Skip to content

Cukrinis žvyninukas apsigyveno jūsų namuose? Jis ryja viską! Kaip juo atsikratyti?

  • by
Cukrinis žvyninukas apsigyveno jūsų namuose? Jis ryja viską! Kaip juo atsikratyti?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Vakare, įeinant į vonios kambarį ir uždegant šviesą, dar galima spėti pamatyti žvitriai sprunkatį sidabriškai žvilgantį nedidelį padarėlį, o gal ir net ne vieną. Tai – cukrinis žvyninukas. Šis gyvis, kuris turi ir kitą pavadinimą – sidabrinė avižėlė – laikomas mažu kenkėju, gadinančiu kai kuriuos maisto produktus ar popierinius daiktus (knygas, tapetus, nuotraukas). Jų atsiradimas namuose dažnai atrodo kone tikra paslaptis, nes žvyninukų esti ir iš pažiūros švariuose namuose. Tad aptarsime, kuo įdomūs šie nekviesti naktiniai „įnamiai“, kaip jie atsiranda patalpose ir ar įmanoma juos išnaikinti buitinėmis priemonėmis.

Cukrinis žvyninukas

Cukrinis žvyninukas kas tai?

Cukrinis žvyninukas (Lepisma saccharinum) – nedidelis 7-25 mm dydžio (nors dažniausiai 11-12 mm) vabzdys, kuris priklauso šeriauodegių (Thysanura) šeimai. Anglų kalboje šis gyvis vadinamas „sidabrine žuvele“ (angl. silverfish), nes žvyninuko kūnas yra sidabriškos, šviesiai pilkos spalvos, o judėjimas primena žuvį.

Jų kūnas yra pailgas, primenantis morkos formą, ties galva platus, o gale siaurėjantis segmentuotas pilvelis. Jų plokščias, lieknas kūnas, kuris dar būna rudos ar rusvos spalvos, yra padengtas sidabriniais žvyneliais ir nedideliais plaukeliais. Vabzdys turi šešias kojas, o „uodegą“ sudaro trys užpakalinės išaugos (cerkai), kurios yra šeriuotos. Dviem mažomis sudėtinėmis akytėmis žvyninukai atskiria šviesą nuo tamsos, o dvi galvoje esančios ilgos antenos pasitarnauja poravimosi metu.

Cukrinis žvyninukas

Žvyninukų paplitimas: ne tik vonioje?

Natūralioje aplinkoje sidabrinės avižėlės gyvena tamsiose, drėgnose vietose, dažnai po akmenimis, negyvais lapais, medžių žieve, paukščių lizduose, urvuose, skruzdėlynuose. Joms reikia aplinkos, kur vyrauja didelė drėgmė, paprastai 70-95 %. Žvyninukai dažnai lankosi ir žmogaus sukurtuose statiniuose, be abejo ir statinių gyvenamosiose patalpose. Čia jie dažnai aptinkami rūsiuose, vonios kambariuose, palėpėse, virtuvėse, tualetuose, sandėliuose, biuruose, bibliotekose, muziejuose ir kitose tamsiose namų vietose, pavyzdžiui, už šaldytuvo. Taip pat apsigyvena plyšiuose ir įtrūkimuose lauke arba tarp grindų, sienų ir čerpių.

Žvelgiant plačiuoju mastu, žvyninukų įmanoma aptikti bet kuriame pasaulio kampelyje, nes jie yra kosmopolitai. Dažniausiai aptinkami Šiaurės Amerikoje, Europoje, Kinijoje, Japonijoje ir Havajų salose.

Iš kur cukrinis žvyninukas atsirado jūsų namuose?

Namuose atsiradę cukriniai žvyninukai reiškia padidėjusią patalpos ir oro drėgmę bei jiems prieinamo maisto (krakmolo, celiuliozės) galimybę.

Sidabrinės avižėlės sugeba prasiskverbti pro mažus tarpus, todėl į namus patenka per nesandarias duris, langus ir sienas. Tokie pažeidimai, kaip sudrėkęs mūras ir kiti su drėgme susiję defektai pritraukia žvyninukus, todėl suteikia jiems galimybę patekti į namus. Vabzdžiai geba laipioti sienomis, o dėl naktinio gyvenimo lieka nepastebėti.

Jeigu kieme ar netoli namų yra drėgnų vietų sankaupos, pavyzdžiui pūvanti mediena, akmenys ir nukritusių lapų kaugės, tai iš šių „veisyklų“ žvyninukai veržiasi į namus, kad apsisaugotų nuo natūralių priešų – vorų, auslindų ir šimtakojų.

Cukrinis žvyninukas

Kuo minta cukrinis žvyninukas? Jis ryja viską!

Jau vabzdžio pavadinimas sufleruoja, kad jo mitybą sudaro cukrus arba produktai, kuriuose gausu angliavandenių ar baltymų. Tačiau tokių visaėdžių vabzdžių, kaip cukriniai žvyninukai, reikėtų gerai paieškoti, nes jie iš esmės ryja viską. Jų patiekalu gali tapti krakmolas, celiuliozė, mediena, popierius, linas, šilkas, medvilnė, rūbai, daržovės, trupiniai, džiovinti grūdai, mėsa, negyvi vabzdžiai, plaukai, pleiskanos, pelėsis, savo paties išnara. Badmečiu gali kėsintis į odos ir sintetinio audinio gaminius. Pasirodo, žvyninukai yra kanibalai, nes gali ėsti ir kitus žvyninukus.

Jeigu pastebėjote žvyninukų virtuvėje, geriau patikrinkite cukraus, kavos, kruopų, riešutų atsargas spintelėse, nes šitie gyvūnėliai galbūt jau įniko į jūsų maistą. Savo ekskrementais ir kūno liekanomis (pavyzdžiui, išnaromis), žvyninukai užteršia žmogaus vartojamus maisto produktus.

Vabzdžiai ėda vertingus popierius, nuotraukas, knygas, paveikslus, gobelenus, tapetus, tinką, todėl laikomi namų kenkėjais. Jie taip pat neatsisako ėsti klijų, naudojamų tapetams, užuolaidoms, kilimams, knygų įrišimams ir baldų dangoms tvirtinti. Jei trūksta maisto, žvyninukai sugeba „susiveržti diržus“ ir labai ilgai badauti – be maisto ištveria net 307 dienas (jei tik yra pakankamai vandens).

Cukrinis žvyninukas

Cukrinių žvyninukų gyvenimo būdas

Sidabrinės avižėlės yra baikštūs ir vikrūs „naktinėtojai”, o jeigu kas nors juos sutrikdo – vabzdžiai greitai pasprunka. Žvyninukai retai matomi dienos metu, nes jie vengia šviesos ir slepiasi plyšiuose, o ieškoti maisto išlenda tik naktį. Šie gyviai yra vienišiai ir neturi socialinės hierarchijos, tačiau susiburia ir sudaro populiacijas vietose, kur yra daug maisto šaltinių. Taigi tikėtina, jei savo namuose pamatome vieną iš jų, greičiausiai šių vabzdžių slepiasi ir daugiau.

Kalbant apie žvyninukų lytinį gyvenimą, tai šie vabzdžiai poruojasi ištisus metus. Patelė padeda 2-20 (daugiausiai 30) 1 mm ilgio elipsiškos formos kiaušinių per dieną įvairiuose plyšiuose, kurie išsirita per 20-60 dienų (priklausomai nuo oro temperatūros). Iki suaugėlio žvyninukui subręsti prireikia 3-24 mėnesių, kur šiltomis sąlygomis vystosi sparčiau.

Išgyvenamumo laikotarpis, kaip tokiam menkam vabzdžiui, yra įspūdingas – žvyninukai gyvi išlieka net 2-8 metus!

Ar jūsų namai „užkrėsti” žvyninukais? Pagrindiniai jų veiklos požymiai

  1. Lengviausia nuspręsti, ar namuose yra žvyninukų, tai juos pastebėti šmirinėjančius gyvus. Juos spėti pamatyti galima, kuomet įėjus į tamsią patalpą greitai įjungiama šviesa.
  2. Kitas žvyninukų buvimo rodiklis – išnaros. Kiekviena avižėlė per visą savo gyvenimą neriasi maždaug 40 kartų, o savo išorinį „skeletą“ palieka. Iš pirmo žvilgsnio žvyninukų palikta „oda“ atrodo šiek tiek panaši į negyvus vabzdžius, tačiau jie yra ploni, permatomi ir ne tokie spalvingi nei gyvi žvyninukai.
  3. Trečias mažiausiai aptinkamas žvyninukų veiklos požymis – geltonos dėmelės. Avižėlės besinerdamos išskiria geltonos spalvos sekretą, kuris susigeria į akytą medžiagą, tokią kaip popierius, knygos puslapiai, tapetai.
Cukrinis žvyninukas

Prevencija prieš cukrinius žvyninukus

Laimei, žvyninukai nei kanda žmogui, nei perneša kokias ligas, tad didelės žalos, apart maisto produktų ir kai kurių popierinių daiktų pagadinimo, jie nepridaro. Visgi nesam patenkinti ir tokia jų padaroma žala ar paprasčiausiai jų šmižinėjimu, nes žvyninukų buvimas patalpose dažnai asocijuojasi su nešvara. Pirmiausiai imamasi prevencinių veiksmų, padedančių atsikratyti žvyninukais, t. y. pakeičiant sąlygas, kurios tinka šiems vabzdžiams vystytis.

  • Ribojamas priėjimas prie maisto. Maisto produktai laikomi sandarioje taroje, pašalinamos palaidos popieriaus, knygų, žurnalų, kartoninių dėžių ar popierinių daiktų krūvos, namai reguliariai siurbiami ir valomi nuo dulkių, sode ir lauko teritorijoje pašalinami negyvi lapai ir mediena.
  • Namų prieigų sandarinimas. Reikia pasirūpinti, kad langai ir durys būtų be defektų, įtrūkimų, skylių ir tarpų tarp guminių sandariklių.
  • Drėgmės sumažinimas. Kad patalpų ore būtų mažiau drėgmės, namai turi būti vėdinami naudojant vėdinimo sistemas ar laikant atvirus langus. Taip pat reikia užtikrinti, kad neliktų drėgnų pakampių, išsipylusių vandens balučių, varvančių vamzdžių ir nuotėkių.
  • Nenaikinkite vorų. Vorai namuose dažniausiai ne itin džiugina, tačiau šie „sanitarai“ puikiai tvarkosi su žvyninukų (ir ne tik) invazija. Vorai yra natūralūs žvyninukų priešai, todėl jų išnaikinimas reikš geresnes galimybes kenkėjams veistis.
Cukrinis žvyninukas

Kaip atsikratyti cukrinių žvyninukų?

Užtikrinus prevencines sąlygas, galima imtis ir drastiškesnių priemonių jų naikinimui. O tai yra:

  • Eteriniai aliejai. Daug žadantys tyrimų rezultatai parodė, kad kiparisų eterinis aliejus veiksmingai veikia kaip repelentas ir insekticidas prieš žvyninukus. Jei netoli žvyninukų gyvenamosios vietos dešimčiai valandų paliekamas eteriniame aliejuje išmirkytas filtrinis popierius, žvyninukų mirtingumas siekia 80-100 %.
  • Cheminiai valikliai. Atsikratyti cukriniais žvyninukais gana lengva – tereikia labai gerai išsivalyti patalpas pasitelkiant įprastus vonios, tualeto valiklius.

Šaltiniai:
https://animaldiversity.org/accounts/Lepisma_saccharina/
https://www.vle.lt/straipsnis/seriauodegiai/
https://www.safeguardeurope.com/applications/how-to-get-rid-of-silverfish-guide

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *