Skip to content

Sodininkystė su vaikais: kaip sudominti mažuosius?

Sodininkystė su vaikais: kaip sudominti mažuosius?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Sodininkystė – puikus užsiėmimas ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, tačiau dažnai vaikams tai atrodo kaip nuobodus darbas. Įdėjus šiek tiek pastangų ir fantazijos sodininkystę galima paversti smagiu užsiėmimu visai šeimai. Juk smagu, kai gali paragauti savo užaugintų daržovių, stebėti, kaip dygsta salotos, o ant pasodintų gėlių nutūpia margaspalvis drugys! O kur dar ir gryno oro nauda! Noriu papasakoti apie sodininkystės naudą mažyliams, bei pasidalinti patarimais, kaip šia veikla juos sudominti.

Sodininkystės nauda vaikams

Sodininkystė yra puikus būdas vaikams užmegzti ryšį su gamta. Leisdami laiką sode, prižiūrėdami augalus, užsiaugindami vaisių bei daržovių patys, vaikai gali išmokti naujų įgūdžių, žaisti, ugdyti pasitikėjimą savimi. Vaikai gali pamatyti, kaip iš beveik nieko – sėklos – užauga gyvybė – gražus augalas. Retas vaikas, kuris nemėgtų būti lauke, kasti žemę, purvinti, konstruoti daiktus iš lauke randamų žaliavų, stebėti, kaip auga augalai. Vaikams sodininkystė ugdo tokius įgūdžius, kaip:

Sodininkystė su vaikais: kaip sudominti mažuosius?
  • Atsakomybė – prižiūrėti augalus, kad šie augtų.
  • Supratimas – vaikai supranta apie priežasties ir pasekmės buvimą, pavyzdžiui, laiku nepalaisčius augalo, šis – nuvysta, piktžolės konkuruoja su kitais augalais.
  • Pasitikėjimas savimi – vaikas gali pats užsibrėžti tikslą ir jo pasiekti (užsiauginti savo daržovių ir jomis pasimėgauti).
  • Meilė gamtai – galimybė susipažinti su lauko aplinka saugioje ir pažįstamoje vietoje.
  • Samprotavimas ir atradimas – vaikas susipažįsta su augalais, gyvūnais, oro sąlygomis, aplinka, mityba.
  • Fizinis aktyvumas – darbuojantis sode laikas išnaudojamas produktyviai, o kartu ir naudingai sveikatai.
  • Bendradarbiavimas – padedamas tėčio ar mamos, dirbdamas komandoje vaikas gali pasiekti savo tikslų.
  • Kūrybiškumas – naujų ir įdomių maisto auginimo būdų paieška.
  • Mityba – vaikas sužino, kaip gaunamas šviežias maistas.

Sodininkystės nauda vaiko raidai

Tyrinėdami pasaulį sodininkystės veiklų metu vaikai kartu lavina ir smulkiąją motoriką, stambiąją motoriką, tobulina kalbos raidą, mokosi problemų sprendimo, gerina matematines žinias. Taip pat sodininkystė skatina ir smegenų vystymąsi, mąstymą – galite iš vaiko sulaukti įdomių klausimų, pavyzdžiui: kodėl augalams reikia saulės? Kuo naudingi sliekai? Kas yra fotosintezė? Iš ko sudarytas dirvožemis? Atsakykite į visus klausimus, jei kažko nežinote – domėkitės kartu.

Pokalbių metu taip pat galite padiskutuoti apie sodininkystę kitose kultūrose, taip pat – priežastis, kodėl žmonės užsiima sodininkyste (vienam tai – pomėgis, kitam – maisto šaltinis). Turite puikią progą stiprinti ryšį su vaiku! Beje, darbas sode yra ir puiki fizinė mankšta bei poilsis nuo šiuolaikinių technologijų. Tai tikrai išeis į naudą vaiko akims, laikysenai ir bendrai savijautai.

Sodininkystės nauda vaiko raidai

Kaip sudominti vaiką sodininkyste?

Norint, kad ir vaikui šia veikla užsiimti būtų įdomu, reikia pasirūpinti aplinkos pritaikymu jam.

  • Rinkitės paprastesnius sodinimo ar augalų priežiūros būdus, suteikite vaikui asmeninę sodo erdvę, pavyzdžiui, nedidelį vazonėlį ar lysvės plotelį, kuris priklausys tik jam.
  • Jei dar tik planuojate sodą ir jo dizainą, galbūt ši veikla įtrauks ir vyresnius vaikus – paklauskite jų nuomonės, kur norėtų, kad augtų konkreti daržovė ar uoga.
  • Įsigykite vaiko amžiui tinkamus, lengvus sodo įrankius ir įrangą, pavyzdžiui, kastuvėlį, grėbliuką, mažą laistytuvą.
  • Paskatinkite tyrinėti žemes ir purvą – mažesni vaikai dažniausiai mėgsta gaminti purvo pyragus ar statyti pilis.
  • Kartu su mažyliais auginkite įdomius augalus, tokius kaip saulėgrąžos, pomidorai, braškės, moliūgai.
  • Pagalvokite ir apie gėles, kurios vilioja drugelius, boružes ar kitus įdomius vabzdžius.
  • Kartu su vaikais pasigaminkite kaliausę ir paaiškinkite, koks jos tikslas.
  • Galite įrengti ir sliekų fermą, drugelių sodą.
  • Auginkite nedidelį salotų sodelį, pasigaminkite mažą šiltnamį – panaudokite namuose randamus daiktus – skatinsite vaiką mokytis tvarumo.
  • Kartu kraukite komposto krūvą, paaiškinkite apie kompostavimo naudą. Internete rasite begales pavyzdžių, kaip į sodą įnešti vaikus dominančių elementų.
Sodininkystė su vaikais

Vaiko saugumas sode

Pritaikykite aplinką sode taip, kad vaikui jame būtų saugu. Chemiją, tokią kaip trąšos ar purškalai, laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje. Jei tik įmanoma, nenaudokite cheminių medžiagų – auginkite ekologiškai. Įrankius, kuriais naudosis vaikas, pasirinkite tinkamo dydžio. Pasirūpinkite, kad teritorija būtų aptverta tvarkinga tvora ir saugiais vartais – išvenkite galimų trauma ar savarankiškų vaiko pasivaikščiojimų už sodo ribų jums nematant. Nepalikite didelių talpų su vandeniu be priežiūros prie mažų vaikų. Vasarą, esant kaitriai saulei, pasirūpinkite odos apsauga nuo saulės, kepurėmis, tinkamais drabužiais, pavėsiu.

Kokius augalus pasirinkti?

Vaikams patinka didelės, ryškių spalvų daržovės ir gėlės, ypač tos, kurios auga greitai. Tad jau minėti moliūgai, saulėgrąžos ar pomidorai yra puikus pavyzdys. Pagalvokite ir apie augalus, kurie turi įdomių juslinių ir tekstūrinių savybių. Pavyzdžiui:

Sodininkystė su vaikais

Kokias užduotis paskirti vaikui?

Žinoma, skirtingo amžiaus vaikai turi ir skirtingas fizines galimybes bei skirtingus įgūdžius atlikti užduotis, todėl idealu, jei užduotis vaikui paskirsite pagal jo amžių. Skirtingo amžiaus vaikams ir lūkesčius turėsite skirtingus. Jaunesni vaikai tikrai sugebės laistyti augalus, nuimti derlių ar sėti sėklas. Vyresnieji gali atlikti įvairesnes, daugiau jėgos reikalaujančias veiklas: kasti, nešti, sodinti, mulčiuoti genėti. Prie vaikams įveikiamų veiklų sode taip pat galite priskirti ir šias: gėlių skynimas, sveiko maisto, pavyzdžiui, salotų ruošimas, kompostavimas, ravėjimas, sėklų ir džiovintų gėlių rinkimas, augalų persodinimas, dirvos paruošimas organinėmis trąšomis.

Sveikos mitybos skatinimas

Dažnai nevalgūs vaikai ima valgyti daugiau maisto tuomet, kai patys prisideda prie jo gaminimo proceso. Pagalvokite, kaip smagu, kai daržoves ar vaisius gali ne tik savarankiškai supjaustyti, bet ir pats užsiauginti! Net patys didžiausi nevalgiukai mielai ragaus nuo krūmo nuskintą šilauogę ar pomidorą, kad bus prisidėję prie jų sodinimo, priežiūros ir auginimo. Mažais žingsneliais skatinsite vaiką valgyti sveikai, o iki to eisite kartu užsiimdami sodininkyste.

Šaltiniai:
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/gardening-for-children
https://www.pbs.org/parents/thrive/gardening-with-kids-how-it-affects-your-childs-brain-body-and-soul
https://reachformontessori.com/montessori-gardening/
https://laprimacasa.com/how-montessori-gardening-helps-child-development/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex