Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kodėl krenta orchidėjų žiedai ir ką daryti, kad orchidėjos žydėtų ilgiau?

Kodėl krenta orchidėjų žiedai?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Orchidėjos – tai žavingi, prabangiai atrodantys augalai, kurie džiugina akį savo ilgai trunkančiu žydėjimu. Tačiau kartais nutinka taip, kad vos pasirodę ar net jau pilnai išsiskleidę žiedai pradeda kristi. Tai kodėl krenta orchidėjų žiedai? Ar tai natūralus procesas, ar signalas, kad su orchidėja kažkas negerai?

Ką reikėtų žinoti apie orchidėjų žiedus?

Orchidėjos yra viena iš labiausiai įvairiapusių gėlių rūšių pasaulyje – egzistuoja daugiau nei 25 000 rūšių. Kiekviena iš jų yra išsivysčiusi tam, kad pritrauktų apdulkintojus, naudojant ryškiaspalvius žiedus vabzdžių ar net pelių dėmesiui patraukti. Būtent šie neįprasti žiedai daro orchidėjas tokiomis populiariomis kambarinėmis gėlėmis. Jų žydėjimas trunka ilgai, o tinkamai prižiūrimi augalai gali gyvuoti daugelį metų. Orchidėjų mylėtojai yra ištikimi savo augalams ir dažnai dovanoja orchidėjas ypatingomis progomis. Jie gali būti pirmieji, kurie jums pasakys, kad nukritęs žiedas nebūtinai yra blogas ženklas.

Kodėl krenta orchidėjų žiedai?

Kas yra orchidėjų gyvenimo ciklas?

Kaip ir visi augalai bei žmonės, orchidėjos turi gyvenimo ciklą. Sekant šį ciklą galima suprasti, kada tręšti augalą, kada jį persodinti ir ar žiedų kritimas yra natūralus procesas, ar priežastis susirūpinti.

Orchidėjų gyvenimo ciklas susideda iš septynių pagrindinių etapų:

  1. Sėkla. Gamtoje orchidėjos prasideda nuo sėklų. Jas subrandina apdulkintos suaugusios orchidėjos. Užtrunka mėnesius ar net metus, kol sėkla sėkmingai sudygsta.
  2. Dygimas. Dygimas – tai procesas, kai sėkla pradeda augti. Tam reikalinga šiluma, drėgmė ir šiek tiek šviesos. Gamtoje orchidėjos nesudygsta be grybų, kurie prasiskverbia į sėklos sieneles ir tiekia jai reikalingas maistines medžiagas.
  3. Augimas. Pirmuosius trejus–penkerius metus orchidėja auga daugiausia. Ji pirmiausia išleidžia lapus, vėliau – šaknis, stiebą ir dar daugiau lapų. Kai augalas sukaupia pakankamai išteklių, jis pradeda žydėti.
  4. Dauginimasis. Kai orchidėja subręsta, ji pradeda formuoti pumpurus. Orchidėjos žiedas savyje turi tiek vyriškus, tiek moteriškus dauginimosi organus.
  5. Apdulkinimas. Orchidėjų žiedai yra sukurti tam, kad pritrauktų apdulkintojus – drugelius, bites ar net paukščius. Kai kurios orchidėjos imituoja kitų augalų žiedus, kad apgautų apdulkintojus ir paskleistų žiedadulkes.
  6. Sėklų plitimas. Po apdulkinimo orchidėja suformuoja sėklų dėžutę. Šis procesas gali trukti nuo savaitės iki metų. Subrendusi sėklų dėžutė nukrenta ant žemės, o augalas pradeda ilsėtis.
  7. Ramybės periodas. Jei jūsų orchidėja nebuvo apdulkinta (kas dažniausiai nutinka namuose), ji pereina į kitokį ciklą. Po žydėjimo orchidėja numeta žiedus ir pereina į ramybės fazę. Šiame etape augalas atrodo sustingęs – nevyksta naujų šaknų augimas, nesiformuoja pumpurai ir jam reikia labai mažai vandens. Tačiau orchidėja tiesiog kaupia jėgas kitam žydėjimo etapui.

Kodėl krenta orchidėjų žiedai?

Orchidėjų žiedų kritimas gali būti natūralus reiškinys, kai augalas baigia žydėjimo ciklą, tačiau kartais tai signalizuoja apie netinkamas auginimo sąlygas ar stresą. Temperatūros pokyčiai, skersvėjai, netinkamas laistymas, šviesos trūkumas ar perteklinis tręšimas – tai dažniausios priežastys, dėl kurių orchidėjos gali prarasti žiedus anksčiau laiko. Suprasdami galimus veiksnius, galite užtikrinti tinkamą priežiūrą ir ilgiau džiaugtis savo orchidėjų žydėjimu.

Kodėl krenta orchidėjų žiedai?

Ar orchidėjų žiedai krenta dėl aplinkos pokyčių?

Tikrai taip, orchidėjos itin jautriai reaguoja į aplinkos pokyčius. Jei jūs ką tik parsinešėte naują augalą iš parduotuvės ar gėlių salono, žiedai gali nukristi dėl patirto streso. Štai keletas veiksnių, kurie gali sukelti tokią reakciją:

  • Temperatūrų skirtumai (pvz., šaltas oras lauke ir šiltas kambaryje)
  • Skersvėjai arba staigus vietos pakeitimas
  • Pervežimas ir sukrėtimai transportuojant

Netinkamas laistymas

Tiek perlaistymas, tiek per sausas substratas gali sukelti žiedų kritimą. Orchidėjos nemėgsta stovinčio vandens, tačiau ir ilgalaikė sausra joms kenkia. Jei šaknys per ilgai laikomos sausos, augalas gali mesti žiedus, nes taip bando taupyti energiją.

Kaip teisingai laistyti?

  • Laistykite orchidėjas tada, kai substratas tampa beveik sausas (bet ne visiškai sausas kaip dulkės!)
  • Geriausia naudoti minkštą, kambario temperatūros vandenį
  • Jei laistote mirkymo būdu, palaikykite vazoną vandenyje 10-15 min., tada gerai nuvarvinkite

Per mažai arba per daug šviesos

Orchidėjos yra šviesą mėgstantys augalai, tačiau jos netoleruoja tiesioginių saulės spindulių, kurie gali nudeginti lapus ir susilpninti žiedus. Jei augalas stovi pernelyg tamsioje vietoje, jis gali ne tik mesti žiedus, bet ir visai nebežydėti ateityje.

Kaip rasti tinkamą vietą?

  • Geriausia vieta – rytinės arba vakarinės pusės langas
  • Jei šviesos per mažai, galima naudoti papildomą apšvietimą (LED augalams skirtas lempas)
  • Jei šviesos per daug, perkelkite orchidėją toliau nuo lango arba ant lango uždėk lengvas užuolaidas

Temperatūrų svyravimai ir skersvėjai

Orchidėjos nemėgsta didelių temperatūrų svyravimų. Jei augalas stovi prie radiatoriaus, oro kondicionieriaus arba skersvėjų veikiamoje vietoje, jis gali pradėti mesti žiedus.

Ideali temperatūra orchidėjoms:

  • Dieną: 18-25°C
  • Naktį: ne žemiau nei 15°C

Trąšų trūkumas arba perteklius

Jei orchidėja negauna pakankamai maistinių medžiagų, ji gali pradėti mesti žiedus. Tačiau per daug trąšų taip pat gali pakenkti!

Kaip tręšti teisingai?

  • Naudokite specialias orchidėjoms skirtas trąšas
  • Tręškite kas 2-3 savaites aktyvaus augimo metu (pavasarį ir vasarą)
  • Mažinkite trąšų kiekį rudenį ir žiemą

Kenkėjai ir ligos

Jei orchidėja turi kenkėjų, pvz., amarų ar voratinklinių erkių, ji gali pradėti mesti žiedus. Taip pat žiedų kritimą gali sukelti grybelinės ar bakterinės ligos.

Kaip pastebėti problemą?

  • Patikrinkite lapus ir šaknis dėl lipnumo, taškelių, voratinklių ar kitų pažeidimų
  • Jei įtariate ligą, nupurkškite augalą specialiais fungicidais ar insekticidais
  • Pašalinkite pažeistas dalis steriliais įrankiais

Kaip dažnai ir kiek laiko turėtų žydėti orchidėjos?

Kai kurios orchidėjos, pavyzdžiui, populiarioji Phalaenopsis, žydi iki trijų mėnesių. Kitos, tokios kaip Cattleya, žydi apie mėnesį. Žydėjimo trukmė priklauso ne tik nuo augalo rūšies, bet ir nuo jo priežiūros.

Dauguma orchidėjų išlieka ramybės būsenoje nuo dviejų iki šešių mėnesių. Per metus galite pamatyti tik vieną žydėjimą, tačiau kai kurios orchidėjos, tokios kaip Phalaenopsis, gali žydėti net du ar tris kartus per metus.

Kodėl krenta orchidėjų žiedai?

Ką daryti, jei krenta orchidėjų žiedai?

Jei pastebėjote, kad jūsų orchidėjos žiedai pradėjo kristi, pirmiausia turėtumėte nustatyti priežastį. Patikrinkite, ar orchidėja nepatiria streso, ar tinkamai ją prižiūrite, ar nėra ligų ir kenkėjų. Jei radote priežastį, imkitės veiksmų, kad ją pašalintumėte.

Štai keletas patarimų, kaip išsaugoti orchidėjų žiedus:

  • Laikykite orchidėją tinkamoje temperatūroje.
  • Suteikite orchidėjai pakankamai šviesos.
  • Laistykite orchidėją tik tada, kai dirvožemis yra sausas.
  • Naudokite specialias trąšas, skirtas orchidėjoms.
  • Apsaugokite orchidėją nuo ligų ir kenkėjų.

Jei laikysitės šių patarimų, jūsų orchidėjos žiedai ilgai džiugins jus savo grožiu.

Šaltiniai:
https://planetschooling.com/how-to-make-a-labyrinth-garden/

https://www.almanac.com/what-labyrinth-garde

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Justina
Nuo pat mažens augdama kaime, kasdien buvau gamtoje vykstančių stebuklų liudininkė, todėl meilė augalams ir gamtai tapo mano gyvenimo dalimi. Kiekviena diena sodininkystėje man atveria žinių duris, o kiekvienas mano straipsnis yra kelionė, kurioje atrandu, mokausi ir dalinuosi su skaitytojais. Tai ne tik mano pomėgis, bet ir beveik magiškas atradimų ir džiaugsmo kelias.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *