigia Debbarma (2022), vandens lelijos yra vieni įdomiausių vandens augalų, reguliuojantys šlapžemių ekosistemos struktūrą ir funkcijas. Dėl savo maistinės vertės ir naudos sveikatai jos sulaukia didelio maisto technologų ir mitybos specialistų dėmesio, nes jos turi fitocheminių medžiagų, kurios puikiai pritaikomos maisto ir farmacijos pramonėje.

Vandens lelijų skynimas

Vandens lelijų šakniastiebius galima išrauti iš dumblinos ar smėlingos vandens pakrantės, juos  galima virti arba pjaustyti žalius, džiovinti, malti ir galiausiai sujungti su kitais grūdais, kad būtų galima pagaminti įvairios pridėtinės vertės maisto produktus. 

Vandens lelijų nauda sveikatai

Kaip teigia mokslininkai, gydomoji vandens lelijų vertė, patvirtinta in vivo ir in vitro tyrimais, yra susijusi su keliomis fitocheminėmis medžiagomis, pavyzdžiui, fenolio rūgštimis ir flavonoidais (Limwachiranon, 2018; Wang, 2021). Išsamioje septynių skirtingų nimfėjų rūšių apžvalgoje buvo pranešta, kad jos pasižymi širdies ir kraujagyslių apsaugos, hepatoprotekciniu, antioksidaciniu, nefroprotekciniu ir priešuždegiminiu poveikiu (Prodhan & Mridu, 2023).

Verta paminėti, kad vandens lelija turi ilgą tradicinės medicinos istoriją kaip ajurvedinis augalas. Vandens lelija, dar vadinama N.lotus, yra gerai žinomas tradicinis vaistinis augalas Kinijoje, Indijoje, Tailande, Indonezijoje, Vietname, Šri Lankoje, Nepale, Egipte ir daugelyje kitų Afrikos šalių.

Vandens lelijų fitokomponentai atlieka kepenis saugančias, skausmą malšinančias (analgetines), priešuždegimines, anafrodiziakines, uterotonines, antibakterines ir priešvėžines funkcijas (Arooj, 2021). 

Kituose tyrimuose teigiama, kad vandens lelijos reguliuoja insulino kiekį, skatina kepenų regeneraciją bei pasižymi patinimą mažinančiomis savybėmis.

Sveikatai naudingos medžiagos, esančios vandens lelijose

Manoma, kad kad daugumą vandens lelijų sveikatai naudingų medžiagų sudaro junginys, vadinamas nimfaioliu. Šis alkaloidų junginys reguliuoja insulino kiekį kraujyje, todėl padeda išvengti hiperglikemijos ir hipoglikemijos (per didelio ir per mažo cukraus kiekio kraujyje), todėl organizmo funkcijos tampa stabilesnės, o tai gali padėti gydyti diabetą ir kitus medžiagų apykaitos sutrikimus bei užkirsti jiems kelią.

Junginiai, lemiantys vandens lelijų hepatoprotekcines savybes, dar nenustatyti, tačiau mokslininkai tiria kitų šios vandens rūšies cheminių medžiagų, tokių kaip alkaloidai, polisacharidai, glikozidai, steroidai, flavonoidai, taninai ir fenoliai, poveikį.

Vandens lelijos žydi

Šalutinis vandens lelijų poveikis sveikatai

Mokslinių tyrimų, susijusių su vandens lelijų nauda sveikatai, nėra pakankamai, todėl nežinoma, koks tikslus šio augalo šalutinis poveikis žmogaus sveikatai.
Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad vandens lelijos gali sukelti haliucogeninį ir narkotinį poveikį, taip pat daryti įtaką centrinei nervų sistemai, tačiau tai nėra patvirtinta moksliniais tyrimais.

Taip pat, remiantis istoriniais šaltiniais, teigiama, kad vandens lelijų papildų vartoti neturėtų tie, kurie vartoja skausmą malšinančius vaistus, antidepresantus ar vaistus, vartojamus demencijai, Alzheimerio ar Parkinsono ligai gydyti.

Šio augalo vengti turėtų ir asmenys, turintys sutrikimų susijusių  centrine nervų sistema (įskaitant traukulius bei psichologinius sutrikimus). Dėl mokslinių tyrimų stokos, augalo neturėtų vartoti ir nėščios ar krūtimi maitinančios moterys.

Šaltiniai:
https://www.bhg.com/gardening/landscaping-projects/water-gardens/growing-water-lilies/
https://www.hollandbulbfarms.com/water-lilies
https://www.devonpondplants.co.uk/product/nymphaea-alba-2/
https://worldoffloweringplants.com/nymphaea-candida-dwarf-white-water-lily/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772502223000033
https://www.herbazest.com/herbs/water-lily

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex