Skip to content

Elodėja: laukinėje gamtoje – „vandens maras“, akvariume – naudingas augalas

Elodėja: laukinėje gamtoje - „vandens maras“, akvariume - naudingas augalas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Elodėja (Elodea) – tai daugiametis vandens augalas, dažnai vadinama “vandens maru”. Ir tikrai ne be pagrindo. Šie augalai priklauso vandenplūkinių (Hydrocharitaceae) šeimai. Būdingas jų bruožas – nepretenzingumas ir labai greitas augimas. Jei joms susidaro tinkamos sąlygos, elodėjos auga taip intensyviai, kad gali išstumti visą vietinę vandens augaliją. Yra žinoma, kad tankūs elodėjos sąžalynai natūralioje gamtoje trukdo net laivybai.

Elodėjos turi labai ilgus ir lanksčius stiebus, kurie natūralioje gamtoje gali siekti net iki 2-3 m ilgio. Augalas taip pat gali formuoti daugybę šoninių ūglių. Elodėjos šaknys gana silpnai išsivysčiusios, baltos ir plonos. Tokiomis šaknimis ji silpnai geba fiksuoti savo padėtį dirvožemyje, tačiau tai visiškai netrukdo jai augti ir vystytis, net ir tiesiog plūduriuojant vandenyje. Rudi ūgliai turi po 2-3 permatomų žalių lapų virtines. Lapeliai yra apie 1 cm ilgio ir 5 mm pločio, jų kraštai smailūs, šoniniuose paviršiuose su danteliais.

Elodėja kilusi iš Šiaurės Amerikos, bet aklimatizavosi Azijoje, Australijoje, Europoje, taip pat ir Lietuvoje. Dėl savo nereiklumo šis augalas gali išgyventi praktiškai bet kuriame pasaulio vandens telkinyje. Lietuvoje elodėja pirmą kartą pastebėta 1899 metais netoli Kauno, o 1900 m. šis augalas jau atkeliavo į Vilnių. Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, elodėja, dėl savo polinkio plisti, paskelbta invazine rūšimi.

Elodėjos rūšys

Elodėjos rūšys

Tankialapė elodėja (Elodea densa arba Elodea tootensa)

Ši elodėja natūraliai paplitusi Argentinos, Brazilijos, Paragvajaus ir Urugvajaus vandenyse. Stiebas panašus į stygą ir turi didelius, apie 5 cm, lapus, kurių spalva gali būti nuo šviesiai žalios iki ryškiai žalios. Augalo forma ir spalva tiesiogiai priklauso nuo augimo sąlygų. Šaknų sistema, kaip ir visų elodėjų, menkai išvystyta. Didžiausias dydis, auginant ją akvariume, yra 60-70 cm. Esant labai geroms sąlygoms, galima pamatyti šio augalo žydėjimą. Šių elodėjų žiedai dideli, balti, trilapiai. Pats augalas auga ištisus metus.

Elodėjas geriausia laikyti šaltavandeniame akvariume. Pageidautina, kad vandens temperatūra nepakiltų aukščiau +20 °C. Šiems augalams tinka tiek minkštas, tiek kietas vanduo. Optimalus rūgštingumas pH 6,5-7,5. Šis augalas labai gerai reaguoja į CO2 tiekimą.

Akvariumo apšvietimas turi būti gana ryškus ir intensyvus.

Kanadinė elodėja (Elodea canadensis) 

Tai daugiametis vandens augalas, ilgais stiebais. Pavienė kanadinė elodėja natūralioje gamtoje gali siekti iki 2 m ilgio. Ji gali būti plūduriuojanti arba ilgais ūsais įsitvirtinusi į žemę. Šaknų sistemos šis augalas neturi visiškai. Ploni, trapūs stiebai turi mažus, ryškiai žalius, permatomus lapelius. Lapai išsidėstę šluotelėmis po tris.

Kanadinė elodėja yra ganėtinai nereikli rūšis. Ji mėgsta ryškią šviesą, bei šaltą vandenį, todėl netinka laikyti tropiniuose akvariumuose. Šis augalas prisitaiko gyventi bet kokio kietumo ir rūgštumo vandenyje. Tačiau, jeigu elodėją staiga perkeltumėte augalą iš akvariumo su minkštu vandeniu į akvariumą su kietu vandeniu – ji gali žūti.

Šis augalas dauginamas vegetatyviškai, stiebo auginiais. Karpyti stiebus geriausia ne akvariume, nes augalo audinių sultys gali būti nuodingos mailiui ir sulėtinti kai kurių kitų akvariumo augalų augimą.

Elodėjų auginimas ir dauginimas akvariume

Elodėjų auginimas ir dauginimas

Net pradedantiesiems augintojams nebus sunku auginti elodėjas akvariume.

  • Daugumai elodėjų rūšių optimali temperatūra yra +17 – +24 °C. Per žema vandens temperatūra gerokai sulėtina elodėjos augimą. Tokie vandens parametrai, kaip kietumas ir rūgštingumas, beveik neturi reikšmės šių augalų augimui. Svarbiausia yra vengti staigių pokyčių, dėl kurių elodėja gali numesti lapus.
  • Svarbiausias šio daugiamečio vandens augalo auginimo veiksnys yra šviesos lygis. Šviesa turi būti pakankamai ryški ir vienoda visuose akvariumo kampuose. Esant šviesos trūkumui, elodėjos lapai pradeda pūti ir kristi.
  • Auginant elodėjas pageidautinas pakankamas akvariumo filtravimas, nes smulkūs augalo lapai puikiai sulaiko drumzlinas daleles. Be filtro augalas greitai pasidaro nebegražus.
  • Šis daugiametis augalas gali puikiai išsiversti be papildomų maistinių medžiagų. Tačiau akvariume turi būti pakankamas kiekis organinių medžiagų.

Elodėja dauginama vegetatyviniu būdu – stiebo auginiais. Pageidautina, kad stiebai būtų ne mažesni nei 20 cm dydžio. Elodėjos stiebelis, pasodintas į žemę, išleidžia plonas, baltas šaknis, kuriomis augalas įsitvirtina. Verta paminėti, kad elodėjos yra dvinamiai augalai, t. y. vyriški ir moteriški žiedai auga ant skirtingų augalų. Tačiau Europos žemyne paplitę tik moteriški žiedai, todėl apdulkinimas ir sėklų susidarymas negali įvykti.

Elodėjos panaudojimas

Elodėjos panaudojimas

Elodėjos labai dažnai naudojamos pramonėje kaip gyvulių pašaras ir žalioji trąša. Ji taip pat yra geras modelinis objektas laboratoriniams eksperimentams, susijusiems su citoplazmos judėjimu augalų ląstelėse.

Elodėja, pirmiausia, naudojama kaip akvariumų apželdinimo augalas. Patekusi į akvariumą ji aktyviai absorbuoja azoto junginius, taip pagreitindama biologinės pusiausvyros formavimąsi akvariume. Šis augalas aktyviai vartoja maistines medžiagas, todėl sumažėja dumblių augimo galimybė. Sparčiai auganti žalioji masė išskiria labai didelius deguonies kiekius. Ji taip pat akvariume veikia kaip natūralus filtras: nešvarumų dalelės lengvai nusėda ant jos storų lapų. Nepamirškite ir baktericidinių medžiagų, kurias elodėja išskiria į vandenį.

Šis daugiametis vandens augalas taip pat dažnai naudojama kaip laisvai stovintis augalas akvariumų fonuose. Svarbiausia nepamiršti laiku patrumpinti visus išaugusius daigus. Elodėja puikiai tinka akvariumams, kuriuose veisiamos žuvys. Jos tankūs lapai yra puikus prieglobstis žuvų jaunikliams.

Elodėją taip pat galima laikyti dekoratyviniuose tvenkiniuose. Pasklidę po visą jų dugną, augalai sukurs gražius, smaragdinius krūmokšnius.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *