Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Agapantas – iš Afrikos kilęs apvaliažiedis gražuolis

  • by
Agapanto auginimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Agapantas (Agapanthus) – agapantinių šeimai priklausantis augalas, mėgstamas gėlių augintojų dėl savo stambių apvalių žiedynų, užburiančių mėlynais, violetiniais ir alyviniais atspalviais. Kilęs šis puošnus augalas iš pietinės Afrikos dalies, ten gamtoje jis daugiausia sutinkamas kalnuotose vietovėse. Afrikoje agapantas yra laikomas sėkmės ir gerbūvio simboliu. Dėl savo kilmės kraštų dar vadinamas Nilo lelija. Mes naudojame graikiškąjį šio augalo pavadinimą, kuris verčiamas kaip „meilės gėlė“. Pasak vienos legendos, Abisinijos gražuolė Agapė buvo pirmoji savo krašte priėmusi krikščionybę ir už tai nužudyta. O toje vietoje, kur ji žuvo, užaugusios nuostabios gėlės – agapantai.

Kaip atrodo agapantas

Ryškus agapanto žiedų ir lapijos grožis nepaliks abejingų – šis augalas taps jūsų sodo ar namų puošmena. Tamsiai žalios spalvos agapanto lapai blizgūs, kieti, siauri ir ilgi, jie išauga iki 50-70 cm skersmens. Apvalaini, skėtį primenantys žiedynai, kuriuos sudaro smulkūs žiedai, išsidėstę tvirto stiebo viršuje. Žiedyno skersmuo gali siekti iki 25 cm, viso augalo aukštis – 80-150 cm. Agapantas žydi balta, melsva, mėlyna, alyvine bei smėline spalvomis. Žydėjimo metas – nuo vasaros vidurio iki rudens. Žiedai skleidžia malonų aromatą. 1-1,5 mėnesio po žydėjimo augalas subrandina plokščias, rudai juodos spalvos sėklas. Agapantas gali būti visus metus žalias arba numetantis žiemai lapus (apmirštantis).

Aukšti ir elegantiški agapanto žiedai puikiai atrodo puokštėse. Pamerkti vazoje jie nepraranda savo šviežumo ir grožio apie pora savaičių. Tinka ir sausoms puokštėms bei kompozicijoms gaminti.

Populiariausios agapantų rūšys

Agapantas turi keletą rūšių, iš kurių čia aptarsime populiariausias mūsų kraštuose.

Skėtinis arba afrikinis agapantas (Agapanthus africanus) – labiausiai paplitusi agapanto rūšis. Skėtinio agapanto aukštis siekia apie 70 cm, lapų skersmuo – iki 40 cm, žiedyno, sudaryto iš 20-30 žiedų, skersmuo siekia iki 20 cm, žydi balta, melsvai violetine spalvomis.

Ankstyvasis agapantas (Agapanthus praecox) – ši agapanto rūšis turi linijiškus, siaurus, ilgus lapus, augalų aukštis siekia apie 70 cm, žiedai balti, šviesiai arba tamsiai mėlyni.

Katilėlinis agapantas (Agаpanthus cаmpanulatus) – ši rūšis išsiskiria melsvais katilėlių formos žiedais, lapų ilgis siekia 10-15 cm. Katilėlinis agapantas užauga žemesnis nei aukščiau minėtos rūšys.

Skirtingos agapantų rūšys yra nesunkiai kryžminamos tarpusavyje, todėl dabar yra išvedama daug hibridinių šio augalo rūšių.

agapanthus auginimas

Agapantų auginimas

Agapantu rūpintis nesudėtinga – šis augalas nėra reiklus, tad daug vargo sodininkams jis paprastai nesukelia. Svarbu žinoti pagrindines šio augalo savybes ir priežiūros taisykles bei jomis vadovautis.

Šiltajam metų laikui į lauką agapantai perkeliami vazonuose arba persodinami į atvirą gruntą. Sode vasarą agapantai auginami saulėtoje, ne itin vėjuotoje vietoje. Venkite sodinti agapantus pavėsyje, kadangi ten jie menkiau žydės. Agapantai turi būti reguliariai laistomi, tačiau vengiant drėgmės pertekliaus. Tarp šalia sodinamų agapantų reikia palikti apie 50 cm atstumą, kad augalai vienas kitam netrukdytų.

Agapantai – šilumamėgiai augalai, todėl mūsų klimato zonoje lauke jie nežiemoja. Žemiausia temperatūra, kurią gali pakelti, yra -5 °C, tačiau geriau iškasti agapantą iš grunto ar įnešti vazoną į patalpą jau prieš pirmąsias šalnas. Iki pavasario reikia laikyti jį tamsioje, vėsioje (10-12 °C šilumos) patalpoje.

Agapantas gali būti dauginamas dalijant jo kerą arba sėklomis. Persodinant senesnį, brandesnį augalą, dalijamas keras. Aštriu peiliu kerą atsargiai reikia padalinti taip, kad kiekviena dalis turėtų lapų ir šaknų. Atžalėlės iš padalintų kerų po vieną ar kelias sodinamos į atskirus vazonus. Nereikia sodinti ar persodinėti agapanto iškart į žymiai didesnį vazoną, geriau kaskart rinktis vazoną, didesnį tik 2-2,5 cm už senąjį. Agapantui nepatinka pernelyg erdvūs vazonai, tokiuose vazonuose auginamo agapanto žydėjimas bus skurdesnis.

Dauginant agapantą sėklomis, jos sėjamos kovo-balandžio mėnesiais, iš pradžių daiginamos viename konteineryje, o atsiradus keliems lapeliams, sėjinukai persodinami į atskirus indus. Sėjinukai auga iš lėto, žydėti pradeda po 5-6 metų, tad šis dauginimo būdas taikomas gana retai. 

Agapantų auginimas kambario sąlygomis 

Agapantai yra puikūs, mažai priežiūros reikalaujantys ir ilgaamžiai vazoniniai augalai. Ištisus metus auginant kambario sąlygomis, vasarą agapantams reikia parinkti saulėtą vietą balkone ar ant palangės, o žiemą pernešti į tamsesnę, vėsesnę (apie 10-12 °C) vietą, mažiau laistyti. Ideali žiemojimo agapanto žiemojimo vieta – užstiklintas balkonas ar terasa. Agapantų ramybės būsena tęsiasi nuo rugsėjo vidurio iki vasario galo. Peržiemoję šiltame kambaryje agapantai dažniausiai nustoja žydėti arba žiedų sumažėja.

Pavasarį augalui „bundant“, jį reikia kas 10 dienų patręšti, geriausia paeiliui organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Kas kelis metus, pavasarį, auginamą vazone agapantą reikia persodinti. Agapantų auginimui tinka kompostinė ir priemolio žemė su neutraliu pH. Nepamirškite pasirūpinti geru drenažu, kuris šiai gėlei būtinas. Tam tikslui į vazono dugną įdėkite akmenukų, žvyro ar keramzito.

Agapantas gėlė

Agapantų priežiūros klaidos ir kenkėjai

Agapantas yra atsparus ligoms augalas. Problemų gali atsirasti greičiau dėl klaidingos priežiūros, netinkamų auginimo sąlygų ar užsiveisusių kenkėjų. Apžvelgsime pagrindines rūpesčius, su kuriais susiduria agapantų augintojai.

  • Per retas ar per dažnas laistymas. Svarbu tinkamai laistyti augalą – vasarą dažniau, o šaltuoju metų laiku, kai augalas ilsisi, rečiau, tik tiek, kad gruntas stipriai neišdžiūtų. Dėl per dažno arba, ir atvirkščiai – dėl per reto laistymo, gali pradėti gelsti agapanto lapai. Be to, per dažnas laistymas gali sąlygoti agapanto šaknų puvimą. Tokiu atveju, reikia ne tik laikytis tinkamo laistymo režimo, bet ir pasirūpinti geru augalo drenažu.
  • Šaltas oras, per mažas apšvietimas. Tai gali būti agapanto nežydėjimo arba skurdaus žydėjimo priežastimi, todėl pasirūpinkite, kad augalas gautų pakankamai saulės šviesos, būtų laikomas tinkamos temperatūros patalpoje.
  • Kenkėjai. Agapantą gali pulti įvairūs dekoratyvinių augalų kenkėjai: voratinklinės erkės, tripsai, amarai. Šiuos kenkėjus galite aptikti ant stiebų, apatinėse lapo dalyse. Užpuolus parazitams agapanto lapai pradeda džiūti ir kristi. Kaip jų atsikratyti? Pabandykite purkšti augalą muiluoto vandens tirpalu, jei ši priemonė nepadės, naudokite specialias insekticidines priemones.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *