Tvora – ypatingos svarbos statinys jūsų sklype: ji apsaugo sklypo teritoriją, jūsų privatumą, puošia aplinką bei yra visą sklypą stilistiškai sujungiantis elementas. Įprastai tvoros statomos ilgam laikui, todėl rinktis reikia atsakingai, gerai apgalvojus įvairius aspektus.
Kas svarbu renkantis tvorą?
- Visų pirma, renkantis tvorą jūs turite aiškiai žinoti savo sklypo ribas. Pastačius tvorą kaimyno ar valstybinėje žemėje, gali iškilti didelių problemų: nuo baudos iki įpareigojimo tvorą nugriauti. O greičiausiai – ir viena, ir kita. Jeigu nesate tikri dėl teritorijos ribų, jas galite išsiaiškinti Registrų centre arba kreiptis į matininkus, kurie atliks sklypo kadastrinius matavimus.
- Taip pat reikia gerai išmanyti savo sklypo savybes, nes net dirvožemis gali turėti įtakos tvoros pasirinkimui ir / arba jos montavimui. Pvz., vėjuotoje vietoje, smėlingame dirvožemyje reikės rinktis ilgesnius stulpus.
- Statant tvorą, kasamos gilios duobės stulpams ar jų pamatams lieti, todėl būtina įvertinti, kuriose sklypo vietose yra komunikacijos: elektra, vanduo, nuotekos ir pan. Pažeidus komunikacijas, galima sukelti problemų ne tik sau, tačiau ir kaimynams. Be to, galite apturėti nenumatytų didelių išlaidų, šalinant tokius pažeidimus.
- Įsivertinkite, kokiu tikslu statysite tvorą: ar tvora bus reikalingas tik aptverti teritorijai, ar apsisaugoti, pvz., nuo laukinių gyvūnų, ar suteikti sklypui grožio, estetikos, išskirtinumo, apsaugoti sklypą nuo vėjų ir pan.
- Apgalvokite tvoros dizainą, spalvą, aukštį. Derinkite ją prie namo, kitų pastatų, bendro teritorijos vaizdo. Tvora gali derėti ir tik su atskiromis namo detalėmis: langinėmis, durimis, langais ar net pašto dėžute.
- Atkreipkite dėmesį į medžiagas, iš kurių pagaminta tvora, kokios priežiūros ji reikalaus bei kaip keisis tvoros išvaizda bėgant metams.
- Apgalvokite, ar turėsite pakankamai žinių, kantrybės ir patirties tvorą statyti pats, su draugų ar kaimynų pagalba, o galbūt būtų geriau samdyti šios srities profesionalus, kurie ir patars, ir padės išsirinkti, ir sumontuos tvorą.
- Biudžetas. Kad ir kokie dideli ir gražūs būtų mūsų norai, kartais viską gali riboti paprasčiausi finansai. Gera žinia ta, kad šiais laikais yra tikrai didelis ir nebrangių tvorų pasirinkimas. Turint šiek tiek žinių ir pasikliaunant specialistų patarimais, galima išsirinkti puikią tvorą, atitinkančią visus jūsų norus ir su nedideliu biudžetu.
Tvorų pasirinkimas iš tiesų didžiulis, vis dėlto šiuo metu Lietuvoje populiariausi šie tvorų variantai:
Skardinės (uždaros) tvoros
Tai vienas populiariausių šių dienų pasirinkimų dėl puikaus kainos ir kokybės santykio. Skardinės tvoros pasižymi savo ilgaamžiškumu ir nereikalauja praktiškai jokios priežiūros. Šias tvoras paprastai renkamasi dėl jų užtikrinamo privatumo: jos gali būti visiškai uždaros, todėl teritorija pilnai apsaugoma nuo pašalinių akių.
Skardinės tvoros gaminamos iš pačios aukščiausios kokybės cinkuotų plieno skydų, papildomai nudažomos milteliniu būdu, todėl ne tik yra atsparios rūdims, tačiau ir puikiai atrodo bėgant laikui net ir visiškai jų neprižiūrint.
Skardinių tvorų populiarumą taip pat lemia platus spalvų pasirinkimas bei galimybė tvoralentes montuoti tiek vertikaliai, tiek horizontaliai, sukuriant labiausiai džiuginantį variantą. Tiems, kurie nori atviresnio varianto, kuriems nebūtinas visiškas privatumas, yra galimybė tvoralentes montuoti paliekant didesnius tarpus tarp jų ir taip sukurti atviresnį, dalinai permatomą tvoros variantą.
Metalinės (atviros) tvoros
Šios tvoros labiausiai patiks ieškantiems modernumo. Tai berėmės tvoros modelis, atvira konstrukcija, sudarytas iš metalinių strypelių nusmailintomis viršūnėmis – „šukų“. Ši tvora gali būti betonuojama į pamatą arba montuojama ant jo.
Tokio tipo tvoros netiks norintiems privatumo, jos atviros, su tarpais tarp strypelių. Be to, rekomenduojama šias tvoras rinktis mažo aukščio.
Vis dėlto metalinės tvoros yra ne mažiau populiarios už skardines, kadangi ypač puikiai dera prie šiuolaikinio, modernios statybos stiliaus namų.
Kaip ir skardinės, metalinės tvoros yra ilgaamžės bei nereikalaujančios priežiūros, puikiai atrodo visais metų laikais. Renkantis metalinę tvorą, svarbu, kad jos segmentų kraštai būtų papildomai karštai cinkuoti ir nudažyti milteliniu būdu, tuomet tvora bus apsaugota nuo aplinkos poveikio ir nerūdys.
Pagrindinis šio tipo tvorų trūkumas tas, kad jos neatsparios mechaniniams pažeidimams, todėl pažeidus metalinę tvorą, reikėtų tą vietą padengti šaltuoju cinku ir perdažyti, kad nepradėtų rūdyti. Prie trūkumų reikėtų paminėti ir šių tvorų kainą – metalinės tvoros netiks pigios tvoros varianto ieškantiems žmonėms. Tai prabangiai atrodančios bei bangiai kainuojančios tvoros.
Segmentinės tvoros
Segmentinės tvoros pasižymi patvarumu ir puikiu kainos bei kokybės santykiu. Šios tvoros yra populiarios ne tik dėl sąlyginai nedidelės kainos, tačiau ir dėl nesudėtingo montavimo bei paprastos priežiūros. Segmentinės tvoros gali būti tiek atviros (vielinės arba dekoratyvinės), tiek uždaros (polisadiniai arba tvoralentėmis užpildyti segmentai), pagamintos iš medžio ar skardos ir medžio kompozito.
Vielines ir dekoratyvines segmentines tvoras rekomenduojama rinktis tiems, kurie gyvena miškingoje ar tiesiog gražioje vietovėje ir nori džiaugtis vaizdu šalia savo sklypo. Uždaras segmentines tvoras renkasi žmonės, ieškantys privatumo, siekiantys apsaugoti savo sklypą nuo pašalinių akių.
Tinklinės tvoros
Rekomenduojamos šios tvoros tiems, kurie siekia nebrangiai aptverti savo sklypą. Tai idealus pasirinkimas turintiems didelę teritoriją ir / arba tiems, kuriems reikia apsisaugoti nuo laukinių gyvūnų patekimo į sklypą.
Tinklinė tvora gali būti megzto arba virinto tinklo, tad skiriasi ir jos pritaikymas. Pvz., pinto miškinio tipo segmentinę tvorą rekomenduojama rinktis siekiant apsisaugoti nuo laukinių gyvūnų, o pinto regzto tinklo tipo segmentinę tvorą – laisvalaikio erdvėms: tinklinio, teniso aikštelėms.
Nepaisant nedidelės savo kainos, tinklinė tvora taip pat yra ilgaamžė ir nereikalauja priežiūros. Šios tvoros taip pat, kaip ir kitų rūšių tvoros, yra cinkuojamos bei dažomos milteliniu būdu, pasirenkant norimą spalvą.
Medinės tvoros
Šiais laikais medinės tvoros jau prarado savo populiarumą dėl aukštos kainos, neilgo gyvavimo laiko bei sudėtingos priežiūros. Medines tvoras paprastai renkasi nebent tie žmonės, kurie siekia autentiškos aplinkos. Esant tiek puikių šiuolaikinių alternatyvų, medinių tvorų neberekomenduoja ir profesionalai.
Medines tvoras reikia nuolat prižiūrėti ir jomis rūpintis: reguliariai dažyti ir perdažyti, keisti supuvusias tvoralentes, vis iš naujo tvirtinti, nes lietus, sniegas, saulė ypač stipriai veikia medieną. Deja, neigiamai. Bėgant laikui, medinės tvoros praranda savo išvaizdą, gali išsiklaipyti, pakeisti formą ir pan.
Prie ko derinti tvorą?
Tvora – ne vienmetis statinys. Tad, kaip atsakingai renkamės, kokį namą statysime, taip atsakingai reikėtų rinktis ir tvoros dizainą. Juk šį statinį matysime kasdien: tiek būdami lauke, tiek viduje, pro langus.
Be abejo, tvorą pirmiausiai reikėtų derinti prie visų statinių stiliaus. Galbūt pasirinkti panašią į fasado spalvą, dizainą, galbūt derinti su durų ar palangių spalva.
Gana dažnai, ypač stengiantis pataupyti, renkamasi skirtingo tipo ir dizaino tvorą fasadinėje namo, sklypo pusėje ir kitose sklypo dalyse. Galbūt paradinėje namo pusėje norėsis uždaros tvoros, o galinėje sklypo pusėje pasirinksite atvirą tvorą, nes ten auga nuostabus miškelis. Galbūt jums kaip tik svarbiau privatumas ir norite apsisaugoti nuo smalsių kaimynų akių, tad fasadinėje pusėje rinksitės atvirą, o galinėje – uždarą tvoros variantą.
Nepamirškite ir savo augalų, želdynų. Renkantis tvorą apgalvokite, ar kuriems nors augalams nereikia užuovėjos iš vėjuotos sklypo pusės, o galbūt atviros tvoros saulėtoje pusėje, kad jūsų želdynai būtų ne tik matomi, tačiau ir gautų daugiau šviesos.
Želdynai taip pat gali būti derinami prie jau pastatytos tvoros. Uždaros tvoros gali būti apželdinamos mažaūgiais krūmynais ar daugiametėmis gėlėmis. Prie atvirų tvorų, ypač tinklinių ar tinklinio segmento, galima sodinti spygliuočių ar lapuočių gyvatvores, kurios augdamos suteiks vis daugiau privatumo.
Reikalavimai tvoros statybai
Nors gali atrodyti, kad tvora – tik jūsų asmeninis reikalas ir būtent saugodami savo sklypo teritoriją bei savo privatumą, ją statote, tačiau tam tikrais atvejais, būtina laikytis atitinkamų reikalavimų tvoros statybai.
- Jeigu tvora statoma tiesiai ant sklypo ribos, būtina gauti raštišką kaimyninio sklypo savininko sutikimą. Svarbu paminėti, kad jei sklypas vėliau bus perleistas kitam savininkui, jums galioja tvoros statymo metu gautas tuometinio kaimyno sutikimas.
- Jeigu tvora statoma mažesniu nei 1 m atstumu nuo kaimyninio sklypo ribos, reikia laikytis insoliacijos reikalavimų, t.y. tvora negali pabloginti situacijos kaimyniniams sklypams, užstodama jiems saulės šviesą. Be to, tvoros cokolis negali užkirsti kelio paviršinių vandenų tekėjimui iš gretimo sklypo. Šis reikalavimas netaikomas, jeigu yra gautas raštiškas kaimyninio sklypo savininko sutikimas ir jis neprieštarauja.
- Jeigu statoma tvora yra aukštesnė nei 2 m, privaloma pasamdyti statybos vadovą.
- Tvoroms, kurių aukštis daugiau nei 2 m, bet mažiau arba lygu 5 m, ir aukštesnių kaip 2 m užtvarų dalių akytumas mažiau nei 80 proc. arba tvoros aukštis daugiau nei 5 m, statybos vadovas turi turėti valstybės įmonės Statybos produkcijos sertifikavimo centro išduotą atestatą.
- Kai tvoros aukštis yra daugiau nei 2 m, bet mažiau arba lygu 5 m, ir aukštesnių kaip 2 m užtvarų dalių akytumas yra mažesnis nei 80 proc. arba tvoros aukštis yra didesnis nei 5 m, tokiais atvejais privaloma per Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą „Infostatyba“ arba raštu Statybos inspekcijai pateikti informaciją apie numatomą statybos pradžią ir pasamdytą ar paskirtą rangovą, statinio projekto vykdymo priežiūros vadovą, statinio statybos vadovą, statinio statybos techninį prižiūrėtoją ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos pradžios.
- Visoms tvoroms, aukštesnėms nei 2 m, reikalingas statybų leidimas, dėl kurio reikia kreiptis į savivaldybę.
Čia nepaminėtais atvejais, jokie kiti leidimai tvoros statybai nėra reikalingi ir galima statyti tvorą savo nuožiūra. Skirtingi reikalavimai ir leidimai taikomi tvoroms, kurios įrenginėjamos saugomose ar išskirtinėse teritorijose. Tokiu atveju dėl tvoros statybos reikėtų domėtis atskirai.
Tvora suteikia vientisumo, užbaigtumo jausmą, todėl rinktis ją reikia atsakingai ir apgalvotai. Jeigu turite klausimų, jaučiate, kad patiems to įveikti nepavyks, drąsiai kreipkitės į šios srities profesionalus, kurie tikrai padės, patars ar bent jau nukreips tinkama linkme.