Skip to content

Susipažinkite su sanvitalija: ką daryti, kad ir jūs galėtumėte džiaugtis jos žiedais iki pirmųjų šalnų

Sanvitalijos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Sanvitalija, dar vadinama šliaužiančiąja zinija, yra žavus ir atsparus augalas, žydintis ryškiais, linksmais žiedais nuo vasaros vidurio iki pirmųjų šalnų. Sanvitalijų auginimas – puikus pasirinkimas sodininkams, norintiems minimaliomis pastangomis suteikti lauko erdvėms ryškių spalvų ir įmantrumo.

Šis ištvermingas vienmetis augalas, kilęs iš Meksikos ir kai kurių Centrinės bei Pietų Amerikos regionų, puikiai auga saulėtoje vietoje ir gerai drenuotame dirvožemyje, todėl puikiai tinka įvairiam auginimui – tiek pakabinamuose krepšeliuose terasose ar balkonuose, tiek soduose. Šiame straipsnyje apžvelgsime viską, ką reikia žinoti apie sanvitalijos auginimą ir priežiūrą, pradedant jos kilme ir skirtingomis rūšimis, baigiant praktiniais patarimais apie sodinimą bei priežiūrą.

Iš kur kilusi ir kaip atrodo sanvitalija

Sanvitalija priklauso astrinių (Asteraceae) šeimai. Ši žavinga žydinčių augalų gentis daugiausia kilusi iš Meksikos, nors kai kurios rūšys paplitusios Centrinėje Amerikoje, Pietų Amerikoje ir Jungtinių Amerikos Valstijų pietvakariuose.

Augalai paprastai auga žemai, formuoja kilimą, turi vilnijančius stiebus ir mažus, į margučius panašius žiedus su centriniu diskeliu, apsuptu ryškiai geltonais, oranžiniais arba baltais žiedeliais. Dėl ryškios ir linksmos šių gėlių išvaizdos jos yra populiarus pasirinkimas įvairiems sodams.

Lietuvoje populiariausia – gulsčioji sanvitalija

Nors šiandien yra ne viena sanvitalijos rūšis, Lietuvoje dažniausiai susiduriame su gulsčiąja sanvitalija (Sanvitalia procumbens). Gulsčioji sanvitalija gali augti iki 20 cm aukščio. Net visą vasarą jos puošia sodus, pakabinamus vazonus ar alpinariumus savo ryškiai geltonos ar net geltonai oranžinės spalvos žiedynais su tamsesniu rusvai violetiniu žiedo centru.

Sanvitalijos – puikus pasirinkimas sodininkams, ieškantiems ryškių, mažai priežiūros reikalaujančių augalų. Sanvitalijų auginimas gali tapti paprastu, bet daug malonumo atnešančiu užsiėmimu, jei tik žinosite pagrindinius šių gėlių priežiūros ir auginimo ypatumus.

Sanvitalijos

Sanvitalijų sėja ir persodinimas

Norint, kad sanvitalijos žydėtų geriausiai, būtina gerai saulės apšviesta vieta. Pasirūpinkite, kad parinkta vieta kasdien gautų bent 6-8 valandas tiesioginių saulės spindulių. Šios gėlės mėgsta gerai drenuotą, lengvą, smėlingą dirvožemį.

Sėkite sėklas patalpoje likus 6-8 savaitėms iki paskutinių šalnų arba tiesiai į sodą likus 1-2 savaitėms iki numatomų paskutinių šalnų. Sėklas sėkite maždaug 1 cm gylyje. Dygimas paprastai trunka nuo 7 iki 14 dienų 24-27 °C temperatūroje.

Persodinant augalus išdėstykite 8-12 cm atstumu vieną nuo kito, kad būtų pakankamai vietos augimui ir oro srautui. Tinkamas atstumas padeda išvengti pertekliaus ir sumažina ligų riziką.

Sanvitalijų priežiūra

Laistymas. Labai svarbu tinkamai parinkti drėgmės lygį, nes esant per drėgnai dirvai, gėlės gali pradėti pūti. Kol augalai įsitvirtins, palaikykite tolygią dirvos drėgmę. Subrendę augalai gali pakęsti nedidelę sausrą tarp laistymų, tačiau ilgesniais sausringais laikotarpiais juos reikėtų laistyti reguliariai.

Tręšimas. Sodinimo metu naudokite universalias trąšas. Kai augalai užauga maždaug 4 cm aukščio, žydėjimą sustiprinkite trąšomis su mažai azoto, daug fosforo ir kalio turinčiomis trąšomis. Tai skatina stiprų šaknų vystymąsi ir gausų žydėjimą.

Sanvitalijų auginimas

Genėjimas. Jau paaugusio augalo viršūnėles patrumpinkite, kad augalas būtų vešlesnis. Nukirpkite nužydėjusius žiedus, kad gėlė žydėtų visą sezoną. Tai taip pat padeda išlaikyti tvarkingą augalo išvaizdą.

Atramos. Nors sanvitalijoms paprastai nereikia atramų, jas galima leisti augti ant sienų arba kaskadomis iš kabančių krepšelių. Daržo lysvėse šias gėles galima naudoti kaip dirvos dangą, kuri slopina piktžolių augimą ir sulaiko dirvos drėgmę.

Sanvitalijų kenkėjai ir ligos

Sanvitalijos įprastai yra gana atsparios įvairioms ligoms bei kenkėjams. Tačiau visada rekomenduojama stebėti, ar augalai neturiu jokių įtartinų požymių: ar nepažeisti lapai, stiebai, žiedai, ar nepuola kokie nors įtartini vabzdžiai. Kartais gali atsirasti įprastų sodo kenkėjų, tokių kaip amarai ar voratinklinės erkės, tačiau paprastai juos galima suvaldyti reguliariai stebint ir tinkamai apdorojant, pavyzdžiui, insekticidiniu muilu ar nimbamedžių aliejumi.

Ar sanvitalija tik graži – o gal ir naudinga?

Nors sanvitalija žmones žavi savo nereiklumu ir ryškiaspalvių žiedynų grožiu, o ne gydomosiomis savybėmis, jų žiedai pritraukia naudingus apdulkintojus, pavyzdžiui, privilioja bites ir kitus vabzdžius. Tad galite rinktis auginti sanvitalijas, jomis grožėtis, o kartu prisidėti prie sveikos sodo ekosistemos kūrimo. Sodininkai, sodindami sanvitalijas, gali palaikyti vietines apdulkintojų populiacijas, kurios yra labai svarbios daugelio maistinių kultūrų ir dekoratyvinių augalų apdulkinimui.

Dažniausiai auginama gulsčioji sanvitalija (Sanvitalia procumbens) puikiai tinka pakabinamiems krepšeliams, vazonams ir kaip kraštovaizdžio augalas. Jos linksmi ir ryškūs žiedai gali praskaidrinti bet kokią sodo erdvę. Nors vasarą šios gėlės tikrai žydės, kai kurios veislės jus gali džiuginti net iki pirmųjų šalnų!

Sanvitalija

Sanvitalija taip pat pasižymi netoksiškumu, todėl ją galima auginti soduose, kuriuose dažnai lankosi naminiai gyvūnai ir vaikai. Be to, šis augalas puikiai tinka pakeltų lysvių ar sodo sienų kraštams sušvelninti.

Ar jau pamilote sanvitaliją ir esate pasiruošę susipažinti su ja artimiau?

Sanvitalijos, arba šliaužiančiosios zinijos, yra lengvai auginamos, patrauklios vienmetės gėlės, galinčios papildyti bet kurį sodą savo ryškiais, į margučius panašiais žiedais. Sanvitalijos, naudojamos kaip žemės danga, alpinariumuose ar kaskadomis iš pakabinamų krepšelių, tikrai suteiks jūsų sodui spalvų ir džiaugsmo.

Laikydamiesi čia pateiktų praktinių sodinimo, priežiūros ir rūpinimosi patarimų, suprasite, kad sanvitalijų auginimas yra vienas malonumas. Net pradedantieji sodininkai gali džiaugtis šiomis žaviomis gėlėmis visą sezoną – net iki pirmųjų šalnų. Sanvitalijos nereikalauja daug priežiūros ir gali pritraukti apdulkintojus, todėl yra vertingas kiekvieno sodo priedas.

Sanvitalija

Šaltiniai:
https://www.gardenersworld.com/plants/sanvitalia-procumbens/
https://harvesttotable.com/how-to-grow-creeping-zinnia-sanvitalia/
https://www.rhs.org.uk/plants/156451/sanvitalia-procumbens/details
https://www.po.flowerscanadagrowers.com/our-products/1144/sanvitalia/procumbens

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Silvija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *