Skip to content

Uodai gadina jūsų vasaros poilsį? Atsikratykite įkyrios kompanijos ilgam

Uodas kanda
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Niekas labiau nesugadina malonaus laiko gamtoje, nei nuožmiai puolantys uodai. Skaičiuojama, kad nenaudojant apsaugos priemonių, suaugusį žmogų per 10 minučių gali sugelti net daugiau nei 1000 uodų.

Deja, dauguma apsaugos metodų yra laikini, tad uodai netrukus grįžta… Galbūt egzistuoja efektyvus būdas atsikratyti kraujasiurbių ilgam? Sužinokite kaip vyksta ilgalaikis uodų naikinimas sodyboje ir kokios apsaugos priemonės gali pasitarnauti papildomai.

Kaip uodai siurbia kraują (video)

Uodai (lot. Culicidae) – dvisparnių vabzdžių šeimos atstovai, kurie paplitę beveik visame pasaulyje, o jų rūšių suskaičiuojama net apie 3100, Lietuvoje – apie 30.

Uodo kūnas 3–9 mm ilgio, maža galva su labai ilgu, plonu, į priekį nukreiptu siurbiamuoju burnos aparatu. Patelės maitinasi šiltakraujų gyvūnų krauju, tarp jų ir žmonių, o patinai – nektaru. Daugindamiesi kiaušinėlius deda į stovintį ar lėtai tekantį vandenį.

Kur gyvena uodai?

Ne paslaptis, kad didžiausia uodų koncentracija zuja būtent aplink vandeningas vietoves, ten kur daug krūmynų ir nėra skersvėjų. Ar kada susimąstėte kodėl? Tikrieji uodai deda lervas stovinčio vandens telkiniuose, o gyventi mėgsta ten, kur nėra skersvėjo. Viena uodo patelė gali padėti net iki 100 tokių lervučių. Jos išsirita vidutiniškai po 3-4 parų ir priklausomai nuo temperatūros gali gyventi net iki 4 savaičių.

Ar įsivaizduojate kiek aktyvių uodų gali vienu metu būti jūsų kaimynystėje? Vienas dažniausių patarimų, kaip pradėti kovoti su uodais – išgenėti medžius ir krūmus, sukurti tokią aplinką, kurioje laisvai galėtų prapūsti vėjas.

Ar tigriniai uodai aptinkami Lietuvoje?

Įdomiausia, jog šiltakraujų gyvūnų kraują geria tik uodų patelės. Tuo tarpu, uodas patinas minta augalų nektaru ir įprastai gyvena gerokai trumpiau nei patelės. Gera naujiena, kad Lietuvoje gyvenantys uodai yra beveik nekenksmingi, kai pavyzdžiui, tigrinis uodas, kuris platina pavojingąją Vakarų Nilo karštligę. Dėl klimato kaitos, tigriniai uodai jau aptinkami ir Pietų Europos valstybėse. Tačiau Lietuvos klimatas jiems vis dar nepalankus, tad kol kas galime būti ramūs.

Populiariausios uodų atbaidymo priemonės

Uodai

Purškalai nuo uodų

Ko gero, tai pati prieinamiausia ir populiariausia priemonė nuo uodų, kurią yra išbandęs kiekvienas. Tiesa, reikėtų pastebėti, kad kiekvienas iš mūsų yra bent kartą jomis nusivylęs. Pigūs purškalai nuo uodų dažniausiai suteikia labai trumpalaikę apsaugą, o kartais iš vis negarantuoja pageidaujamo efekto. Efektyvesni purškalai kainuoja gerokai daugiau ir neretai tepa rūbus ir gerokai dirgina kvėpavimo takus. Maža to, jie gali sukelti rimtas alergijas mažesniems vaikams arba jautriems žmonėms.

Jei pasirinkote šį variantą uodų atbaidymui, turėkite omenyje, kad purškalu reikia naudotis atsakingai. Specialistai pataria purkšti juos ne ant odos, o ant drabužių, geriausia bent jau 15 cm atstumu, tuo metu sulaikius kvėpavimą. Pasirūpinkite, kad purškalas nepatektų ant dirvos, augalų ar gyvūnų gyvenamųjų teritorijų – jame esanti veiklioji medžiaga DEET gali užteršti aplinką ar sukelti stiprius apsinuodijimus gyviems organizmams. Taip pat galite rinktis ir natūralias priemones, pavyzdžiui arbatmedžio aliejų, tačiau kiekvienos jų veiksmingumą turėsite išbandyti individualiai.

Uodai

Atbaidanti žvakė nuo uodų

Jei jus domina paprastas ir greitas uodų atbaidymas vakarojant gamtoje, žvakė nuo uodų išties gali pasitarnauti. Jose esančios kvapiosios medžiagos yra nemalonios zvimbiantiems kraujasiurbiams, tad garuodamos sukuria savotišką apsauginę zoną. Tiesa, jų veikimas yra gana nepastovus, mat jį stipriai veikia oro sąlygos. Taipogi, degdamos žvakės nuo uodų skleidžia nemažai dūmų, kurie stipriai dirgina akių ir nosies gleivinę bei prisigeria į rūbus.

Uodai

Uodus sulaikantis tinklelis

Nepamainoma priemonė ramioms naktims užtikrinti. Tinkleliai ant durų ir langų, sukuria fizinį barjerą uodams, kai jums būtina įsileisti gaivaus nakties oro. Tačiau jis patikimas tik tuo atveju, jei durys nėra nuolat varstomos, o pats tinklelis yra vientisas ir tinkamai pritvirtintas. Tenka pripažinti, kad net ir šiais atvejais užsispyrę uodai kartais randa kelią į mūsų namus ir sodybas.

Populiariausios uodų naikinimo priemonės

Uodai

Biologinis skystis uodų lervų naikinimui

Biologinis skystis, arba lervicidas, yra skirtas mažinti uodų populiacijai vandens telkiniuose. Tai yra itin patikimas nakinimo būdas, nes naudodami lervicidą tuo pačiu metu užkirsite kelią tiek jau esančių lervučių vystimuisi, tiek ir naujų atsiradimui.

Šiuolaikiniai biologiniai uodų lervų naikinimo skysčiai veikia daugiausiai aliejiniu pagrindu. Jie sudaro plėvelę vandens paviršiuje, kuri neleidžia lervutėms kvėpuoti ir sudaro barjerą per kurį patelės negali padėti naujų kiaušinėlių. Gamintojai teigia, kad rezultatas pasiekiamas per 48 valandas, o plėvelė vandens paviršiuje laikosi net iki 4 savaičių. Biologiniai lervicidai nesukelia atsparumo veikliajai medžiagai bei nesudaro pavojaus vandens telkinio ekosistemai, tad galite drąsiai juos naudoti savo sodybos teritorijoje.

Uodai

Uodų naikinimo prietaisas

Ar ką tik pagalvojote apie elektros srove užtaisytas raketes vabzdžiams kepinti? Nors šis uodų naikinimo būdas gali būti itin smagus, tačiau šiais laikais egzistuoja daug efektyvesnių priemonių. Pavyzdžiui, elektrinė uodų gaudyklė, pastatyta sodybos teritorijoje ankstyvą pavasarį, gali padėti ilgam pamiršti kaip gyvenimą gadina įkyrūs uodai.

Uodų naikinimo prietaisai pritraukia vabzdžius lempų ir specialių jaukų pagalba. Patelės priskrenda arčiau spąstų ir įtraukiamos vidun veikiant ventiliatoriui. Uodai gana staigiai miršta dėl dehidratacijos, o specialus konteineris neleidžia jiems ištrūkti netgi prietaisui išsijungus. Gaudyklės dar turi ir specialias apsaugas, neleisiančias į vidų patekti drugeliams ir kitiems naudingiems vabzdžiams.

Tačiau naudojant tokį prietaisą, svarbu paisyti kelių paprastų taisyklių. Jį galima naudoti tiek viduje, tiek lauke, tačiau jam būtina tamsi vieta, kurioje išryškėtų įrenginio šviesa. Turėkite omenyje, kad uodai visada geriau reaguoja į žmones, o ne į jaukus, tad venkite būti šalia gaudyklės. Netgi priešingai, rizikuojate tapti pačiu mėgstamiausiu uodų masalu.

Uodai

Nuotraukos asociatyvinės © Canva ir Freepik.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/uodai/
https://mosquitonixsouthflorida.com/2019/04/30/life-cycle-mosquitoes/
https://www.snexplores.org/article/cool-jobs-sucking-science-mosquitoes
https://www.thoughtco.com/how-to-kill-mosquitoes-4160066

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex