Topinambai dar žinomi. kaip bulvinės saulėgrąžos, Jeruzalės artišoko bei žieminės bulvės vardu. Tai – nereiklus, gausiai derantis žolinis augalas, išsiskiriantis ne tik unikaliu skoniu, bet ir savyje turintis daug sveikatai naudingų medžiagų: kalio, skaidulinių medžiagų, įvairių vitaminų, mineralinių druskų, organinių ir aminorūgščių. Visgi, norėdami užsiauginti topinambus savo darže, turite žinoti, kad šio žolinio augalo auginimas turi keletą niuansų, kuriuos turėtumėte įsivertinti prieš užleisdami jiems vietą savo darže. Apie tai ir daugiau – skaitykite toliau.
Topinambai. Svarbi informacija glaustai
Botaninis pavadinimas | Helianthum tuberosum |
Bendrinis pavadinimas | Tompinambas |
Kilmės šalis | Šiaurės Amerika |
Augalo tipas | Žolinis, daugiametis |
Dydis | Suaugęs gali siekti 1.80-3 m aukštį, 0.90-150 m plotį |
Saulės poreikis | Saulėta vieta arba dalinis pavėsis |
Dirvožemio tipas | Drėgnas, bet gerai drenuojamas |
Dirvožemio pH | 5.8-6.2 |
Žiedų spalva | Geltona |
Žydėjimo laikas | Vasara, ankstyvas ruduo |
Derliaus nuėmimo laikas | Rudenį, kai žemė dar neįšąlusi ir pavasarį, kai žemė būna jau nebeįšąlusi |
Kur ir kada sodinti topinambus
Topinambus geriausia sodinti pavasarį, nuo balandžio pradžios iki gegužės vidurio. Galima sodinti ir rudenį, nuo rugsėjo pabaigos iki lapkričio pradžios. Rudenį pasodinti gumbai sudygs tik kitą pavasarį, tačiau jie paprastai užauga šiek tiek anksčiau nei balandžio ir gegužės mėnesiais pasodinti gumbai.
Prieš sodindami topinambus, turite atsižvelgti į tai, kad nors jie yra ir yra šakniavaisiai, jie užauga itin aukšti, gali siekti iki 3 m aukštį. Topinambai meta didelį šešėlį, todėl juos geriausia sodinti šiaurinėje sodo dalyje.
Taip pat, sodindami topinambus turite žinoti, kad jų labai sunku atsikratyti, nes kitais metais jie gali išauginti gumbus iš mažiausio šaknies gabalėlio, palikto žemėje. Nuimdami jų derlių, keliskart perkaskite žemę, norėdami sumažinti šią galimybę.
Topinambų sodinimas: instrukcija
- Prieš sodindami topinambų gumbus, įsitikinkite, kad gumbai yra sveiki, nepažeisti. Prieš sodinimą gumbus kelioms dienoms padėkite ant šviesios palangės lėkštėje su vandeniu. Ant šių gumbų netrukus susiformuos smulkios šaknys, kurios vėliau paspartins augimo procesą.
- Išpurenkite dirvą ir pašalinkite visus akmenis, piktžoles. Jei dirvožemyje trūksta maistingųjų medžiagų arba jis labai sunkus, prieš sodindami įterpkite šiek tiek brandaus komposto.
- Sodinkite gumbus maždaug 30-40 cm atstumu vieną nuo kito ir 10-15 cm gylyje. Tarp eilių palikite 70-80 cm atstumą. Pasodinę gumbus lengvai suspauskite dirvą ir gausiai palaistykite.
- Kai pasirodys pirmieji ūgliai, aplink juos suformuokite žemių pylimą. Tai padeda užauginti daugiau gumbų, nes sukrauta dirva greičiau įšyla ir kiekvienam augalui lieka daugiau vietos.
- Topinambai puikiai auga ir vazonuose, juos galite auginti saulėtame balkone ar terasoje. Prieš sodindami į vazonus, įsitikinkite, kad vazonas yra pakankamai didelis ir gilus, geriausiai bent 46 cm pločio ir gylio. Kaip ir sodo gumbasvogūniams, topinambams vazonėliuose reikia daug vandens. Tai pasakytina ne tik pasodinus, bet ir visą augimo sezoną. Vis dėlto, kad būtų išvengta vandens pertekliaus, pasirūpinkite, kad vazonas turėtų drenažo skylutę ir vandens perteklius galėtų išbėgti.
- Niekada vazonuose nenaudokite senos sodo žemės, nes ji dažnai būna per drėgna ir dėl to gumbai gali supūti, be to, tokia žemė gali pernešti ligas.
- Topinambai gerai augs ir pakeltose lysvėse, svarbiausia, prieš juos sodinant, lysves prpipildyti maistingų medžiagų turinčiu dirvožemiu. Paruošę pakeltas lysves, sukiškite gumbus į žemę, lengvai prispauskite ir užberkite juos dirvožemiu, maždaug 15 cm.
- Topinambai greitai auga ir nuo gumbų pasodinimo iki derliaus nuėmimo gali praeiti 120-150 dienų.
- Topinambai žydi dailiais, geltonais žiedais, tačiau jų žiedai nėra svarbūs gumbų formavimuisi, todėl drąsiai galite juos skinti ir puošti savo namus. Tiesą sakant, topinambai be žiedų gali suformuoti daugiau gumbų, nes jie nešvaisto energijos žiedams auginti.
Topinambų priežiūra: patarimai
- Šviesa: topinambus galima auginti saulėtoje arba dalinio pavėsio vietoje; geriausią derlių užtikrinti padės vieta, kurioje jie galės gauti bent 6 val. saulės per dieną.
- Dirvožemis: topinambai gali augti beveik bet kokiame dirvožemyje, tačiau jie nemėgsta permirkusio dirvožemio. Geriausiai tompinambai auga puriame, gerai drenuotame, derlingame ir šiek tiek rūgščiame dirvožemyje.
- Vanduo: topinambai gali ištverti sausringus laikotarpius, tačiau jei norite išauginti geriausią derlių, vegetacijos metu rekomenduojama juos laistyti reguliariai, kartą per savaitę, ypač, kol jie auga.
- Temperatūra: ideali temperatūra gausiam topinambų derliui užaugti yra 18°C-32°C laipsnių. Sodinant gumbus, temperatūra turėtų būti ne žemesnė kaip 10°C laipsnių.
- Auginant topinambus, trąšų paprastai nereikia. Visgi, jei jūsų dirvožemis nėra derlingas, pridėkite į jį šiek tiek organinių medžiagų.
- Genėjimas: topinambai lengvai užauga iki 3 m aukščio.. Jei norite, kad visa energija būtų skirta gumbams auginti, vasaros viduryje patartina juos nupjauti iki maždaug 1.20 m aukščio, taip pat pašalinant žiedų stiebus prieš jų žydėjimą.
Topinambų derliaus nuėmimas ir sandėliavimas
Topinambų derlių galite nuiimti nuo spalio iki gruodžio mėnesių, tačiau jie bus daug saldesni ir aromatingesni, jei iškasite juos po pirmųjų, lengvų šalnų. Paprastai tompinambai subręsta per 110-150 dienų.
Norėdami derliumi mėgautis ir po šalnų, uždėkite ant jų storą, 12 cm mulčiaus sluoksnį. Tai ne tik neleis žemei įšąlti, bet ir leis dar kelias savaites nuimti jų derlių. Tačiau, jei derlių nuimsite vėliau, tompinambai, nors ir bus saldesni, tačiau juose nebebus tiek daug naudingųjų maistinių medžiagų.
Iškastus topinambus šaldytuve galite laikyti apie 10 dienų, o rūsyje, jei temperatūra bus apie 0 °C – kelis mėnesius.
Patariame topinambus kasti tuomet, kai ruošiatės juos greit suvartoti maistui. Jų odelė plona, todėl jie greitai išdžiūsta. Bet jei iškasėte, geriausiai juos laikyti dėžeje su drėgnu smėliu.
Topinambų ligos ir kenkėjai
Kaip ir visi augalai, topinambai yra jautrūs kai kuriems kenkėjams ir ligoms. Toliau pateikiame dažniausiai pasitaikančių problemų, su kuriomis sodininkai susiduria augindami topinambų augalus, lentelę.
Ligos ir kenkėjai | Požymiai | Sprendimo būdai |
Pūvantys svogūnėliai ir gumbai | Pūvančius svogūnėlius ar gumbus sukelia patogenai, patekę į svogūnėlius ar gumbus po to, kai jie yra šaltoje, drėgnoje dirvoje, laikinai užlieti vandeniu arba žiemą veikiami šiltos temperatūros. Jie gali turėti akivaizdžių puvinio požymių, neturėti šaknų ar ūglių arba turėti nykstančius geltonus lapus, bet neturėti žiedų. | Svogūnėlius ir gumbus sodinkite į laisvai drenuojamą dirvožemį, pakeltas sodo lysves ar vazonus; nelaistykite, kol jie miega. |
Amarai | Amarai susitelkia ant naujų ūglių arba apatinėje lapų pusėje. Dėl jų topinambų lapai gali sudžiūti arba pakeisti spalvą, be to, jie išskiria medaus rasą, kuri gali pritraukti skruzdes ir kitus vabzdžius kenkėjus. | Norėdami kovoti su amarais, pašalinkite juos nupurkšdami sodo žarna, purkškite žaliu kalio muilu, česnako ištraukomis arba paskatinkite plėšriuosius vabzdžius, pavyzdžiui, boružėles, apsilankyti jūsų sode. |
Mitligė | Miltligę sukelia grybų sporos, kurios dauginasi ant augalų lapų. Iš pradžių ant lapų pasirodžiusios kaip baltos dėmės, pažeistos vietos gali greitai išplisti ir apimti visą lapų paviršių. | Laistykite augalus dirvos lygyje (ne ant lapų), kad neišplistų sporos, užtikrinkite gerą oro srautą tarp augalų, pašalinkite pažeistus lapus ir, jei reikia, nupurkškite tinkamu fungicidu. |
Šliužai ir sraigės | Maitinasi švelniais lapais ir ūgliais, dažniausiai naktimis, palikdami už savęs gleivėtus pėdsakus. | Kovokite su jais šalindami jų slėptuves, laikydami laisvai ganomus naminius paukščius, rinkdami arba statydami spąstus. |
Ką sodinti šalia topinambų?
Topinambus galite sodinti kartu su kitomis daržovėmis, geri augalai palydovai yra kukurūzai ir rabarbarai, bet nesodinkite jų šalia pomidorų. Dėl savo aukščio ir tvirtumo jie gali būti gera vėjo užtvara jautresniems augalams.
Jei topinambus sodinate greta kitų aukštaūgių gėlių savo sode, į draugiją jiems rinkitės šias gėles:
Rudbekija (Rudbeckia triloba) – tai vienametė, dvimetė arba daugiametė 50–300 cm aukščio žolė su liemenine šaknimi ir storais šakniastiebiais.
Šiurkščialapis astras (astrūnas) (Symphyotrichum novae-angliae) – daugiametė, aukštaūgė gėlė, kuri traukia bites, drugelius ir parazitines vapsvas, kovojančias su vietiniais kenkėjais.
Plunksnalapis legėstas (Silphium laciniatum) yra aukštas, stambus, į saulėgrąžą panašus daugiametis augalas, užaugantis iki 3 m aukščio.
Rykštenė (Solidago) – daugiametė, iki 2 m aukščio išauganti žolė su sumedėjusiomis šaknimis arba ilgais šakniastiebiais. Lietuvoje savaime paplitusi 1 rūšis – paprastoji rykštenė; didžioji rykštenė ir kanadinė rykštenė yra invazinės rūšys.
Šaltiniai:
https://www.thespruce.com/how-to-grow-organic-jerusalem-artichokes-2539639
https://www.quickcrop.ie/learning/plant/artichoke-jerusalem
https://www.theseedcollection.com.au/growguide/jerusalem-artichoke
https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-grow-jerusalem-artichokes
https://www.bhg.com/how-to-plant-and-grow-jerusalem-artichoke-8631505
Nuotraukos asociatyvinės © Canva