Skip to content

Gebenė – sodo puošmena ir naudingas vaistinis augalas

Gebenių auginimas ir priežiūra
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gebenė – iki 20 metrų užaugantis šliaužiantis vijoklis

Gebenė (Hedera) – tai Araliaceae šeimos vijoklinis augalas. Gebenės pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio haedere, reiškiančio “pritvirtinti”, ir helix, reiškiančio “spiralė”. Hedera genčiai priklauso 16 rūšių. Hedera helix yra labiausiai soduose ir gėlynuose paplitusi gebenių rūšis. Tai visžalis augalas, kurio šaknys su savo siurbtukais prisikabina prie įvairių paviršių. Ji gali užaugti iki 20 metrų ilgio. Šis dekoratyvinis augalas yra ilgaamžis ir gyvena kelis šimtus metų.

Šliaužianti gebenė savo žaliais lapais gali gražiai uždengti sieną ar koloną. Tai be galo ištvermingas  augalas, nekeliantis jokių ypatingų reikalavimų. Gebenę labai lengva prižiūrėti ir ji dažniausiai prisitaiko prie visko. Ją galima auginti ir sode, ir vazone. Šis vijoklis elegantiškai papuošia pavėsingas sienas ar lysves soduose, kur niekas kitas neauga – po medžių vainikais ar dideliais krūmais.

Visžaliai gebenės lapai yra vidutinio dydžio, vienspalviai arba dėmėti, trikampio formos su 3-5 smailėjančiomis viršūnėlėmis. Jie atnaujina maždaug kas šešerius metus. Vasaros pabaigoje, žydėjimo metu, žydinčių šakų lapai pakeičia savo išvaizdą ir jie tampa ovalūs ir smailėjantys.. Jie išlieka gražūs net žiemą. Nepastebimi šio vijoklio žiedai sezono pabaigoje yra maistas vabzdžiams, o vaisiai žiemos pabaigoje – paukščių džiaugsmas.

Gebenių žiedai turi 5 žiedlapius, 5 taurėlapius, 5 skilčialapius, 5 dygliukus ir yra susitelkę į skėčius. Užderėję šios gėlės vaisiai iš pradžių būna žali, vėliau tampa raudoni, o prinokę – mėlynai juodi. Jie yra nuodingi žmonėms, bet naudingi paukščiams.

Populiariausios gebenių rūšys

Gebenė – iki 20 metrų užaugantis šliaužiantis vijoklis

Paprastoji arba šliaužiančioji sodo gebenė (lot. Hedera helix)

Tai geriausiai žinoma Europoje auganti  rūšis, puikiai prisitaikiusi prie mūsų klimato. Tačiau šią gebenę sėkmingai galima auginti ir patalpose. Jos labai gražūs, tamsiai žali lapai. Paprastoji gebenė užauga iki 10 m ilgio. Šios rūšies augalai yra labai tvirti.

Kolchidinė gebenė (lot. Hedera colchica)

Tai neįprasta rūšis, kilusi iš Kaukazo, laisvėje auganti pelkėse. Labai vešlus, labai tvirtas ir galintis uždengti didelius plotus, augalas. Šios gebenės ūgliai siekia iki 12 m ilgio. Ši gėlė pasižymi dideliais, širdies formos lapais. Geriausiai ji auga drėgnoje dirvoje.

Kanarinė gebenė (Hedera canariensis, sin. Hedera algeriensis)

Dėl kilmės iš Šiaurės Afrikos šis augalas silpnai ištvermingas šalčiui (gali ištverti tik -12 °C šalčius). Tačiau jis yra vienas iš tų augalų, kurie energingai atželia ir greitai atkuria savo gražią išvaizdą, jei antžeminės dalys žūsta dėl žemos temperatūros. Kanarines gebenes geriausia sodinti šiltesnio klimato šalyse. Jo stiebai ir šakos keičia spalvą nuo violetinės iki vyno raudonumo spalvos, o lapai dideli, kupolo formos, su raudonais lapkočiais.

Gebenė „auksinis vaikas“(H. helix Gold child)

Tai žemaūgis augalas. Jis subrendęs pasiekia 1,5 m aukštį. Šios gebenės žydėjimo laikas – rugsėjo-spalio mėnesiai. Lapai būna ryškūs, margaspalviai, žali su geltonais atspalviais. Šias gėlės galima auginti sode arba namuose kaip kambarinį augalą.

Gebenė lipikė (Marginata elegantissima)

Tai kompaktiška veislė elegantiškais lapais. Ši gebenė žydi rugsėjo-spalio mėnesiais ir užauga iki 2,5 m aukščio. Lapai pilkai žali su kreminės baltos spalvos taškeliais, paryškinti rausvu apvadu. Žiemą šis visžalis augalas atrodo nuostabiai.

Mažoji arba trumpoji gebenė (H. helix Kolibri )

Ši veislė žydi rugsėjo-spalio mėnesiais. Tai labai maža gebenė. Ji užauga tik iki 60 cm aukščio. Idealiai tinka sodinti į vazoną, iš kurio grakščiai nusileis. Šią gebenę galima auginti patalpose.

Gebenė (H. algeriensis Gloire de Marengo)

Tai labai greitai augantis alžyrietiškas, stambialapis, baltmargis augalas. Jis pasiekia net 6 m aukštį. Šios gebenė žydi rugsėjo-spalio mėnesiai. Žiemą šios gėlės raudonų lapų lapkočiai tampa rožiniai. Augalui patinka augti pavėsyje arba pusiau pavėsyje. Dažniausiai ši gebenė auginama pietiniuose regionuose, nes ji nėra labai ištverminga žiemos šalčiams.

Gebenės auginimas kambaryje

Gebenės auginimas kambaryje

Paprastoji gebenė (Hedera Helix) gerai prisitaiko prie kambario sąlygų. Auginimui namuose geriausia rinktis žemaūges veisles ir rūšis, tokias kaip pavyzdžiui, (H. helix Kolibri) arba Kanarų gebenę (Hedera algeriensis). Nestatykite augalo prie pat lango stiklo arba šalia radiatoriaus. Šiuos vazoninius vijoklius nuo kovo iki spalio reguliariai laistykite, palikdami substratą šiek tiek išdžiūti ir  kas du mėnesius įberkite trąšų. Nuo lapkričio iki kovo mėnesio laistykite tik minimaliai ir nustokite tręšti.

Sodinant gebenę į vazoną reikia sudrėkinti šaknų „kamuolį“, panardinant vazoną į vandens pilną padėklą. Vazono dugną būtina pabarstyti drenažo (molio, žvyro) sluoksniu. Sekantis sluoksnis turi būti universalios žemės, durpių ir daržo žemės mišinys. Įdėjus gebenės daigą į vazonėlį užberiama žemių mišiniu ir palaistoma.

Gebenės sodinimas į atvirą gruntą

Šie dekoratyviniai vijokliai nereikalauja daug priežiūros: jiems pakanka normalaus, gerai drenuoto dirvožemio. Jie nebijo šalčio ir sausros: gali ištverti žemą temperatūrą (-25 °C) ir sausrą. Per pirmuosius 1-2 metus po pasodinimo šis vijoklis auga lėtai. Iki antrųjų metų pabaigos, priklausomai nuo veislės ir auginimo sąlygų, gebenė užauga 20-50 cm. Tačiau vėliau augimo tempas labai padidėja ir per 4-5 metus vijoklis pasiekia standartinės tvoros aukštį.

Prieš sodinant reikia tinkamai parinkti ir paruošti vietą. Šie augalai mėgsta pavėsį arba pusiau šešėlį, todėl gali būti sodinamas prie sienos šiaurinėje pusėje, prie aukštesnio medžio, į kurį vijokliniai augalai gali užlipti, arba ant šlaito sausame pavėsyje. Dirvos kokybė gebenėms nėra svarbi – jos pakenčia daugumą skurdžių dirvožemių. Kad augalas gerai įsišaknytų, gebenę yra tinkamiausi sodinti balandžio ir gegužės mėnesiais. Pietiniuose regionuose pirmenybė teikiama rudeniui, čia vijokliai įsišaknija atšilimo metu ir pavasarį vystosi greičiau.

Sodinant gebenę atvirame grunte reikia sudrėkinti daigų šaknų gumbą, įdedant jį į indą su vandeniu, kad būtų lengviau išimti iš vazono. Duobė, į kurią bus sodinamas augalas, turi būti 2-3 kartus didesnę už šaknų sistemą.

Augalas įstatomas į duobės vidurį taip, kad šaknų „kamuolio“ viršus (šaknies kaklelis) būtų viename lygyje su žeme. Užpildant duobutę aplink augalą sodo ir derlingos žemės mišiniu, reikia atkreipti dėmesį, kad šaknies kaklelis nebūtų užpiltas žeme. Pasodinus gebenę, dirvą aplik ją reikia gerai suspausti ir gausiai palaistyti. Pirmuosius dvejus metus, po pasodinimo, šį vijoklinį augalą, laistykite kartą ar du kartus per savaitę.

Gebenė – sodo puošmena ir naudingas vaistinis augalas

Gebenių laistymas ir tręšimas

Įsitvirtinusi gebenė puikiai atlaiko sausrą. Tačiau pirmuosius dvejus metus po pasodinimo ją reikia laistyti reguliariai, 2-3 kartus per savaitę, ypač sausringais laikotarpiais. Reguliariai reikia laistyti ir vazoninį augalą. Tarp laistymų substratas turi šiek tiek išdžiūti, o žiemą prieš laistymą jis turi išdžiūti visiškai.

Vazonuose augančias gebenes galima tręšti organinėmis trąšomis kas du mėnesius nuo kovo iki rugpjūčio. Žiemą tręšti nereikia. Auginant atvirame grunte, trąšų paprastai nereikia, tačiau pavasarį galima mulčiuoti kompostu.

Gebenių genėjimas

Gebenės tai tas augalas, kuris greitai gali tapti invaziniu, išskyrus mažai išsivysčiusias veisles. Reguliarus genėjimas padės išvengti greito augimo. Pakanka reguliariai genėti jaunas šakeles, kad jos galėtų išsišakoti. Rudenį galima atjauninti krūmą, išpjaunant senesnes šakas, kad būtų galima kontroliuoti jo dydį.

Jei šis sodo vijoklis įsitvirtina jauname medelyje, stebėkite to medelio gyvybingumą. Būtinai išpjaukite kai kuriuos gebenės ūglius, kad ji medelio nespaustų.

Jei gebenė dengia namo priekį ar fasadą, kiekvieną pavasarį kirpkite ūglius ir neleiskite jiems pasiekti stogo, nes jie gali prasiskverbti pro mažiausius plyšelius ir pažeisti stogą.

Gebenės dauginimas auginiais

Gebenių auginius galima dauginti vandenyje ir žemėje: kovo-balandžio ir spalio-lapkričio mėnesiais tam pats tinkamiausias laikas.

Kaip dauginti gebenės sodo auginius vandenyje:

  • Nuo jaunos šakos nupjaukite 10-12 cm ilgio auginį.
  • Nupjaukite lapus nuo tos vietos, kuri bus pamerkta į vandenį.
  • Įdėkite auginius į stiklinę su vandeniu.
  • Po kelių dienų ar savaitės, kai išaugs šaknys, persodinkite auginius į vazoną.
  • Palaikykite substratą drėgną, o kitą pavasarį arba rudenį persodinkite daigus į žemę.

Kaip įsišaknyti gebenės sodo auginius į žemę:

  • Iš jaunų ūglių išpjaukite apie 10-12 cm ilgio auginius.
  • Pašalinkite lapus nuo tos vietos, kuri bus sodinama į žemę.
  • Pasodinkite auginius į vazonus, pripildytus dirvožemio mišinio su smėliu (santykiu 1:3).
  • Uždenkite gebenių auginius maistine plėvele arba plastikiniu maišeliu ir palikite juos įsišaknyti, palaikydami drėgmę.
  • Sekantį pavasarį arba rudenį persodinkite į vazoną arba sodą.

Kaip dauginti gebenę skiepijimo būdu

Labai paprastas gebenės dauginimo būdas yra skiepijimas. Šis metodą naudokite pavasarį, kovo ir balandžio mėnesiais:

  • Pasirinkite ūglį, esantį prie pat žemės, pašalinkite lapus nuo į žemę užkasamos dalies.
  • Nupjaukite šios dalies žievę, kad paspartintumėte šaknų formavimąsi.
  • Ūglio dalį be žievės įkaskite į dirvą. Likusį ūglį vertikaliai pririškite prie kaiščio.
  • Rudenį atskirkite atžalą nuo motininio augalo ir persodinkite ją į vazoną arba į atvirą gruntą.
Gebenių ligos ir kenkėjai. Gebenė sode

Gebenė – sode

  • Sode ar gėlyne gebenė gražiai atrodys šalia žydinčių vijoklinių augalų, tokių kaip rožės. Tai suteiks spalvingumo ir fantazijos gebenių tvorai, kurią puošia tik lapai.
  • Sode gebenės gali sudaryti elegantišką pertvarą – gyvatvorę, jei joms leidžiama perlipti per tvorą. Keičiant veisles galima sukurti spalvas keičiančią gyvatvorę. Gebenė taip pat  puikiai paslėps neišvaizdžią sieną arba savo žalia lapija papuoš sodo pašiūrę ar kitą statinį.
  • Pavasarinės svogūninės gėlės, tokios kaip narcizai, tulpės savo žiedais pabrėžia gebenės lapiją ir pažymi sezono pradžią. Irisai taip pat yra geri gebenių kompanionai.
  • Gebenės tai vijokliniai augalai, kurie leidžia sukurti gražius, klasikinio ir romantiško žavesio turinčius, alpinariumus. Tačiau kartais gebenę tenka riboti, jei ji stipriai apsivynioja medžius ar sienas.
  • Gebenė sudaro labai turtingą ir įvairialypę sodo ekosistemą. Čia gyvena naudingi vabzdžiai, paukščiai ir maži žinduoliai, o visžaliai lapai yra daugelio vabzdžių žiemojimo vieta. Šie vijokliai žydi vėliau nei dauguma kitų augalų, todėl vabzdžiai ilgiau renka nektarą.
  • Gebenė nėra medžių parazitas: ji šaknis naudoja tik laipioti, o ne siurbti medžio sultis ar jį dusinti. Šis vijoklinis augalas prisitaiko prie medžio augimo ir apsaugo jį nuo kaitros, šalčio ir žievę graužiančių gyvūnų. Gebenė sugeria drėgmės perteklių medžio apačioje ir slopina grybelius bei bakterijas, galinčias pažeisti medieną. Šie augalai tarnauja vienas kitam.
  • Ant žemės išsikerojusi gebenė palaiko drėgmę ir pastovią temperatūrą bei yra prieglobstis dirvožemio faunai. Be to, ji apsaugo nuo dirvožemio erozijos.

Gebenių priežiūros klaidos ir kenkėjai

Gebenės nėra labai jautrios ligoms ir kenkėjams, tai ištvermingi augalai. Tačiau gali iškilti tam tikrų problemų:

  • Labai kaitrioje saulėje gebenė gali išdžiūti. Jei ji auga patalpoje arba įstiklintame balkone, jos nereikėtų statyti tiesiai prie stiklo, o jei sode – reikėtų rinktis pavėsį.
  • Jei gebenės lapai per daug gauna vandens, jie tampa juodi.
  • Dėl per didelio tręšimo įvairiaspalvės gebenės tampa visiškai žalios. Tokiu atveju, tiesiog  nustokite tręšti.
  • Šiltnamyje šį vijoklinį augalą gali užpulti raudonosios voratinklinės erkės arba miltligė. Tokiu atveju tiesiog nupjaukite pažeistas šakas ir dažniau vėdinkite.
  • Jei augalą užpuola daug amarų, šakas apipurkškite žaliuoju muilu.

Gebenės nauda

Gebenės pasižymi ekologiškomis savybėmis ir yra tikras dalelių filtras, natūraliai valantis orą. Jos valo dulkes ir kitus cheminius junginius, pavyzdžiui, benzeną ir jo darinius (tolueną, ksileną) bei formaldehidą.

Gebenė taip pat yra vaistinis augalas, gana plačiai naudojamas tradicinėje medicinoje. Šis augalas  naudojamas sirupuose, lašuose nuo kosulio, losjonuose, kremuose, geliuose ir šampūnuose.

Anksčiau gebenė net gi buvo naudojama skalbimui. Šiame augale yra saponinų – natūralių paviršinio aktyvumo medžiagų, stabilizuojančių emulsijas – aliejaus mikrodaleles vandenyje. Iš esmės šios medžiagos iš nešvarių drabužių į vandenį išskiria riebalus ar nešvarumus. Privalumas tas, kad gebenėse esantys saponinai yra natūraliai biologiškai skaidžios molekulės.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ramunė Vilėniškienė
Nemažą gyvenimo dalį dirbau pagal įgytą, verslo vadybos specialybę. Tačiau giliai širdyje visada buvau gamtos vaikas, besidomintis augmenija ir rankdarbiais. Visai neseniai įgijau dar vieną, siuvėjos sprecialybę ir su drauge sukūrėme prekinį ženklą "Metro de lino". Čia mes siuvame ir rankomis siuvinėjame lininius drabužius, namų tekstilę ir aksesuarus. Šalia to pradėjau labiau gilintis į augalų pasaulį, sodininkystę ir daržininkystę. Ėmiau rinkti vaistažoles, auginti daržoves ir apie visa tai rašyti. Šiai dienai šios dvi veiklos yra mano pragyvenimo šaltinis. Esu be galo laiminga, kad galiu daryti tai ką myliu. Manau, kad kiekvieno iš mūsų gyvenimo esmė yra surasti savo tikrąjį kelią ir su džiaugsmu eiti juo.

1 thoughts on “Gebenė – sodo puošmena ir naudingas vaistinis augalas”

  1. Gebenės yra parazitiniai augalai ,naikinantis kitus augalus,invaziniai.o dėl gydomu savybių gyvatės nuodai tai pat gydo …..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *