Diemedis – dievo medelis, dziemedys – visi liaudyje vartojami diemedžio pavadinimai sufleruoja apie jo „dievišką“ kilmę ir begalinę protėvių pagarbą šiam augalui. Senoliai jį laikė „dievo siųstu“ krūmeliu dėl nesuskaičiuojamų gydomųjų savybių ir gebėjimu išvaryti visas blogybes – čia turimos omenyje ir įvairios bakterijos, ir kenkėjai. Tačiau diemedis, nors kiek primirštas šiomis dienomis, puikiai pritaikomas ir šiuolaikinio žmogaus kasdienybėje. Sužinokite kaip diemedžio auginimas sode padės jums gyventi sveikiau, skaniau ir maloniau ištisus metus.
Diemedžio kilmė ir paplitimas
Nors diemedis yra introdukuotas augalas Lietuvoje, tačiau jis taip giliai įėjo į mūsų tradicijas ir kultūrinį klodą, jog, regis, visada augo mūsų darželiuose. „Diemedžiu žydėjo“ Salomėja Nėris, o Lazdynų Pelėda savo apsakyme apie lietuvius Petrapilyje, jį priskyrė prie „širdžiai brangių daiktų iš sodžiaus“, kuris puikavosi ant palangės šalia rūtos. Visgi, lygiai kaip ir rūta, diemedis pas mus atkeliavo, kad ir ne iš labai tolimų, tačiau svetimų kraštų. Natūraliai jis paplitęs pietryčių Europoje: Ukrainoje, Albanijoje, Kroatijoje taip pat Kaukazo šalyse ir Turkijoje.
Diemedis (lot. Artemisia abrotanum) yra daugiametis augalas, kuris jūsų sode be vargo žaliuos net porą dešimtmečių. Sidabriškai pilko puskrūmio šakotas stiebas užauga nuo 60-150 cm, o rugpjūčio-spalio mėnesiais subrandina nedidelius, gelsvus šilko švelnumo žiedelius. Apatiniai lapai plunksniški, suskaidyti į smulkias siūles tartum krapai, o štai viršutiniai lapai yra triskilčiai arba ištisiniai. Juos apžiūrėjus tikrai galima atrasti panašumų tarp diemedžio ir kiečių, kurių genčiai (lot. Artemisia) jis ir priklauso. Ne veltui diemedžio savybės dažnai painiojamos su peletrūnu, kuris taipogi yra kiečių genties atstovas.
Diemedis yra puikus prieskonis
Be abejonės, vienas išskirtiniausių diemedžio bruožų yra jo ryškus citrusinis kvapas. Kai kas šį augalą gretina su pelynu, tačiau diemedžio skonis yra gerokai švelnesnis ir tikrai neturi tokio kartumo. Kaip sudedamoji dalis, jis nuo seno įtrauktas į įvairių likerių, vermutų ir trauktinių sudėtį. Diemedžio rasite ir garsiosiose „Trejose devyneriose“, ir latviškame „Rigos balzame“.
Žemaičiai diemedžiu skanino sūrį ir įvairius varškės patiekalus, o vokiečiai jį poruoja net su tradicinėmis dešrelėmis. Visgi, nereikėtų pamiršti, kad diemedžio skonis yra gana intensyvus, todėl jo tikrai nereikėtų padauginti. Dėkite nedidelį žiupsnelį į raudonos mėsos ar paukštienos patiekalus arba sekite prancūzų virėjų pavyzdžiu ir naudokite jį vietoje laurų lapelio mėsos troškiniuose.
Diemedis atbaido kenkėjus
Kvapnusis augalas yra labai patrauklus mūsų nosiai, tačiau ne itin malonus vabzdžiams. Džiovinto diemedžio maišelį įdėkite į spintą ir pamirškite apie kandžių žalą. Juk ir prancūzai jį vadina „garderobo augalu“ bei nuo seno kvėpina juo savo rūbus. Taip pat smulkintos diemedžio šakelės padės atbaidyti kenkėjus nuo jūsų augalų – tiesiog pabarstykite žemę aplinkui arba įtaisykite krūmelį kaimynystėje. Na, o kad išvengtumėte pelių ir kitų graužikų, džiovintų diemedžių šakomis apriškite vaismedžius žiemai.
Diemedis padeda nuo įvairiausių negalavimų
Diemedyje gausu eterinio aliejaus ir kitų medžiagų, kurios teigiamai veikia mūsų organizmą ne tik per kvėpavimo takus, bet ir vartojant į vidų. Diemedžio arbata, užpilai ir trauktinės naudojami įvairiausiems negalavimams gydyti:
- Virškinimo sutrikimams ir skrandžio skausmams malšinti.
- Profilaktikai nuo parazitų.
- Gausioms menstruacijoms malšinti.
- Šlapimui ir prakaitavimui skatinti.
- Stiprinti imunitetui ir atstatyti apetitui po įvairių ligų.
- Malšinti uždegimą.
Verta pabrėžti, kad daugiausiai naudingųjų medžiagų diemedis sukaupia žydėjimo metu. Tad jei ketinate pasidžiovinti diemedžio žiemai, jo lapelius ir viršūnėles rinkite būtent tada. Dar vienas būdas sveikatintis su diemedžiu yra susirišti vantų iš jo šakelių. Kylant karštam garui pirtyje, jūsų oda ir kvėpavimo takai puikiai pasisavins augalo naudingas savybes.
Diemedžio auginimas sode yra visai nesudėtingas
Diemedis yra visiškai nereiklus augalas, sėkmingai gyvuojantis net ir nedideliame pavėsyje. Viskas ko jam reikia, tai lengvos ir kalkingos dirvos bei optimalaus kiekio drėgmės – šiuo atveju puikiai tinka taisyklė „daugiau yra mažiau“. Diemedis yra atsparus šalčiams, todėl žiemai krūmelio pridengti nereikia, tik ankstyvą pavasarį apgenėti vieną kitą pažeistą šakelę. Apkarpytas diemedis atauga dar vešlesnis ir sveikesnis, todėl iš jo neretai formuojamos gyvatvorės. Tačiau nereikėtų tikėtis, kad jos bus pavyzdingai tvarkingos, mat šakos yra purios, o ir auga jos gana greitai. Nepaisant to, sidabrinė diemedžio lapija ir gaivus aromatas suteiks jūsų sodui ne tik papildomo žavesio, bet ir nesuskaičiuojamos naudos.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Pingback: Pelynas iš laukinės gamtos atkeliauja į sodininkų darželius. Kuo jis naudingas ir kaip jį auginti? - Derlingas.lt