Skip to content

Pavėsio augalai: sužinokite, kokios daržovės ir prieskoniai mėgsta pavėsį

Pavėsio augalai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Nors visi augalai daugiau ar mažiau mėgsta saulės spindulius, bet yra daugybė augalų, kurie gali puikiai augti ir pavėsyje. Tokie dekoratyviniai žydintys augalai kaip astilbė, melsvė ar alūnė pavėsyje gali džiuginti akį. Taip pat tokiose vietose gerai jausis dekoratyviniai krūmai, pavyzdžiui, rododendras  ar japoninis bereinutis, arba vijokliai – gebenė ar laipiojančioji hortenzija. Jei visgi pavėsingoje vietoje norite „naudingų” ar valgomųjų augalų, tokių irgi galima atrasti. Tai būtų, visų pirma, lapinės daržovės, kurios bijo svilinančių saulės spindulių bei prieskoninės daržovės. Tad šiame straipsnyje sužinosite, kokie pavėsio augalai, gali augti jūsų darže.

Sodo planavimas – nuo sklypo struktūrizavimo iki daržo komponavimo. Kokius pagrindinius principus reikia žinoti?

Pavėsio augalai

Pavėsio augalai: kurios daržovės mėgsta pavėsį?

Daržovės, mėgstančios šilumą ir su ryškiaspalve odele (pavyzdžiui, pomidorai, paprikos, agurkai ar ridikėliai), kurioms dėl skonio ar optimalios spalvos reikia saulės, pavėsyje tikrai neaugs. Tačiau tokiomis sąlygomis galima auginti kitų rūšių daržoves, kurioms pakanka minimalaus šviesos kiekio. Dar vieni pavėsio augalai, geriausiai derantys pusiau pavėsyje ir šešėlyje, yra lapinės daržovės, kai kurios prieskoninės žolelės ar prieskoniniai augalai: salotos, lapiniai burokėliai, špinatai, meškiniai česnakai, mėtos ir t.t. Visgi reikia atskirti, kokios daržovės galės augti visiškame pavėsyje, o kurioms reikalingos bent 2–3 valandų saulės spindulių per dieną.

Ką auginti daliniame pavėsyje?

Ką auginti daliniame pavėsyje?

Kad užaugintumėte kur kas daugiau daržovių, tereikia 2–3 valandų saulės šviesos per dieną. Lapiniai burokėliai, lapinės salotos, špinatai ir meškiniai česnakai gerai augs vidutiniame pavėsyje. Tai daugiausia lapinės daržovės, kurių vegetacijos periodas trumpas, todėl per daug saulės gali sukelti lapų nuvytimą.

Daliniame pavėsyje ir vietose, kur saulė per dieną šviečia tik kelias valandas, gali būti auginamos šios daržovės:

  • Lapinės salotos yra greitai augančios daržovės, mėgstančios derlingą, šiek tiek drėgną substratą.
  • Lapiniai burokėliai – juos geriausia sėti laidžioje, bet taip pat šiek tiek drėgnoje dirvoje.
  • Špinatai yra trumpo vegetacijos periodo daržovė, turtinga vertingų maistinių medžiagų, mėgsta derlingą, šiek tiek drėgną dirvą.
  • Rūgštynės yra lapinė daugiametė daržovė, mėgsta šiek tiek drėgną, derlingą ir šiltą dirvą.
  • Šparaginės pupelės – joms reiktų parinkti ne itin vėjuotą vietą, o dirvožemiui jos nėra labai išrankios.
  • Pupos, pupelės – pavasarį ir vasarą auginamos daržovės, kurių vegetacijos periodas trumpas. Jos mėgsta saulę, bet pakenčia ir lengvą saulėkaitą, tačiau mėgsta sunkias, drėgnas ir derlingas dirvas.
Kas gali augti visiškame pavėsyje?

Kas gali augti visiškame pavėsyje?

Jei visgi turite daržo plotą, kur vyrauja visiškas pavėsis, auginti daržoves bus sunkiau, bet verta pabandyti, ypač jei turite mažą sklypą ir norite išnaudoti jį maksimaliai. Tokioje situacijoje reikia ypač  pasirūpinti, kad būtų tinkamas dirvožemis. Pavėsį taip pat mėgsta sraigės, kurios gali kelti grėsmę jūsų auginamoms daržovėms.

Pavėsyje gali būti auginamos šios daržovės:

  • Česnakai mėgsta humusingą, laidų, šiek tiek drėgną dirvožemį.
  • Petražolės vertinamos dėl žalių lapų ir lapkočių skonio, mėgsta derlingą, laidžią, šiek tiek drėgną dirvą.
  • Lapiniai kopūstai – dvimečiai, nereiklūs dirvožemiui, bet nemėgsta sausros ir drėgmės pertekliaus; atsparūs kenkėjams ir ligoms; viena iš vadinamųjų žieminių daržovių – lapiniai kopūstai skanesni, kai užšaldomi,
  • Salotinės sultenės yra greitai augančios lapinės daržovės, vertinamos dėl skanių lapų, mėgsta derlingas, šiek tiek drėgnas dirvas.
  • Salierai paprastai sodinami iš daigų gegužės antroje pusėje; mėgsta vidutiniškai drėgnas dirvas.
  • Sėjamoji gražgarstė – populiari lapinė daržovė; mėgsta derlingas, laidžias dirvas; vertinamas salotų priedas.
Prieskoniniai augalai pavėsyje

Žolelės ir prieskoniniai augalai pavėsyje

Be daržovių, pavėsyje galima auginti ir kitus naudingus arba virtuvėje vertinamus valgomuosius augalus, įskaitant prieskonines žoleles ir prieskoninius augalus. Pusiau pavėsyje ir šviesiame šešėlyje gali augti:

  • Vaistinė gelsvė – jai reikia derlingo, laidaus ir šiek tiek drėgno substrato.
  • Pipirmėtė ir mėta mėgsta sunkesnes, molingas dirvas, ne per sausas.
  • Šalavijas mėgsta lengvą ir ne per drėgną dirvą.
  • Raktažolė lengvai auginama, jai reikia nuolat šiek tiek drėgno dirvožemio.
  • Meškinis česnakas – tai daugiametis česnakas, kurio lapai irgi valgomi ir turi sveikatą stiprinančių savybių, mėgsta humusingą, derlingą ir visada šiek tiek drėgną dirvą.

Kaip apšviesti daržą pavėsyje?

Nelabai apšviestuose daržuose sąlygas galite šiek tiek pagerinti nudažydami tvorą arba pastato sienas šviesia, geriausia balta spalva, kuri atspindėtų šviesą ir apšviestų augalus.

Pavėsio augalų priežiūra

Pavėsio augalai: daržo priežiūra

Prieš pradėdami auginti daržoves, gerai paruoškite dirvą – praturtinkite ją organinėmis trąšomis, pavyzdžiui, mėšlu arba kompostu (geriausia tai padaryti iš anksto – rudenį, ankstesnio auginimo sezono pabaigoje).

Nusprendę auginti augalus (tiek naudingus, tiek dekoratyvinius) pavėsyje, turite nepamiršti, kad yra specifinių sąlygų, kurios turi įtakos auginimui. Mažiau saulės paprastai reiškia, kad tokiose vietose būna gana drėgna, todėl laistykite saikingai ir stenkitės nedrėkinti lapų – laistykite tiesiai į žemę. Be to, drėgnesnėmis sąlygomis gali greičiau atsirasti grybelinių ligų (pavyzdžiui, pilkojo pelėsio) ir kenkėjų (pavyzdžiui, šliužų, sraigių). Norint sumažinti tokių problemų atsiradimo riziką, pavėsio augalai nuolat turi būti stebimi ir išlaikomas didesnis tarpus tarp jų, kad būtų užtikrintas tinkamas vėdinimas.

Planuojamas daržas: kaip vejos lopinėlį paversti daržo kampeliu?  

Šaltiniai:
https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/
https://dzienniklodzki.pl/
https://delikatesywnetrz.pl/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *