Skip to content

Dirvos paruošimas vejai pažingsniui: ką būtina atlikti prieš sėjant ar klojant ruloninę veją

Dirvos paruošimas vejai: ką būtina žinoti
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Sodo veja yra architektūrinis elementas. Ji sujungia visus sklype esančius elementus, užpildo erdvę ir sukuria gražų žalią foną mūsų namams ir aplinkai. Žaluma mus visus veikia teigiamai ir ramina. Kad veja būtų graži, labai svarbus dirvos paruošimas vejai.

Kokiais atvejais dirvos paruošimas vejai skiriasi

Kad jūsų sode atsirastų graži veja, pirmiausia turite nuspręsti, kaip tai bus daroma. Galimi du variantai: pasėti žolių sėklų mišinį, iš kurio sudygs jūsų veja arba pakloti jau paruoštą ruloninę veją. Ji – šiuo metu gana populiari. Nors ritininės vejos pagrindo paruošimas praktiškai toks pat, kaip ir žolių mišinio sėjos  atveju, vis dėlto yra niuansų. Jie susiję su dirvožemio sudėtimi.

Apskritai, vejai skirtas dirvožemis turėtų būti derlingas arba neutralus. Viršutiniam dirvos sluoksniui pagrindinis kriterijus – ne mažiau kaip 50% juodžemio. Jeigu veją sėsite, likusiuose 50% turėtų būti po 10% smėlio ir humuso, o likę 30% durpių. Ruloninei vejai humuso nereikia, nes vejos pagrindas jau užaugintas. Tokiu atveju į juodžemį įmaišykite po 25 % smėlio ir durpių.

Dirvos paruošimas vejai

Pasirinkto ploto išvalymas

Dirvos paruošimas vejai prasideda nuo pasirinktos ploto išvalymo. Jei jame auga sena žolė, ją reikia nušienauti. Taip pat gali būti senų krūmų, medžių ar kelmų. Kad dirva būtų tinkamai paruošta, būtina ne tik iškirsti antžemines jų dalis, bet ir išrauti viską kartu su šaknimis.

Šis dirvos paruošimas vejai – daug fizinių jėgų reikalaujantis darbas, tačiau viskas vardan jūsų gražios vejos.

Dirvos paruošimas vejai

Dirvos paruošimas vejai: reljefo išlyginimas

Atkreipkite dėmesį į žemės, kur bus jūsų veja, paviršiaus lygumą. Kartais pasitaiko aukščio skirtumų, nelygumų ir griovelių. Tokiu atveju reikia visą paviršių sulyginti. Jei pageidaujate, galite padaryti nuolydį, tačiau jis taip pat turėtų būti lygiu paviršiumi. Šis variantas svarbus tose vietose, kur susikaupia daug drėgmės.

Kurmiai, skruzdėlės, samanos ir kiti vejos gadintojai. Kaip spręsti vejos problemas?

Dirvos sukasimas

Kitas dirvos paruošimo vejai etapas – sukasimas. Jis privalomas net ir tuo atveju, jei sklypas buvo įdirbamas kasmet. Jeigu žemė susigulėjusi ir ilgai nejudinta, sukasti reikės rimčiau ir ne vieną kartą. Žinoma, šiai dienai jau yra daugiau įrankių žemės supurenimui ir nebūtina vargti su kastuvu. Tai įvairūs purentuvai ir kultivatoriai.

Svarbu, kad žemė, kur bus jūsų veja būtų be didelių grumstų, akmenų ar šaknų liekanų. Trumpai tariant – puri ir minkšta. Išpurentą dirvą sugrėbkite, kad ji būtų lygi.

Dirvos paruošimas vejai: sukasimas

Dirvos paruošimas vejai: drenažas

Kai jūsų žemės plotas jau išvalytas ir išpurentas, laikas paruošti, jau minėtos sudėties viršutinį dirvos sluoksnį.

  • Sėjant veja, rekomenduojama, kad jo sluoksnis būtų apie 15 cm.
  • Ruošiant dirvą ritininei vejai, jos storis gali būti mažesnis – apie 12 cm. Taip yra dėl to, kad velėnos kilimėliai jau paruošti.
  • Jei pagrindinis dirvožemis yra pakankamai purus, veja augs gerai. Jei jame labiau vyrauja smėlis arba molis, bus reikalingas papildomas drenažas. Tam, prieš užpilant derlingą viršutinį sluoksnį, pilami smulkūs akmenukai ir žvyras. Šios dalies storis paprastai būna 5 cm.
  • Jei dirvožemis labai molingas, storį padidinkite iki 15 cm. Tokiu atveju tarp akmenukų užpilkite sluoksnį smėlio.
  • Jeigu jūsų sklype visada daug drėgmės, padarykite drenažui griovelius arba klokite specialius vamzdžius, kuriais vandenį nuvesite norima kryptimi.
Vejos tręšimas

Vejos tręšimas

Prieš pereinant prie paskutinio, dirvos paruošimo vejai, etapo, viršutinį dirvos sluoksnį patręškite. Pagrindinė trąša – fosforas, kuris padeda augalams kaupti maistingąsias medžiagas, stiprinti šaknų sistemą ir formuoti naujus ūglius. Taip pat labai svarbus azotas, kuris padeda spartinti augimą. Be to, pridedama kalio, kad žolė būtų atspari ligoms ir nepalankioms aplinkos sąlygoms. Atskirų trąšų arba jų mišinių rasite sodo ir daržo prekių parduotuvėse.

Dirvos paruošimas vejai

Dirvos sutankinimas

Jeigu veją sėsite, atlikus visus paruošimo darbus, plotą gerai palaistykite ir palikite, kad žemė susigulėtų. Kai ji visiškai išdžius, pasėkite savo veją. Po sėjos dirvą sutankinkite. Šiam darbui yra toks sodo įrankis – vejos volas. Tankiame dirvožemyje augalai daug lengviau įsišaknija ir geriau auga.

Kaip turi atrodyti prižiūrėta veja? Viskas prasideda nuo tinkamos vejos sėklos pasirinkimo…

Vejos sutankinimas

Šaltiniai:
https://turfco.com.au/how-to-prepare-your-area-for-new-turf/
https://www.allgreen.com.au/garden-advice/how-to-prepare-soil-for-new-turf

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *