Skip to content

Angelo sparnai – žilė tai populiarus visžalis augalas tinkantis vazoninėms kompozicijoms. Kaip ją auginti?

Angelo sparnai - Žilė: kaip ją prižiūrėti ir auginti?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Angelo sparnai – žilė (Senecio candicans) turi minkštus, švelnius, sidabrinio atspalvio lapus, kurie yra pagrindinė šio augalo vizitinė kortelė. Tai nuostabus kompozicinis augalas dažniausiai naudojamas vazonuose, suteikiantis ryškų ir gaivų akcentą kompozicijai.

Angelo sparnai įspūdingai atrodys pasodinti sode, kuris formuojamas nevienodo aukščio, kartu su daug didesnių ar mažesnių akmenų. Žilę galite sodinti ir lygiagrečiai prie akmenuotos tvoros krašto. Nepraleiskite progos papuošti savo aplinkos šiuo nereikliu priežiūrai augalu. Patarsime, kaip auginti ir prižiūrėti šią žilę.    

Kaip atrodo Angelo sparnai

Tai neįprastas ir akį traukiantis visžalis daugiametis augalas didžiuliais sidabriniais arba pilkai balto atspalvio lapais. Jo lapų tekstūra minkšta, pūkuota, beveik aksominė. Neįmanoma atsispirti, jo nepalietus. Šios žilės puošmena yra jos lapai. Kartais galite išvysti ir smulkius geltonus žiedynus, kurie dažniau būdingi kitoms žilių rūšims. 

Angelo sparnai kilę iš Patagonijos regiono Čilėje. Jie natūraliai gamtoje auga netoli pakrančių. Tai atsparus vėjams ir sausrai augalas, kuris idealiai tinkamas sodinti pakrantėse. Žilė nepakenčia daug drėgmės ir prastai augs tokiomis sąlygomis. 

Angelo sparnai iš prigimties yra daugiametis augalas, bet Lietuvoje dažniausiai auginamas kaip vienmetis Nors tai populiarus lapinis augalas, tačiau vasaros metu jis taip pat išaugina smulkų, geltoną žiedyną. 

Žilės dauginimas

Šis augalas dauginamas sėklomis ar auginiais. Auginant iš sėklų žilei reikės užtikrinti aukštesnę temperatūrą ir dygimo metu nuolat drėkinti sėklas. Be to augalui svarbu gauti daug šviesos.

Auginiai – yra daug greitesnis Angelo sparnų dauginimo būdas. Tinkamiausias laikas šiais būdais pasidauginti žilę – ankstyvas pavasaris ir ruduo. Nupjaukite keletą sveikų stiebo auginių iš motininio augalo. Auginius laikykite tokioje vietoje, kur gerai cirkuliuoja oras, kad žaizdoms būtų sudarytos tinkamos sąlygos gyti. Tuomet paruoškite maistingųjų medžiagų turtingą ir vandeniui laidžią vazonėlio žemę. Žemę palaistykite, tačiau nelaikykite jos per daug įmirkusios. Taip bus skatinamas auginio šaknijimasis. Auginiui taip pat reikia bent keturių valandų per dieną šviesos.

Žilės auginimas

Vieta ir apšvietimas. Angelo sparnai mėgsta ryškią šviesą, bet su šiek tiek pavėsio. Verta paminėti, kad stiprus karštis gali nudeginti lapus. Jei auginsite žilę kambaryje, tinkamiausia vieta jai laikyti būtų prie į pietus arba vakarus nukreipto lango. 

Dirvožemis. Angelo sparnai yra labai pakantūs dirvožemio ir vandens sąlygoms. Jam tinkamiausias smėlingas dirvožemio mišinys, kuris taip pat yra laidus vandeniui.

Temperatūra ir drėgmė. Tai du svarbūs veiksniai Angelo sparnams. Ideali temperatūra augalui yra 18-30 laipsnių. Optimalus santykinis oro drėgnumas turėtų būti 60-80 %. Vienas iš būdų tai pasiekti – naudoti didelius molinius vazonus, kurie geriau sulaiko vandenį nei plastikiniai, nes lėčiau džiūsta.

Angelo sparnai - Žilė

Angelo sparnų priežiūra

Laistymas. Laistyti augalą užtenka tik retkarčiais. Iš esmės Angelo sparnus auginti gana lengva, nes jie be jokių neigiamų padarinių išgyvena ilgesnius sausros laikotarpius. Tarp laistymų dirvožemis turėtų  visiškai išdžiūti, kad augalas spėtų išnaudoti sukauptą drėgmę, kol vėl jį palaistysite. Jei žilė bus perlaistyta, tuomet ji supus.

Tręšimas. Norint, kad žilė gerai augtų, svarbu ją tręšti. Kuo daugiau yra maisto medžiagų, tuo greičiau ji auga. Tręškite augalą kas kelis mėnesius, jei pastebėjote pageltusių ar silpstančių lapų požymių. Pavyzdžiui, sumažėjęs lapų dydis. Naudoti patariama vandenyje tirpias trąšas.

Genėjimas. Apkarpydami Angelo sparnus išlaikysite augalą kompaktišką ir sveiką. Augalui nužydėjus nupjaukite arba nukirpkite visus apmirusius ar mirštančius lapus. Nukirpti rekomenduojama iki sveikos stiebo dalies.

Angelo sparnai ir kenkėjai 

Angelo sparnų kenkėjai kontaktuoja su augalu maitindamiesi jo lapais, siurbdami iš jo sultis ar net dėdami kiaušinius šalia jo. Jie taip pat gali platinti ligas, nes vaikšto po vazono žemę ieškodami maisto.

Voratinklinės erkės. Tai maži voragyviai, kurie minta augalo sultimis. Jas sunku pastebėti plika akimi, tačiau jos gali smarkiai pažeisti augalo lapus. Voratinklinės erkės dažnai pasirodo esant sausai ir karštai oro temperatūrai, todėl labai svarbu palaikyti pakankamą drėgmę augalo aplinkoje, kad jas atbaidytumėte.

Skydamariai. Tai minkštakūniai vabzdžiai, kurie minta žilės augalo sultimis. Paprastai jų būriai aptinkami lapų apačioje arba aplink lapų mazgus. Jie išskiria taip vadinamą medaus rasą, kuri gali privilioti skruzdes. Kadangi skydamariai maitinasi saldžiomis augalų sultimis, jų atliekose yra daug cukraus ir tai vadinama medaus rasa. Ši rasa yra lipni ir joje gali augti grybeliai. O jei jų koncentracija yra pakankamai didelė, grybeliai gali pakenkti augalo lapų fotosintezei.

Tripsai. Tai smulkūs vabzdžiai, kurie minta augalo lapais. Tuomet lapai pagelsta arba paruduoja ir susisuka. Tripsai mėgsta karštą ir sausą orą. Be to jie gali greitai plisti nuo vieno augalo ant kito.

Angelo sparnai ir dažniausiai pasitaikančios ligos

Rudoji dėmėtligė. Esant jai ant lapų atsiranda nedidelės dėmelės. Ligai progresuojant dėmės tampa rudos arba juodos ir pradeda nekrozuoti. Bakterijos gali greitai plisti drėgnomis oro sąlygomis, pavyzdžiui, lyjant lietui ar esant drėgnam orui.

Vytulys. Šią ligą sukelia grybelis Fusarium oxysporum. Jis sukelia lapų pageltimą, vytimą ir sulėtėjusį augimą. Grybas pažeidžia augalo šaknis, todėl negydomas jis žūva.

Deguliai (Antraknozė). Tai grybelinė liga, sukelianti tamsius pažeidimus ant Angelo sparnų augalo lapų. Pažeidimai gali būti apvalios arba netaisyklingos formos, dėl jų lapai išsikraipo arba deformuojasi. Ši liga labiausiai plinta esant šiltoms ir drėgnoms oro sąlygoms.

Kaip apsaugoti žilę nuo ligų ir kenkėjų

  • Pašalinkite užsikrėstusius lapus nuo augalo.
  • Insekticidinio muilo naudojimas padės naikinti minkštakūnius vabzdžius. Apipurkškite visą augalą – iš abiejų lapų pusių ir ant stiebų.
  • Pastebėję medaus rasą, dėl skydamarių, nuvalykite ją su vandeniu sudrėkinta šluoste. Iki kol medaus rasa dar netapo pernelyg tiršta ir lipni.

Šaltiniai:

  1. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-senecio-candidans-angel-wings/
  2. https://www.provenwinners.com/plants/senecio/angel-wings-sea-cabbage-senecio-candicans
  3. https://www.vle.lt/straipsnis/zile/
  4. https://jordansjungle.net/pages/senecio-care-guide

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *