Skip to content

Dekoratyviniai česnakai – dvejopos paskirties sodo ir gėlyno augalai

Dekoratyviniai česnakai – dvejopos paskirties sodo ir gėlyno augalai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Dekoratyviniai česnakai (lot.Allium) yra dvejopos paskirties augalai. Jais galima puošti gėlyną, naudoti kraštovaizdžio formavimui arba dėti į salotas ar kitus patiekalus. Dekoratyvinių česnakų gentyje vainiklapių spalva – labai įvairi: geltona, balta, alyvinė, rožinė, bordo, tamsiai violetinė ar net mėlyna.

Daugumos dekoratyvinių česnakų žiedynai panašūs į burbulus, bet ne visų. Kai kurių rūšių jie labiau primena išskleistus skėčius, kitų net gi varpelius. Žydėjimo laikotarpis trunka iki 30 dienų. Viskas, ko šiems augalams reikia, tai pakankamai šilumos. Taigi, sodindami česnakų galvutes skirtingu laiku, galite grožėtis žydėjimu visą vegetacijos sezoną. O šiltnamyje ar kambaryje – net gi ir žiemą. Tačiau paprastai česnakai žydi vasarą – nuo birželio iki rugpjūčio.

Dekoratyvinių česnakų rūšys

Dekoratyviniai česnakai būna dvimečiai arba daugiamečiai. Vienmečių nebūna. Šie česnakai skirstomi į “valgomuosius” ir “dekoratyvinius”, bet toks skirstymas yra labai sąlyginis. Kai kurios dekoratyvinių česnakų rūšys yra taip pat valgomos.

  • Milžiniškas česnakas (Allium giganteum) tai daugiametis augalas su dideliais lapais. Jis kilęs iš Vidurinės Azijos ir Artimųjų Rytų. Pagrindinė jo paskirtis – gėlynų puošmena. Dekoratyvinių milžiniškų česnakų lapus galima valgyti. Žiedo stiebas yra 80-150 cm aukščio. Juostelės formos mėlyni lapai yra iki 5-10 cm pločio. Žiedynas labai tankus, rutuliškas. Vainiklapiai šviesiai violetinės spalvos.
  • Kristofas (Allium cristophii) – stiprus, palyginti žemaūgis, daugiametis augalas. Jis kilęs iš  Turkmėnistano, šiaurės Irano ir Vidurio Turkijos. Žiedkočio lapų skaičius – 3-7, jie – 5-25 mm pločio, plokšti. Melsvai žalios spalvos. Pakraščiuose yra standūs, gana reti šereliai. Šio česnako žiedynas labai galingas, būna iki 20 cm skersmens. Jis gali būti rutulio formos, bet dažniau pusrutuliškas. Žiedai yra violetinės arba rausvai violetinės spalvos. Šių dekoratyvinių česnakų žiedai yra žvaigždės formos. Žydi birželio mėnesį. Šiuos česnakus galima dauginti dukteriniais svogūnėliais arba sėklomis. Pagrindinė jo paskirtis – gėlynų puošmena. Kristofo česnakai gerai atrodo eilėje, jei pasodinti pakankamai tankiai.
  • Karatavinis (Allium karataviense) – tai Pamyro-Altajaus ir Tien-Šanio kalnų endemitas. Pavadinimas kilęs nuo Karatau kalnų grandinės. Jo svogūnėlis rutuliškas, skersmuo – 2-6 cm. Augalas turi du lapus, bet gali turėti tris arba tik vieną. Lapai yra lancetiški, pailgi arba beveik rutulio formos, jų plotis – 3-15 cm. Žiedinis stiebas gana trumpas, nuo 10 iki 25 cm. Žiedynas rutuliškas, tankus. Spalva gali būti balta arba šviesiai rausvai violetinė.
Dekoratyvinių česnakų sodinimas

Dekoratyvinių česnakų sodinimas

Dekoratyvinis česnakas, kaip ir valgomasis česnakas, iš tikrųjų irgi yra priskiriamas daržovėms ir jam keliami tokie patys reikalavimai „kaimynams“ ir sėjomainai, kaip ir paprastiesiems „stalo“ česnakams. Dekoratyvinių česnakų negalima sodinti vietoj pomidorų, bulvių ar agurkų. Nes šios daržovės turi daug ligų, kurias gali perimti česnakai.

Alyviniai, violetiniai ir mėlyni česnako burbulai puikiai dera sodinami kartu su kitomis dekoratyvinėmis panašių atspalvių gėlėmis: vilkdalgiais, hortenzijomis ar delfinijomis. Prie šių augalų puikiai dera kai kurių dekoratyvinių augalų geltoni žiedynai. Sodinant dekoratyvinius česnakus geriau vengti kopūstinių ir ankštinių šeimų dekoratyvinių augalų kaimynystės.

Beveik visų rūšių česnakai yra stepių augalai. Kalnų šlaitai, kuriuose auga dalis jų natūraliai, yra be medžių. Todėl, renkantis vietą dekoratyvinių česnakų sodinimui, reikia atkreipti dėmesį į ten krentančių saulės spindulių kiekį. Dekoratyviniai česnakai gali atlaikyti net vasaros vidurdienio saulę. Šie augalai mėgsta sausas, saulėtas vietas su puria žeme. Paprastai jie yra nereiklūs dirvožemio kokybei ir gali augti net gi ten, kur kitos gėlės žūsta.

Dekoratyviniai česnakai nemėgsta rūgščios ar užmirkusios dirvos. Žemė turi būti šiek tiek  šarminė arba neutrali, puri, bei gerai laidi vandeniui. Česnakai atsparūs sausrai, todėl jiems reikia tik šiek tiek drėgmės. Drėgmės perteklius – sukels šaknų puvinį.

Prieš sodinant rudenį, dirvą būtina paruošti, kad pavasarį išaugtų tvirti augalai. Dirva ruošiama iš anksto, galima net gi dar vasarą. Ji sukasama ir pridedama maistinių medžiagų: 20 g superfosfato, 15 g kalio druskos, 10 kg humuso (normos pateiktos 1 kvadratiniam metrui).

Sodinant dekoratyvinius česnakus, dirvoje padaromi apie 10 cm gylio grioveliai, svogūnėliai dedami vertikaliai ir apibarstomi žemėmis. Jei česnakai sodinami rudenį, per šalčius juos reiks uždengti durpėmis. Sodinimas atliekamas ne vėliau kaip prieš 1,5 mėnesį iki šalto oro pradžios.

Dekoratyvinių česnakų dauginimas

Dekoratyvinių česnakų dauginimas

Dekoratyvinė česnakų įvairovė, kaip ir valgomųjų, dauginama dukteriniais svogūnėliais, rečiau – sėklomis. Svogūnėliai gerai peržiemos dirvoje, jei ir nebus iškasti. Tačiau pavasarį vis tiek reikia padalinti sodinamąją medžiagą, nes kitaip česnakai greitai išsigims. Svogūnėlius iškasti rudenį ar ne, visiškai priklauso nuo sodo šeimininko noro. Bet, žinoma, geriau juos sodinti į naują vietą pavasarį. Tą daryti reikia jau pasibaigus šalnoms. Vegetatyvinio dauginimo pliusas yra tas, kad česnakai žydės jau pirmaisiais metais po pasodinimo.

Nusprendus dauginti augalą sėklomis, dekoratyviniai česnakai sėjami rudenį, geriausia likus 1,5 mėnesio iki šalto oro pradžios. Česnakų sėklos surenkamos, kai sėklų ankštys paruduoja ir išdžiūsta. Žiedynai nupjaunami, o sėklos išlukštenamos ir sudžiovinamos. Pavasarį sėjant sėklas, jos iš anksto pamirkomos kalio permanganate ir daiginamos. Dekoratyvinius česnakus galite sėti gana anksti pavasarį – daigai pasirodo po mėnesio. Rudeninei sėjai sėklos mirkyti nereikia – žiemą sėklos natūraliai stratifikuosis. Sodinimui parenkamos tik sveikos sėklos, jos sėjamos į 2-3 cm gylį. Iš sėklų užauginti dekoratyviniai česnakai žydės tik antraisiais metais.

Jei pasirenkamas dauginimosi dukteriniais svogūnėliais būdas, pavasarį, prieš sodinimą juos reikia atskirti nuo motininio svogūnėlio. Iškaskite česnako galvutę, stengdamiesi jos nepažeisti. Atskirkite mažuosius svogūnėlius ir juos pasodinkite į paruoštą dirvą.

Dekoratyvinių česnakų priežiūra

Nors dekoratyvinis česnakas yra nepretenzingas, tačiau reikalauja šiek tiek priežiūros.

  • Pasirodžius daigams, jį reikia apravėti nuo piktžolių. Laistyti užtenka tik keturis kartus per sezoną, jei metai nėra sausi. Kitu atveju, priklausomai nuo oro sąlygų, laistyti teks dažniau.
  • Dirvą reikia reguliariai purenti, ypač po stiprių liūčių. Norint, kad centrinis žiedkotis būtų tvirtas, gražus ir didelis, būtina pašalinti visas šonines ataugas, jei jos atsiranda.
  • Retkarčiais apžiūrėti augalus, kaip ir kitas gėles, patikrinant ar nepuola kenkėjai ir ligos.

Netinkamai prižiūrint, lapai pagelsta, o augalas praranda didelę savo dekoratyvumą.

Dekoratyvinių česnakų derlius

Dekoratyviniai česnakai sunoksta tuo pačiu metu kaip ir valgomieji česnakai, todėl juos iškasti reikia ankstyvą rudenį, kai sėklos jau sunokę, o svogūnėliai įgavę maksimaliai maistinių medžiagų. Jeigu augalas nėra skirtas vartojimui žiemą, jo nebūtina iškasti iki pavasario. Jie puikiai žiemoja po žeme.

Dekoratyvinių česnakų derlius

Dekoratyvinių česnakų igos ir kenkėjai

Dažniausiai česnakai suserga tik dėl buvimo per drėgnoje aplinkoje. Tuomet juos gali užklupti miltligė. Augalai pradeda nykti, o ant lapų ir žiedkočių atsiranda šviesiai žalios dėmės. Galiausiai česnakai nudžiūsta. To galima išvengti laikantis laistymo taisyklių ir kas 3-4 metus pakeičiant auginimo vietą. Taip pat prieš sodinimą svogūnėlius  pamirkyti kalio permanganato tirpale.

Jeigu žiemai česnakų svogūnėliai iškasami, jų sandėliavimo metu galvutes dažnai pažeidžia puvinys. Jie iš pradžių tampa minkšti, vėliau ant jų atsiranda pelėsis, o galiausiai svogūnėliai visai sudžiūsta. Taip nutinka dėl nepakankamo svogūnėlių išdžiovinimo prieš dedant į sandėlį. Nuskintus česnakus būtina padžiovinti saulėje ir tik tada padėti į nuolatinę jų žiemojimo vietą.

Dekoratyvinius česnakus puola ir sodo kenkėjai: voratinklinės erkės, svogūninės musės ir svogūninės kandys. Šie kenkėjai gali būti sunaikinami naudojant insekticidus, skirtus sodo augalams apsaugoti nuo kenkėjų.

Dekoratyvinio česnako nauda

  • Sodui puošti dažnai naudojami įvairių rūšių dekoratyviniai česnakai. Jie plačiai naudojami kraštovaizdžio dizaine, kuriame reikalingos griežtos geometrinės formos. Neaukšti dekoratyviniai česnakai dažnai naudojami takų kraštams dekoruoti. Pagrindinis dekoratyvinių česnakų rūšių privalumas yra tas, kad jie pražysta, kai kiti panašūs augalai jau būna baigę savo vegetacijos sezoną.
  • Dekoratyvinių česnakų stiebai naudojami ir kaip skinta gėlė. Rutuliniai žiedynai tikrai puikiai atrodo puokštėje kartu su kitais sodo augalais.
  • Visos česnakų genties rūšys yra valgomos.
Dekoratyviniai česnakai - maistui

Dekoratyviniai česnakai – maistui

Nuo valgomųjų česnako dekoratyviniai česnakai gali skirtis sodrumu ir skonio atspalviais, bet šiaip labai panašūs. Daugelyje pasaulio šalių jie valgomi kaip įprastas česnakas bei pasižymi tokiomis pačiomis česnako naudomis sveikatai. Dekoratyvinį česnaką galima pritaikyti bet kuriame patiekale. Dėti jo galima pagal skonį.

Česnakų užpiltinė – natūralus vaistas jūsų kraujagyslėms

Trinti česnakai žiemai – tai maistas, kuris jus gali apsaugoti nuo virusinių ligų

Malti česnakai žiemai – puikus būdas gausiam česnakų derliui išsaugoti

Apribojimai tokie patys, kaip ir vartojant valgomųjų česnakų veisles. Neturėtumėte piktnaudžiauti šiuo augalu, bandydami apsisaugoti nuo kvėpavimo takų ligų ir virusų. Saikingas, su gydytojo priežiūra, dekoratyvinio česnako valgymas gali padėti nuo tų pačių negalavimų kaip ir stalo česnakas.

Priežastis, kodėl dekoratyvinės veislės dažniausiai nevalgomos yra ta, kad valgyti jų sodinamą medžiagą – brangus malonumas. Be to, norimo efekto patiekale, greičiausiai pasiekti nepavyks.

***

Dekoratyvinis česnakas yra nepretenzingas augalas, kuris puikiai tiks pradedantiesiems sodininkams. Pagrindinis jo privalumas yra – dvi paskirtys. Be sodo puošimo, dekoratyvinius česnakus galima naudoti ir maistui. To negalima pasakyti apie daugelį sodo gėlių.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *