Prisiminkime vaikystės pamokas – koks yra svarbiausias dalykas, kurį reikia padaryti grįžus iš miško? Atidžiai apsižiūrėti ar be grybų, uogų ir gražių įspūdžių neparsinešėm vieno kito kraujasiurbio ant savo kūno. Erkės įkandimas išties yra rimta.
Visgi, net ir atradus erkę ant savęs ar naminio gyvūno, panikuoti neverta. Jei žinosite kokių veiksmų imtis tokioje situacijoje, galite apsisaugoti nuo daugelio neigiamų padarinių. Deja, ne visų, todėl visais atvejais rekomenduojama imtis prevencijos. Iš anksto pasirūpinkite tinkamu veiksmų planu, kad erkės įkandimas netaptų skaudžių ir ilgalaikių padarinių pradžia.
Erkės anatomija: kaip ją atpažinti
Nenorime jūsų gąsdinti, tačiau pasaulyje randama net apie 54 000 skirtingų erkių rūšių. Gera žinia, kad Lietuvoje jų gyvena tik kelios, tačiau mūsuose labiausiai paplitusi iksodinė (lot. Ixodidae) erkė perneša daugelį žmonėms ir gyvūnams pavojingų susirgimų. Tarp jų ir visiems puikiai žinomas erkinis encefalitas, Laimo liga bei šunims ir kitiems kailiniams žvėreliams mirtinai grėsminga babeziozė.
Erkės priklauso voragyvių būriui, o visa jų šeima (lot. Acari) priskiriamos ektoparazitams, tai yra išoriškai parazituojantiems vabzdžiams. Lietuvoje gyvenančios iksodinės erkės gali užaugti nuo 0.2 cm net iki 2 cm, o pasimaitinusios padidėti net iki trijų kartų. Tuomet jau galime lengviau įžiūrėti jų skiriamuosius bruožus: spalvą, varijuojančią nuo geltonos iki tamsiai rudos ir ant krūtinės arba nugaros esantį chitininį skydelį. Svarbu pastebėti, kad kojelių skaičius priklauso nuo erkės išsivystymo stadijos, pavyzdžiui erkė nimfa turės tris poras kojų, tačiau pilnai išsivysčiusi erkė imago stadijoje jau turi keturias poras kojų.
Kur gyvena erkės?
Ne kokia žinia yra ir ta, kad pilnai išvengti erkių yra beveik neįmanoma. Nors jos labiausiai mėgsta miškingas vietas ir aukštus žolynus, tačiau yra puikiai prisitaikiusios gyventi ir miesto parkuose, soduose ir netgi daugiabučių kiemuose. Viena iš galimų priemonių, būtų kuo dažniau trumpinti kiemo žolę ir vengti tankių šabakštynų. Tačiau jos nesuteikia tokios apsaugos kaip gerai apgalvoti prevenciniai veiksmai.
Erkių aktyvumas pagal sezonus
Iš esmės, erkės yra aktyvios nuo kovo iki lapkričio mėnesio, o šaltuoju metų laiku jos panyra į ramybės būseną, vadinamą diapauze. Šiuo laikotarpiu erkės nesimaitina ir nėra pavojingos gyvūnams ar žmonėms. Kai tik oro temperatūra pakyla iki 6 laipsnių ir nebenusileidžia žemiau, jos prabunda dauginimosi ir medžioklės sezonui.
Priešingai daugelio įsitikinimui, erkės nėra pavojingiausios vasarą. Karštas ir sausas oras neigiamai veikia mažuosius kraujasiurbius, o geriausiai jos jaučiasi esant didelei drėgmei ir vidutinei temperatūrai. Labiausiai jų saugotis reikėtų pavasarį ir ankstyvą rudenį – tuo metu erkės aktyviai ruošiasi poravimo sezonui arba kaupia jėgas žiemos štiliui.
Erkės įkandimas – kaip apsisaugoti
Kad geriau suprastume kaip išvengti erkių įkandimų ir su jais susijusių problemų, turime suprasti kokiais būdais jos medžioja. Paplitę įvairiausi mitai, jog erkės gali šokinėti ar netgi užsiaugina sparnus, tačiau tai tėra liaudies pokštai. Iš tiesų, erkės lūkuriuoja savo aukų ant žolės ir prikimba prie odos ar kailio sąlyčio metu.
Erkės itin mėgsta plaukuotas vietas, mat ten joms lengviau stabiliai prikibti. Taip pat jos dažnai įsisiurbia už ausų, pažastyse, kirkšnyse, kelių ir alkūnių vidiniuose linkiuose. Tad keliaujant į gamtą, šias vietas verta saugoti labiausiai. Tačiau nepamirškite ir kitų auksinių saugumo taisyklių:
- Apsirengti visą kūną dengiančiais drabužiais, susirišti plaukus, dėvėti kepurę.
- Pasipurkšti arba pasitepti erkes atbaidančiomis priemonėmis, pavyzdžiui, eukaliptų aliejumi.
- Pasirūpinti naminių gyvūnų apsauga – specialiais antkakliais, specialiomis tabletėmis arba lašais šunims nuo erkių. Keturkojų apsauga svarbi ne tik jų pačių, bet ir jūsų gerovei, mat augintinio parnešta erkė gali įsisiurbti jums.
- Laiku pasiskiepyti nuo erkinio encefalito ir nepamiršti palaikomųjų skiepų.
Turite sodybą arba sklypą, kuriame praleidžiate daug laiko? Jei pastebėjote, kad jame klesti erkės, pasidomėkite rinkoje siūlomais akaricidais. Erkių naikinimas sklype pasitelkus šias chemines priemones, įprastai duoda gerų rezultatų.
Kaip pašalinti įsisiurbusią erkę (video)
Jei ant savo ar artimo žmogaus kūno atradote įsisiurbusią erkę, labai svarbu ją teisingai pašalinti ir griežtai laikytis kitų saugumo rekomendacijų. Jei taip atsitiko jums, sekite šias sveikatos specialistų pateiktas instrukcijas:
- Norėdami saugiai pašalinti erkę, nenaudokite jokių aštrių objektų ir nebandykite to daryti rankomis. Geriausia erkės pašalinimui naudoti dezinfekuotą smulkų pincetą.
- Pinceto pagalba sugriebkite erkę kuo arčiau odos paviršiaus. SVARBU: pasistenkite nesuspausti erkės kūno ir išvengti jos skrandžio turinio išsiliejimo. Tai gali sukelti įvairias infekcijas ir padidinti užsikrėtimo riziką.
- Lėtai ištraukę erkės kūną, gerai dezinfekuokite įkandimo vietą. Nesijaudinkite, jei dalis erkės burnos liko žaizdelėje – prasidėjus gijimo procesui ji natūraliai pasišalins.
- Atidžiai stebėkite erkės įkandimo vietą. Jei praėjo daugiau nei 3 dienos, o žaizdelė dar nepradėjo gyti, arba ėmė plėstis, raudonuoti, būtinai kreipkitės į gydytoją. Net jei įkandimo vieta ėmė trauktis, tačiau pastebėjote neigiamą savijautos pokytį, nedelsdami pasirodykite specialistui.
Šaltiniai:
https://www.ticktalk.org/lets-talk-ticks/tick-life-cycle/
https://web.uri.edu/tickencounter/species/blacklegged-tick/
https://www.vle.lt/straipsnis/erkes/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva ir Freepik, jei nenurodyta kitaip