Vis dažniau savo sodo ar daržo teritorijoje augalų mylėtojai renkasi įsirengti pakeltas lysves. Pakeltos lysvės – tai yra dėžės, kuriose dirvožemis ir jame auginami augalai yra pakelti virš žemės.
Pakeltų lysvių privalumai
- Prieš augalų sodinimą nereikia giliai sukasti dirvožemio. Pakanka įdirbti viršutinį, derlingą žemės sluoksnį.
- Tokiose lysvėse auga daug mažiau piktžolių, nes jų šaknys neįsiskverbia į dėžes iš išorės. Dėl to tiek ravėjimas, tiek bendra augalų priežiūra tampa daug lengvesnė.
- Pakeltose lysvėse nėra drėgmės pertekliaus. Tai ypač svarbu, jei šiltasis metų laikas būna labai lietingas.
- Tokio tipo lysvėse galima gerokai tankiau pasodinti daržoves, braškes ar gėles.
- Pakeltose lysvėse užtikrinamas geresnis dirvožemio šildymas, kuris prisideda prie aktyvesnio augalų augimo ir ankstyvo derėjimo. Dirvožemio temperatūros skirtumas dėžės viduje ir aplink ją siekia iki 10 ℃.
- Apatiniai drenažo sluoksniai tokiose lysvėse užtikrina geresnį deguonies patekimą į augalų šaknis. Augalų šaknys nepradeda pūti.
- Pakeliamos lysvės padeda geriau sutvarkyti daržo vietą sklype – padaryti ją tvarkingą ir estetišką.
Pakeltų lysvių trūkumai
- Kai labai karšta ir sausa, tokiose lysvėse drėgmė išgaruoja dar greičiau.
- Šiluma dėžėse pritraukia ir sukuria patogias sąlygas daugintis įvairiems kenkėjams.
- Gana greit nualinamas dirvožemis. Tokias lysves reikės reguliariai tręšti arba pakeisti viršutinį dirvos sluoksnį derlingu.

Pakeltų lysvių matmenys
Plotis. Šis parametras priklauso tik nuo medžio apdorojimo patogumo. Dažniausiai lysvių plotis neviršija 90-120 cm.
Ilgis. Paprastai ilgis pasirenkamas pagal lysvėms skirtą plotą. Optimalus šonų ilgis neturėtų viršyti 2,5-3 metrų. Jei ateityje lysves tektų perkelti, ilgos konstrukcijos sukeltų daugiau problemų, negu trumpesnės.
Aukštis. Pagrindinis parametras, reikalaujantis kruopštaus pasirinkimo, yra aukštis. Veiksniai, įtakojantys pakeltų lysvių aukščio pasirinkimą:
- Dirvos derlingumas. Derlingose dirvose pakanka vieno žemės sluoksnio ir ne aukštesnės kaip 20-30 cm lysvės. Jei dirvožemis skurdus, sodinimo lygį reikėtų pakelti iki 35-40 cm, o lysvę užpildyti maistingomis organinėmis medžiagomis.
- Klimato sąlygos – drėgmė ir vidutinė oro temperatūra. Kuo dažniau regione vyrauja vėsūs, lietingi ir niūrūs orai, tuo aktualiau lysvę pakelti aukščiau. Taip bus pašalintas drėgmės perteklius ir sulaikyta šiluma per išorinę izoliaciją.
- Patogumas, prižiūrint pasodintus augalus. Jei norite, kad rūpinantis augalais reikėtų mažai lankstytis, lysvių aukštis turėtų būti 50–70 cm aukščio.

Pakeliamų lysvių vietos pasirinkimas
Labai svarbu tinkamai parinkti vietą, kurioje bus sumontuotos pakeliamos lysvės. Jas geriausia įrengti ant plokščių, saulės apšviestų sodo vietų, kurių ilgoji pusė atsukta į pietų pusę. Tai leis saulės šviesai tolygiai apšviesti augalus. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai ar šalia nėra krūmų, aukštų medžių, pastatų ir tvorų, kurie gali sudaryti šešėlį lysvėse augantiems augalams. Jei lysvių įrengimo vietoje skiriasi dirvos aukščiai, būtina ją išlyginti.
Medžiagos, reikalingos pakeltų lysvių įrengimui
Medinės lentos yra labiausiai paplitusi medžiaga lysvių įrengimui. Medienos pranašumas yra tas, kad jas galima lengvai įsigyti ir lysves bus paprasta sumontuoti. Pakeltoms lysvėms galima panaudoti jau naudotas lentas ar medinius padėklus.
Pakeltų lysvių įrengimui prireiks nedaug įrankių, lentų, medinių sijų, metalinių plokštelių ir kampų sujungimams bei medvaržčių. Atsižvelgiant į tai, kad mediena yra palyginti jautri irimui, į pirkinių sąrašą reikėtų įtraukti apsaugines priemones – impregnantus.
Pagal planuojamus lysvių parametrus ir turimų lentų išmatavimus, lentos išdėstomos horizontaliai arba vertikaliai. Toliau bus tik viena užduotis – surinkti lentas į skydus, kurie po sujungimo tarnaus kaip šoninės lysvių sienelės. Surinkus karkasą būtina medieną impegnuoti, tačiau nereikia pamiršti apie impegnante esančių kenksmingų cheminių junginių patekimą į dirvožemį. Dėl to, geriau impegnantą naudoti tik išorinei lentų pusei, o iš vidaus atskirti dirvožemį nuo tiesioginio sąlyčio su medžiu plastikine plėvele arba polikarbonato lakštais.
Dar keli patarimai pakeltų lysvių įrengimui
- Jei pakeltas lysves įrenginėsite dirbamoje dirvoje, viršutinį dirvožemio sluoksnį nuimkite. Vėliau jį galėsite panaudoti viršutiniam lysvės sluoksniui.
- Jei lysvės bus ten, kur šiuo metu yra pieva, rekomenduojama visiškai pašalinti velėną ir ją panaudoti viduriniam lysvės sluoksniui.
- Kai pakeltų lysvių konstrukcijos bus sumontuotos nuolatinėje jų buvimo vietoje, išorinės jų pusės apiberiamos žemėmis ir gerai suspaudžiamos.

Pakeltos lysvės schema
Žemiau pateikiama pakeltos lysvės vidinių sluoksnių klojimo schema. Kiekvieno sluoksnio storis priklauso nuo bendro lysvės aukščio. Visi sluoksniai klojami vienodo storio.
Eilės tvarka (iš apačios į viršų) | Medžiaga | Tikslas / rekomendacija |
1 | Metalinis tinklelis | Ant dugno paklotas tinklelis apsaugo nuo graužikų, bandančių patekti į lysvę. Geriausią rinktis kuo smulkesnį tinklelį. |
2 | Storos medžių šakos, lentų ar kitokios medienos atraižos | Šios stambios, medinės dalys gerai drenuoja vandenį, taip pat kaupia ir sulaiko drėgmę. |
3 | Smulkios medžių šakos, medžio žievė, presuoti šiaudai, nedažytas kartonas, paprastas popierius | Nenaudokite laikraščių, popieriaus su spausdintu tekstu ar paveikslėliais, nes rašalas turi daug kenksmingų medžiagų. |
4 | Nukritę lapai, nupjauta žolė, smulkūs šiaudai | Jei dirvožemis yra vidutiniškai arba stipriai šarminis, galima pridėti pjuvenų. Jos netiks neutralioje ar rūgščioje dirvoje. Į tą patį sluoksnį galima įterpti humuso arba suskaidyto mėšlo ar kitų organinių trąšų. |
5 | Derlinga dirva | Naudokite lysvių įrengimo vietoje nuimtą dirvožemį arba maistingo dirvožemio mišinį, praturtintą mineralinėmis trąšomis. |
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.