Skip to content

Chaotiška sodininkystė: maištas prieš nusistovėjusias tradicijas ar žingsnis link gamtai palankesnio sodininkavimo?

Chaotiška sodininkystė: maištas prieš nusistovėjusias tradicijas ar žingsnis link gamtai palankesnio sodininkavimo?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Chaotiška sodininkystė – naujausia sodininkystės tendencija, nuvilnijusi per įvairias socialinių tinklų medijas. Ši tendencija, atsiradusi kaip sodininkystės atsakas į ekologinės miškininkystės ir žemės ūkio pažangą, kai kurių traktuojama kaip maišto forma prieš tradicinės sodininkystės kuriamą tvarkingumą ir kontrolę.

Propaguojantys tokią sodininkystės formą teigia, kad tai žingsnis link natūralesnio sodininkystės stiliaus, kuriame atsižvelgiama į gamtą ir joje plintančius bei tarpusavyje besimaišančius augalus, kurių niekas nekontroliuoja. Ar tokia sodininkystės forma gali pakloti pamatus ateities sodininkystei bei kokie jos pliusai bei minusai – skaitykite toliau straipsnyje.

Chaotiška sodininkystė – kas tai?

Į chaotiškos sodininkystės apibrėžimą telpa nemažai: tai ir neformali sodininkystė, kuomet nepaisoma sodinimo schemų, bendro sklypo plano; kartu tai ir metodas, kai įvairios sėklos išbarstomos be iš anksto numatyto išdėstymo ir stebima, kas išdygsta su minimaliu įsikišimu.

Chaotiškos sodininkystės pagrindinė idėja – atsisakyti lūkesčių ir leisti gamtai daryti savo darbą. Tokį laisvamanišką sodo sėjos būdą galima taikyti bet kokios rūšies augalams, įskaitant gėles, daržoves ir žoleles

Chaotiška sodininkystė - kas tai?

Kodėl verta išbandyti chaotiškos sodininkystės idėją?

Kaip teigia tinklaraščio Garden Therapy įkūrėja S. Ros, chaotiška sodininkystė taupo pinigus ir laiką. Jos nuomone, toks sodininkystės principas atkartoja natūralius, gamtoje vykstančius procesus: „gamta iš prigimties yra chaotiška ir laukinė ir mums ne visada reikia viską sustyguoti tobulai“.

Propaguodami tokią sodininkystės idėją jūs galite prisidėti skatinant savo sodo biologinę įvairovę. Tačiau tam, kad tai pasiektumėte, o kartu ir sumažintumėte savo darbo indėlį, turėtumėte sodinti vietinių augalų sėklas. Tokie augalai ne tik yra prisitaikę prie vietinių klimato sąlygų, kartu jie yra ir vietinės ekosistemos dalyviai, teikiantys maistą ir prieglobstį laukiniams gyvūnams ir apdulkintojams.

Visgi, jei ši sodininkystės idėja jums atrodo kiek per ekstremali, pabandykite ją prisijaukinti kartu su papildomo sodinimo idėja, kurią siūlo T. Valenzuela, gamtos mokslų vadovė iš portalo Sunday. Jums tereikia šalia įprastinės savo sodininkystės praktikos ir sėjos, prijungti chaotiškos sodininkystės idėją: „sodinate konkrečias rūšis, kurios viena kitą papildo, tačiau kartu leidžiate sėkloms natūraliai kristi. Taip augalai auga šiek tiek kontroliuojami, tačiau neatsisakant spontaniškumo elemento. Tai tvarkos ir chaoso mišinys, kuris gali duoti puikių rezultatų“.

Chotiška sodininkystė

Chaotiškos sodininkystės pagrindai

Nors pagrindinė chaotiškos sodininkystės taisyklė – atsisakyti visų taisyklių, verta atkreipti dėmesį į keletą pagrindinių dalykų.

  • Vieta. Kaip ir daugumai sodų, taip ir chaotiškos sodininkystės sodui geriausia vieta yra ta, kurioje daug saulės šviesos. Tai nereiškia, kad negalite tokio sodo įrengti pavėsingoje vietoje. Galite, tačiau turite pasirinkti augalus, kurie klestės pavėsyje. Daugumai daržovių ir lauko gėlių reikia bent kelių valandų tiesioginių saulės spindulių, todėl saulėta vieta yra puiki pradžia. Nuspręskite, kokio dydžio bus jūsų sodas ir daržas, ar jis bus tik pakeliamose lysvėse ar leisite jam laisvai plisti, taip pat, ar sodininkausite galiniame, ar priekiniame kieme.
  • Sodo tipas. Yra keletas chaotiškos sodininkystės įkvepiančių sodo variantų, pavyzdžiui, mažai priežiūros reikalaujantis vietinis sodas ir daržas, laukinių gėlių ar apdulkintojų sodas, daržovių sodas (kuriam reikia skirti daugiau laiko) arba vienmetis sodas, kuriame augalai auga tik vieną sezoną. 
  • Dirvožemio kokybė. Svarbu atsižvelgti ir į dirvožemio kokybę, nes daugumai daigų, kad jie sudygtų ir išgyventų, reikia turtingo, gerai drenuoto dirvožemio. Jei jūsų kiemo dirvožemis pernelyg akmenuotas arba jame daug molio, prieš pradėdami sėti chaotiškos sodininkystės sodą, įmaišykite geros kokybės substrato.
  • Augalų atrankos principai. Nuo to, kokius augalus pasirinksite savo sodui, priklausys jo ilgaamžiškumas ir priežiūros poreikis. Pavyzdžiui, pasirinkę vietinius augalus, sukursite ilgaamžį sodą, kuris ne tik nereikalaus daug priežiūros, bet ir bus ekologiškas. Jei pasirinksite vaisius ir daržoves, turėsite sodą iš naujo apsėti ir dažniau prižiūrėti augalus. Ne mažiau svarbu išmanyti ir sodinimo būdus. Pasirinkę vienmečius augalus, vieną sezoną turėsite gražų sodą, tačiau kitais metais turėsite viską pradėti iš naujo. Nėra teisingų ar neteisingų pasirinkimų renkantis augalus, rinkitės juos tokius, kurie atitiktų jūsų erdvės viziją. Venkite augalų, kurie jūsų vietovėje laikomi invaziniais.
  • Sumaišykite ir išsklaidykite. Chaotiška sodininkystė dažniausiai atrodo taip: į dubenį suberiami visi turimų sėklų likučiai, jie sumaišomi su smėliu, kad būtų lengviau sėti ir išbarstomi dirvoje. Chaotiškos sodininkystės šalininkai ragina sėti įvairias daržoves ir valgomąsias gėles kartu, tačiau tam, kad vaizdas džiugintų, reikėtų sodinti tokias gėles ir daržoves, kurios būtų gražios savo išvaizda, pavyzdžiui: mangoldai, kurių lapkočiai yra spalvoti, raudonieji kopūstai ar nasturtos
  • Priežiūra. Kaip ir galima tikėtis, chaotiškos sodininkystės įkvėptame sode priežiūra yra minimali. Visgi, jei tai pirmasis jūsų sodo projektas ir norite, kad sodas klestėtų, nedidelė priežiūra bus būtina. Primename, kad pasėtas sėklas reikia reguliariai laistyti, kad jos lengviau sudygtų, o daigams pradėjus augti, gali tekti juos šiek tiek praretinti, kad neperaugtų. Įkūrus sodą ir augalams pradėjus natūraliai atsinaujinti, metams bėgant pastebėsite, kad darbo įdėti reikės vis mažiau ir mažiau.
Chotiška sodininkystė

Chaotiškos sodininkystės trūkumai

Kaip ir bet kuri populiari idėja, chaotiška sodininkystė turi ne tik šalininkų, bet ir priešininkų, teigiančių, kad tokia sodininkystės forma gali padaryti daugiau žalos nei naudos jūsų sodui, ypač, jei esate naujokas sodininkystės srityje. Jie išskiria 3 pagrindines problemas, kylančias dėl šios sodininkystės pobūdžio: mažas derlius, piktžolių invazija ir estetinės problemos.

Mažo derliaus problema

Jei taikote chaotiškos sodininkystės principus savo darže, rezultatai gali jus nuvilti. Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių:

  • kai kurios sėklos gali nesudygti ar blogai augti dėl amžiaus, kokybės ar aplinkos veiksnių;
  • kai kurie augalai gali konkuruoti tarpusavyje dėl vietos, šviesos, vandens ir maistingųjų medžiagų;
  • įvairūs augalai auga skirtingais tempais, todėl gali būti sunkiau pastebimi dideliame, laisvai apsėtame plote, to pasekoje, galite nepastebėti, kad jau užauginote daržoves, kurių derlių jau galite nuimti;
  • jei esate pradedantysis sodininkas, ar atpažintumėte morkos daigą? Nebūdami tikri, nei ką ir kur pasėjote, nei kaip atrodo atitinkami augalai, derliaus nuėmimas jums gali virsti neįmenama paslaptimi. 
Chotiška sodininkystė

Piktžolių invazija

Dar vienas chaotiškos sodininkystės trūkumas yra negebėjimas suvaldyti piktžolių. Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių:

  • kai kurie augalai gali tapti piktžolėmis, jei jie per daug užaugs arba per daug išplis;
  • kai kurias piktžoles gali būti sunku atpažinti arba atskirti nuo kitų augalų chaotiškos sodininkystės sode, ypač, jei esate pradedantysis sodininkas;
  • kai kurias piktžoles gali būti sunku pašalinti arba suvaldyti, kai jos įsitvirtina jūsų sode;
  • piktžolės gali konkuruoti su jūsų auginamais augalais dėl išteklių, mažinti jų augimą ir kokybę, to pasekoje,  jūsų sodas gali atrodyti netvarkingas ir nepatrauklus.
Chotiška sodininkystė

Estetinės problemos

Dar viena chaotiškos sodininkystės problema – tai estetikos trūkumas jūsų sode. Nors, estetika yra subjektyvus ir asmeninis dalykas, kai kuriems žmonėms gali atrodyti, kad jūsų chaotiškas sodas – ne gamtos tvarkos įkvėpta oazė, o sąžalynas, kuriame netvarka pirmiausiai bado akis. Dalykai, sukeliantys estetines problemas:

  • kai kurie augalai gali nederėti prie jūsų namo ar kraštovaizdžio stiliaus ar tematikos;
  • augalai gali užaugti per aukšti arba per platūs ir užstoti jums vaizdą arba apsunkinti priėjimą prie kitų augalų.
Chotiška sodininkystė

Ką bendro turi kiaulpienės ir chaotiška sodininkystė?

2023 m. RHS Chelsea gėlių parodoje kiaulpienės buvo pagrindinis kai kurių sodų akcentas, todėl logiška, kad šios piktžolės chaoso sodininkystės tendencijoje naudojamos kaip dekoratyvinės gėlės.

„Kiaulpienės yra labai atsparios ir lengvai prisitaiko prie įvairios aplinkos“, – sako RHS išsilavinimą turintis sodininkas, įmonės „Gardens Revived“ bendrasavininkas A. O’Donoghue. Jis taip pat priduria: „RHS Chelsea parodoje jų baltos rutuliškos sėklų galvutės buvo visur, ir tai nestebina. Jos gražios ir teikia daug džiaugsmo vaikams, be to, jos yra ekonomiškai efektyvi dekoratyvinė priemonė“.

Sodininkas, pažymėdamas, kad kiaulpienių lapai yra valgomi ir turi daug maistinių medžiagų, priduria, kad sodininkai gali juos naudoti arbatoms, tisanams ir salotoms. 

Chotiška sodininkystė ir kiaulpienės

Kiaulpienė: piktžolė ar „gyvybės eliksyras“? Nauda ir dar nematyti receptai

Pienių vynas – kaip pasigaminti unikalaus skonio ir savybių gėrimą iš kiaulpienės žiedų? 

Kiaulpienės: drąsiai dėkite į salotas. Ar žinote kaip iš jų pasigaminti skaniausio medaus, sirupo ir uogienės?

Kiaulpienių arbata – stiprus diuretikas. Ji detoksikuoja kepenis ir gerina virškinimo sistemą 

Vis dėlto jis ragina įsitikinti, kad kiaulpienes prižiūrite, net jei taikote chaotiškos sodininkystės principus, nes jos yra invazinė rūšis. „Jų sėklų galvutės gali atrodyti gražiai, kai pučia vėjas, bet jos atsiduria visur”, – sako A. O’Donoghue, – ir gali konkuruoti su kitais sodo augalais dėl vandens, maistingųjų medžiagų ir šviesos“.

Šaltiniai:
https://www.houseandgarden.co.uk/article/what-is-chaos-gardening
https://www.thespruce.com/should-you-try-chaos-gardening-8642567
https://gardentherapy.ca/chaos-gardening/
https://www.realsimple.com/chaos-gardening-8628839
https://www.flowerpatchfarmhouse.com/chaos-gardening/
https://www.idealhome.co.uk/garden/landscaping/chaos-gardening

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Germantė Gergardaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *