Skip to content

Kalio salietra: kokie ženklai parodo, kad augalams reikalingos šios trąšos?

Kalio salietra
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Sėdami bei sodindami augalus, visi tikimės, kad jie ne tik sėkmingai prigis, gerai augs, tačiau ir puikiai derės. Deja, ne visų būtinų medžiagų augimui bei derėjimui pakanka dirvožemyje. Daugumą augalų teks tręšti papildomai. Kalio salietra yra viena pagrindinių trąšų. O kad būtų aišku, kada, kam bei kaip ji naudojama, parengėme trumpą, bet konkrečią šios trąšos apžvalgą.

Kas yra kalio salietra?

Kalio salietra (kalio nitratas) dar vadinama Čilės salietra – tai koncentruota, pilnai tirpi kalio ir azoto trąša. Ji naudojama papildomam daugelio augalų tręšimui per šaknis ir / arba per lapus. Kalio oksido šiose trąšose yra net apie 46 proc., o azoto – 14 proc.

Kalio salietra gaminama dirbtinai arba išgaunama natūraliu būdu. Tai vertingos trąšos, būtinos daugeliui augalų kalio atsargoms papildyti. Deja, pagrindinis kalio salietros minusas yra jos kaina. Palyginti su kitomis kalio trąšomis yra brangi.

Kalio salietra

Kam augalams reikalingas kalis?

Kalis yra vienas iš trijų pačių svarbiausių mikroelementų augalams. Kiti du yra azotas ir fosforas, todėl vis dažniau tręšimui renkamasi kompleksines šių trijų elementų trąšas, vadinamąsias NPK trąšas.

Kalis suaktyvina procesus augaluose, tuo pačiu padeda jiems įsisavinti kitas maistingąsias medžiagas bei mikroelementus. Taip pat padeda geriau įsisavinti dirvos drėgmę, taip padidindamas atsparumą sausroms. Nors natūraliai dirvoje yra kalio, tačiau didžioji jo dalis yra sunkiai vandenyje tirpstančiose formose, todėl augalams sunku jį įsisavinti.

Be to, kalis suaktyvina bent 60 skirtingų fermentų, be kurių medžiagų apykaitos procesai vyktų labai lėtai ir augalai tiesiog neišgyventų. Kalis taip pat užtikrina tinkamą augalo aprūpinimą maistu ir vandeniu. Jis atsakingas už „transportą“ – pernešimą.

Ir svarbiausia, kalis būtinas geram ir kokybiškam derliui užtikrinti. Augalai tampa atsparesni ligoms, subrandina geresnės fizinės kokybės vaisius bei daržoves, prailgina jų sandėliavimo laiką.

Kalis

Kokie požymiai išduoda kalio trūkumą?

Kai augalams trūksta kalio, visų pirma, ima balti jų lapų krašteliai. Vėliau jie paruduoja ir galiausiai nudžiūsta. Jeigu kalio trūkumas užsitęsia, ima plonėti ir silpti stiebai, jie linksta. Augalas nustoja intensyviai augti, sukasi, išsigaubia lapai.

Kalio trūkumas pasimato intensyviu augalų augimo metu, dažniausiai vasaros viduryje.

Kalio trūkumas

Kokie augalai ir kada tręšiami kalio salietra?

Kalio salietra naudojama papildomam augalų tręšimui vasaros metu, kai augalai auga intensyviausiai, o šakniavaisinės daržovės tręšiamos intensyviausiu šaknies augimo periodu. Įprastai kalio salietra augalai patręšiami vasaros viduryje.

Šios trąšos tinka visiems vaisius auginantiems bei žydintiems augalams tiek šiltnamiuose, tiek atvirame grunte. Kalio salietra rekomenduojama tręšti:

Tręšimas kalio salietra

Kaip tręšiama kalio salietra?

Kalio salietra augalai gali būti tręšiami purškiant per lapus arba laistant tirpalu. Labai svarbu ruošiant kalio salietros tirpalą, užtikrinti tinkamą vandens pH. Jis būtinai turi būti 5,5. Tinkamas vandens pH užtikrina, kad visos trąšos vienodai ištirps, nesusidarys nuosėdų, vadinasi, tręšimas bus efektyvesnis.

Bulvių ir kitų daržovių tręšimui per lapus kalio salietros tirpalas ruošiamas tokiu santykiu: 30–50 g trąšų ištirpdoma 10 l vandens. Sodo augalų purškimui – 50–100 g trąšų 10 l vandens. Jeigu yra poreikis, purškimą galima pakartoti po 7–10 dienų.

Laistymui per šaknis atvirame grunte augantiems augalams kalio salietros tirpalas ruošiamas 10–20 g trąšų tirpdant 10 l vandens. Šiltnamiuose – 5–20 g trąšų 10 l vandens. Tręšimui per šaknis kalio salietra gali būti naudojama tik kai yra akivaizdus kalio trūkumas. Negalima viršyti rekomenduojamų normų.

Kalio salietra tręšiama tik ją ištirpdžius vandenyje, kitaip augalai negeba pasisavinti kalio.

Kalio salietra

Šaltiniai:

  1. https://www.cropnutrition.com/resource-library/potassium-nitrate/
  2. https://www.dutchchems.com/blog/potassium-nitrate-as-fertilizer/
  3. https://sqmnutrition.com/en/essays/the-6-main-benefits-of-potassium-nitrate/
  4. https://sqmnutrition.com/en/essays/why-potassium-nitrate-is-preferred-k-n-source-plant-growth/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *