Skip to content

Skruzdėlės apsigyveno su jumis? Jų naikinimas dar niekada nebuvo toks paprastas

Skruzdėlės apsigyveno su jumis? Jų naikinimas dar niekada nebuvo toks paprastas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Skruzdėlės namuose yra nepageidaujamas kenkėjas kuris gali pernešti ligas, dėl to reikia žinoti kaip apsisaugoti nuo skruzdėlių. Nors lauke jos atrodo nieko blogo nedaro, tačiau sutikti soduose, šiltnamiuose, daržuose ar vejoje tikrai menkas malonumas. Kaip išnaikinti arba atbaidyti skruzdėles? Kokios priemonės nuo skruzdėlių gali padėti apsisaugoti? Visus atsakymus rasite šiame straipsnyje.

Trumpai apie skruzdėles

Skruzdėlės (Formicidae), priklauso plėviasparnių būriui, kurios yra sutinkamos visame pasaulyje. Lietuvoje aptinkamos  65 rūšys. Skruzdės būna smulkios nuo 1 mm iki 20 mm dydžio, įvairių formų ir spalvų. Skruzdėlių šeima sudaryta iš sparnuotų patelių ir tranų (patinų) bei nesubrendusių patelių – skruzdžių darbininkių. Sparnuotos skruzdėlės pasirodo atėjus poravimosi metui, o po poravimosi greitai netenka sparnų. Skruzdėlės vystymasis ir amžius priklauso nuo rūšies taip pat ir nuo aplinkos sąlygų. Jos gali bendradarbiauti kartu su kitais vabzdžiais (pvz. amarais) ar augalais sudarydami su jais simbiozę. Skruzdžių mityba įvairi: sėklos, lipčius, nektaras, įvairūs bestuburiai (sraigės, šliužai) vabzdžiai, vorai ir kt. Lietuvoje dažniausiai aptinkamos rūšys: juodoji medžių skruzdėlė, sodinė arba juodoji skruzdėlė, rudoji miško skruzdėlė, tamsiarudė miško skruzdėlė, raudongalvė skruzdėlė, plaukuotoji skruzdėlė, rudoji mirmika bei raudonosios skruzdėlės.

Skruzdės

Iš kur atsiranda skruzdės namuose

Faraoninės skruzdėlės yra atkeliavusios iš kitų šalių ir yra neprisitaikiusios gyventi Lietuvos klimato sąlygomis. Dėl to jos yra dažniausiai sutinkamos skruzdėlės namuose ar bute. Į namus jos atkeliauja pačios, tačiau kartais pasitaiko, kad parsivežame jas nepastebėję tarp drabužių ar kitų daiktų. Šias skruzdes galima atpažinti iš geltonai rudos spalvos. Šių skruzdžių dydis apie 2 mm. Jos yra visaėdės, bet daugiausiai mėgsta augalinės kilmės baltymais prisotintą maistą (mėsą, vabzdžius ir pan.) taip pat mėgsta antisanitarines sąlygas, dėl to gali pernešti ligas. Šios skruzdėlės panašios į kitas rudas skruzdėles, tačiau rudosios skruzdėlės yra didesnės už faraonines.

Dar viena skruzdžių rūšis sutinkama namuose – juodoji arba sodinė skruzdėlė. Pastaroji dažniausiai neužsibūna namie, nes labiau mėgsta natūralias lauko sąlygas. Jos dažnai mėgsta įsikurti laiptų konstrukcijose, verandose, betono konstrukcijų įtrūkimuose, tarp trinkelių ir panašiose vietose.

Paprasti patarimai kaip išnaikinti skruzdėles namuose

Pamatyti skruzdes lauke yra nemalonu, bet pamatyti kaip skruzdės vaikščioja po namus, yra tikras siaubas. Nesvarbu, gyvenate bute ar nuosavame name, niekas nėra apsaugotas nuo šių kenkėjų. Yra įvairių liaudies priemonių nuo skruzdėlių, tačiau daugeliu atvejų jos skirtos atbaidyti skruzdes arba paveikia tik skruzdes darbininkes. Namų skuzdėms atbaidyti ar naikinti turi būti naudojamos kitokios priemonės. Norint visam laikui išvaryti faraonines ar kitas skruzdes apsigyvenusias pas jus namuose, jums padės specialios naminių skruzdžių naikinimo priemonės arba insekticidiniai milteliai nuo skruzdėlių. Jų galite įsigyti sodo prekių parduotuvėse ar daugelyje prekybos centrų už prieinamą kainą ir lengvai susidoroti su skruzdėmis.

Skruzdėlės namuose

Tegul jūsų namai tampa nepageidaujami skruzdėms

Norint, kad skruzdės neapsigyventų pas jus namuose, galima imtis prevencinių priemonių. Ypač rekomenduojama imtis šių veiksmų, jei periodiškai skruzdėlės vis užklysta į jūsų namus.

  • Visų prima reikėtų užtaisyti plyšius, įtrūkimus ar kitas ertmes per kurias gali patekti skruzdės.
  • Taip pat jums gali padėti elementari švara – visokių maisto likučių, trupinių pašalinimas, tiek nuo grindų, tiek už spintelių ir po jomis. Rekomenduojama nepalikti skruzdėms prieinamo maisto, neplautų indų nakčiai, dažniau išnešti šiukšles. Tai nevilios skruzdžių, dėl to jos pas jus neužsiliks.
  • Dar viena profilaktinė priemonė – plaunant grindis įpilti kokio nors eterinio aliejaus, pavyzdžiui, citrinų, gvazdikėlių, mėtų ar levandų – jų kvapo skruzdės nemėgsta.
  • Prie durų pabertas cinamonas (grynas arba kartu su eteriniu aliejumi) padės atbaidyti skruzdes nuo patekimo į jūsų namus.

Šie būdai yra puikus pasirinkimas, kaip apsisaugoti nuo skruzdėlių, nes yra nekenksmingi jūsų augintiniams ar vaikams. Jie yra natūralūs, be to, jie ne tik veikia kaip prevencinė priemonė nuo skruzdžių, bet ir suteiks malonų kvapą jūsų namams.

Skruzdės sode – visai ne problema

Skruzdėlės sode yra visai kas kita, nei skruzdėlės namuose. Prisiminkite, kad sodas yra ne tik puošmena, bet ir gamtos ekosistemos dalis, kurioje knibžda visokiausi gyviai ir augalai, tad skruzdės yra jos dalis. Kartais jos gali kenkti, bet taip pat gali ir padėti, pavyzdžiui, kovoti su kitais sodo kenkėjais. Taigi visada reikėtų rasti pusiausvyrą ir stengtis vengti naikinimo priemonių. Žinoma, kartais tenka imtis ir jų. Skruzdėlių naikinimas ne visada geriausias pasirinkimas sode, geriau reikėtų galvoti kaip atbaidyti skruzdėles.

Skruzdėlių naikinimas vejoje

Skruzdes išvykite jums patinkančiu būdu

Skruzdžių naikinimas nėra vienintelis būdas kaip susidoroti su jomis. Yra ne vienas būdas kuris padės išvyti skruzdes iš vietų, kur jos nepageidaujamos.

Amoniako tirpalas: 2 šaukštus amoniako išmaišykite 2 litruose vandens, tirpalu laistykite ten, kur yra skruzdės.

Agurkų žievelės. Agurkų ypač karčių nemėgsta skruzdės, todėl jei turite agurkų galite jų žievėmis pabarstyti ten kur norite, kad nesilankytų skruzdės, galima pridėti ir citrinos ar apelsinų žievių, kad sustiprinti efektą.

Kavos tirščiai yra nemėgstami sodo kenkėjų, taip pat ir skruzdėlių. Pabarstykite jų prie augalų ar ten, kur lankosi skruzdės, tai gali jas atbaidyti, o jei ne, bent jau pagerinsite dirvą ir sąlygas augalams tvirtėti.

Cinamonas, juodieji pipirai ir aitrieji pipirai. Jie veikia kaip atbaidymo priemonė, nes skruzdės jų nemėgsta. Galite pabarstyti vieno iš šių prieskonių ar kelių sumaišytų ten kur norite atbaidyti skruzdes, taip pat galite naudoti tirpaluose su vandeniu ar actu, kaip papildomą priemonę naikinant skruzdes.

Eteriniai aliejai. Gvazdikėlių, pipirmėtės, levandos, arbatmedžio, citrinos, eukalipto, mėtų ar kiti aštraus kvapo eteriniai aliejai puikiai tinka atbaidyti skruzdes. Eterinį aliejų sumaišykite su vandeniu, kad būtų stiprus kvapas (1-2 šaukšteliai į stiklinę vandens) ir šiuo mišiniu apipurkškite ar kitaip jį paskleiskite tose vietose, kur vaikšto skruzdės.

Citrinos sultimis galima apipurkšti ar aplaistyti vietas, kur lankosi skruzdėlės. Taip pat galima naudoti ir citrinos žievę, ją susmulkinti ir pabarstyti vejoje, gėlynuose ar darže.

Skruzdė

Skruzdėlių naikinimo būdai

Actą galima naudoti gryną pilant tiesiai ant skruzdėlyno, acto rūgštis sunaikins skruzdėles. Aliejų ir actą sumaišius lygiomis dalimis, taip pat pilti tiesiai ant skruzdėlyno. Dar galima actą sumaišius su vandeniu ir eteriniu aliejumi (pvz. citrinų), naudoti kaip atbaidymo priemonę.

Valgomoji soda ir cukraus pudra padės susidoroti su skruzdėmis. Cukraus pudrą sumaišykite su soda lygiomis dalimis ir pabarstykite ten, kur daugiausiai skruzdžių arba prie skruzdėlyno. Taip pat galima naudoti sodos tirpalą – 2 šaukštus sodos užpilti verdančiu vandeniu, gautą tirpalą pilti ant skruzdėlyno ir kuo nors pridengti. Beje, tai puikus būdas kaip išnaikinti skruzdėles vejoje.

Dirbtinis saldiklis yra mirtinas skruzdėlėms. Jei norite išnaikinti skruzdėles, galite juo pabarstyti aplink skruzdėlynus.

Boro rūgštis/Boraksas ir cukrus. Mažame indelyje sumaišykite šaukštelį borakso ar boro rūgšties su šaukštu cukraus, užpilkite trupučiu verdančio vandens ir išmaišykite kol gausis tiršta košytė. Gautą masę padėkite ten, kur lankosi skruzdės. Cukrus vilios skruzdes, o boras yra mirtinas skruzdėms. Maišyti taip pat galima šaukštą boro su didesniu kiekiu cukraus, taip pat cukrų galima pakeisti kitu skruzdes viliojančiu produktu, pavyzdžiui, uogiene, medumi, riešutų sviestu ir panašiai. Atkreipkite dėmesį, jog boraksas ar boro rūgštis yra pavojingas ne tik skruzdėms, bet ir žmonėms, gyvūnams, dėl to pasirūpinkite, kad boro mišinių nepasiektų vaikai ar augintiniai.

Medžių apsauga nuo skruzdėlių be jokio vargo

Skruzdėlės į medžius mėgsta priveisti amarų, taip pat trukdo natūraliems amarų priešams susidoroti su jais. Yra keletas būdų kaip apsisaugoti nuo skruzdėlių medžiuose.

  • Apvyniokite medžio kamieną porolonine juosta, o ant viršaus užvyniokite folijos. Folijos barjeras bus per slidus įveikti skruzdėms. Arba galima ant porolono užvynioti lipnios juostos – prie jos prilips skruzdės. Tačiau lipnią juostą reikės periodiškai keisti.
  • Kanapių aliejus nepatinka vabzdžiams, dėl to, siekiant atbaidyti skruzdes, galima ištepti medžių kamienus kanapių aliejumi.
  • Jums taip pat gali padėti specialūs purškiami klijai, skirti sulaikyti skruzdes ir kitus vabzdžius, lipančius į medžius. Juos paprasta naudoti ir yra gana pigūs. Taip pat jie yra bespalviai, dėl to nekeičia aplinkos išvaizdos, natūraliai skyla gamtoje.
Skruzdžių naikinimas šiltnamyje ir darže

Daržas ir šiltnamis be skruzdėlių

Daugeliui sodininkų skruzdėlės yra labai gerai pažįstamas vabzdys. Šiltnamyje skruzdės yra naikinamos labai panašiai kaip ir darže, kieme ar gėlyne. Tam yra tinkami tie patys būdai, kaip ir visur kitur, kur yra susiduriama su skruzdėmis. Darže ar šiltnamyje naikinant skruzdes tuo pačiu galima padėti savo augalams arba pasirinkti auginti tam tikrus augalus, kurių nemėgsta skruzdės.

  • Vietas, kur lankosi skruzdėlės, gausiai pabarstykite pelenais – tai ne tik atbaidys skruzdes, bet ir praturtins dirvą maistinėmis medžiagomis bei mikroelementais.
  • Stiprūs kvapai skruzdėms nepatinka. Ten, kur gausiai vaikšto skruzdės, galima padėti pomidorų, petražolių, pelynų, anyžių lapų, smulkintų česnakų.
  • Skruzdžių pamėgtose vietose sodinkite joms nemėgstamus augalus: garstyčias, česnakus, svogūnus, gvazdikėlius, mėtas, pelyną, petražoles, serenčius, valerijonus, anyžius.
  • Skruzdėles valgo natūralūs skruzdžių priešai. Galima bandyti pritraukti arba saugoti natūralius skruzdžių priešus. Tai yra įvairiausi smulkūs paukščiai, ropliai, plėšrieji vabalai. Net kai kurios skruzdžių rūšys gali misti skruzdėlėm.
  • Palaikykite aplinkoje švarą – tai veiks kaip prevencinė priemonė ir padės sumažinti skruzdžių kiekį. Periodiškai nuskinkite pernokusius vaisius. Ant žemės nukritusius vaisius ir uogas surinkite, kad neviliotų skruzdėlių. Organinių atliekų, komposto ir šiukšlių dėžes laikykite atokiau.

Šaltiniai:
https://www.mkds.lt/skruzdziu-kontroles-rinkinys-sodybai
https://www.healthline.com/health/how-to-kill-ants#natural-ways-to-eliminate-ants
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-get-rid-of-ants/
https://www.goodto.com/family/how-to-get-rid-of-ants-607756

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *