Ilgalapis inkstpapartis (Nephrolepis – Lomariopsis) yra viena iš paparčių šeimos rūšių. Kai kuriose klasifikacijose augalas priskiriamas Davalliaceae šeimai. Lotyniškas pavadinimas susidarė iš dviejų graikiškų žodžių “nephros” ir “lepis”, kurie verčiami kaip “pumpurai” ir “žvynai”. Toks pavadinimas yra dėl lapų dangos. Laukinėje gamtoje auga apie 30 šio augalo rūšių. Jos paplitusios visame pasaulyje. Ilgalapis inkstpapartis yra kilęs iš atogrąžų Amerikos, Pietryčių Azijos, Afrikos ir Australijos pavėsingų miškų. Šis papartis – vazoninis augalas ir naudojamas kaip įvairių interjerų puošmena. Be įspūdingos išvaizdos, jis taip pat puikiai valo patalpų orą.
Pas mus šis žolinis augalas auga kaip kambarinis, bet šiltuose kraštuose natūralioje gamtoje jis gali augti ir kaip epifitas (augalas ant medžio kamieno). Jo šakniastiebis palyginus gana trumpas. Šio paparčio lapų „rozetę“ sudaro žalsvos spalvos, plunksniškos lapų plokštelės su trumpais, maždaug 0,7 m ilgio lapkočiais. Lapų lakšteliai dantytais kraštais, maždaug 50 mm ilgio. Laikui bėgant lapų plokštelės pagelsta ir apvysta. Iš šakniastiebio išauga nauji ūgliai be lapų, kurių paviršių dengia žvyneliai. Įsišakniję šie ūgliai pakankamai greitai išaugina šaknis.
Ilgalapių inkstpaparčių rūšys ir veislės
Gėlių augintojai augina ne tik nemažai ilgalapių inkstpaparčių rūšių, bet taip pat ir jų veislių. Populiariausias iš jų aprašome.
Inkstpapartis „Nephrolepis exaltata“
Laukinėje gamtoje ši rūšis gali būti sausumos augalas arba epifitas. Pastebėta, kad ant šakniastiebio susiformuoja stolonai (žvyneliais padengti ūgliai), kurie gana greitai įsišaknija. Rūšis kilusi iš tropinės Pietryčių Azijos. Ji turi daug sodo formų ir veislių:
- „Nephrolepis Roosevelt“ – tai didelis krūmas, turintis banguotus lapus. Jie išsikiša į skirtingas puses.
- „Nephrolepis maas“ – kompaktiško krūmas, banguotais lapais.
- „Nephrolepis scotta“ – taip pat gana kompaktiškas, jo ūgliai kraštuose susisukę.
- „Nephrolepis žalioji dama“ išsiskiria tuo, kad jo banguotos, ažūrinės lapų plokštelės su smailėjančia viršūne susitelkia į vešlų fontaną.
- „Nephrolepis emina“ – kompaktiškas, žemaūgis augalas su beveik stačiomis lajomis. Lapai garbanoti, palei kraštus dantyti.
Inkstpapartis „Nephrolepis boston“
Šį vertikalų ilgalapį inkstpapartį sukūrė amerikiečių selekcininkai. Iš jo buvo išvestos naujos veislės su dviskiltėmis, triskiltėmis arba keturskiltėmis lajomis, kurios yra apie 120 cm ilgio ir turi susuktus arba banguotus ūglius. Kelios veislės:
- „Hill’s ir Fluffy Raffles nephrolepis“ – lapai dvigubi, perregimi.
- „Whitman’s nephrolepis“ – lapai trilapiai.
- „Smith’s Nephrolepis“ – lapai keturbriauniai.
Inkstpapartis „Nephrolepis berrata“
Šis papartis yra kilęs iš Centrinės Amerikos. Jo labai ilgi ūgliai. Kai kuriais atvejais šiltnamyje gali užaugti iki 200-250 cm ilgio. Šis augalas tinka labai didelėms erdvėms puošti.
Sudarykite palankias sąlygas inkstpaparčiui augti
Prieš įsigyjant šį kambarinį augalą, būtina žinoti, kaip jį prižiūrėti.
Apšvietimas. Saulės šviesa visada turi būti išsklaidyta, nes tiesioginiai saulės spinduliai gali papartį nudeginti. Todėl rekomenduojama jį statyti atokiau nuo lango ir toliau nuo tiesioginių saulės spindulių. Jei galima pasirinkti palangę, pirmenybę reikėtų teikti langams vakarų, šiaurės arba rytų pusėje. Šiam paparčiui augti reikia 14-16 valandų dienos šviesos, todėl jam, ypač žiemą, reikia papildomo apšvietimo, jei norite, kad krūmas būtų labai vešlus ir efektingas. Šis kambarinis augalas, apšviestas liuminescenciniu apšvietimu, gerai auga, todėl dažnai auginamas didelių biurų pastatų ar viešbučių vestibiuliuose.
Temperatūra. Pavasarį ir vasarą šiam augalui tinkamiausia auginimo temperatūra yra 20-24 °C. Tačiau, jei jo lapus pakankamai dažnai drėkinsite purkštuvu, jį drąsiai galima auginti ir aukštesnėje temperatūroje. Žiemojimo metu jam reikia vėsos (maždaug +15 °C), todėl nepamirškite laikyti jo kuo toliau nuo šildytuvų. Jei negalite perkelti šio inkstpaparčio žiemai į vėsesnę vietą, leiskite jam augti toje pačioje vietoje. Laistykite ir drėkinkite taip pat, kaip ir šiltuoju metų laiku. Tokiu atveju, jo augimas ir vystymasis nesustos, tačiau gerokai sulėtės.
Oro drėgmė. Patalpoje, kurioje yra ilgalapis inkstpapartis, reikia padidinti oro drėgmę. Norėdami tai padaryti stenkitės gėlę apipurkšti bent kartą per 30 dienų. Kad padidintumėte drėgmę vazono lėkštutėje, į ją įdėkite šiek tiek keramzito arba akmenukų ir įpilkite tiek vandens, kad jis nesiliestų su vazono dugnu. Laistymui naudokite filtruotą, minkštą, kambario temperatūros vandenį.
Inkstpaparčio priežiūra namuose
Tręšimas. Inkstpaparčiai turi būti sistemingai tręšiami dekoratyviniams lapiniams augalams skirtomis trąšomis, o maistinių medžiagų tirpalo koncentracija turi būti ¼ ant pakuotės nurodytos koncentracijos. Tręšti reikėtų nuo kovo iki rugsėjo, 3-4 kartus per 30 dienų. Jei krūmas per žiemą laikomas vėsioje vietoje, tuo metu jo tręšti nereikia. Tačiau jei krūmas auga žiemą šiltoje vietoje, jį ir toliau reikia tręšti, bet ne dažniau kaip kartą per mėnesį.
Laistymas. Gėlę laistykite, kai tik išdžius viršutinis substrato sluoksnis vazone. Kuo vėsesnė patalpa, tuo mažiau vandens reikės augalui. Vėsiomis žiemojimo sąlygomis laistykite rečiau ir mažiau nei įprastai.
Ilgalapio inkstpaparčio persodinimas
Kol augalas jaunas, jį reikėtų persodinti kiekvieną pavasarį, o vyresnius augalus reikėtų persodinti ne dažniau kaip kartą per 2-3 metus. Patartina rinktis plastikinį indą, nes jis daug ilgiau išlaikys drėgmę substrate nei keraminis vazonas. Kadangi krūmas turi negilią šaknų sistemą, jį reikėtų sodinti į žemą, bet platų indą.
Persodinant krūmą, ant vazono dugno reikėtų įpilti gerą sluoksnį molinių akmenukų, o ant jų užberti lengvos vazoninės žemės sluoksnį, geriausiai tiktų mišinys spygliuočių žemės, šiltnamio žemės ir aukštapelkių durpių (1:1:1). Jei nėra galimybės pasigaminti substrato, specializuotose parduotuvėse galima susipirkti jau paruošto.
Persodindami įsitikinkite, kad krūmo šaknies kaklelis yra substrato viršuje. Pirmosiomis dienomis po persodinimo augalui būtina didelė drėgmė, todėl vazono žemė visą laiką turi būti šiek tiek drėgna.
Ilgalapių inkstpaparčių dauginimas
Šie paparčiai gali būti dauginami tik vegetatyviniu būdu – ūgliais, šakniastiebių dalijimu arba atžalomis.
- Krūmo dalijimas. Paprastai krūmą dalykite pavasarį ir stenkitės tai suderinti su persodinimu. Reikėtų rinktis didelius, brandžius krūmus. Atskirti krūmai sodinami į atskirus plastikinius vazonus, po to gerai palaistomi. Kad sodinukai greitai įsišaknytų, jiems reikia vėsios aplinkos (15-18 °C) ir didelės oro drėgmės. Po pasodinimo prireiks tikrai nemažai laiko, kol jie pradės aktyviai vystytis, nes pirmiausia turi susiformuoti šaknų sistema.
- Dauginimas per palikuonis. Paimkite vazonėlį, pripilkite į jį lengvos žemės ir pastatykite šalia ilgalapio inkstpaparčio vazono. Atrinkite 1 ūglį be lapų ir užkaskite jį į paruoštą vazonėlį 5-8 mm gylyje, viršūnę palikdami neužkastą. Kol atžala išleis šaknis, pasirūpinkite, kad vazono žemė visą laiką būtų drėgna. Po 1,5-2 savaičių tokie ūgliai paprastai įsišaknija. Po kurio laiko ant atžalos pradės formuotis jauni ūgliai. Nuo motininio krūmo atskirti ir persodinti į kitą vazoną bus galima tik tada, kai krūmas sustiprės.
Galimos problemos auginant ilgalapius inkstpaparčius
Jei inkstpaparčius netinkamai prižiūrėsite, tikėtina, kad juos apniks amarai, voratinklinės erkutės, baltasparniai arba žvynelinės. Norint atsikratyti šių kenkėjų, paparčius reikėtų nupurkšti insekticidais.
Problemų gali kilti ir dėl netinkamos ilgalapio inkstpaparčio priežiūros.
- Nudžiūvusi lapija. Dažniausia lapų džiūvimo priežastis – per mažas laistymas arba visiškas nelaistymas. Jei džiūsta tik lapų galiukai, vadinasi per maža oro drėgmė.
- Lapų kritimas. Kai kuriais atvejais lapai prieš susisukdami ir nukrisdami paruduoja. Taip gali atsitikti dėl kelių priežasčių: patalpoje per šalta, laistoma per daug vėsiu arba daug chloro turinčiu vandeniu, arba augalą veikia skersvėjis.
- Sausos dėmės ant lapų. Sausos dėmės lapų paviršiuje dažniausiai atsiranda dėl tiesioginių saulės spindulių, kurie nudegina lapus.
Ilgalapis inkstpapartis pritraukia sėkmę ir neša turtus į jūsų namus
Ilgalapis inkstpapartis yra labai populiarus tarp sodininkų, todėl apie jį sklando daug legendų ir prietarų.
- Kai kurie žmonės yra įsitikinę, kad inkstpapartis turi magiškų savybių, galinčių paveikti žmogaus likimą. Yra labai sena legenda, kurioje sakoma, kad paparčio žiedų niekas nemato, nes jie pražysta tik Joninių naktį, ir juos tuoj pat nuplėšia nematoma ranka. Jei kas nors ryžtasi ieškoti šios gėlės žiedo, jo laukia įvairūs mistiniai siaubai.
- Taip pat tikima, kad toks augalas gali apsaugoti namus nuo piktųjų jėgų, kerų ir juodosios magijos. Kartu jis apsaugo augalo savininką nuo burtų ir blogos akies.
- Inkstpapartis gali atnešti sėkmę versle, teigiamai paveikti savininko finansinę padėtį. Ilgalapis inkstpapartis taip pat gali pritraukti į namus turtus bei apsaugoti žmones nuo nereikalingo išlaidavimo ir neracionalių veiksmų. Sklando gandai, kad į namus įnešę ilgalapį inkstpapartį žmonės staiga tampa turtingi.
- Yra manančių, kad šis augalas gali padėti lengviau susikalbėti skirtingų temperamentų žmonėms. Teigiama, kad augalas nuramina temperamento įtampą, sumažina polinkį į agresyvumą ir sumažina konfrontacijas. Tikriausiai todėl šis papartis dar vadinamas “aukso viduriu”.
Ilgalapis inkstpapartis – ne tik gražus, bet ir naudingas kambarinis augalas
Kai kurie ekspertai mano, kad šis ikstpapartis gali sugerti žmogaus organizmui kenksmingą elektromagnetinę spinduliuotę ir energiją. Jis taip pat stiprina organizmo apsaugą, tonizuoja jį ir filtruoja kenksmingus garus bei dulkes. Šis papartis gali būti pastatytas namuose šalia televizoriaus arba prie kompiuterio. Jis taip pat gali būti graži bet kurio biuro puošmena.
Psichologų teigimu, jei ilgalapis inkstpapartis ilgą laiką bus šalia žmogaus, jis padės pažadinti tokias savybes, kaip atkaklumą ir greitesnį sprendimų priėmimą.
Daugeliui sodininkų, kurie netiki įvairiais prietarais ir pranašystėmis, ilgalapis inkstpapartis yra tiesiog labai gražus augalas, dėl kurio oras tampa švaresnis, o kambarys jaukesnis.
Svarbu nepamiršti, kad tabako dūmai mažina visas naudingas paparčio savybes.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.