Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Medžių genėjimas: kuris metų laikas palankiausias šiai gyvybiškai svarbiai procedūrai?

Medžių genėjimas: kuris metų laikas palankiausias šiai gyvybiškai svarbiai procedūrai?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Medžių genėjimas – tai patikimas būdas reguliuoti augalų augimą, derėjimą ir formavimąsi. Be genėjimo vaismedžiai ir vaiskrūmiai duoda mažiau vaisių, dekoratyviniai – ne tokie gražūs, ir visi jie negenėti yra labiau linkę sirgti įvairiomis ligomis. Šios procedūros nereikėtų pamiršti, tačiau nepatartina ir labai persistengti, kad augalai nesusilpnėtų. Priklausomai nuo rūšies ir amžiaus, medžius ir krūmus reikėtų genėti bent kartą per metus. Dažniausiai tai daroma pavasarį arba rudenį. Beje, daugiausia diskusijų kyla bandant išsiaiškinti kuris genėjimas geresnis – pavasarinis ar rudeninis.  Žinoma, vasarą genėjimui taip pat reikėtų skirti dėmesio. O štai žiemą genėjimo imkitės tik kraštutiniu atveju.

Genėjimo rūšys

Kaip jau minėjau, medžių ir krūmų genėjimas yra būtina ir svarbi procedūra, kurios dėka jūsų augalai bus sveiki, tvarkingi ir derlingi. Tačiau nepamirškite, kad bet koks genėjimas, net ir pats švelniausias, yra stresas jūsų augalams.

Galima būtų išskirti 3 pagrindines genėjimo rūšis:

  • formavimo/priežiūros – siekiant suteikti augalui numatytą formą ir aukštį, sumažinti jo vainiko storėjimą;
  • sanitarinis – siekiant išvalyti vainiką nuo ligotų, sausų ir pažeistų šakų;
  • atjauninantis – siekiant paskatinti augalo augimą ir prailginti jo derėjimo laiką.

Svarbiausias, ir galima sakyti „gyvybiškai būtinas“, yra sanitarinis genėjimas, be kurio sodo vaismedžiai ir vaiskrūmiai  gali susirgti ir po to netgi žūti.

Genėjimo būdai

Pagrindiniai genėjimo būdai

  • Retinimas – kai šakos arba ūgliai išpjaunami iš augimo vietos. Išretinto augalo apimtis nepasikeičia, bet jo vainikas gauna daugiau šviesos ir oro. Likusios šakos tampa produktyvesnėmis, ant jų išauga geresni vaisiai. Dekoratyviniai augalai gražiau ir gausiau žydi.
  • Trumpinimas – kai pašalinama ūglio arba šakos dalis. Po trumpinimo likusioje ūglio arba šakos dalyje formuojasi pumpurai, išauga daugiau ūglių. Trumpinamos mažiau šakotis linkusių veislių viršūnės ar jų šakos, nes šis genėjimo būdas skatina šakojimąsi. Šalia pjūvio išsprogsta daugiau pumpurų ir sparčiau auga ūgliai. Trumpinama šaka silpnėja, trumpinamas ūglis ima gausiai šakotis.

Papildomi genėjimo būdai

  • Šakos atlenkimas horizontalia augimo kryptimi pristabdo šakos ar ūglių augimą ir skatina žiedinių pumpurų susidarymą. Stačiai augančios šakos arba ūgliai, kuriuos dėl netinkamo augimo kampo reikėtų išpjauti, atlenkus į horizontalią padėtį, gali tapti pagrindine šaka ir sėkmingai duoti vaisių.
  • Įlaužimas arba įpjovimas virš ar žemiau pumpuro arba šakos stabdo augimą ir skatina derėjimą. Stačiai augančios šakos ir ūgliai gali būti įlaužiami horizontalia augimo kryptimi. Medžio įpjovimas virš pumpuro ar šakelės, skatina žemiau pjūvio esančių ūglių augimą. Tik žievės įpjovimas žemiau pumpuro ar šakelės, augimą stabdo, skatina augalą virš padarytos žaizdos geriau krauti žiedinius pumpurus.
  • Pinciravimas – kai trumpinant šakas stabdomas šoninių ūglių augimas, skatinamas žiedinių pumpurų formavimasis.
Genėjimas vasarą

Įrankiai genėjimui

Įrankio, kuriuo genėsite medžius, kokybė yra labai svarbi. Ypatingai tai svarbu rudenį, kad žiemai paliktumėte tik tvarkingus pjūvius.

Genėjimui jums prireiks aštraus sekatoriaus, nedidelio sodo pjūklo ir, galbūt, pjautuvo formos pjūklo. Labai svarbu gerai nupjauti jaunas šakas, kuriomis teka sultys. Naudokite tik aštrius įrankius, nes netaisyklingi pjūviai ir įvairios atplaišos – puiki terpė ligų plitimui.

Negyvoms šakoms genėti, įrankis nėra toks svarbus.

Rekomenduojame pasidomėti šiais sodo ir daržo įrankių pardavėjais ir jų prekių kategorijomis:

Vaismedžių ir krūmų genėjimas vasarą

Dažnam sodininkui iškyla klausimas ar galima/reikia atlikti genėjimo darbus vasarą? Šis metų laikas yra palankus genėjimui, siekiant apriboti vaismedžių augimą, pašalinti sustorėjusius vainiko plotus ir žalius ūglius. Tačiau, žinokite, kad vasara netinka didelėms šakoms šalinti ir bendrai kardinaliam genėjimui atlikti. Išimtį turėtumėte padaryti tik jei jūsų sode atsirado smarkiai pažeistų ir nulūžusių šakų, kurias reikia skubiai pašalinti.

Vasaros genėjimas padės paspartinti jūsų jaunų vaismedžių formavimąsi ir vaisių derėjimą. Jei nugenėsite vaismedžius vasarą, išaugs daug mažiau ūglių, negu nugenėjus kitu metų laiku. Todėl jeigu jūsų sodas apsodintas labai tankiai – būtinai jį genėkite vasarą. Liepos mėnesį patrumpinkite stipriai augančias medelių viršūnes arba iki pat pagrindo išpjaukite nereikalingus, šiais metais išaugusius, nederančius ūglius. Geriausia jeigu juos pašalinsite ne vėliau kaip likus keturioms savaitėms iki vaisių skynimo.

Vasarinis genėjimas labai tinka obelims, kriaušėms ir kitiems vaismedžiams, o ypatingai kaulavaisiams. Trešnes ir vyšnias drąsiai genėkite vasarą, nuskynę uogas. Tokiu būdu, jos turi mažiausią tikimybę užsikrėsti žievės ligomis.

Uogakrūmius, tokius kaip agrastai, serbentai ir avietės, taip pat genėkite vasarą po to kai nuimsite jų derlių.

Vaismedžių ir krūmų genėjimas vasarą

Rudeninis genėjimas

Rudenį atlikite sanitarinį savo sodo vaismedžių genėjimą. Dėl šios procedūros kenkėjai ir ligų sukėlėjai liks be namų, o medžių vainikus žiemą mažiau slėgs sniegas. Po rudens genėjimo, pavasarį jums nebereikės genėti ligotų ir senų šakų, tereikės išpjauti nušalusias ir nulūžusias per žiemą, jei tokių bus.

Genėjimo darbams pasirinkite sausą ir saulėtą dieną. Atsargiai genėkite jaunus medelius, neišpjaukite labai daug šakų, kad nesumažėtų jų atsparumas šalčiui. Svarbi rudeninio genėjimo taisyklė – medelius genėkite tik nukritus lapams.

Obelų ir kriaušių genėjimas rudenį – vienas iš svarbiausių jūsų rudeninių darbų sode. Žinoma, nepamirškite ir savo dekoratyvinių augalų.

Medžių genėjimas rudenį

Rudeninio genėjimo privalumai ir trūkumai

Rudeninio genėjimo privalumai:

  • Žiemą ant šakų bus mažiau sniego, jos nelūš nuo per didelio svorio.
  • Kenkėjai ir ligų sukėlėjai, įsitaisę per vasarą, praras prieglobstį.
  • Medeliai turės laiko atsigauti iki šalnų ir pavasarį pradės vėl sėkmingai augti.
  • Rudenį sode turite mažiau darbų nei pavasarį, todėl genėti galėsite ramiai ir neskubėdami.

Rudeninio genėjimo trūkumai:

  • Lengviau suklysti pasirenkant tinkamą laiką genėjimui. Jei užklups netikėtos šalnos, medžiai gali sunkiau atsigauti po genėjimo arba nespėti užsigydyti visų žaizdų. O jei žiema šilta – į po genėjimo likusias žaizdas gali patekti infekcija arba kenkėjai.
  • Žaizdų gijimas trunka ilgiau, nes medelių medžiagų apykaita kasdien lėtėja.
  • Šilumą mėgstantys kaulavaisiai (abrikosai, persikai, vyšnios, trešnės ir kiti), rudenį išgenėjus, praranda dalį maisto medžiagų atsargų ir dėl to labai sumažėja jų atsparumas šalčiui. Todėl jų rudenį geriau iš viso negenėti.
Medžių genėjimas žiemą

Medelių genėjimas žiemą

Šiuo metų laiku genėjimas yra labai rizikingas. Tačiau kartais tai visiškai pateisinama, jei, pavyzdžiui, neturėjote laiko jo atlikti rudenį ir yra pavojus, kad medeliai nukentės nuo gausaus sniego. Svarbu genėti esant maždaug -5 °C temperatūrai, giedrą ir sausą žiemos dieną. Kaulavaisių žiemą genėti negalima jokiu būdu.

Pavasarinis vaismedžių genėjimas

Pavasaris yra palankiausias metas visų medžių genėjimui. Svarbiausia, genėjimo darbus atlikite sausą ir giedrą dieną. Prasidėjus šilumai genėjimo žaizdos greičiau užgyja. Jei rudenį atlikote kardinalų obelų, kriaušių ir dekoratyvinių augalų genėjimą, pavasarį šią procedūrą galite praleisti ir išpjauti tik žiemos pažeistas šakas.

Pavasarinio genėjimo metu galite išpjauti ne daugiau kaip ketvirtadalį šakų, kad labai nesusilpnintumėte augalo. Prisiminkite – kuo senesnis medis, tuo geriau jis toleruoja genėjimą. Todėl drąsiai genėkite senus vaismedžius. Tai jiems bus tik į naudą.

Genėjimas pavasarį

Pavasarinio genėjimo privalumai ir trūkumai

Pavasarinio genėjimo privalumai:

  • Lengviau pasirinkti sausą ir giedrą dieną procedūrai atlikti.
  • Medelių žaizdos greičiau užgyja, nes lauke jau šilta.
  • Sėkmingai galima pašalinti visas nušalusias ar kitaip per žiemą pažeistas šakas.
  • Pavasarinis genėjimas tinka visiems medžiams.

Pavasarinio genėjimo trūkumai:

  • Jei genėti pradėsite per anksti, medeliai gali nukentėti nuo šalnų.  
  • Pavasarį sode ir darže reikia atlikti daug kitų darbų, todėl kyla pavojus, kad genėjimui neliks laiko ir jo neatliksite arba atliksite nekokybiškai.

Vyšnių, trešnių ir slyvų genėjimas

Vyšnios, trešnės ir slyvos yra vieni iš sparčiausiai augančių medžių, todėl juos būtinai turite genėti. Žinoma, labai svarbu šią procedūrą atlikti išmintingai ir laiku. Visi šie kaulavaisiai gana gerai toleruoja visų rūšių genėjimą nuo pavasario iki rudens. Pavasarį pašalinkite ne tik ligotas ir senas šakas, bet ir ne vietoje išaugusius ūglius. Svarbiausia, neišpjaukite 2-3 metų amžiaus ūglių, nes būtent ant jų medžiai derės einamaisiais metais.

Abrikosų genėjimas

Abrikosų genėjimas

Abrikosams reikalingas reguliarus formuojamasis genėjimas, kuris apsaugos augalą nuo išsekimo gausaus derliaus laikotarpiu. Todėl, norėdami pailginti šio medžio gyvavimo trukmę, būtinai nuo jo pašalinkite ne tik ligotas ir senas šakas, bet ir dalį vaisius duodančių šakų. Taip pat atlikite formuojamąjį genėjimą, nes jis skatina jaunų abrikosų sodinukų šakojimąsi.

Ankstyvųjų ir vidutinio ankstyvumo veislių abrikosus atsargiai galite genėti ir rudenį. Vėlyvųjų veislių vaismedžius genėkite tik pavasarį, kitaip augalai per daug susilpnės.

Autoriaus trigrašis

Jau ko gero supratote, kad genėjimas jūsų sodui yra gyvybiškai būtinas. Po genėjimo augalo vainikas gaus daugiau oro ir šviesos, sumažės grybelinių ligų ir kenkėjų rizika. Jūs tikrai apsidžiaugsite, kai pastebėsite, kad reguliariai genint ženkliai padidėjo derlius ir net pagerėjo jo kokybė. Genėjimas turės įtakos net jūsų vaismedžių derėjimo trukmei! Tad nebesvarstykite ar reikia genėti. Tikrai reikia.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/genejimas/
https://www.ogorod.ru/ru/sad/works/18742/Kalendar-obrezki-plodovyh-derevev-sroki
https://prosad.ru/kak-pravilno-obrezat-yabloni-i-grushi/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ramunė Vilėniškienė
Nemažą gyvenimo dalį dirbau pagal įgytą, verslo vadybos specialybę. Tačiau giliai širdyje visada buvau gamtos vaikas, besidomintis augmenija ir rankdarbiais. Visai neseniai įgijau dar vieną, siuvėjos sprecialybę ir su drauge sukūrėme prekinį ženklą "Metro de lino". Čia mes siuvame ir rankomis siuvinėjame lininius drabužius, namų tekstilę ir aksesuarus. Šalia to pradėjau labiau gilintis į augalų pasaulį, sodininkystę ir daržininkystę. Ėmiau rinkti vaistažoles, auginti daržoves ir apie visa tai rašyti. Šiai dienai šios dvi veiklos yra mano pragyvenimo šaltinis. Esu be galo laiminga, kad galiu daryti tai ką myliu. Manau, kad kiekvieno iš mūsų gyvenimo esmė yra surasti savo tikrąjį kelią ir su džiaugsmu eiti juo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *