Platanas – didelis ir greitai augantis lapuočių medis. Dažniausiai jis auginamas Europos didmiesčiuose dėl savo atsparumo miestų oro taršai. Dėl dydžio jis tai pat suteikia pavėsį miestų gyventojams. Lietuvoje platanas auginamas gana retai, bet pasodintas tampa tikra akį traukianti sodo puošmena. Taigi, jei vis dar dar nesate tikri dėl šio medelio auginimo, perskaitykite šį priežiūros vadovą iki galo ir susipažinkite iš arčiau.
Kaip atrodo platanas
Platanas (Platanus) priklauso plataninių šeimos augalų genčiai ir yra skiriama dešimt šio medžio rūšių. Populiariausios auginamos rūšys – rytinis platanas, vakarinis platanas ir klevalapis platanas.
Medis užauga iki 20–30 metrų aukščio, o ovali lapų laja sieka iki 22 metrų. Kuo medis senesnis, tuo labiau jo šakos svyra žemyn, taip suformuodamos apvalų vainiką. Žievė yra geltona, žalia (kartais pilka) ir lupasi mažais gabalėliais, todėl medis atrodo tarsi dėmėtas.
Medžio lapai stori ir platūs, turi kietą tekstūrą, skiautiški. Lapo forma primena klevo lapus apie 3–10 cm ilgio. Vaisiai užauga 2–3 cm skersmens. Vaisiai yra dygliuoti, sudaryti iš tankių sėklų kekių, su standžiais plaukeliais. Žiemą vaisiai pamažu suyra ir sėklos išbarstomos vėjyje.
Platano auginimas
Vieta ir apšvietimas. Platanui augti tinkamiausia saulėtoje vietoje, tačiau jis pakenčia ir dalinį pavėsį. Kad medis gerai augtų, jam reikia mažiausiai šešių valandų saulės šviesos per dieną.
Dirvožemis. Nors medis prisitaiko prie daugelio auginimo sąlygų, tačiau geriausiai augs derlingoje, gerai drenuojamoje dirvoje. Labiausiai tinka priemolio, smėlio ar molingi dirvožemiai. Augalas gerai pakenčia tiek rūgštų, tiek šarminį pH lygį, taip pat tam tikrą dirvožemio suslėgimą.
Temperatūra ir drėgmė. Medis auga vidutinio klimato regionuose, ten kur yra augalų 4–9 atsparumo zonos. Lietuva patenka 4,5 ir 6 atsparumo zonas. Platanas gali pakęsti itin karštą vasarą, jei tik dirva išlieka drėgna. Medis taip pat geba ištverti ir atšiaurią žiemą, tačiau neretai patiria ir šalčio traumų. Dėl to ne visuomet atsigauna ir medis žūva.
Platano priežiūra
Laistymas. Platanui reikia nuo vidutinio iki didelio vandens kiekio, priklausomai nuo to, kiek šilumos ir saulės jis gauna. Jis mėgsta nuolat drėgną dirvožemį, tačiau šiek tiek pakenčia ir sausrą. Naudokite mulčiaus ir pabarstykite jo aplink platano pagrindą. Tai padės dirvožemiui sulaikyti drėgmę, todėl laistyti patiems nereikės. Jei ilgesnį laiką nelijo, medį rekomenduojama gerai palaistyti bent kas antrą savaitę.
Tręšimas. Platanas neretai sodinamas vietose, kur dirvožemis prastesnis arba yra mažai vietos augalui, pavyzdžiui, šalia gatvės. Todėl jam gali pritrūkti maistinių medžiagų. Patariame ankstyvą pavasarį ir rudenį medį tręšti medžiams skirtomis trąšomis. Tačiau jei medis pasodintas derlingoje sodo vietoje, kur yra vietos jam skleistis, papildomo tręšimo neprireiks.
Genėjimas. Platano genėjimas padeda išlaikyti medžio aukštį ir išgauti patrauklią jo formą. Žinoma, genėti būtina ir dėl to, kad būtų pašalintos negyvos, pūvančios ar ligotos šakos. Paprastai genėjimas atliekamas vėlyvą rudenį arba žiemos pradžioje. Gali būti naudojami skirtingi genėjimo būdai:
- Lajos retinimas. Platanų genėjimas naudingas siekiant kontroliuoti jų augimą, pašalinti negyvas ar ligotas šakas ir skatinti tvirtą medžio formos augimą. Lajos retinimo būdu pašalinami visi nauji ūgliai, kad būtų skatinamas pagrindinių šakų augimas. Norint išsaugoti medžio formą, tokį genėjimą reikės atlikti kasmet. Kartu pašalinkite visas pažeistas šakas.
- Lajos formavimas. Naudojant šį platano genėjimo būdą, pirmiausia, kol medelis dar jaunas, reikia genėti jo apatines šakas. Taip suformuosite aukštą kamieną. Tai darykite palaipsniui per kelis sezonus. Bendra genėjimo taisyklė – per metus pašalinti ne daugiau kaip trečdalį augalo šakų. Kitu atveju galite paaukoti medžio sveikatą.
Kaip ir kada sodinamas platanas
Geriausias metas platanui sodinti yra ruduo, kad būtų skatinamas šaknų augimas ir įsitvirtinimas. Galima sodinti ir pavasarį, tačiau pirmaisiais sodinimo metais turėsite augalą laistyti visą vasarą. Jis mėgsta saulės apšviestas vietas. Sodinimui parinkite vietą su geru drenažu ir kurioje neužsistovi vanduo. Be to pasirūpinkite, kad augalas turėtų pakankamai vietos. Medžio vainikas platus apie 21 metro. Tai reiškia, kad sodinamas medis turėtų būti bent 10 metrų atstumu nuo pastatų.
Pirmiausia iškaskite duobę, kurios gylis būtų lygus šaknų kamuoliui, o plotis – dvigubai didesnis. Į duobę įdėkite medį ir užpilkite dirvožemiu papildytu kompostu. Po to kasdien laistykite medelį, kol pradės augti šaknys. Kai platanas įsitvirtins, laistykite jį tiek, kad žemė būtų drėgna, bet nepermirktų.
Platano dauginimo būdai
Veiksmingiausias platano medžio dauginimo būdas – auginiais. Nupjaukite kelis 25 cm ilgio sumedėjusius pirmamečius ūglius iškart po to, kai nukrenta lapai. Ant ūglio taip pat turėtumėte ieškoti pumpurų akučių. Auginius į dirvą patariama sodinti ankstyvą pavasarį.
Platanus galima dauginti ir sėklomis. Tačiau sėklų dygimas ne visada būna sėkmingas, o norint užauginti didelį medį, prireiks daug laiko.
Platano ligos bei kenkėjai
Platanams dažniausiai užpuola šie kenkėjai: sietasparnės blakės, amarai. Šie erzinantys vabzdžiai gali pažeisti lapus, tačiau jie retai stipriai paveikia medžio sveikatą.
Sietasparnės blakės yra maži balti sultis siurbiantys vabzdžiai, kurie matomi platano lapų apačioje. Pagrindiniai požymiai – išblukę lapai arba lapai su dryžuotais raštais.
Žinoma, lapus gali pažeisti ir įprasti sodo kenkėjai, tokie kaip vikšrai, amarai, voratinklinės erkės ir baltasparniai. Jei ant platano daug amarų, tuomet galite pastebėti vaikštant daug skruzdėlių aplink šį medį.
Plataną dažniausiai puola grybeliai, dėl ko jis gali susirgti. Liga gali sukelti lapų dėmėtumą, ant lapų atsiranda rudų dėmių. Jei infekcija stipri, pavasarį lapai gali anksti nukristi. Dėl rudų lapų dėmių gali nukristi ir subrendę lapai.
Paprasčiausiais būdas išvengti grybelinių ligų ar kenkėjų – genėti medžio pažeistas šakas, kad padidėtų oro cirkuliacija.
Šaltiniai:
- https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/blazing-star/
- https://www.nature-and-garden.com/gardening/plane-tree.html
- https://www.tree-guide.com/london-plane-tree
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.