Skip to content

Sūris be laktozės: kurios sūrių rūšys patenka į šią kategoriją ir kaip pasigaminti varškės sūrį be laktozės

Sūris be laktozės: kurios sūrių rūšys tinka netoleruojantiems laktizės ir kaip pasigaminti varškės sūrį be laktozės
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Laktozės netoleruojantiems žmonėms, vartojantiems laktozės turinčius produktus, gali kilti nemalonių virškinimo sutrikimų – nuo pilvo pūtimo iki spazmų ar rimtų skrandžio skausmų. Laimei, yra išeitis – sūris be laktozės. Ne visi sūriai yra draudžiami. Iš tiesų yra keletas sūrių rūšių, kuriais saikingai gali mėgautis ir tie, kurie yra jautrūs laktozei. Šiame straipsnyje pasidalinsime sūrių rūšimis, kuriuose laktozės kiekis labai mažas, sužinosite kokių sūrių vengti. Varškės sūris be laktozės gali būti gaminamas ir namuose. Sužinokite kaip.

Kokių sūrių reikėtų vengti netoleruojantiems laktozės?

Bendroji taisyklė yra tokia – kuo šviežesnis sūris, tuo daugiau jame laktozės. Todėl tie, kurių skrandis itin jautrus, turėtų bet kokiu atveju vengti kreminės rūšies sūrio, pavyzdžiui, rikotos ar varškės sūrio. Cukrus yra pagrindinė laktozės sudedamoji dalis, dėl kurios ji sunkiai virškinama, todėl skrandžiui lengviau virškinti brandintus, kietus sūrius, kuriuose yra mažiau cukraus. Tad yra keletas sūrio rūšių, kurių vienoje porcijoje yra mažiau nei 5 gramai cukraus, o laktozės kiekis sudaro apie 2-3 procentus.

Sūris be laktozės: yra iš ko rinktis

Laktozės netoleruojantys sūrio mėgėjai gali džiaugtis. Nepaisant paplitusios klaidingos nuomonės, laktozės netoleravimas nebūtinai reiškia, kad turite visiškai išbraukti sūrį iš savo raciono. Kelių rūšių sūriuose laktozės yra nedaug arba jos visai nėra.

Yra du įprasti būdai, kaip išmatuoti laktozės kiekį sūryje: gramais vienoje porcijoje ir procentais, kai renkatės jums tinkamą sūrį. Dauguma laktozės netoleruojančių žmonių vienu kartu gali suvartoti 12 g laktozės, o tai atitinka 250 ml pieno. Kai laktozės kiekis nurodomas procentais, turima omenyje laktozės kiekio procentą, atitinkantį, kiek gramų laktozės būtų 100 gramų sūrio. Tad pateiksime sūrių rūšis be laktozės, kuriais gali mėgautis ir jos netoleruojantys.

Eil. Nr.Sūrio rūšisLaktozės kiekis, proc.
1.Feta0-0,5
2.Munster0-1,1
3.Kamambero0-1,8
4.Brie0-2
5.Čederio0-2,1
6.Provolonės0-2,1
7.Gaudos0-2,2
8.Mėlynojo pelėsio0-2,5
9.Parmezano0-3,2
10.Šveicariškas0-3,4
Feta sūris – graikiškos kultūros simbolis. Kaip jį priderinti patiekaluose? Du gardūs receptai

Fetos sūris

Fetos sūris paprastai gaminamas iš ožkos arba avies pieno, todėl jis puikiai tinka tiems, kurie gali būti alergiški karvės pienui. Laktozės kiekis dar labiau sumažėja, kai feta sūris brandinamas nuo dviejų iki dvylikos mėnesių. Daugumoje fetos sūrių yra apie 0-0,5 % laktozės. Šio sūrio trapi tekstūra ir pikantiškas, sūrus skonis puikiai dera su įvairiais patiekalais. Nuo šviežių graikiškų salotų iki kreminių keptų makaronų. Fetos sūris tinka tiek karštiems, tiek šaltiems patiekalams, tiek užkandžiams, tiek pagrindiniams patiekalams.

Munster sūris

Šiame sūryje yra 0-1,1 % laktozės. Tai pusiau minkštas sūris, kilęs iš Jungtinių Valstijų, jis yra švelnios tekstūros, pasižymi švelniu riešutų skoniu, paprastai gaminamas iš karvės pieno. Naudokite jį supjaustytą griežinėliais ant sumuštinių arba patiekite pjaustytą kubeliais ant sūrio lėkštės su kitais sūriais bei įvairiais pagardais.

Kamambero sūris

Šiame populiariame prancūziškame sūryje yra 0-1,8 % laktozės. Kamambero sūris mėgstamas dėl savo minkštos, kreminės tekstūros ir pieno bei žolės skonio. Šis sūris puikiai tinka patiekti ant sūrio lentos, naudoti padažų gamybai, kepti orkaitėje bei gardinti juo įvairius patiekalus.

Kepamas sūris - gardus gurmanų patiekalas. 5 skirtingų sūrių receptai įvairiems skoniams

Brie sūris

Nors brie sūris yra labai panašus į kamambero sūrį, jame yra šiek tiek daugiau laktozės  0-2 %. Šis populiarus prancūziškas sūris dažniausiai gaminamas iš karvių arba ožkų pieno, pasižymi švelnia kremine tekstūra ir lengvu žemišku skoniu. Jis puikiai tinka užkandžiams ant sūrio lentos bei įvairių patiekalų gamybai ir gardinimui.

Čederio sūris

Šiame sūryje, kilusiame iš Anglijos yra 0-2,1 % laktozės. Čederio sūris dažniausiai gaminamas iš karvės pieno, tačiau yra ir ožkos ar avies pieno sūrio rūšių. Šie sūriai yra brandinami nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Čederis pasižymi sodria ir kremine tekstūra bei pikantišku riešutų skoniu. Čederio sūris tinka ir užkandžiams, ir patiekalų gamybai bei gardinimui.

Čederio sūris ir jo rūšių įvairovė - išsirinksite pagal savo skonį bei sužinosite su kuo jį derinti

Provolonės sūris

Šiame itališkame sūryje yra tik 0-2,1 %. Provolone yra pusiau kietas, pagamintas iš nenugriebto, pasterizuoto karvių pieno, 44 % riebumo sūris ir brandinamas 1-2 mėnesius. Šis sūris yra kreminės tekstūros, labai švelnaus ir saldaus skonio. Jo spalva gali būti nuo šviesiai geltonos iki baltos. Jis gali būti patiekiamas su karštais patiekalais, pica, gali būti tarkuojamas ant mėsos patiekalų, puikiai papildo kiekvieną sūrių lėkštę, bei tinka kaip užkandis su tamsia duona, alyvuogėmis.

Gaudos sūris

Šiame fermentiniame sūryje yra 0-2,2 % laktozės. Tai pusiau kietas sūris, paprastai gaminamas iš karvės pieno, pasižymi aromatingu, karamelę ar riešutus primenančiu skoniu ir tankia bei elastinga tekstūra. Jis puikiai tinka tiek užkandžiams, tiek sumuštiniams ar įvairiems patiekalams gaminti.

Mėlynojo pelėsio sūris

Šiame sūryje gali būti 0-2,5 % laktozės. Mėlyno pelėsio sūriai pasižymi labai sodriu ir pikantišku skoniu, o jo tekstūra gali būti nuo kreminės iki trapios. Jį puikiai tinka valgyti vieną arba su vynuogėmis, galima gaminti padažus ar gardinti salotas.

Pelėsinis sūris pelėsio suris

Parmezano sūris

Makaronų su sūriu mėgėjai gali džiaugtis, nes parmezano sūryje yra tik 0-3,2 % laktozės, tad tai vienas iš sūrių be laktozės, kuris gali būti tarkuojamas ir puikiai tinka gardinti makaronus, kiaušinių patiekalus ar picą. Be to jį galima valgyti ir vieną bei patiekti ant sūrio lentos su kitais sūriais bei įvairiais pagardais.  

Šveicariškas sūris

Šiame sūryje yra 0-3,4 % laktozės kiekis. Geltonas, vidutinio kietumo sūris, kilęs iš Šveicarijos, gaminamas iš nepasterizuoto karvių pieno. Vidutinio brandinimo – nuo 6 iki 8 mėnesių brandintas sūris. Puikiai tinka sumuštiniams ar apkepams, omletui ir mėsos patiekalams gardinti.

Patarimai renkantis sūrį be laktozės

Kaip jau supratote, yra tam tikros sūrių rūšys, kuriuose laktozės kiekis labai mažas arba jos beveik nėra. Tačiau šiai laikais prekybos centruose galite pamatyti ir tam tikrus sūrius su užrašu „be laktozės“. Šiuos drąsiai galite pirkti, jei netoleruojate laktozės. Be to, renkantis sūrį be laktozės, reikėtų atkreipti dėmesį į:

Sūris be laktozės: patarimai kaip išsirinkti
  • Laktozės kiekį: kai kurie sūriai gali būti pažymėti kaip „be laktozės“, tačiau juose gali būti nedidelis laktozės kiekis. Todėl žmonėms, kurie yra itin jautrūs laktozei, reikėtų rinktis sūrius, kuriuose cukraus kiekis yra ne didesnis kaip 5 g/100 g. Prekybos centruose galite rasti fermentinį, tepamą, maskaponės, mocarelos, salotoms skirtą sūrį be laktozės.
  • Sudėtį: kai kuriuose sūriuose be laktozės gali būti pridėta cukraus ar kitų saldiklių. Todėl reikėtų perskaityti sūrio sudėtį ir rinktis tą, kuriame nėra pridėtinio cukraus.
  • Kainą: sūrio be laktozės kaina gali būti šiek tiek aukštesnė nei įprasto sūrio. Todėl reikėtų palyginti skirtingų gamintojų sūrių kainas ir išsirinkti geriausią pasiūlymą.

Receptas: naminis varškės sūris be laktozės

Šis sūris – puiki alternatyva tiems, kurie mėgsta varškės sūrį, bet negali vartoti laktozės. Beje, pasiruošus šį sūrį, vėliau galite pasigaminti dar vieną gardėsį – kepamą varškės sūrį.

Ingredientai:

  • 3 l pieno be laktozės (tokio pieno galite rasti daugelyje prekybos centrų)
  • 70 ml citrinos sulčių
  • 2 a.š. druskos
  • 1 a.š. kmynų (galite naudoti ir kitus prieskonius ar visai jų nedėti)
Varškės sūris be laktozės: gaminimas

Gaminimas:

  1. Į didelį puodą supilkite pieną be laktozės, berkite druską, kmynus ir kaitinkite ant vidutinės kaitros, kol užvirs, nuolat maišydami.
  2. Kaitrą sumažinkite iki žemiausios ir virkite dar 5 minutes.
  3. Puodą nuimkite nuo kaitros, supilkite citrinos sultis, išmaišykite ir palikite 15 min. pastovėti.
  4. Didelį sietelį arba koštuvą išklokite medvilniniu audiniu ar sūrmaišiu ir perkoškite pieno mišinį.
  5. Švelniai suspauskite sūrmaišį, kad iš varškės pašalintumėte kuo daugiau skysčio.
  6. Varškę su sūrmaišiu paslėkite sunkiu daiktu ir palikite per naktį šaldytuve. Kitą dieną  jau galėsite mėgautis gardžiu sūriu be laktozės.

Šaltiniai:
https://www.tastingtable.com/1186997/types-of-cheese-that-are-safe-for-lactose-intolerance/
https://www.realsimple.com/food-recipes/recipe-collections-favorites/
https://www.lactaid.com/recipes/sides/homemade-cheese

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *