Cukinijos yra puikios ir sveikatai labai naudingos daržovės. Jos lengvai virškinamos, labai mažai kaloringos ir atrodytų puikiai tinka pilnavertei mitybai užtikrinti. Todėl išgirdę teiginį, kad cukinijos nuodingos, greičiausiai sunkiai galėsime tuo patikėti. Deja, labai retai, tačiau pasitaiko apsinuodijimo cukinijomis atvejų. Kodėl taip nutinka ir kaip to išvengti, domėjomės šiame straipsnyje.
Toksinis moliūginių sindromas
Apsinuodijimas cukinijomis bei kitomis moliūginių šeimos daržovėmis (pvz., moliūgais, cukinijomis, melionais ir pan.) yra itin retai pasitaikanti, tačiau realiai egzistuojanti problema. Apibūdinti šiam itin retam, tačiau vis dėlto pasaulyje kartas nuo karto pasitaikančiam reiškiniui anglakalbės šalys netgi vartoja specialų terminą – toksinis moliūginių sindromas.
Šis sindromas įvyksta, kai žmogus apsinuodija moliūginių šeimos daržovėmis (dažniausiai cukinijomis). Tai įvyksta dėl pernelyg didelio kiekio kukurbitacino, susikaupusio daržovėse. Kukurbitacinas yra alkaloidas, dažniausiai aptinkamas laukiniuose augaluose. Tačiau retais atvejais jo kiekis smarkiai padidėja ir sode auginamose daržovėse. Pernelyg didelis kukurbitacino kiekis pasireiškia neįprastu ir smarkiai juntamu kartumu.
Cukinijos nuodingos: kodėl taip nutinka?
Kukurbitacinas įprastai aptinkamas laukinėje gamtoje augančiuose augaluose, kadangi ši medžiaga skirta augalams apsiginti nuo kenkėjų ir atbaidyti jais mintančius žolėdžius. Kartus skonis iš karto įspėja, kad augalas nuodingas ir geriau jo neliesti. Tačiau kodėl nutinka taip, kad apkarsta net tokios naudingos ir nekaltos daržovės kaip cukinijos, o itin retais atvejais netgi arbūzai?
Padidėjęs karčiųjų medžiagų kiekis moliūginių šeimos daržovėse gali įvykti dėl dviejų priežasčių:
- genų mutacija, nutikusi dėl kryžminio apdulkinimo;
- dėl augalo patirto streso.
Pirmuoju atveju genai mutuoti gali sėjant nepatikimas sėklas bei naudojant sėjai sėklas iš pernai metų išauginto augalo. Augindami cukinijas savo darže, negalime užtikrinti, kad neįvyks kryžminis apdulkinimas bei dėl to neatsiras genų mutacija. Taip pat kartais pasitaiko nesąžiningų sėklų pardavėjų, kurie parduoda tokio apdulkinimo būdu išaugintų augalų sėklas. Todėl norint išvengti kukurbitacino padidėjimo cukinijose ar kitose daržovėse, turėtume kasmet sėklas įsigyti tik iš patikimų pardavėjų.
Beje, prekybos centruose paprastai parduodamos hibridinių veislių cukinijos, todėl toksinio moliūginių sindromo rizika jas vartojant yra beveik nulinė.
Antroji priežastis – cukinijų patirtas stresas vegetacijos metu. Stresas skatina augalus gintis ir dėl to šie gamina daugiau kukurbitacino. Stresinės situacijos gali būti įvairios: sausra, dideli temperatūrų svyravimai, šaltos naktys, koks nors gyvūnas, pagraužęs ar prilietęs augalą ir pan.
Kaip žinoti, ar jūsų cukinijos nuodingos ar ne?
Paprasčiausias būdas atpažinti nuodingas cukinijas – jas paragavus pajuntamas neįprastai ir itin kartus skonis. Taip pat svarbu žinoti, kad nuodingos karčiosios medžiagos nedingsta net ir termiškai apdorojant daržoves. Todėl rekomenduojama prieš gaminat sriubą, troškinį, blynelius ar konservuojant cukinijas, jas būtinai paragauti.
Nors apsinuodijimo cukinijomis atvejai tikrai nėra dažni, tačiau pajutus kartų daržovės skonį, reikia ją išmesti ir maistui jokiais būdais nenaudoti.
Kaip pasireiškia apsinuodijimas cukinijomis?
Toksinio moliūginių sindromo požymiai:
- pykinimas;
- viduriavimas;
- pilvo skausmas;
- vėmimas;
- galvos svaigimas;
- plaukų slinkimas ar net nuplikimas.
Tad jeigu pajutote bent vieną iš minėtų simptomų ir įtariate, kad valgėte karčių cukinijų, nedelsiant kreipkitės į gydytoją ir pasakykite savo nuogąstavimus. Apsinuodijimas cukinijomis ar kitomis daržovėmis dažniau pasitaiko mažiems vaikams bei senyviems žmonėms.
O kaip dėl agurkų?
Karčios cukinijos pasitaiko tikrai gana retai ir galbūt dar net nesate tokios ragavę. Tačiau visai kas kita agurkai. Ypač dažnai pasitaiko kartūs šiltnamyje auginami agurkai. Ar galime apsinuodyti ir jais? Atsakymas jus paguos – agurkuose susidarantis kukurbitacinas yra mažiau toksiškas nei cukinijose, todėl net ir suvalgius kartų agurką greičiausiai nieko nenutiks. Net jeigu tokį agurkėlį suvalgytų vaikas, pavojus apsinuodyti labai mažas. Tačiau tiesa ta, kad nei vaikas, nei suaugęs nevalgys kartaus agurko.
Cukinijos nuodingos gali būti dėl per didelio toksiškos medžiagos kukurbitacino kiekio. Išvengti apsinuodijimo padės cukinijų bei kitų moliūginių šeimos daržovių ragavimas. Karčios cukinijos ar kitos daržovės neturi būti naudojamos maistui.
Šaltiniai:
- https://www.healthline.com/nutrition/can-you-eat-zucchini-raw
- https://metro.co.uk/2020/08/22/what-toxic-squash-syndrome
- https://www.bhaf.org.uk/content/advice/gardening-advice-a-z/poisonous-courgette-warning
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.