Skip to content

Brugmansija – užburiančio aromato, bei grožio gėlė

  • by
Brugmansijos paruošimas žiemai ir priežiūra ramybės metu
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gėlė brugmansija – populiari sodo ar namų puošmena. Ji džiugina savo augintojus stambiais varpelių formos žiedais ir užburiančiu aromatu. Dėl žiedų formos brugmansijos pramintos „angelų trimitais“. Jos dažnai painiojamos su durnaropėmis, tačiau pastarųjų žiedai stiebiasi į viršų, o brugmansijų – svyra žemyn.

Brugmasija – susipažinkite

Brugmansija – tai daugiametis visžalis krūmas, medelis, kurio tėvyne laikoma Centrinė ir Pietų Amerika. Priklauso bulvinių (Solanaceae) šeimai. Gamtoje brugmansijos auga drėgname tropinių miškų klimate.

Mūsų klimato sąlygomis šį augalą galima sodinti į atvirą gruntą vasaros laikotarpiui, o prasidedant šaltajam sezonui persodinti į vazoną ir per žiemą laikyti viduje. Kitas būdas – auginti vazone ištisus metus, vasarai išnešant augalą į gryną orą.

Priklausomai nuo rūšies, brugmansija gali būti krūmo ar nedidelio medelio formos. Jos stambūs, ovalūs lapai gali siekti net iki 30 cm ilgį. Brugmansijos žydi baltais, oranžiniais, raudonais, alyviniais žiedais (priklausomai nuo rūšies), kurie skleidžia malonų, gerai juntamą aromatą, suintensyvėjantį vakare. Tačiau reikia turėti omeny, jog kvapioji brugmansija turi ir psichotropinių savybių, todėl nereikėtų laikyti šios gėlės miegamajame ar vietose, kur daug laiko praleidžia vaikai, naminiai gyvūnai.

Visos brugmansijos augalo dalys yra nuodingos, ypač sėklos ir lapai. Taigi visas su gėlės priežiūra susijusias procedūras būtinai atlikite mūvint pirštines.

Brugmansijos sodinimas ir priežiūra

Populiariausios dekoratyvinės brugmansijų rūšys

Auksinė brugmansija (Brugmansia aurea) – medelis, gamtoje galintis užaugti iki 6 metrų aukščio, auginant vazone – iki 2 metrų. Žydi auksinių ir kreminių atspalvių žiedais.

Baltoji brugmansija (Brugmansia candida) – užauga iki 4,5 metrų aukščio. Turi baltos, rausvos, kreminės spalvos žiedus, pasižymi intensyviu aromatu, ypač sustiprėjančiu vakaro metu. Žiedų ilgis siekia iki 25 cm.

Kvapioji brugmansija (Brugmansia suaveolens) – tai viena populiariausių brugmansijos rūšių, kuri pasižymi formų, spalvų įvairumu ir nuostabiu aromatu. Žiedų skersmuo siekia iki 15 cm, ilgis – iki 30 cm.

Brugmansijos sodinimas ir priežiūra

Brugmansija mūsų kraštuose auginama kaip egzotinė kambarinė arba oranžerinė dekoratyvinė kultūra, užburianti savo stambių nulinkusių žiedų grožiu. Žinant pagrindines taisykles, brugmansijų priežiūra nesukels didelių rūpesčių net ir pradedančiam gėlininkui. Brugmansija gali būti ištisus metus auginama vazone, šiltuoju metų laiku išnešant augalą į gryną orą, arba šiltajam sezonui ji gali būti persodinama iš vazono į atvirą dirvožemį.

Brugmansijai auginti rinkitės saulėtas, gerai apšviestas, apsaugotas nuo vėjo vietas.

Šis dekoratyvinis augalas nemėgsta šalčio. Svarbu nelaikyti brugmansijos žemesnėje nei 5 laipsnių šilumos temperatūroje. Rekomenduojama temperatūra patalpoje, kurioje auginamos brugmansijos, yra 23-24 laipsniai.

Brugmansijos sodinimas ir persodinimas

Sodinimui ar persodinimui į kitą vazoną naudojamas lengvas gruntas, kurio sudėtyje yra durpių, humuso. Į jį galima pridėti nedidelį kiekį smėlio, perlito, vermikulito. O medžio anglis grunte padės apsaugoti augalą nuo grybelinių ligų. Į vazono dugną priberkite keramzito, medžio anglies, akmenukų. Verta rinktis didesnį vazoną, kadangi brugmansija auga greitai.

Geriausias laikas persodinimui – ankstyvas pavasaris, kol pagrindiniai augimo taškai dar nėra suaktyvėję. Mažesni augalai persodinami perkeliant į kitą vazoną. Dideliam, brandžiam augalui keičiamas viršutinis grunto sluoksnis.

Persodinant, jei reikia, galima šiek tiek pakirpti augalo šaknis, pašalinant sudžiūvusias ar pūvančias jų dalis.

Brugmansijos priežiūra

Brugmansijos laistymas

Šiltuoju metų laiku brugmansijas reikia laistyti dažnai, galima ir kasdien, pakankamai dideliu kiekiu vandens. Stambūs lapai greitai išgarina drėgmę, kurios atsargos turi būti laiku papildomos. Žiemos metu augalas laistomas rečiau, išdžiūvus viršutiniam grunto sluoksniui.

Brugmansijos tręšimas

Aktyvaus augimo ir žydėjimo laikotarpiais brugmansijai reikia tręšimo. Patręšti reikėtų kas savaitę. Jai tinka subalansuotos mineralinės trąšos, skirtos žydintiems kambariniams augalams. Tinka trąšos, kurių sudėtyje yra kalio, fosforo.

Šaltuoju metų laiku, kai gėlė nustoja žydėti ir ilsisi, tręšimas sustabdomas.

Brugmansijos genėjimas

Kasmet vasaros metu reikėtų apgenėti šį augalą. Reikia nukirpti vystančius žiedus ir dalį ūglių. Dėl per didelio krūmelio tankumo gali sumažėti brugmansijos žiedai ir lapai. Rudenį, pasibaigus žydėjimui, ūglius reikia patrumpinti. Nukirptos šakelės gali būti panaudotos gėlės dauginimui.

Nepamirškite mūvėti pirštines genėjimo metu – šis augalas nuodingas, gali erzinti odą!

Brugmansijos priežiūra žydėjimo metu

Brugmansija žydi nuo vasaros vidurio iki prasidedant žiemai. Žiedai vysta gana greitai, tačiau kadangi skleidžiasi vis nauji, susidaro nuolatinio žydėjimo įspūdis. Nuvytę žiedai nukrenta. Kai baigiasi žydėjimo periodas, žiedkočius galima pašalinti.

Brugmansijų žiedai skleidžia nuostabų aromatą, tačiau, deja, jo negalima pavadinti nekenksmingu. Intensyvus šios gėlės kvapas gali išprovokuoti stiprų galvos skausmą ir net vėmimą. Taigi patariama nelaikyti gėlės miegojimo zonoje ir vietose, kuriose daug laiko praleidžia vaikai ar naminiai gyvūnai. 

Brugmansija – užburiančio aromato, bei grožio gėlė

Brugmansijos paruošimas žiemai ir priežiūra ramybės metu

Brugmansijos negalima auginti žemesnėje nei 5 laipsniai šilumos temperatūroje, todėl rudenį iš lauko ji pernešama į patalpą, kur laikoma per žiemą.

Artėjant gruodžiui, brugmansija pereina į ramybės būseną. Pasibaigus žydėjimui ir perėjus į ramybės būseną augalas perkeliamas į vėsesnę patalpą (7-11 laipsnių šilumos). Laistoma rečiau. Netręšiama. Kartais krūmeliai žiemą gali numesti lapus, tačiau dažniausiai laikant augalą namų sąlygomis, to nenutinka. 

Kovo gale – balandį augalas pernešamas atgal į šiltą šviesų kambarį, laistymas palaipsniui dažninamas. Po poros savaičių galima pradėti maitinti augalą trąšomis. Į lauką augalas gali būti perkeliamas, kai naktis temperatūra nebenukrenta žemiau 9-10 laipsnių šilumos. Šylant orams galima periodiškai išnešti brugmansiją į lauką, taip pratinant ją prie lauko sąlygų.

Brugmansijos dauginimas

Brugmansijos dauginamos auginiais (vegetatyviškai), rečiau – sėklomis.

Dauginant auginiais nupjautos šakelės pamerkiamos į vandenį, pastatomos saulėtoje vietoje. Per kelias savaites išleidžia šaknis. Sodinami po vieną iš karto į ne mažesnius nei dviejų litrų talpos vazonus. Greitai pradeda augti ir žydėti.

Sėklomis brugmansija dauginama retai. Brugmansijos sėklos dygsta 20 laipsnių temperatūroje. Paaugę daigeliai sodinami į vazonėlius. Anksti pasėjus, brugmansija jau pirmaisiais metais gali užaugti iki 1 metro aukščio ir žydėti. Reikia turėti omenyje, jog dauginant sėklomis kai kurios dauginamosios rūšies savybės gali būti prarastos.

Brugmasijos ligos ir kenkėjai

Brugmansijos ligos

Brugmansija pakankamai atspari ligoms, tačiau netaisyklinga jos priežiūra gali sąlygoti augalo puvimą. Išprovokuoti puvimą gali:

  • pernelyg tankus gruntas;
  • drenažo sistemos nebuvimas;
  • per dažnas laistymas.

Augalas gali pradėti pūti ir dėl atsiradusio grybelio. Norint atsikratyti grybeliu reikia išimti augalą iš vazono, nukirpti supuvusias šaknis ir apipurkšti augalą priešgrybeline priemone. Po tokio gydymo gėlė persodinama į naują gruntą.

Brugmansiją puolantys kenkėjai

Nežiūrint į tai, kad brugmansija nuodinga, neretai ji yra puolama kenkėjų. Yra keletas pagrindinių brugmansijų kenkėjų:

  • Straubliukai. Jei brugmansijos lapų kraštai apgraužti, dar nespėję išsprogti pumpurai krenta, greičiausiai augalą užpuolė vabalai straubliukai. Norint jų atsikratyti, kas 7 dienas augalas purškiamas insekticidinėmis priemonėmis iki pilno straubliukų išnykimo.
  • Baltasparniai. Jei gelsta brugmansijos lapai, o pageltę krenta, lapai ir žiedai atrodo pavytę, gali būti, kad brugmansiją užpuolė baltasparniai (smulkūs, į kandis panašūs vabzdžiai). Tokiu atveju rekomenduojama naudoti specialias vabzdžių gaudykles ir periodiškai purkšti augalą insekticidinėmis priemonėmis.
  • Voratinklinės erkės. Jei ant brugmansijos lapų randate baltų taškelių, o ant apatinės lapų pusės voratinklių – augale apsigyveno voratinklinės erkės. Joms naikinti taip pat naudojami specialūs insekticidai.
  • Sraigės ir šliužai. Šie gyviai pragraužia skyles brugmansijos lapuose. Naikinami insekticidų pagalba.

Brugmansijos priežiūros klaidos

Dėl netinkamos priežiūros brugmansija gali sunykti ar net žūti. Yra kelios dažniausiai pasitaikančios priežiūros klaidos:

  • per retas laistymas – dėl šios priežasties gali pradėti kristi brugmansijos lapai ir pumpurai, žiedai;
  • nepakankamas apšvietimas – lemia ūglių stiebimąsi į viršų, blankią lapų spalvą;
  • maitinamųjų medžiagų, tręšimo trūkumas – sąlygoja lėtą gėlės augimą, gelsta brugmansijos lapai.

Suteikus brugmansijai reikiamas sąlygas, ši įspūdinga gėlė vėl džiugins savo lapijos ir žiedų gausa bei grožiu.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *