Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kuo ypatingos kadagio uogos ir kaip jas panaudoti virtuvėje?

Kadagio uogos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar kada nors esate ragavę nedidelių, mėlynų kadagio uogų? Kadagio uogos, nors labai panašios į mėlynes, jos nėra įprastos uogos – jos dažniausiai naudojamos kaip kartusis prieskonis. Kadagio uogos oficialiai yra vienintelis prieskonis, kilęs iš spygliuočių medžio. Šios uogos taip pat žinomos ir kaip natūralus antiseptikas bei antioksidantas. Taigi, kuo naudingos kadagio uogos bei kur jas galima panaudoti virtuvėje, skaitykite toliau šiame straipsnyje.

Kadagio uogų nauda

Daug anksčiau nei kadagio uogos buvo pradėtos naudoti maiste, graikai šias uogas naudojo kaip vaistus ir stimuliatorius olimpiniams atletams. Dabar jos naudojamos įvairiems sveikatos sutrikimams lengvinti.

  • Mažina oksidacinį stresą ir padeda išvengti ligų. Vienas iš pagrindinių kadagio uogų privalumų yra jose esantys antioksidantai. Antioksidantai padeda organizmui išvengti ligų ir su jomis kovoti, nes mažina oksidacinį stresą, kurį sukelia per didelis laisvųjų radikalų kiekis organizme.
  • Gerina odos būklę. Kadagio uogų eterinis aliejus gali padėti pagerinti įvairius odos sutrikimus, tokius kaip, bėrimai ar egzema, pigmentinės dėmės, celiulitas, taip pat pagreitina žaizdų gijimą. 
  • Gali padėti pagerinti virškinimo sistemos veiklą. Kadagio uogose yra karčiųjų junginių, kurie skatina tulžies išsiskyrimą ir virškinimo fermentų gamybą. Dėl to organizmas lengviau suskaido maistą ir geriau pasisavina maistingąsias medžiagas. Dėl sutraukiančių savybių jos ypač veiksmingai malšina rėmenį ir kitus virškinimo sutrikimus. Kadagio uogos veikia kaip diuretikai, kai kuriais atvejais jos gali padėti sumažinti pilvo pūtimą.
  • Gerina širdies sistemos veiklą. Kadagio uogos gali stiprinti širdies sveikatą, nes gerina DTL (gerojo) cholesterolio kiekį, mažina didelį trigliceridų kiekį, bei MTL (blogojo) cholesterolio kiekį.

Kadagių uogų arbata padės peršalus, kosėjant ar sustreikavus skrandžiui

Kadagio uogos

Kadagio uogos – natūralus antiseptikas

Kadagio uogos pasižymi antibakterinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis, todėl kadagio uogų eterinis aliejus dažnai yra laikomas natūralia namų valymo priemone. Šios uogos nepaprastai stipriai veikia daugelį bakterijų ir grybelių rūšių.

Atlikus vieną tyrimą, jo rezultatai parodė, kad kadagio uogos galėtų būti odos ir kvėpavimo takų infekcijų gydymo dalis. Kadagių uogų eterinis aliejus veiksmingai naikina kandida grybelį bei naikina kitas bakterijas. Jis taip pat mažina uždegimą burnoje: veikia taip pat veiksmingai, kaip ir chlorheksidinas, įprastas stomatologinis vaistas, tačiau be toksiško šalutinio poveikio. Kadagių uogų eterinis aliejus taipogi gali naikinti įprastiems antibiotikams atsparias bakterijas.

Kadagio uogų šalutinis poveikis

Nors kadagio uogos paprastai yra saugios vartoti daugumai žmonių, reikia atsižvelgti į galimą šalutinį poveikį ir vaistų sąveiką.

  • Nėščios moterys niekada neturėtų vartoti šviežių kadagio uogų arba jų eterinio aliejaus, nes gali pakenkti negimusiam vaikui arba sukelti gimdos susitraukimus.
  • Kadagių taip pat nerekomenduojama vartoti tiems, kurių inkstų veikla sutrikusi.
  • Vartojant kadagio uogas gali pasireikšti alerginė reakcija odos bėrimais ar kvėpavimo sutrikimais.
  • Kadagio uogos taip pat gali neigiamai sąveikauti su tam tikrais vaistais. Pasirodo, kad kadagio uogos slopina žmogaus organizme esantį vaistus metabolizuojantį fermentą, vadinamą CYP3A4. Šis fermentas metabolizuoja maždaug pusę vaistų, esančių farmacijos rinkoje, o kita pusė vaistų iš tikrųjų slopina šį fermentą. Yra gana platus sąrašas vaistų, kurie gali sukelti toksiškumą vartojant kartu su kadagio uogomis. Jei vartojate kokius nors vaistus, prieš vartodami kadagių uogas ar kadagių uogų eterinį aliejų pirmiausia pasitarkite su gydytoju.
Kadagio uogos

Kur panaudoti kadagio uogas?

Tikriausiai daugelis vaikščiodami miške sutinka kadagio krūmą, o pažvelgę į jį iš arčiau pamato ir jų uogas. Tačiau ne ant kiekvieno krūmo jų rasime, o jei ir yra jų, tai uogos bus gudriai pasislėpusios tarp besibadančių spyglių. Nepaisant to, tikrai vertėtų nusiskinti keletą kadagio uogų. O parsinešę namo jas suberkite vienu sluoksniu į lėkštę ir palikite šilčiausioje namų vietoje džiūti. Uogoms išdžiūvus, jas suberkite į sandarų indą ir laikykite tamsioje ir sausoje vietoje, pavyzdžiui, spintelėje su kitais prieskoniais.

Taip džiovintas uogas galima naudoti įvairiausiais būdais, tad dalinamės keletu jų.

  • Kepdami paukštieną, visą vištą ar kalakutą, sutraiškykite ar sugrūskite grūstuve 2-3 kadagio uogas ir dėkite po orkaitėje kepamu paukščiu.
  • Norėdami sustiprinti kepamų šašlykų aromatą, likus 1 minutei iki juos nuimant nuo kaitros, ant anglių užberkite 5-6 kadagio uogas, aromatas bus dieviškas.
  • Kepant visą žuvį į jos vidų įdėkite 1-2 kadagio uogas, pasmulkintas peiliu.
  • Jei mėgstate vytinti ar rūkyti dešras, jas pagardinkite smulkiai maltomis kadagio uogomis.
  • Salotų ar kepsnių gardinimui galite pasigaminti kadagių aliejaus. Į 200 ml buteliuką suberkite 15-20 peiliu susmulkintų kadagio uogų ir pilnai užpilkite ypač tyru alyvuogių aliejumi. Laikykite 3-4 savaites ir tuomet galite mėgautis.
  • Taip pat galite pasigaminti paviršių valymo skysčio. Į 500 ml buteliuką suberkite 10-15 kadagio uogų ir užpilkite spiritu ar dezinfekciniu skysčiu, naudokite įvairių paviršių valymui, uogų kvapas neutralizuoja nemalonų spirito kvapą.
Kadaguo uogų aliejus

Sūdyta lašiša su kadagio uogomis ir krapais

Įvairiai sūdytos lašišos galime nusipirkti bet kuriame prekybos centre, tačiau, kodėl i nepasigaminus nuostabaus skonio sūdytos lašišos namuose.

Ingredientai:

  • 1 kg lašišos filė su oda
  • 250 g rupios druskos
  • 120 ml viskio
  • 100 g rudojo cukraus
  • 40 g šviežių krapų
  • 2 v. š. kadagio uogų
  • 1 a. š. juodųjų pipirų, stambiai grūstų

Gaminimas:

  1. Nedidelę kepimo skardą, į kurią tilps lašiša, išklokite maistine plėvele, o tada atidėkite į šoną.
  2. Lašišą nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu ir nusausinkite popieriniais rankšluosčiais.
  3. Dubenyje sumaišykite druską, cukrų, pipirus ir kadagio uogas. Pusę šio mišinio užberkite ant paruoštos kepimo skardos, taip pat išdėliokite pusę krapų šakelių.
  4. Dėkite lašišą ant paruošto prieskonių mišinio oda žemyn ir tolygiai apšlakstykite viskiu. Tada apdėliokite likusiais krapais ir galiausiai apibarstykite likusiu prieskonių mišiniu.
  5. Kruopščiai ir glaudžiai apgaubkite prieskoniais apibarstytą lašišos gabalą maistine plėvele, o tada prislėkite kuo nors sunkiu – pvz., ketaus indu. Taip paruoštą lašišą laikykite šaldytuve 48 val., o praėjus 24 val. apverskite ją, kad gulėtų oda aukštyn.
  6. Praėjus 48 val. nuimkite nuo lašišos maistinę plėvelę, dėkite ant didelės medinės lentos ir bukąja peilio puse kruopščiai nubraukite nuo lašišos visus priedus.
  7. Patiekdami pjaustykite žuvies gabalą skersai labai plonomis riekelėmis. Tokia sūdyta lašiša šaldytuve išbus tinkama valgyti 5 dienas.
Sūdyta lašiša su kadagio uogomis ir krapais

Vištienos kepsniai su kadagio uogomis

Nuostabiai skanūs ir sultingi vištienos kepsniai puikiai tiks tiek kasdieniam patiekalui, tiek ant šventinio stalo patiekti.

Ingredientai mėsai:

  • 400 g vištienos šlaunelių mėsos
  • 1 vnt. citrinos
  • 4 v. š. majonezo
  • 2 v. š. kadagio uogų
  • 1 v. š. kmynų
  • 1 a. š. garstyčių  
Vištienos kepsniai su kadagio uogomis

Ingredientai garnyrui:

  • 3 vnt. paprikos
  • 2 vnt. svogūnų
  • 1 a. š. džiovinto rozmarino
  • alyvuogių aliejaus, pagal poreikį
  • druskos, pagal skonį       

Gaminimas:

  1. Vištieną nuplaukite ir nusausinkite. Ant jos suberkite kmynus, trintas kadagio uogas, dėkite majonezą ir išspauskite citrinos sulčių. Pagardinkite druska ir garstyčiomis, palikite pastovėti 20-30 minučių.
  2. Paprikas ir svogūnus supjaustykite norimo dydžio gabalėliais, apšlakstykite citrinos sultimis, alyvuogių aliejumi bei pagardinkite druska ir rozmarinu.
  3. Vištieną kepkite ant grilio 6-8 minutes, o daržovėms leiskite apskrusti.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/juniper-berries
https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/juniper-berry
https://draxe.com/nutrition/juniper-berries/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Egidija Indulytė
Didžiąją vaikystės ir jaunystės dalį praleisdavau kaime, gamtoje, tad jau čia prasidėjo mano pažintis ir meilė augalams bei gamtai. Dabar esu kvalifikuota dietistė, padedu kitiems atrasti sveikesnį gyvenimo būdą, meilę maistui, susidraugauti su savo kūnu ir sveika mityba. Juk gamta ir sveikata – neatsiejami dalykai. Vienas didžiausių mano hobių - maisto gaminimas. Tai tarsi mano meditacija. O kiekvienas parašytas straipsnis - tai lyg artimesnis prisilietimas prie gamtos ir jos kuriamų stebuklų, didelis malonumas, žinių pritaikymas bei tobulėjimas. Esu labai laiminga, kad galiu užsiimti mylima veikla ir tuo kas mane labai džiugina. Savo Instagram paskyroje „egidijain“ dalinuosi sveikų ir gardžių receptų idėjomis, sveikatos ir mitybos patarimais bei sudarau individualius mitybos planus, dėl kurių susisiekti galite užsukę į mano Instagram paskyrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *