Skip to content

Derlius derliui nelygu: kada sėti morkas, kad turėtumėte jų tiek vasarą, tiek žiemą?

  • by
Derlius derliui nelygu: kada sėti morkas, kad turėtumėte jų tiek vasarą, tiek žiemą?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Daugeliui morkos yra viena pagrindinių virtuvėje naudojamų daržovių, todėl ir daržuose jos karaliauja. Taip norisi morkas pasisėti pačiam ir prireikus jų išsirauti iš daržo ar parsinešti iš rūsio, o ne iš parduotuvės. Tačiau laikas, kada sėti morkas, priklausys nuo norimo derliaus: ar norėsite kuo anksčiau pagraužti vasarinių morkyčių, ar sulauksite gilaus rudens stambiems morkų vaisiams žiemai laikyti, ar netgi išsikasti žiemą iš po sniego? O gal pasisėsite ir vienų, ir kitų? Štai ir ateiname į pagalbą aptarti, ką reikia žinoti apie morkų sėją.

Kada sėti morkas?

Kada sėti morkas?

Priklausomai nuo morkų veislių ir derliaus paskirties, morkos sėjamos keliais terminais. Morkų sėklos ir daigai pakantūs šalnoms, tad anksti pavasarį ar vėlai rudenį, netgi ant sniego pasėtos sėklos per daug nenukentės.

Norint labai anksti (birželio pradžioje) turėti šviežių morkų, jas galima sėti iš rudens. Tokiu atveju spalio mėnesį paruoškite dirvą, o pradėjus stipriau šalti (lapkričio pabaigoje–gruodžio pradžioje) sėklos sėjamos ant sušalusios dirvos į griovelius ir pridengiama durpėmis bei medžių lapais. Šios morkos ilgesniam laikymui netinka ir turi būti suvartotos iki rudens. Taip pat, vasaros derliui kovo mėnesį jau galima sėti ankstyvąsias morkas, kurių vegetacija trunka 100–110 dienų.

Kitas sėjos terminas – pavasarį, sužaliavus ievai (balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje). Tuo metu sėjamos vidutinio ankstyvumo (140–150 dienų vegetacijos) morkos, kurios bus vartojamos maistui vasarą ir rudenį. Nemažai veislių, pasėtų šiuo laiku, išsilaiko ir žiemą.

Visgi jeigu norite, kad šakniavaisiai gerai laikytųsi per žiemą, morkas sėkite nuo gegužės antros dekados iki birželio vidurio. Tam pasirinkite vėlyvąsias veisles su 180–200 dienų trukmės vegetacija.

Sėjos kalendorius 2024 metams

Kada sėti morkas

Kaip sėti morkas?

Sėklos sėjamos į lauko dirvą ne per tankiai ir kuo „ploniau“ – 1–1,5 cm gylyje, nes per giliai pasėtos, jos dygsta nevienodai ir ilgai. Darykite griovelius, į kurias ir berkite sėklas, užžerkite žemėmis ir palaistykite. Tarp griovelių palikite 20–30 cm atstumus, o jei morkas auginate didesniuose laukuose, palikite 30–35 cm tarpueilius. Sėklos gali lėtai dygti ir užtrukti iki 4 savaičių, todėl būkite kantrūs. Dėl ilgo dygimo laikotarpio verta į tarpus pasėti salotų ir ridikėlių. Šios daržovės užgoš piktžoles, o greitai nuėmus derlių leis toliau augti morkų daigeliams. Išdygusius daigelius praretinkite, kad augalai būtų 3–4 cm atstumu vienas nuo kito.

Morkų daiginti patalpoje nepatartina, nes jų daigai išaugina ilgą šakniavaisį, dėl kurio persodinimas tampa sudėtingas, o augalas blogai reaguoja. Tačiau yra išeitis – pasisėkite ir auginkite morkas giliame konteineryje.

Kada sėti morkas

Kokios sąlygos reikalingos morkų sėjai?

Morkos geriausiai auga saulėtoje vietoje ir derlingoje, gerai drenuotoje, purioje, gerai sukastoje priesmėlio ar lengvo priemolio dirvoje, kuri pagerinta perpuvusiu mėšlu ar kompostu. Jei dirva akmenuota, sekli arba sudaryta iš sunkaus molio, tuomet morkų šakniavaisiai yra linkę išsišakoti, išsikraipyti bei užauga menkesni. Pageidautinas dirvos pH yra 6,0–7,0.

Morkos labai jautrios drėgmės trūkumui ar pertekliui. Pirmąjį mėnesį daigeliams reikia daug drėgmės, kad galėtų normaliai augti ir pasisavinti trąšas. Kai šakniavaisiai pasiekia 1,5–2 cm storį, drėgmės reikės mažiau. Taip pat joms netinka ir užmirkusi dirva dėl aukšto gruntinio vandens ar po liūties paviršiuje stovintis vanduo.

Morkos. Morkų sėja

Kokios dienos tinkamos morkų sėjai pagal Mėnulį?

Dauguma sutiks, kad morkos sėjamos Mėnuliui dylant – t. y., per laikotarpį, kada pageidautina bet kokių šakniavaisių sėja. Pavasarį tai yra 02.24–03.10, 03.25–04.08 ir 04.24–05.08, vasarą 05.23–06.06 ir rudenį 10.17–11.01; 11.15–12.01. Nors šios dienos neturėtų tapti visišku atskaitos tašku sėjant morkas, tačiau kodėl gi neatsižvelgus, gal tikrai bus pastebėtas geresnis daržovių daigumas?

Mėnulio kalendorius – Mėnulio fazėmis paremtas sodo darbų gidas. Pagrindinės taisyklės, ką sėti ar sodinti galima, o ko – ne

Itališkas morkų pyragas su migdolų miltais

Morkų pyragas: vienas gardžiausių kepinių. Siūlome išbandyti net 5 receptus

Šaltiniai:
https://www.rhs.org.uk/vegetables/carrots/grow-your-own
Skaburskis V., Šipaila A., Švirinas S. ir kiti. Sodininko ir daržininko žinynas, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1982, 156 p.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *