Skip to content

Kada sėti piliarožes? Ar šiemet pasėtos pradžiugins vasarą žiedais?

Kada sėti piliarožes
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Piliarožės – šimtmečius skaičiuojanti darželių gėlė. Kartais laikoma kiek senamadiška, tačiau didžiulis veislių pasirinkimas, žiedų grožis bei neįtikėtinas spalvų spektras verčia tuo abejoti. Be to, panašu, kad piliarožės vėl sugrįžta į gėlynus. Išauginti iš sėklų jas labai paprasta, o priežiūra nereikalauja didelių pastangų. Jos puošnios, spalvingos ir nelepios. Kada sėti piliarožes ir kada galime tikėtis žiedų?

Kada sėti piliarožes?

Kai kurie gėlininkai pataria piliarožių sėklas sėti į daigyklas pavasarį ir tik vėliau jų daigelius perkelti į atvirą dirvą. Vis dėlto panašu, kad tai perteklinė rekomendacija. Iš tikrųjų netgi ant pakuočių nurodoma, jog piliarožės sėjamos tiesiai į atvirą dirvą. Jų sėklos didelės, daigios, todėl tikrai galime savęs papildomai neapsunkinti ir pasisėti tiesiai į lysves.

Kada sėti piliarožes labiausiai priklauso nuo oro sąlygų. Rekomenduojama sėti balandžio–gegužės mėnesiais. Tačiau atsižvelkime į pavasario orus. Paprastai oras jau turėtų būti neblogai įšilęs, dieną temperatūra turėtų laikytis apie 15–18 °C šilumos.

Skubėti neverta, nes piliarožes galima sėti net iki liepos mėnesio. Be to, nesvarbu, kaip anksti jas pasėsite, žydės šios gėlės tik kitais metais.

Piliarožės sėklos

Tinkama vieta piliarožėms augti

Labai svarbu, iš karto apgalvoti, kuri gėlyno dalis bus skirta piliarožėms augti. Tai aukštos gėlės. Gali pasiekti net 2 m aukštį, todėl reikia parinkti tokią vietą, kurioje jos neužstotų kitų augalų.

Dažniausiai rekomenduojama piliarožes sodinti prie tvorų, pastatų sienų. Jos puikiai tinka gėlyno fonui. Pastatų sienos rekomenduojamos dar ir todėl, kad augdamos aukštos turėtų kur remtis, būtų apsaugotos nuo vėjų.

Piliarožėms labai svarbi saulėta ir nuo vėjų apsaugota vieta. Todėl joms tinkamiausia pietinė arba vakarinė pastato pusė, kur galėtų mėgautis saulės spinduliais ir būti užuovėjoje.

Atminkite, kad šios gėlės labai lengvai ir puikiai vėliau dauginasi sėklomis. Tiesiog rudenį išberia sunokusias sėklas ir iš jų vėl išauga nauji augalai. Todėl kartą pasėtos vienoje vietoje gali augti ilgą laiką. Turėkite tai omenyje, parinkdami vietą.

Piliarožės

Kokia žemė tinkama piliarožėms?

Piliarožės mėgsta drėgną, tačiau vandeniui laidžią dirvą. Šlapios, užsistovėjusios žemės nepakenčia ir tokioje augti negali. Labiausiai tinka derlingas, purus, lengvas kreidinis, smėlingas ar priemolio dirvožemis.

Prieš sėjant žemė turėtų būti gerai įdirbta, puri ir patręšta organinėmis trąšomis. Tinka ir gerai perpuvęs mėšlas.

Piliarožių sėja

Piliarožės sėjamos tiesiai į gerai sudrėkintą dirvą 10–15 cm atstumu. Jų sėklos didelės tad tikrai nesunku išlaikyti didesnius atstumus. Idealiausia temperatūra dygimui +18 °C. Tad jeigu po sėjos pasitaiko labai šaltų dienų ar naktų, reikėtų papildomai uždengti plėvele.

Sėklos suberiamos į žemę ir lengvai užbarstomos plonu dirvos sluoksniu. Reguliariai laistoma, tačiau reikia stengtis neperlaistyti. Pasėtos piliarožės sudygsta per 10–14 dienų.

Piliarožių retinimas

Paaugus gėlėms, matysite, ar sudygę ne pernelyg tankiai. Daigumas nėra labai didelis, dažnai siekia tik 70 proc. Todėl sėjant rekomenduojama išlaikyti mažesnius atstumus. Ir tik sudygus matysite, ar jos pasisėjo ne per tankiai. Greičiausiai piliarožes teks praretinti, paliekant didesnius tarpus tarp augalų. O galbūt norėsite dalį daigų perkelti į kitą gėlyno vietą.

Piliarožes persodinti į nuolatinę ar kitą vietą galimą rudenį. Tuomet augalus rekomenduojama išsodinti 40–70 cm atstumu.

Kada sėti piliarožes

Piliarožių priežiūra

Piliarožės yra dvimečiai augalai. Pražydėję ir išbarstę sėklas, nudžiūsta ir miršta. Tačiau kadangi sėklų pribarsto gana daug, kitą pavasarį sudygsta nauji augalai ir taip atrodo, kad toje pačioje vietoje auga vis tos pačios, pirmą kartą pasėtos gėlės.

Šioms gėlėms labai svarbi nuo vėjų apsaugota vieta, kad nebūtų lankstomi ir laužomi aukšti jų stiebai. Jeigu neturi atramos, galima paremti kuoliukais ar pastatyti dekoratyvinę sienelę.

Tręšti piliarožes rekomenduojama kiekvienais metais. Tačiau rinkitės specialias, žydintiems augalams skirtas trąšas. Nuo kitokių, ypač turinčių daug azoto, augins ne žiedus, o lapus. Tręšiama vieną kartą pavasario pabaigoje – vasaros pradžioje.

Piliarožės laistomos pagal poreikį, daugiau ir dažniau liejamos sausomis, karštomis dienomis.

Nužydėję stiebai nupjaunami iki žemės. O sėklas galima surinkti ir pasilikti kitų metų sėjai. Arba leisti pačioms gėlėms jas išbarstyti gėlyne.

Piliarožės

Šaltiniai:

  1. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-hollyhocks/
  2. https://www.epicgardening.com/hollyhocks-from-seed/
  3. https://www.blakeney-cottage.co.uk/blogs/news/how-to-grow-hollyhocks-from-seed

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *