Skip to content

Margenis – vasaros gėlynų ir sodo kompozicijų puošmena

Margenis – vasaros gėlynų ir sodo kompozicijų puošmena
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Tropinis margenis auginamas visame pasaulyje dėl pasakiškai gražių įvairiaspalvių egzotiškų spalvų lapų: intensyvios žalios, turkio atspalvių deriniai su fuksijos, violetinės, purpurinės, kreminės baltos ir net juodos spalvomis. Margenis – tai daug priežiūros nereikalaujantis, greitai augantis ir kenkėjams atsparus augalas, kurį lengva atsinaujinti.

Margenis yra Elmaceae šeimos, Coleus genties atstovas. Šiuolaikinėje klasifikacijoje buvo padaryta pakeitimų ir Coleus gentyje liko tik 2 rūšys – Coleus low-running ir Forsscola. Dauguma likusių rūšių priskirtos Sporocarpus genčiai. Laukinėje gamtoje margeniai užauga iki 3 m aukščio, tačiau auginami vazonuose neviršija 80-100 cm. Jų augimą galima apriboti sodinant į mažus vazonus arba nukerpant.

Mūsų gėlynuose dažniausiai auginamas Coleus blumei dar vadinamas Plectranthus scutellarioides (lot. Plectranthus scutellarioides, sinonimas Coleus blumei). Margenis (Coleus blume) yra daugiametis augalas, auginamas kaip vienmetis arba vazoninis augalas žiemą šildomose patalpose. Dėl į dilgėles panašių lapų jis dar vadinamas dilgėle arba spalvotąja dilgėle. Šis augalas kilęs iš atogrąžų Azijos, Australijos ir Ramiojo vandenyno salų. Pavadinimas Coleus blume skirtas olandų botanikui Carlui Ludwigui Blumei (1796-1862) atminti. Jis atliko tyrimus Indonezijoje, kur margenis auga natūralioje gamtoje.

Garsiausias ir brangiausias pasaulyje margenis pavaizduotas 1886 m. paveiksle “Margenis vazone”. Jį nutapė Vincentas van Gogas (1853-1890).

Margenio veislių įvairovė

Natūralioje gamtoje aptinkamos veislės dažnai vadinamos Coleus × hybridus. Apie šių augalų grožį galima rašyti be galo, nes nuolat atsiranda naujų veislių, pasižyminčių originaliais, spalvingais lapais. Patraukliausios yra dėmėtosios veislės, žalios-geltonos-karminės, rausvai žalios, lašišos-rožinės, rusvai raudonos su geltonais apvadais, burokinės su žaliomis dėmėmis.

Margenio veislių įvairovė

Gėlių rinkoje yra daugybė veislių, išvestų dėl specifinių savybių: dydžio ar rašto, lapų spalvos – nuo šviesiai žalios iki įvairių atspalvių rausvos, bordo, violetinės ar tamsios, beveik juodos (pavyzdžiui, Coleus Dark Star).

  • „Electric Lime“ turi šviesiai žalius lapus su citrininiais dryželiais.
  • „Florida Sun Rose“ – žali, rausvi ir violetiniai lapai.
  • „Gatar Glory”- geltonai oranžiniai lapai.
  • „Pink Chaos” – žali-balti-rožiniai lapai.
  • „Splish Splash” – žaliai bordo spalvos lapai.
  • „Wasabi”- žali lapai.
  • „Bronze Age”- vario spalvos apvalūs lapai, kompaktiškos formos.
  • „Caipirinha“ – citrinos spalvos lapais, bordo spalvos gyslomis.
  • „Golden Dreams“ – lapai citrininiai, raudonomis gyslomis.
  • „Pineapple Splash“ – citrinų lapai su bordo spalvos dėmėmis.
  • „Sky Fire“ – aksominiai, bordo spalvos lapai su ryškiai žaliu pakraščiu.
  • „Walter Turner” – bordo raudonai žali lapai.
  • „Wizard Scarlet” – violetinės spalvos su šviesiai žaliu apvadu.
  • „Buttermilk” – dantyti, geltonai žali lapai.
  • „Religius Rutabaga” – taškuoti, violetinės, žalios ir kreminės spalvos lapai.
  • „Timotei” – kreminės žalios spalvos.
  • „Melibu epriko“ – abrikoso geltonumo lapai.
  • „Wild Lime“ – stipriai banguoti, kreminės žalios spalvos lapai.
  • „Black Prince“- labai tamsūs, beveik juodi lapai.
  • „Kong Rose“ – dideliais, raudonai bordo ir laimo spalvos lapais.

Margenio sodinimas

Dirva, kurioje auga margenis, turėtų būti vidutiniškai arba labai derlinga, gerai drenuojamas, drėgna, bet neperlaistoma, rūgšti arba neutrali (pH 5-7). Prieš sodinant į atvirą gruntą, dirvą reikėtų išpurenti, išnaikinti piktžoles ir, jei reikia, po žeme įterpti gerai suskaidyto komposto arba durpių. Lauke margenio daigus galima sodinti po gegužės 15-20 d., kai praeina paskutinės šalnos. Sodinkite 15-25 cm atstumu arba po vieną daigą į apie 12-13 cm skersmens vazoną. Jei sodinama į vazoną, galima naudoti universalias vazonines žemes.

Margenio sodinimas

Margenio auginimas ir priežiūra

  • Šis augalas kilęs iš šilto klimato regionų, todėl mūsų šalyje jį galima auginti kaip vazoninę gėlę ištisus metus arba sezoniškai balkonuose bei sode. Norint jį išsaugoti per žiemą, prieš šalnas reikia iškasti arba nupjauti.
  • Margeniams reikia daug saulės, kad jų lapai būtų dideli ir intensyvių spalvų.
  • Ši gėlė mėgsta šilumą, šviesą ir reguliarų lapų purškimą. Optimali temperatūra šio augalo vegetacijos metu yra bent +16 – +18 °C.
  • Augalas išlaikys kompaktišką ūgį pašalinus ūglių galiukus.
  • Šešėlyje arba trūkstant saulės margenio ūgliai ištįsta, spalvos patamsėja, o net ir ryškiausių veislių lapai tampa žali ir juos dažnai tampa sunku atskirti vieną nuo kito.
  • Tačiau ne visos veislės mėgsta tiesioginę aštrią saulę (ji gali nudeginti lapus). Neseniai atsirado Kong grupės veislių, prisitaikiusių augti visiškame pavėsyje.
  • Sodinant ir auginant margenius namuose, geriausia kasdien pasukti vazoną, kad augalas saulės gautų iš visų pusių. Geriausia, kad ryte ir arčiau vakaro būtų daug saulės spindulių. Apie vidurdienį, ypač vasarą, lapus reikėtų saugoti, kad saulė jų nenudegintų.
  • Kaip vazoninė gėlė, margenis greitai sensta, todėl, norint išlaikyti gražią išvaizdą, jį reikia dažnai atnaujinti.

Margenio laistymas ir tręšimas

Margenį reikia reguliariai laistyti, o substratą palaikyti drėgną, bet neužmirkusį – dėl per didelio laistymo jo šaknys pradės pūti.

Margenis jautriai reaguoja į vandentiekio vandenyje esančius kalcio junginius, o kai jų per daug susikaupia dirvoje, margenis netenka lapų. Idealiausia būtų margenį laistyti virintu vandeniu. Kai vandenį virinate, kalcio junginiai nusėda ant virdulio sienelių kalkių nuosėdų pavidalu ir virintas vanduo tampa minkštesnis.

Margenių, ypač augančių atvirame grunte, nereikia dažnai tręšti. Namuose, vazonėliuose augančius šiuos augalus galima tręšti kas dvi savaites nuo balandžio iki rugpjūčio skystomis trąšomis, skirtomis dekoratyviniams lapiniams augalams.

Sistemingas margenio žiedų šalinimas

Žydintiems augalams norime kuo daugiau žiedų, tačiau, kai tik prasideda vasaros sezonas, prasideda nesibaigianti “kova” su žiedų pumpurais. Ši procedūra sistemingai atliekama ir margeniui iki pat rudens – žiedus reikia šalinti, kad augalas išliktų stiprus ir gražus.

Margenio žiedai paprastai būna balti arba melsvai balti, nedideli, susitelkę į kekes. Jie užauga ant pagrindinių ūglių viršūnių ir iš lapų pažastų. Žiedai iš tiesų gražūs, tačiau jiems išauginti augalui reikia tiek daug energijos, kad jei leisime jiems žydėti, margenis praras gražius lapus ir nusilps. Todėl geriausia žiedus pašalinti. Be to, pašalinus žiedus augalas žymiai geriau krūmijasi.

Margenio genėjimas ir formavimas

Margenį galima laikyti ne tik kaip krūmą, bet ir kaip medį. Reikia nuolat genėti apatinius lapus ir ūglius. Paliekami tik viršutiniai, kol jie suformuoja vainiką, o pagrindinis ūglis sumedėja. Kai margenis pasiekia reikiamą aukštį, nupjaukite šonines šakas ir lapus, pačioje viršūnėje palikdami 4 jaunus ūglius. Taip pat sutrumpinkite ir viršutinį ūglį. Kurį laiką augalas atrodys nepatraukliai, bet netrukus ims storėti. Po kurio laiko vėl nukirpkite šoninius ūglius, palikdami maždaug 4-5 mazgus, ir šią operaciją kartokite augalui augant, taip suteikdami jam sferinę formą. Formuoti medžio formai tinka tik tos veislės, kurios yra labai vešlios ir lengvai perauga.

Margenio auginimas ir priežiūra

Margenio dauginimas auginiais

Ruduo – geras metas šio augalo dauginimui. Margenio dauginimas auginiais, t. y. įsišaknijant ūglių viršūnėms, yra pats veiksmingiausias ir paprasčiausias būdas. Nupjaukite krūmo centre augančius sveikus ir stiprius ūglius. Jie turėtų būti 7-10 cm ilgio ir turėti 2-3 poras lapų. Pašalinkite apatines lapų dalis, kad jie nepradėtų pūti ir augalo energija būtų sutelkta šaknims auginti. Auginius galima dėti į vandenį arba į substratą iš sodo žemės (durpių ir smėlio mišinio). Auginius, prieš įkasant į žemę, verta pamerkti į įsišaknijimą skatinančią priemonę. Merkiant į vandenį to daryti nebūtina – margenis ir taip puikiai išleidžia šaknis. Būtina tinkamo auginių įsišaknijimo sąlyga – tinkamas aplinkos režimas: šviesi, šilta vieta, +22 – +24 °C temperatūra. Auginiai įsišaknija gana greitai ir maždaug po 2 savaičių turėtų suformuoti naują šaknų sistemą.

Margenio dauginimas sėklomis

Auginant margenį lauke jo sėklos pasisėja savaime ir tokiu būdu augalas plinta. Margenis subrandina rutuliškas, rudas, labai mažas, aguonos dydžio sėklas. Sėklos turi būti gerai išdžiovintos, vienodos spalvos ir vienodo dydžio. Iš savų augalų surinktų sėklų išauginti augalai gali neatitikti „tėvų“ savybių. Margenių sėklos turi būti sveikos. Taip pat turėtumėte žinoti, kad sėklų formavimasis susilpnina augalą ir sumažina jo dekoratyvinę vertę. Todėl geriau nupjauti žiedus, kad nesusidarytų sėklos.

Parduotuvėje įsigytos sėklos sėjamos vasario-balandžio mėnesiais šiltnamyje arba šiltame kambaryje į vazonėlius. Užpildę vazoną laidžiu substratu, išlyginkite dirvą ir palaistykite. Smulkias margenio sėklas sėkite eilėmis, 1-3 mm gyliu, kas 10-15 cm, paskui užberkite žemėmis.Iš savų augalų surinktų sėklų išauginti augalai gali neatitikti „tėvų“ savybių. Margenių sėklos turi būti sveikos. Taip pat turėtumėte žinoti, kad sėklų formavimasis susilpnina augalą ir sumažina jo dekoratyvinę vertę. Todėl geriau nupjauti žiedus, kad nesusidarytų sėklos. Kad būtų lengviau sėti, sėklas galite sumaišyti su smėliu.

Pasėję sėklas dirvą sudrėkinkite purkštuvu, kad dėl vandens srauto sėklos nenugrimztų giliai į dirvą. Norėdami pagerinti dygimo sąlygas, indą galite uždengti dangteliu arba plėvele. Periodiškai nudenkite ir vėdinkite vazoną. Be didelės drėgmės, jauniems augalams turėtų būti užtikrinta pakankamai aukšta temperatūra: +21 – +22 °C dieną, +15 – +18 °C naktį. Daigai greičiau sudygsta +20 – +27 °C temperatūroje, o ūgliai pasirodo jau po 7-14 dienų. Kai iš daigų pasirodo pirmoji lapelių pora, augalą galima persodinti 5 × 5 cm atstumu arba į atskirus vazonėlius. Kai daigai paauga, persodinkite juos į balkonų dėžutes, vazonus arba atvirą gruntą. Sodinti į lauką patartina po gegužės 15 d., po paskutinių šalnų.

Po maždaug 6-7 savaičių auginimo, kai daigeliai pasieks 10-12 cm aukštį, ūglių viršūnes būtinai reikia patrumpinti, kad augalai gražiai krūmytųsi.

Margenio dauginimas

Margenio ligos ir kenkėjai

Margenis retai serga. Blogos augalo būklės priežastis dažniausiai būna per dažnas arba per daug retas laistymas. Esant per didelei drėgmei ir ventiliacijos trūkumui gali atsirasti pilkasis pelėsis. Kovai su šia liga reikia naudoti fungicidą.

Žiemą margenius, laikomus bute, gali pulti baltasparniai, amarai ir voratinklinės erkės. Šiuos kenkėjus galima naikinti natūraliais insekticidais.

Margenis sode, balkono ar kambario interjere

Margeniai labai gražiai atrodo gėlynuose ir vazonuose. Juos galima sodinti pavieniui vazonuose, išdėlioti įvairiaspalvėmis grupėmis ar daugiaspalvėmis kompozicijomis, kur įdomų efektą suteikia unikalios lapų spalvos. Įvairiaspalviais lapais pasižymintis margenis paįvairina kiemą ar balkoną ir puikiai auga kartu su  petunijomis bei kitais žydinčiais augalais.

Kaip balkono augalas jis puikiai tinka ypač spalvinguose deriniuose, kai skirtingos veislės auga viena šalia kitos ir sukuria gražias kompozicijas.

Tame pačiame inde galima pasodinti kelis sodinukus, kurių kiekvienas gali būti skirtingos spalvos. Variantų yra tiek daug, kad kiekvienais metais galite sukurti vis naujų kompozicijų.

Margeniai taip pat gerai atrodo pasodinti kaip gėlynų apvadai, kuriant žemų augalų gyvatvores. Gėlynuose šias gėles galima sodinti ir į tuščias erdves, kurias sukuria kai kurie daugiamečiai augalai, po žydėjimo išnykstantys (pvz., rytietiškos aguonos ar lubinai).

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *