Skip to content

Gaurė – puošni ir didinga daugiametė gėlė

Gaurė arba Liguliarija – puošni ir didinga daugiametė gėlė
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jei mėgstate oranžinę ar geltoną spalvą ir aukštas daugiametes gėles, galbūt norėtumėte pasisodinti sode gaurę? Daugelis sodininkų labai vertina šį dekoratyvinį augalą dėl jo elegantiškos išvaizdos ir gražių žiedų. Gaurė – aukšta gėlė – jos žiedynai gali užaugti net iki 2 m, o kiekviename žiede yra daug mažų liepsnelės pavidalo žiedų.

Beje, lotyniškas gaurės pavadinimas Ligularia (žodis Ligula verčiamas kaip “liežuvis”) susijęs su žiedų struktūra. Liežuvio formos žiedeliai, palyginus su visu augalu, – maži, lyg danteliai. Gaurė – tai senasis, lietuviškas šio augalo pavadinimas. Dabar dažniau ši gėlė vadinama – liguliarija.

Žinoma apie 150 rūšių šios daugiametės gėlės rūšių. Ji natūraliai auga Europoje, Azijoje, Afrikoje. Pačios įdomiausios rūšys kilusios iš Rusijos Tolimųjų Rytų, Kinijos ir Japonijos.

Gaurių rūšys ir veislės

Nors gamtoje yra iki 150 gaurių rūšių, tik apie 12 jų auginama kaip dekoratyvinės. Lietuvoje dažniausiai auginamos žemiau aprašomos rūšys ir veislės.

Gaurių liguliarijų rūšys ir veislės

Dantytoji gaurė (Ligularia dentata)

Tai labai ryškios spalvos augalas, užaugantis iki 1 m aukščio. Žiedai geltonos arba šviesiai rudos spalvos. Šios rūšies gaurės žydi vasarą ir rudenį. Žinomiausios dantytosios gaurės veislės yra „Britt Marie Crawford“,“ Desdemona“, „Othello“, „Osiris Fantasy“.

  • „Britt Marie Crawford“ – iki 100 cm aukščio užauganti daugiametė gėlė. Įdomi dėl savo lapų, kurie apačioje yra violetiniai, o viršuje tamsiai rudi. Žiedai – ryškiai geltonos spalvos. Žydėti pradeda  rugpjūčio mėnesį. Žydėjimo laikotarpis trunka iki 30 dienų.
  • „Desdemona“ gaurės užauga iki 90 cm aukščio. Jų lapai viršuje šviesiai žali, o apačioje raudonai rudi. Lapų kraštai dantyti. Žiedai geltonos spalvos. Žydi nuo rugpjūčio pradžios ir jų žydėjimas trunka iki 40 dienų.
  • „Othello“ – tai graži augalo veislė su pusmetrio ilgio skiautėtais lapais. Lapų viršus tamsiai žalias, o apačia violetinė. Žydi šiek tiek vėliau nei „Desdemona“ – iki rugsėjo vidurio.
  • „Osiris Fantasy“ – tai nykštukinė gaurės veislė. Augalai pasiekia ne daugiau nei 50 cm aukštį. Lapai viršuje tamsiai žali, o apačioje kaštoninės spalvos. Pradeda žydėti liepos mėnesį, o žydėjimas trunka iki 40 dienų. 

Pševalskio gaurė  (Ligularia przewalskii)

Pševalskio gaurė užauga iki 2 m aukščio. Žiedai – geltonos spalvos. Žiedų krepšeliai maži, susitelkę į siaurus, ilgus (50-70 cm) žiedynus. Geriausiai žinoma šios rūšies veislė yra „Rocket“.

  • „Rocket“ – tai aukštas, iki 200 cm aukščio daugiametis augalas. Jo lapai širdies formos, pavasarį būna žali, o rudenį tampa violetiniais ir purpuriniais.
Gaurių liguliarijų dauginimas

Gaurių dauginimas

Gaurė dauginama sėklomis ir krūmo dalinimu. Gaurės sėklų lengva galima rasti sėklų parduotuvėse. Pirkdami patikrinkite galiojimo datą ant pakuotės, kad įsitikintumėte, jog jos tikrai sudygs.

Norint gaurę padauginti krūmo dalijimu, reikia atskirti ir persodinti dalį krūmo. Šį dauginimo būdą galima atlikti bet kuriuo aktyvaus augalo gyvenimo laikotarpiu – nuo pavasario iki rudens. Bet geriausiai gaurės įsišaknija persodintos pavasarį, kai jos aktyviai vystosi. Persodinimo darbus patariama atlikti, kai iš dirvos išlenda jauni lapeliai. Norint padalinti krūmą, nebūtina iškasti viso krūmo. Pakanka kastuvu nukirsti norimą augalo dalį ir po to ją iškasti. Kad motininis augalas po padalijimo greičiau atsigautų, duobutę užpilkite derlinga žeme ir palaistykite.

Nuplaukite atsiskirtą gaurės dalį vandeniu, tada aštriu peiliu supjaustykite ją į dalis taip, kad kiekvienoje dalyje būtų po pumpurą, pasiruošusį augti. Kad geriau įsišaknytų, pjūvius apdorokite kalio permanganatu  arba malta medžio anglimi.

Pasodinkite gautus gaurių kelmelius į anksčiau paruoštą dirvą. Prieš sodinimą duobutę patręškit (apie 1,5 kibiro humuso, taip pat įberkite pelenų ir superfosfato). Pačią dirvą sodinimo vietoje reikėtų rekultivuoti. Svarbu, kad pumpurai būtų sodinami kuo arčiau dirvos paviršiaus, ne didesniu kaip 3-5 cm atstumu. Jei greta sodinami keli krūmai, palikite apie 1 m atstumą, kad ateityje augalai vienas kitam netrukdytų.

Pavasarinio gaurės sodinimo privalumai

  • Pirma – sodinukai dar neturi išsivysčiusių lapų, todėl augalas, pasodintas pavasarį, energiją eikvos tik šaknų atsinaujinimui ir žaizdų gijimui.
  • Antra – motininis augalas atjaunėja ir daug vešliau žydi.
  • Trečia – jauni augalai 100 % išgyvena ir žydi jau pirmaisiais metais po pasodinimo.
Gaurės liguliarijos  auginimas ir priežiūra

Gaurės auginimas ir priežiūra

Šis daugiametis augalas yra gana ištvermingas, jo nereikia persodinti. Vienoje vietoje jis gali augti net kelis dešimtmečius. Jis visiškai nebijo žiemos šalčių ir ištveria juos be jokios papildomos dangos. Auga praktiškai bet kokioje, net sunkioje ir molingoje dirvoje, tačiau pirmenybę teikia drėgnam ir derlingam dirvožemiui. Nors gaurė yra nereikli auginimo sąlygoms. Tačiau ji turi ir silpnybių.

Vieta. Gaurės šaknys į žemę įsiskverbia negiliai, bet labai greitai išplinta viršutiniuose dirvožemio sluoksniuose. Jos mėgsta drėgmę ir pavėsį, todėl labai puikiai auga prie vandens telkinių ir medžių pavėsyje. Skirtingai nei dauguma kitų daugiamečių dekoratyvinių augalų, gaurė nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Saulėtoje vietoje karštą vasaros dieną jos lapija be papildomo laistymo išbluks, išdžius ir augalas nebus išvaizdus.

Genėjimas. Genėti šios daugiametės gėlės nebūtina, tačiau tai nepakenks. Jei gaurės sėklos jums nereikalingos ir norite, kad augalas gražiai atrodytų iki pat rudens, galite žiedkočius nupjauti iškarto po to, kai jie pražydės. Jeigu pranašaujama atšiauri žiema, prieš pat pirmuosius šalčius galima nupjauti visą antžeminę augalo dalį. Tokiu būdu augalas turės daugiau galimybių išgyventi žiemą.

Laistymas. Pagrindinis gaurės priežiūros šūkis: „Man reikia daugiau drėgmės!“. Tai vienintelis šio dekoratyvinio augalo reikalavimas. Ypač gausiai laistyti reikia sausringais laikotarpiais. Lauke pasodintus augalus vasarą reikia reguliariai laistyti, kad nenubyrėtų jų lapai. Be to, esant labai sausam orui, gaurę reikėtų apipurkšti vandeniu.

Tręšimas. Kaip ir kitiems daugiamečiams augalams, gaurei taip pat reikia maisto medžiagų. Pirminis tręšimas daromas sodinant (mineralinių ir organinių trąšų reikia įpilti į duobutę). Paskui kasmet, pavasario-vasaros laikotarpiu (nuo gegužės iki liepos) rekomenduojama bent kartą per sezoną po pusę kibiro humuso papilti po kiekvienu krūmu. Patartina gaurių netręšti tuomet, kai yra didelis dienos ir nakties temperatūrų skirtumas – tai gali turėti neigiamos įtakos augalo išvaizdai.

Atramos. Nepaisant gana stiprių ir atsparių lapkočių, ant kurių auga lapai, žydėjimo metu augalą būtų gerai pririšti. Tai taip pat gali būti naudinga, jei pasodinote gaurę vėjuotoje vietoje.

Gaurė liguliarija: auginimas ir priežiūra

Gaurių ligos ir kenkėjai

  • Jei santykinė oro ir dirvožemio drėgmė yra per didelė, gali prasidėti lapų ir žiedų puvimas. Pašalinkite pažeistas dalis ir, jei augalas auga ne atvirame grunte, sureguliuokite laistymą.
  • Dažniausia pasitaikantys kenkėjai yra amarai, sukeliantys lapų ir ūglių pageltimą ir deformaciją. Juos galima apdoroti cheminiais preparatais, įsigytais specializuotose parduotuvėse.
  • Jei gaurė auga per daug sausoje aplinkoje, galimas voratinklinių erkių puolimas. Dėl jų atsiranda raudonų arba gelsvų dėmelių. Šį kenkėją galima sunaikinti apdorojant augalus akaricidais ir padidinant oro drėgmę, apipurškiant augalus vandeniu.

Gaurė sodo dizaine

Jei norite suteikti savo gėlynui įspūdingumo, pavyzdžiui, įrengti sodą kaimišku stiliumi; arba jūsų sklype yra nenaudojamų vietų (pavyzdžiui, kažkur pavėsyje, šiaurinėje dalyje) – gaurės lengvai padės išspręsti šią problemą. Pavasarį šis dekoratyvinis augalas pradžiugins besiskleidžiančiais lapais (primenančiais smagias origami figūrėles), vasarą stebins gausiu ir ryškiu žydėjimu, o rudenį vėl papuoš jūsų lysvę lapija, keisdamas jos spalvas.

Nuotraaukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *