Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Nuodingas maistas šunims – ar tikrai galime šerti šunis bet kuo nuo savo stalo?

  • by
Nuodingas maistas šunims – ar tikrai galime šerti šunis bet kuo nuo savo stalo?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kas galėtų atsispirti toms didelėms šuniškoms akims ir mielai augintinio šypsenai? Ar nedidelis atlygis nuo stalo iš tikrųjų gali pakenkti jūsų šuniui? Tiesą sakant, nustebsite sužinoję, kokia yra gausybė maisto produktų, kurių šuo niekada neturėtų valgyti. Dažnai nesusimąstome, kad mums įprastas maistas, kurio kai kada sušeriame šuniui, gali turėti neigiamų pasekmių. Yra tam tikrų daržovių ar kitų maisto produktų, kurie yra kaip nuodingas maistas šunims, nes tiek žmonių, tiek šunų organizmų ypatumai ir apykaita yra skirtingi. Itin susirūpinti reikia per didžiąsias metų šventes, nes šiuo laikotarpiu pastebėtas gausiausias šunų apsinuodijimo mastas. Aptarsime, kokios daržovės, vaisiai ar kiti produktai kenkia mūsų mylimiems keturkojams draugams, koks maistas niekada neturėtų atsidurti jų dubenėlyje.

Kodėl reikia susirūpinti?

Liūdna pasaulinė statistika byloja, jog šunys ir katės yra dažniausi apsinuodijimus patiriantys naminiai gyvūnai (95-98 %), dėl kurių savininkai kreipiasi pagalbos. Apsinuodijimų maistu dažniau pasitaiko vasarą ir gruodį, o tai siejama su atostogų sezonu ar šventiniu laikotarpiu. Žmonių maisto produktų šėrimas augintiniams gali būti pavojingas jų sveikatai, nes kai kurie maisto produktai gali sukelti tik lengvus virškinimo sutrikimus, o kiti – sunkias ligas ir net gyvūnėlio mirtį. Tikėkimės, kad geriau žinodami, kurie maisto produktai keturkojams nėra priimtini, užkirsime kelią nelaimėms nutikti.

Nuodingas maistas šunims - svogūnai ir česnakai

Svogūnai ir česnakai

Pakramtyti ar kitaip pažeisti svogūnai, česnakai ar jų laiškai ne be reikalo skleidžia aitrų kvapą ir skonį. Pasirodo, tai svogūninių augalų skleidžiami sieros turinčių junginių mišiniai, kurie yra lengvai absorbuojami per virškinamąjį traktą ir virsta labai reaktyviais oksidantais. Šių medžiagų toksiškumas nesumažėja net virimo ar gedimo metu. Dėl svogūnų vartojimo šunims išsivysto anemija, o česnakas tiesiogiai dirgina gleivinę, todėl sukelia skausmą ir viduriavimą. Apsinuodijimas svogūnais ir kraujo sudėties pokyčiai pastebimi, kai šuo suvartoja 15-30 g svogūnų 1 kg šuns kūno masės. Gydymas dažniausiai apsieina „nukenksminus“ virškinamąjį traktą, pašalinus svogūnus iš raciono, gydant anemiją ir teikiant bendrą palaikomąją priežiūrą. Stipriau apsinuodijus šuneliui gresia kraujo perpylimas ir deguonies terapija.

Nuodingas maistas šunims - avokadai

Avokadai

Avokado vaisiai, kauliukai, lapai ir pats augalas yra nuodingi šunims ir kitiems naminiams ar ūkio gyvūnams. Juose randamas fungicidinis toksinas persinas, kurio mirtina dozė nėra žinoma, o poveikis skiriasi priklausomai nuo gyvūnų rūšies. Avokadai sukelia skysčių kaupimąsi plaučiuose ir krūtinėje, dėl to pasunkėja kvėpavimas ir dėl deguonies trūkumo gyvūnai miršta. Skysčių taip pat gali kauptis širdyje, kasoje ir pilve, o gausus avokado riebalų kiekis gali sukelti pankreatitą. Apsinuodiję šuniukai vemia, viduriuoja, jiems sutrinka kvėpavimas, kaupiasi skysčiai organuose ir net ištinka mirtis. Tad įsitikinkite, kad nei avokado, nei iš jo paruoštų patiekalų (pavyzdžiui, gvakamolės) neparagauja joks augintinis.

Makadamijos riešutai

Nors pačiais riešutais šunų ir nešeriame, tačiau jų dažnai būna užkandžiuose, todėl šeimininkai turėtų būti atsargūs, pasidalinant šiais skanėstais su augintiniu. Vieni pavojingiausių riešutų yra makadamijos riešutai, kurių branduoliuose ir šių riešutų svieste yra nežinomo nuodo. Toksinas veikia raumenis, virškinimo ir nervų sistemą ir lemia judėjimo sunkumą, silpnumą, dusulį, drebulį ir galūnių patinimą. Makadamijos riešutai ir graikiniai riešutai taip pat gali sukelti pankreatitą, o žemės riešutai – mirtiną alerginę reakciją. Toksinė dozė šunims svyruoja nuo 2,4-62,4 g vienam kg kūno masės. Kaip matyti, nurodomas labai didelis intervalas, reiškiantis, kad kai kurie šunys suserga suvalgę nedidelį kiekį riešutų, o kitiems šunims reikia suvalgyti daug riešutų, kad pasireikštų požymiai.

Nuodingas maistas šunims - vynuogės ir razinos

Vynuogės ir razinos

Per pastaruosius kelerius metus vienas iš labiausiai stebinančių ir susirūpinimą keliančių atvejų yra šunų apsinuodijimas vynuogėmis ir razinomis. Mirtini atvejai nustatyti, kai suvartotos dozės svyravo nuo 10 iki 57 g vaisių vienam kilogramui kūno masės. Taip pat šių vaisių suvalgymas, kurių dozė 30-32 g 1 kg kūno masės šunims, gali sukelti inkstų nepakankamumą. Keturkojams suvalgius nors ir kelis kąsnius šių uogų pasireiškia tokie simptomai, kaip vėmimas, viduriavimas, apetito praradimas, šlapimo kiekio pokyčiai arba šlapimo neišsiskyrimas. Šiai dienai mokslininkai nežino, koks būtent toksinas razinose ir vynuogėse ar jo veikimo mechanizmas lemia šuniukų negalavimus ir mirtį.

Nuodingas maistas šunims - kava ir šokoladas

Kakava, šokoladas, kava ir kofeinas

Nesvarbu, kurio kakavos produkto (kakavos pupelės, juodasis ar pieniškas šokoladas, kakavos gėrimas) šuo paragauja, juose esančios medžiagos metilksantinai (teofilinas, kofeinas, teobrominas) nuodija šunis. Jų užkrimtęs šuo gali pradėti viduriuoti, vemti, ištikti traukuliai ir imti nereguliariai plakti širdis, galiausiai nusibaigti. 10 kg šuniukui reikės suvalgyti juodojo šokolado plytą (maždaug 125 g), kad būtų pastebėtas stiprus apsinuodijimas. Augintinis gali apsinuodyti ir palaižęs šokoladinių ledų ar pyrago kremo. Šuns širdis gali sustreikuoti, jei jis atsitiktinai nuryja kavos tirščių arba laka bet kokį kofeino turintį gėrimą. Tai gali sukelti traukulius, drebulį, aritmiją, kvėpavimo pasunkėjimą ir kitus simptomus. Neretai ir žmonės skundžiasi panašia būkle (tik gal kiek lengvesne), kai vartoja kavą, energetinius gėrimus.

Nuodingas maistas šunims - alkoholis

Alkoholis

Nėra ką ir sakyti, mat alkoholis kenkia ne tik šunims, bet ir žmonėms. Rimtų apsinuodijimų pasitaiko, kai šunims duodama išgerti alkoholio neva kaip pokštą. Taip pat pastebėta, kad šunis apskritai traukia alkoholiniai gėrimai, todėl gėrimų nereikėtų palikti be priežiūros. Alkoholiniuose gėrimuose, kituose skysčiuose (kvepaluose, burnos skalavimo skystyje) ar net pūvančiuose obuoliuose bei nekeptoje mielinėje tešloje yra etanolio, kurio šunys netoleruoja net ir nedidelio jo kiekio. Etanolis slopina centrinę nervų sistemą, todėl toksikozė augintiniui pasireiškia sutrikusia koordinacija, mieguistumu, vėmimu, viduriavimu, prastu kvėpavimu, kepenų nepakankamumu, koma ir mirtimi. Aluje esantys apyniai taip pat toksiški šunims (kai kurios veislės ypač jautrios) ir gali sukelti dusulį, padidėjusį širdies susitraukimų dažnį, pakilusią temperatūrą, traukulius ir mirtį.

Dirbtinis saldiklis ksilitolis

Dirbtinio saldiklio ksilitolio yra daugelyje produktų, pavyzdžiui, saldainiuose, becukrėse kramtomosiose gumose, dantų pastoje ir kepiniuose. Šunims suvalgius šių produktų stipriai išsiskiria insulino, todėl greitai sumažėja gliukozės kiekis kraujyje. O staigus cukraus kiekio kraujyje sumažėjimas sukelia depresiją, judesių koordinacijos sutrikimus, traukulius ir alpimą. Ksilitolis taip pat gali sukelti kepenų pažeidimą ir mirtį. Apsinuodijimo požymiai gali pasireikšti praėjus vos 30 min. po jo suvalgymo, tada gyvūnas kenčia nuo vėmimo, silpnumo, koordinacijos sutrikimų, hipokalemijos, traukulių, komos, kepenų funkcijos sutrikimų. Kartais užtenka 32 kg sveriančiam šuniui suėsti 5 kramtomosios gumos gabalėlius, kad atsisveikintumėte su augintiniu visam laikui.

Nuodingas maistas šunims - pieno produktai

Pieno produktai

Jeigu klausiate, ar galima duoti šuniui pieno ar pieno produktų, atsakymas nevienareikšmiškas ir turėtų būti svarstomas kiekvienu konkrečiu atveju. Kai kurie šunys gali puikiai lakti pieną ar valgyti jo produktus, tačiau yra ir laktozės netoleruojančių ar alergiškų šunų, dėl ko augintiniai gali viduriuoti ir jiems kauptis dujos. Ledai taip pat netinkami šunims dėl laktozės, didelio cukraus ir riebalų kiekio. Kalbant apie sūrį, nedideliais kiekiais jis yra tinkamas, tačiau kaip skanėstą geriau pasirinkti mažiau riebų sūrį.

„Žalia“ mielinė tešla

Nekepti mielinės tešlos gaminiai šunims kenkia ne tik dėl jau aptarto išsiskiriančio alkoholio, bet taip pat ir dėl savybės išpūsi gyvūno vidurius. Žalia tešla gali išsiplėsti šuns skrandyje, sukeldama stiprų skausmą ir net pavojingą gyvybei skrandžio sukimą arba plyšimą. Tikslių duomenų dėl suvalgomo toksiško tešlos kiekio nėra.

Nuodingas maistas šunims - grybai

Grybai

Yra nustatyta atvejų, kad šeimininkai neteko šuniukų, užvalgiusių grybų. Kol kas nežinoma, kokį kiekį grybų jie suėdė ir apskritai kokios medžiagos neigiamai paveikia augintinio sveikatą. Skirtingi grybai turi nevienodus junginius, todėl visi jie gali paveikti daugelį šuns organų. Geriau nerizikuokite ir neduokite šuniui jokių produktų su grybais, netgi vandens, kuriame virė grybai. Apsinuodijusiems grybais keturkojams gali pasireikšti traukuliai, šokas ir net galbūt mirtis.

Sūrūs produktai

Tiesą sakant, sūrūs užkandžiai nėra patys „iš savęs“ toksiški, tačiau pernelyg gausus druskos vartojimas sukelia nemažas pasekmes tiek šunims, tiek ir žmonėms. Dėl pasikeitusios skysčių pusiausvyros ląstelėje gyvūnai jaučia didelį troškulį ar net apsinuodijimą natrio jonais. Požymiai, kad jūsų augintinis galėjo suvalgyti per daug sūraus maisto, yra vėmimas, viduriavimas, drebulys, pakilusi kūno temperatūra, traukuliai, koma. Todėl venkite augintinius šerti bulvių traškučiais, sūriais sausainiais, sūdytais spragintais kukurūzais ir kitais užkandžiais.

Nuodingas maistas šunims - virti kaulai

Virti kaulai

Kaulai šuniui yra tikrai naudingi, nes juos grauždamas stiprina dantis. Visgi šuniui pavojinga kramtyti virtus paukštienos (vištienos, kalakutienos) kaulus, nes šie suskilę yra labai pavojingi. Aštrios kaulų nuolaužos gali pažeisti dantis, įstrigti šuns gerklėje, virškinimo trakte, pradurti augintinio kai kuriuos organus. Taip pat pastebėta, kad nuo šių kaulų padidėja užspringimo tikimybė.

Nuodingas maistas šunims - vaisių kauliukai

Vaisių kauliukai

Obuolių, abrikosų, vyšnių ir kitų kaulavaisių sėklos (kauliukai) kaip ir žmogui, taip ir šuniui yra labai pavojingi. Jeigu kauliukai nesukramtomi, o tik praryjami, tai kyla pavojus, kad tokia sėkla užkimš žarnyną. O jeigu kauliukas prakandamas, juose esančios nuodinga medžiaga cianidas blokuoja kvėpavimo procesus ir lemia stiprius negalavimus. Raudonieji kraujo kūneliai nesugeba tinkamai pernešti deguonies į ląsteles, todėl šuo iš pradžių pradeda vemti, vėliau atsiranda nereguliarus ir greitas širdies plakimas, traukuliai, koma ir mirtis. Kai kur teigiama, kad nedidelis kiekis obuolių sėklų netgi yra naudingas, bet ar tikrai norite rizikuoti? Kol kas tikslios nuodingos dozės šunims nėra nustatyta.

Nuodingas maistas šunims

Rekomendacijos

Bene pagrindinė rekomendacija, kaip galima apsaugoti šuniuką nuo apsinuodijimo maistu – nešerti jo žmonių maistu. Gyvūnų prekių parduotuvės ir veterinarijos klinikos siūlo platų asortimentą specializuoto šunų maisto, kurio užtenka augintinio poreikiams patenkinti. Tad jeigu norite savo augintiniui palaikyti tinkamą sveikatą, teks atsispirti jo liūdnoms maisto prašančioms akutėms.

Šaltiniai:
https://www.battersea.org.uk/pet-advice/dog-care-advice/toxic-food-dogs
https://sciendo.com/article/10.2478/v10102-009-0012-4
https://www.petsbest.com/blog/20-foods-dogs-shouldnt-eat
https://www.webmd.com/pets/dogs/ss/slideshow-foods-your-dog-should-never-eat
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fvets.2016.00026%20/full

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *