Skip to content

Radasta – nepelnytai primirštas žydintis krūmas. Kaip jį auginti ir prižiūrėti? 

Radasta
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Radasta – tai sodininkų neretai primirštas augalas. Ji, kaip ir megztos močiutės servetėlės ant spintelės, neatsikrato senamadiško septyniasdešimtųjų įvaizdžio. Tačiau šis itin nereiklus krūmas vis tik nusipelno būti prisimintas ir sugrįžti atgal į mūsų sodus. 

Radasta užauga ne aukštesnė kaip trijų metrų aukščio. Jos šakų išsidėstymas yra nestruktūrizuotas. Neapgalvotai įkomponuota sode ar sklypo apželdinime, ji gali atrodyti netvarkingai ir nuobodžiai. Tačiau balti arba rausvi žiedai yra radastos puošmena. Be to, radasta yra nereikli ir lengvai auginama, tinkama auginti kaip gyvatvorė. Susipažinkime su radastos auginimu ir priežiūra iš arčiau. 

Šiurkščioji radasta

Šiurkščiosios radastos (Deutzia scabra) krūmas užauga iki 2–3 metrų aukščio. Lapai paprasti, obuolių žalumo atspalvio, dantyti. Žydi plokščiomis pavienėmis, baltos spalvos ir žvaigždės formos žiedų galvutėmis. Šios radastos rūšies gimtinė – Japonija ir Kinija.

Radasta

Lieknoji radasta

Lieknosios radastos (Deutzia gracilis) krūmas yra tankus, apvalus. Stiebai ploni ir plačiai išsikeroję, vėliau augdami išlinksta. Dažniausiai užauga apie 0.6–1.2 m aukščio. Pavasarį žydi smulkiais, kvapniais, varpelio formos, baltais žiedais. Šie žiedai krūmą padengia maždaug dviem savaitėms.

Lieknoji radasta

Didingoji radasta

Ši radastos veislė užauga iki 4 m aukščio ir apie 2 m pločio, jei nėra genima. Deutzia x magnifica greitai auga ir yra puikus gyvatvorei formuoti naudojamas augalas. Žydi baltais žiedais.

Didingoji radasta

Šiurkščiosios radastos hibridas 

Hibridinės radastos veislė Deutzia hybrida „Strawberry Fields“ yra tankiai augantis lapuotis krūmas. Jis užauga iki 1–2.5 m aukščio ir pločio. Ant savo išlenktų šakų žydi gausiais, stambiais, rožinės spalvos žiedais. Mėgsta saulėtą arba dalinio pavėsio vietą. Ši radasta tinkama naudoti gyvatvorei. Tai atspari šalčiui veislė, todėl gerai atlaikys žiemos šalčius.  

Šiurkščiosios radastos hibridas

Radastos auginimas

Vieta ir apšvietimas. Radasta gerai auga saulėtoje vietoje ir daliniame pavėsyje, tačiau daugiau saulės lems gausesnį radastos žydėjimą. Jei norite, kad pavasarį radastos kaskadiški stiebai būtų nusėti žiedais, pasirūpinkite, kad kiekvieną dieną bent aštuonias valandas augalas gautų tiesioginės saulės šviesos.

Dirvožemis. Radasta mėgsta derlingą, drėgną dirvožemį (pH tarp 6.0–8.0), tačiau gerai auga ir vidutinio drėgnumo molingame dirvožemyje ir priemolyje. Jei jūsų dirvožemis nėra labai smėlėtas, suslėgtas ar užmirkęs, tuomet radasta puikiai jame augs. 

Temperatūra ir drėgmė. Radastos nemėgsta labai karšto oro. Jos geriausiai auga šiek tiek šiltesnėje temperatūroje, tačiau toleruoja įvairias sąlygas ir gali ištverti žemą žiemos temperatūrą iki –20 °C. Radastos yra lapuotis krūmas, kuris žiemą numeta savo lapus.

Radastos priežiūra

Laistymas. Laistydami radastas atsižvelkite į krūmo amžių. Pirmaisiais augimo metais augalai dar tik aklimatizuojasi naujuose namuose, o jų negilios šaknų sistemos negali pasiekti giliai žemėje esančio vandens. Todėl jos geriausiai augs vidutiniškai drėgnoje dirvoje. Gera taisyklė – sausuoju metu radastos krūmą giliai palaistyti kartą per savaitę.
Senesni krūmai turi plačias šaknų sistemas ir yra mažiau jautrūs sausros poveikiui. Todėl juos laistyti reikia tik tada, kai karšti ir sausi orai laikosi ilgiau nei savaitę.

Tręšimas. Pirmaisiais augalo augimo metais trąšų geriau nenaudoti, nes tai gali labiau pakenkti nei padėti. Radasta iš savęs yra labai gyvybingas augalas.
Antraisiais radastos augimo metais, pradėkite ją tręšti kartą per metus. Pasirinkite subalansuotas trąšas, kurių NPK santykis yra 10-10-10 arba 12-12-12, ir anksti pavasarį jomis patręškite krūmą.

Radasta

Genėjimas. Nepersistenkite genėdami radastos krūmo, nes jos žydi ant praėjusio sezono stiebų. Geriausia genėti ją tuomet, kai norite padidinti augalo gyvybingumą arba pašalinti senas šakas. Selektyviai genėkite tik pačias seniausias šakas nuo krūmo pagrindo. Taip išlaikysite bendrą augalo formą ir paskatinsite naują šakelių augimą iš krūmo pagrindo. Genėkite iškart po radastų žydėjimo, nes rudenį jos užmezga žiedinius pumpurus.

Radastos dauginimas

Radastą geriausia dauginti vasaros pabaigoje krūmo auginiais, tačiau šis procesas yra lėtas. Nupjaukite apie 15 cm ilgio nesubrendusius ir dar nesumedėjusius stiebo galiukus. Nuo jų pašalinkite visus lapelius, išskyrus vieną ar dvi poras viršūnėje. Kitą stiebo pjūvio galą pamerkite į šaknų augimą skatinantį hormoną. 

Žiemą tokius auginius laikykite šiltnamyje arba šaldymo kameroje, kur temperatūra yra apie 4 °C. Po paskutinių pavasario šalnų augalus persodinkite į šiek tiek didesnius vazonėlius, pripildytus vazoninės žemės. Į sodo dirvą auginius bus galima sodinti tik atėjus rudeniui.

Radasta. Radastos auginimas

Radastos ligos bei kenkėjai 

Vienas iš didžiausių radastos augalo privalumų yra didelis atsparumas ligoms, vabzdžių ar žinduolių kenkėjams. Dažniausi kenkėjai ir ligos:

Tripsai. Jei iš arti ant radastos lapo pamatėte mažyčius rudus taškelius, tikėtina jog tai bus tripsai. Tai smulkūs augalo sultis siurbiantys kenkėjai, kurie prisitvirtina ant lapo paviršiaus. Tripsai pažeidžia radastos lapus, juos pradurdami ir taip sukeldami lapų dėmėtumą.

Mažyčiai sultis siurbiantys kenkėjai, tokie kaip amarai, voratinklinės erkės ir minėtieji tripsai, geria lapų sultis. Nors šie kenkėjai didelės žalos radastai ir  nepadarys, bet esant didesniam užkratui augalo lapai išblunka arba nukrenta. 

Natūralūs plėšrūnai, tokie kaip boružėlės, auksaakės ir žiedmusės, dažnai suvaldo šių kenkėjų populiaciją. Augindami aplink kuo įvairesnius augalus ir vengdami plataus spektro veikimo insekticidų, skatinsite šiuos geruosius vabzdžius pasilikti sode. Jie natūraliai geba kovoti su kenkėjais. Jei pastebėjote, kad mažieji kenkėjai vis tik nekontroliuojami, tuomet radastą galite nupurkšti insekticidiniu muilu. 

Lapų dėmėtligė. Radastos lapai kartais nusidažo rudomis dėmėmis, kurias gali sukelti grybeliai arba bakterijos. Šios dėmės dažniausiai nedaro didelės žalos augalui. Tačiau norėdami užkirsti kelią ligos plitimui, galite nupjauti ir išmesti užkrėstus radastos lapus.

Radasta

Ar radasta nuodinga?

Radasta nėra nuodinga. Ji visiškai saugi žmonėms, tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. Krūmo lapuose, žieduose ir ūgliuose nėra jokių toksinų, todėl nereikėtų nerimauti ir dėl savo augintinių.

Šaltiniai:

  1. https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/blazing-star/
  2. https://www.gardendesign.com/flowers/liatris.htmlhttps:/
  3. https://www.gardendesign.com/shrubs/deutzia.html

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *