Skip to content

Rūkytas sūris: gardūs receptai kasdienybei paįvairinti. Kokius sūrius galima rūkyti ir kaip tai atlikti namuose?

Rūkytas sūris. Rūkytas kietasis sūris.
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Tikriausiai daugelis mėgsta rūkytą sūrį, tiek varškės, tiek fermentinį ar lydytą. Rūkymo procesas suteikia ne tik ypatingą dūmo skonį ir aromatą, bet ir pailgina sūrio galiojimo laiką. Rūkytas sūris yra vienas iš tų produktų, kuris gali paįvairinti beveik bet kokį patiekalą savo unikaliu skoniu ir aromatu. Jo įvairovė leidžia eksperimentuoti virtuvėje ir atrasti naujų skanių derinių. Šiame straipsnyje pateiksime kokiais būdais yra rūkomas sūris, kokios jo rūšys, kaip išsirūkyti namuose bei kur panaudoti virtuvėje.

Rūkytas sūris ir įvairus jo skonis

Nors atrodo, kad rūkytas sūris pasižymi tik įprastu dūmo skoniu ir aromatu, tačiau jo skonis priklauso nuo kelių gamybos kriterijų. Rūkyto sūrio skonis gali skirtis priklausomai nuo pasirinkto sūrio ir rūkymui naudojamos medienos rūšies. Tinkamai išrūkytas bet kurios rūšies sūris pasižymi subtiliomis mėsos, žemės ir dūmo skonio natomis. Šios skonio natos subtiliai papildo natūralų sūrio skonį.

Sūrio rūkymo būdai

Daugelyje prekybos vietų galite atrasti ir skirtingų rūkytų sūrio rūšių, rūkomų skirtingais būdais.

  • Šaltai rūkytas sūris. Sūris rūkomas palyginti žemoje temperatūroje. Siekiant apsaugoti sūrio vientisumą, naudojama žemesnė nei 32 °C temperatūra. Be to, šis procesas trunka ne trumpiau kaip dvi valandas, kad rūkymas palaipsniui ir švelniai įsiskverbtų į sūrio tekstūrą. Šaltuoju rūkymu rūkomi čederio, gaudos, brie ir kiti pusiau kieti sūriai. Šaltai rūkytas sūris skanus kaip užkandis, tačiau jo galima dėti ir į įvairius kitus patiekalus. Puikiai tinka tarkuoti arba maišyti su karštais patiekalais, apibarstyti makaronus, gardinti lazaniją, salotas arba naudoti kaip padažą. 
  • Karštai rūkytas sūris. Karštai rūkomas sūris yra dedamas prie pat ugnies, iš kur kyla dūmai. Dėl to temperatūra gali siekti nuo 80 °C iki 150 °C, tačiau svarbu, jog kaitra būtų žemesnė nei sūrio lydymosi temperatūra. Karščio ir dūmų derinys pagreitina skonio įsiskverbimo procesą į sūrį, todėl rūkytu sūriu galėsite mėgautis gerokai greičiau nei šalto rūkymo. Karštuoju rūkymo būdu gali būti rūkomi varškės, kietieji ar pusiau kieti sūriai. Šiais sūriais galima mėgautis vienais, tiek patiekiant ant sūrio lentos ar su salotomis.
Rūkytas sūris ir jo rūkymo procesas

Rūkyto sūrio rūšys

Rūkytas sūris gali būti įvairių rūšių, nuo varškės iki kietojo sūrio. Kiekvienas jų pasižymi savitu skoniu ir tekstūra.

  • Rūkytas čederio sūris. Tai vienas iš populiariausių rūkytų sūrių, kuris įgauną intensyvesnį ir sodresnį skonį, o rūkymo procesas suteikia unikalų aromatą.
  • Rūkytas gaudos fermentinis sūris. Šis sūris yra lengvai sūrus, turintis minkštą tekstūrą. Po rūkymo jis įgyja papildomo intensyvumo skonio.
  • Rūkytas mocarelos sūris. Šis sūris suteikia nuostabaus skonio įvairiems patiekalams, puikiai tinka gaminti salotas, tarkuoti ant picos ar tiesiog dėti ant sumuštinių. 
  • Rūkytas provolone sūris. Pusiau kietas, švelnios tekstūros, švelnaus, beveik saldaus dūmo skonio sūris. Tinka gardinti sumuštinius, picą ar tiekti ant sūrio lentos.
  • Rūkytas parmezano sūris. Šis sūris po rūkymo įgyja dar intensyvesnį skonį ir aromatą. Jis tinka užkandžiams ant sūrio lentos, tarkuoti ar trupinti ant salotų ar makaronų patiekalų. 
  • Rūkytas varškės sūris. Gardinamas įvairiais prieskoniais ir druska, pasižymintis puikiu skoniu. Tinka valgyti vieną arba tiekti su įvairiomis salotomis.
  • Lydytas rūkytas sūris. Gali būti natūralaus skonio ar pagardintas žalumynais, kumpiu, kmynais. Puikiai tinka sumuštiniams, užkandžiams, įvairiems patiekalam gardinti ar padažams gaminti.

Namuose rūkytas varškės sūris su pomidorų salotomis

Ar žinote kaip gardžiai kvepia namuose rūkytas varškės sūris? Kas yra bandę tikrai juos dažnai rūko ir mėgaujasi nuostabiu skoniu. Jei turite kepsninę su dangčiu, išrūkyti sūrius tikrai paprasta, o šaldytuve jie gali išstovėti iki kelių savaičių. Varškės sūrį rūkymui tinka įtrinti aromatingomis druskomis su žalumynais ar kanapine druska. Su skoniais galite eksperimentuoti ir naudoti savo mėgstamus prieskonius, arba tai, ką turite namuose. Jei perkate kokybišką varškės sūrį, tuomet jam pakanka tik druskos, pipirų ir prieskoninių žolelių. Rūkydami sūrį taip pat galite eksperimentuoti ir su dūmo skoniais pasirinkdami vis skirtingas medienos skiedras rūkymui: vyšnių, karijų, alksnio. Skirtingas medis – skirtingo kvapo ir dūmas. Rūkytą varškės sūrį galima valgyti ir vieną kaip užkandį arba tiekti su mėgstamomis salotomis.

Rūkytas sūris su pomidorų salotomis

Sūriui reikės:

  • 1 vnt. (apie 350 g) varškės sūrio (22 proc. riebumo)
  • 0,5 v.š. džiovinto peletrūno arba džiovinto česnako, kanapių druskos arba žalumynų mišinio
  • 0,5 v.š. druskos
  • žiupsnelio maltų juodųjų pipirų
  • 2 saujų aromatingų medžio skiedrų rūkymui (vyšnių, karijų, alksnio)

Pomidorų salotoms:

  • 300 g sunokusių pomidorų
  • 2 a.š. kanapių aliejaus
  • šviežių peletrūnų šakelės
  • kanapinės druskos, pagal skonį

Gaminimas:

  1. Iš vakaro sūrį ištrinkite pasirinktu džiovintų žolelių ir druskos mišiniu. Su skoniais galite drąsiai eksperimentuoti, vienam nedideliam sūreliui ištrinti pakaks 1 šaukšto aromatingos druskos. 
  2. Ištrintą sūrį nors kelioms valandoms, o geriausiai per naktį palikite šaldytuve, kad įsigertų prieskoniai.
  3. Kepsninę paruoškite rūkymui 90-100 °C laipsnių temperatūroje. Tris saujas aromatingo medžio skiedrų prieš pusvalandį iki rūkymo užpilkite vandeniu ir palikite, kad išbrinktų, o išbrinkusias suberkite ant įkaitusių anglių, kad būtų kuo daugiau dūmų. Tada ant kepsninės grotelių padėkite sūrį, uždarykite kepsninę ir priklausomai nuo sūrio dydžio rūkykite apie 30-40 minučių.
  4. Kol rūkosi sūris paruoškite pomidorų salotas. Pomidorus supjaustykite, apibarstykite kanapine druska, maltais juodaisiais pipirais, peletrūnų lapeliais ir apšlakstykite kanapių aliejumi.
  5. Ištraukite iš kepsninės išrūkytą sūrį. Kol dar šiltas – supjaustykite ir uždėkite ant pomidorų salotų. rekomenduojame vienu metu išsirūkyti daugiau sūriu ir juos laikyti šaldytuve, kur šie išbūti gali net kelias savaites. Taip gardžiu sūriu galėsite mėgautis vos tik panorėję.

Rūkytas sūris ir jo panaudojimas

Rūkytą sūrį, kaip ir kitus sūrius, galite įvairiai panaudoti virtuvėje – tiek valgyti vieną, tiek gardinti įvairius patiekalus.

Rūkytas sūris ant makaronų
  • Tiekite kaip užkandį – rūkytas sūris puikiai tinka paįvairinti sūrio lėkštes su kitais sūriais ir prie jų tinkančiais priedais: vaisiais, uogomis, riešutais, padažais ir duonos gaminiais.
  • Gaminkite padažus – rūkytas sūris yra puikus ingredientas padažams, tokiems kaip sūrio fondiu ar kreminiam sūrio padažui, suteikiant papildomo dūmo aromato ir sodresnio skonio. 
  • Gardinkite salotas – rūkytas sūris puikiai tinka su pomidorų salotomis, taip pat pagardinti cezario salotas ar kitas jūsų mėgstamas žalumynų kombinacijas, kurioms suteiksite intensyvesnio skonio.
  • Gardinkite sumuštinius – rūkytas sūris kaip ir bet koks kitas sūris yra puikus ingredientas sumuštiniams kartu su šviežiomis daržovėmis. 
  • Gardinkite įvairius patiekalus – šis sūris puikiai tinka picai, makaronų, kiaušinių, mėsos patiekalams, bulvių košei, apkepams pagardinti.

Keptos duonos mišrainė su rūkytu sūriu

Keptos duonos mišrainių variacijų yra visokių ir tikriausiai esate išbandę ne vieną. Šį kartą dalinamės receptu su rūkytu sūriu ir avinžirniais.

Rūkytas sūris su kepta duona ir avinžirniais. Mišrainė su kepta duona

Ingredientai:

  • 6 riekių juodos duonos (kiekį galite koreguoti pagal poreikį)
  • 200 g rūkyto sūrio (kietojo sūrio, fermentinio ar kito mėgstamo)
  • 160 g avinžirnių (virtų ar konservuotų), galima keisti pupelėmis ar žirniais
  • 2 v.š. majonezo arba pagal poreikį (lengvesnei versijai galima keisti graikišku jogurtu sumaišytu su garstyčiomis)
  • 2 skiltelių česnako
  • Žiupsnelio čili dribsnių
  • Aliejaus, kepimui pagal poreikį

Gaminimas:

  1. Duoną supjaustykite kubeliais, keptuvėje įkaitinkite aliejų ir kepkite iš visų pusių, kol gražiai apskrus. 
  2. Iškepus duonai, ją sudėkite ant popierinio rankšluosčio, kad susigertų aliejaus perteklius. Be to, jei nenorite kepti su riebalais, duoną galite kepti ir orkaitėje.
  3. Duonos kubelius pabarstykite smulkintu česnaku.
  4. Supjaustykite rūkytą sūrį kubeliais, nuo avinžirnių nupilkite skystį.
  5. Keptą duoną, rūkytą sūrį, avinžirnius sumaišykite su majonezu ir čili dribsniais. Skanaus!

Šaltiniai:

https://bbq-grill-review.medium.com/the-ultimate-guide-to-the-best-smoked-cheese-flavors-techniques-and-tips-5b8577e83b18
https://thecheesewanker.com/trivia/complete-guide-to-smoked-cheeses/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Egidija Indulytė
Didžiąją vaikystės ir jaunystės dalį praleisdavau kaime, gamtoje, tad jau čia prasidėjo mano pažintis ir meilė augalams bei gamtai. Dabar esu kvalifikuota dietistė, padedu kitiems atrasti sveikesnį gyvenimo būdą, meilę maistui, susidraugauti su savo kūnu ir sveika mityba. Juk gamta ir sveikata – neatsiejami dalykai. Vienas didžiausių mano hobių - maisto gaminimas. Tai tarsi mano meditacija. O kiekvienas parašytas straipsnis - tai lyg artimesnis prisilietimas prie gamtos ir jos kuriamų stebuklų, didelis malonumas, žinių pritaikymas bei tobulėjimas. Esu labai laiminga, kad galiu užsiimti mylima veikla ir tuo kas mane labai džiugina. Savo Instagram paskyroje „egidijain“ dalinuosi sveikų ir gardžių receptų idėjomis, sveikatos ir mitybos patarimais bei sudarau individualius mitybos planus, dėl kurių susisiekti galite užsukę į mano Instagram paskyrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *