Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kaip išnaikinti kelmą: nuo ekologiškų būdų iki agresyvios chemijos panaudojimo 

  • by
Kaip išnaikinti kelmą: kelmų naikinimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Po drastiško sodo genėjimo ar ligotų medžių pašalinimo, kieme lieka vienas kitas nepageidaujamas kelmas. Tad sukate galvą, kaip išnaikinti kelmą? Galime pasiūlyti nemažai būdų, kaip šį darbą atlikti: tiek pasitelkiant įprastus mechaninius, bet varginančius metodus, tiek vadovaujantis natūraliais, bet lėtais procesais, tiek panaudojant buityje ar ūkyje turimas nuožmias, bet efektyvias priemones. Visi būdai turi privalumų ir trūkumų, tad kelmo pašalinimo tikslui pasiekti pasinaudokite jums priimtiniausiu. 

Kaip išnaikinti kelmą ekologiškais būdais? 

Vertinantiems gamtą pasiūlysime būdus, kaip išnaikinti kelmą paprastais, švelniais, ekologiškais, bet daugiau laiko užimančiais veiksmais. Šios gudrybės visiškai nekenkia aplinkai, o papildomai įterptos priemonės natūraliai gerina dirvožemį. Toliau pateikti metodai yra tinkami, jei kelmo pašalinimas nėra skubus, o teritorija gali būti naudojama natūraliam procesui įvykti, kuris užtrukti gali net 1,5–4 metus. 

Padėkite kelmui sutrūnyti su grybais 

O kodėl gi nepavertus nereikalingo kelmo grybų auginimo vieta? Ant medžio substrato puikiai auga tokie grybai kaip šitake, kreivabudė, reishi ir kiti panašaus pobūdžio grybai, todėl panaudokite kelmą šiam tikslui! Štai ką tokiu atveju jums reikia padaryti: 

  1. Kelme išgręžkite kelias skyles arba padarykite griovelius. 
  2. Įdėkite grybų sporų ar grybų substrato.
  3. Uždenkite kelmą šiaudais ar lapais, kad išlaikytumėte drėgmę. 
  4. Grybai per keletą metų suardys ir „suvalgys“ kelmą, tuo pačiu galėsite rinkti valgomuosius ar vaistinius grybus. 
Kaip išnaikinti kelmą ekologiškai grybais

Kaip išnaikinti kelmą plėvele?

Tamsi, nepermatoma plėvelė norimą išnaikinti kelmą veikia panašiai, kaip ir mulčias. Jei uždengsite kelmą stora nepermatoma plėvele ar audiniu, bus apribota saulės šviesa ir deguonis, ir tokiu būdu kelmas per keletą metų natūraliai supus. Šis metodas nebrangus ir naudingas, jei nėra skubos jo pašalinti, tačiau plėvelės ar audeklo intarpas sode gali atrodyti neišvaizdžiai. 

Natūralus irimas pasitelkiant mulčią ir drėgmę 

Žinodami, kad kelmas niekus nepabėgs, jam išnaikinti galite skirti daug laiko. Pasitelkite įprastus gamtos reiškinius ir taip padėsite kelmui suirti pasinaudojant paprasčiausiu mulčiu. Uždenkite kelmą storu organinio mulčio sluoksniu (žievėmis, lapais, šiaudais) ir būtinai laikykite mulčią drėgną, periodiškai šį sluoksnį laistydami. Mulčias skatina mikroorganizmų veiklą, o drėgmė spartina irimo procesą, todėl ilgainiui iš kelmo beliks tik dirvožemio liekanos. 

Kelmo kompostavimas  

Kelmą išnaikinti galite tiesiog pritaikę paprasčiausius kompostavimo principus: naudojant dirvožemio bakterijas ir kompostą. Kelmo paviršių apdėkite kompostu ar organinėmis trąšomis, turinčiomis daug azoto, o aplink kelmą apiberkite organiniu dirvožemiu. Mikroorganizmai, misdami azotu ir mediena, pagreitins kelmo irimą.  

Tai pat, kelmą galite paversti sliekų buveine, jeigu ant kelmo ir aplink jį paskleiskite sliekų humuso arba specialių sliekų kolonijų. Sliekai apdirbs kelmo likučius ir dirvožemį aplink jį, natūraliai spartindami puvimo procesą ir paversdami kelmą kompostu.

Kaip išnaikinti kelmą natūraliai

Kelmų naikinimas mechaniškai  

Turint įrankių ir technikos, kelmą panaikinti galima labai greitai, tačiau tai kainuos dideles fizines jėgas ir darbo laiką. Be to, gali prireikti ir papildomų sodo įrankių ar asmens apsaugos priemonių. Štai viena iš kelmo pašalinimo procedūrų: 

  1. Apie kelmą 40–50 cm atstumu iškaskite 0,5 m³ duobę. 
  2. Tada stipria vandens srove išplaukite žemę aplink kelmą, kad atsidengtų šaknys. 
  3. Kitą dieną, kai vanduo susigers, rankiniu pjūklu perpjaukite pagrindines šaknis. 
  4. Naudodami laužtuvą, nulenkite kelmą ant šono ir pašalinkite likusias šaknis. 
  5. Užkaskite duobę su išplauta žeme. 

Taip pat galite išsinuomoti specialius šlifavimo aparatus, galinčius kelmą susmulkinti akimirksniu. Kita vertus, tokį aparatą nebūtinai pavyks panaudoti, jei kelmas glūdi sunkiai prieinamoje vietoje. Nepamirškite, kad tokie mechanizmai labai triukšmingi, brangūs bei gali prireikti transporto jam atsigabenti. 

Kaip išnaikinti kelmą mechaniškai

Kaip išnaikinti kelmą buitinėmis priemonėmis? 

  • Iš tikrųjų, soda, druska, actas, pelenai daro stebuklus ne tik buityje, bet ir sode, padėdami išnaikinti nereikalingus kelmus. Juos panaudoti itin paprasta: 
  • Kelme išgręžkite daug 10 cm gylio skylių arba padarykite įpjovas ir į jas įpilkite stipraus acto ar gausiai įberkite stambios druskos. Kelmą uždenkite plėvele ar audiniu, kad apsaugotumėte nuo lietaus. Acto sudėtyje yra acto rūgšties, kuri veikia it kontaktinis herbicidas, todėl ši medžiaga labiausiai tinka jauniems, mažiems kelmeliams ir iš jų išdygusioms atžaloms naikinti. Druska ištraukia drėgmę ir savo ruožtu palaipsniui išdžiovina bei susilpnina kelmą, todėl laikui bėgant jis pradeda irti, o rezultatas matomas per 6–12 mėnesių. 
  • Jei naudosite sodą ar medžio pelenus, šių medžiagų ant kelmo gausiai užberkite, palikite ir periodiškai jas drėkinkite. Soda ir pelenai natūraliai suardys medieną, tačiau tai užtruks ilgiau – apie 12–18 mėnesių 

Minėtos priemonės nėra visiškai ekologiškos ir natūralios, nes iš dalies gali pakenkti dirvožemiui. Tad naudokite buitines priemones tik ten, kur neplanuojama sodinti augalų. 

Kaip išnaikinti kelmą pelenais

Kaip išnaikinti kelmą naudojant „chemiją“? 

Veiksmingi, bet nelabai draugiški metodai, kaip išnaikinti kelmą, yra panaudojant specialius cheminius preparatus. Kelmų naikinimas natūraliu būdu gali kainuoti marias laiko, tad cheminių preparatų panaudojimas daugeliu atvejų pasitarnaus. Tai nereikalaus didelių fizinių pastangų, greitai ir efektyviai sunaikins net didelius ir giliai įsišaknijusius kelmus. Jie tiks, jeigu sunkiai įmanomas ar nepraktiškas mechaninis kelmų naikinimas ar natūralių trūnijimo procesų pritaikymas. 

Magnio druska ir salietra kelmui naikinti 

Švelniausias iš agresyvių būdų kelmui pašalinti yra trąšų, tokių kaip magnio sulfatas (epsom druskos), amonio/kalio salietra ar karbamidas, panaudojimas. Šios medžiagos yra gana saugios ir nebrangios, tačiau didesnis kiekis gali pakenkti augalams, o kelmo nykimo efektas taip pat šiek tiek užsitęs iki kelių mėnesių. Magnio sulfatą, karbamidą ir salietrą naudokite taip pat, kaip ir buitines priemones – išgręžkite gilias skyles, priberkite šių trąšų (gali prireikti nuo 300 g iki 2 kg), uždenkite plėvele ir laukite. 

Kaip išnaikinti kelmą herbicidais

Herbicidai ir specialūs cheminiai preparatai 

Na ir galiausiai, kai nelieka išeities, galima panaudoti specializuotus preparatus ir nuodus, kurie pakankamai greitai pašalins nepageidaujamą kelmą. Panaudoti sisteminio veikimo herbicidai (pavyzdžiui, Roundup ar kiti produktai glifosato pagrindu) per kelmo paviršių patenka į šaknis ir sustabdo augimą bei neleidžia ataugti atžaloms. O kai kurie komerciniai produktai sudėtyje turi ir puvimą skatinančių komponentų.  

  1. Nupjaukite kelmą kuo arčiau žemės paviršiaus. Svarbu, kad kelmas būtų ką tik nupjautas, nes šviežia mediena geriau sugeria chemines medžiagas. 
  2. Jei kelmas didelis, išgręžkite skyles (apie 2–3 cm skersmens ir 10–15 cm gylio) kelmo viršuje. 
  3. Paruoštas cheminis preparatas arba herbicidas supilamas į skyles arba tepamas tiesiai ant šviežiai nupjautos kelmo paviršiaus. 
  4. Po apdorojimo kelmas uždengiamas plastiku arba audiniu, kad apsaugotumėte nuo lietaus ir sumažintumėte cheminių medžiagų išplovimo riziką. Šis žingsnis taip pat užtikrina, kad cheminė reakcija vyktų greičiau. 
  5. Priklausomai nuo naudojamo cheminio preparato, kelmo irimas gali užtrukti nuo kelių mėnesių iki metų. Jei naudojamas herbicidas, jis sustabdo šaknų augimą per kelias savaites. 

Vis dėlto, tokiems agentams panaudoti būtina pasirūpinti akių, odos, kvėpavimo takų apsauga, vengti medžiagų naudojimo šalia vandens telkinių, bei užtikrinti, kad cheminės medžiagos nepatektų ant aplinkinių augalų ar į dirvožemį. Turėkite omenyje, kad tokie produktai gali nemažai kainuoti. 

Kaip išnaikinti kelmą chemija

Kada geriausia išnaikinti kelmus? 

Jeigu jums įdomu ne tik, kaip išnaikinti kelmą, bet ir kada geriausia tai padaryti, pirmiausiai išsigryninkite, kurį metodą taikysite.  

Taikant būdus, pagal kuriuos kelmas pašalinamas įsisavinant cheminę ar buitinę medžiagą, geriausia tai atlikti pavasarį ir vasarą. Šiuo laiku medžio kelmas ir atžalos iš jo dar bando aktyviausiai augti, todėl geriau siurbia įvairias jam pateiktas skystas priemones. Žiemą vyrauja ramybės būsena, tad cheminiai būdai gali būti neveiksmingi, nepraktiški ir be reikalo eikvojami. 

Jeigu kelmą naikinsite greituoju mechaniniu būdu (iškasant ar susmulkinant šlifavimu), galima šiuos procesus atlikti bet kuriuo metų laiku, jei tik leidžia neįšalusi žemė ir orai. 

Šaltiniai 

  1. https://www.almanac.com/how-to-kill-a-tree-stump
  2. https://www.mkds.lt/kelmu-naikinimas
  3. https://portalcris.vdu.lt/server/api/core/bitstreams/c8893d14-1aef-48a5-839e-73e711c6d412/content

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *