Nuo šiol į liucerną žiūrėsite kitomis akimis – tai ne tik žolinis augaliukas daržui ar laukams patręšti, bet ir ant palangės auginamas žalumynas. Ūkininkai liaupsina liucerną dėl aukštos kokybės pašaro, dirvožemio derlingumo patobulinimo, organinių medžiagų kiekio didinimo. Ir čia dar ne viskas – pasirodo, augaliukas tinkamas ir žmonių maistui, jeigu nepatingėsite jo pasidaiginti namuose. O ar jau pasidomėjote, kada sėti liucerną? Štai jums patarimai, kaip tai padaryti namų sąlygomis ar užsiimant žemdirbyste.
Kada sėti liucerną?
Kadangi liucernos sėklos pakankamai atsparios šalčiams, šalnoms ir kitoms nepalankioms sąlygoms, Lietuvoje jas sėti galima keliais terminais. Geriausias laikas sėti liucerną yra pavasaris, vasaros pabaiga ir ruduo. Vasaros viduryje sėja nerekomenduojama dėl intensyvios piktžolių konkurencijos, kurios liucernos nepakenčia.
Pavasarį liucernos sėjamos palyginti anksti, kol dirva dar lieka drėgna po žiemos, bet dirvos temperatūra laikosi ne mažesnė nei 3 °C – balandžio vidurys–gegužės vidurys yra tinkamas metas. Vasaros pabaigos sėjai pasirinkite liepos mėnesį–rugpjūčio pradžią, o rudeninei – iki žiemos pradžios.
Jeigu auginate liucerną valgomiems daigams, tai į kalendorių žiūrėti nereikia – tai darykite visus metus.
Liucernų daiginimas žalumynams
Mėlynžiedė liucerna (Medicago sativa) pasitarnauja kaip skanus, vitaminų turtingas maistas, jeigu vartojate jos daigelius. Daiginimui pasirinkite permatomą indą, pavyzdžiui, specialų daiginimo stiklainį ar plastikinę permatomą dėžutę. Geriausia daiginti stiklainyje be žemės, nes daigai išlieka švarūs, juos lengva nuplauti ir nereikalauja „terlionės”.
Iš pradžių sėklas reikia 6–8 valandas išmirkyti vandenyje, kad suminkštėtų kieta sėklos luobelė. Jeigu naudojate stiklainį, sėklas taip ir palikite jame dygti pakreipus kampu, tik kas 8–12 valandų jas praskalaukite. Taip užtikrinsite drėgmę ir nuplausite galimas bakterijas ar išsiskiriančias nepageidautinas medžiagas. Indą pastatykite gerai apšviestoje patalpos vietoje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių ar karščio. Sėklos sudygsta per 5–6 dienas palaikant 20–22 °C temperatūrą. Nuimkite derlių, kai dauguma lapų išsiskleidžia ir būna žali.
Liucernos sėja žaliajai trąšai
Labai paprasta liucerną naudoti kaip žaliąją trąšą sodo ar daržo derlingumui pagerinti. Pašalinkite iš daržo lysvių visas piktžoles, išpurenkite dirvožemį ir praturtinkite jį organinėmis medžiagomis. Lengvai sugrėbkite plotą į vieną pusę, kad susidarytų nedidelės vagelės. Sėkite sėklas skirdami 10 g į 10 m2, tada sugrėbkite plotą kryžmai vagelėms, kad sėklos lengvai „užsiklotų“ ir atsidurtų maždaug 5–10 mm gylyje. Dygimo ir augimo metu palaikykite drėgmę.
Liucernas kaip trąšas galite panaudoti dviem būdais:
- Kai prasidės liucernų žydėjimas, nupjaukite augalus iki pat žemės. Tada gerai įkaskite į dirvą arba palikite ant dirvos viršaus, kad susidarytų žalias mulčias.
- Kitas variantas – nuskabykite liucernų viršūnes ir naudokite kaip mulčią kitose sodo vietose, o augalus palikite vietoje, kad išaugintų papildomą derlių.
Kaip sėti liucerną laukuose?
Liucernas sėti neretai renkasi ūkininkai, nes šie augalai (kaip ir kiti pupiniai atstovai) praturtina žemę trąšiomis medžiagomis ir elementais. Šių žolių laukai yra puikūs bitininkystės „pagalbininkai“, nes nektaringi žiedai vilioja bites. Liucernas mėgsta kramsnoti gyvuliai, nes jos yra maistingos ir skanios žolės, todėl auginamos ir pašarams.
Paruoštuose, išlygintuose, trąšiuose laukuose liucernos sėjamos 0,5–1,0 cm gylyje, o rekomenduojama sėjos norma yra 10–15 kg/ha ar 20–25 kg/ha (priklausomai nuo veislės).
Sėjamoji liucerna daugiametis pašarinis augalas, duodantis didžiausią derlių antraisiais metais, bet ji nepertraukiamai gali augti 6–9 metus. Visgi sėjomainose ar žaliosioms trąšoms liucerna auginama kaip trumpalaikis augalas. Priklausomai nuo veislės, vienos liucernos subręsti gali jau ir po 6 savaičių, bet dažniausiai tai trunka nuo 6 mėnesių ar net iki 2 metų.
Liucernų auginimo sąlygos lauke
Liucernoms auginti parinkite saulėtą vietą, ypač tinka šlaitai, nes čia susidaro užuovėja ir išlaikomas geras drenažas. Kad liucernos augtų sveikos, joms reikia mažiausiai 6–8 valandų saulės šviesos per dieną.
Liucernos gerai auga priemolio ir priesmėlio dirvožemiuose, kurių pH 6,5–7,0 ar kiek šarmingesnis. Joms reikia daug vandens, ypač sėjos laikotarpiu, bet dirva vis tiek turi išlikti gerai drenuota. Kai užauga pakankamai didelės (bent 3 lapelių stadijos), jos tampa atsparios šalčiams, o suaugusios – ir sausroms.
Šaltiniai:
https://www.yates.co.nz/plants/vegetable/alfalfa/how-to-grow-alfalfa/
https://eos.com/blog/growing-alfalfa/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.