Skip to content

Monarda: auginimas, priežiūra, vaistinės savybės ir panaudojimas kulinarijoje

Monarda
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Monarda, dar vadinama bičių balzamu, sodus nudažo ryškiais žiedais ir pripildo orą nuostabaus kvapo. Šie žoliniai daugiamečiai augalai, kilę iš Šiaurės Amerikos, priklauso Lamiaceae šeimai ir yra giminingi tokioms žolelėms kaip mėtos ir levandos.

Šių gėlių yra daugiau kaip 45 pripažintų rūšių, pasižyminčių stulbinančia spalvų ir formų įvairove, todėl jos yra populiarus pasirinkimas sodininkams, norintiems pritraukti apdulkintojų, suteikti vizualinio įdomumo savo sodui ir net išbandyti gydymo vaistažolėmis būdus. Prieš jūsų akis – visa pagrindinė informacija apie Monardos pasaulį, nagrinėjama jos istorija, veislės, auginimo būdai ir kiti priežiūros aspektai.

Istorinis žvilgsnis: Monardos atradimo istorija

Monardos botaninė kelionė prasidėjo XVIII a. viduryje, kai garsus švedų botanikas Karlas Linėjus (Carl Linnaeus) oficialiai aprašė šią gentį. Manoma, kad pavadinimas “Monarda” kilo iš senovės graikų kalbos žodžio “monos”, reiškiančio “vienišas”, galbūt turint omenyje kai kurioms šios gėlės rūšims būdingą vienišą žiedo galvutę. Tačiau turtinga monardos kultūrinė istorija apima ne tik botaninę klasifikaciją. Šiaurės Amerikos indėnų gentys gerbė monardą dėl jos gydomųjų savybių ir naudojo ją arbatose kosuliui, peršalimui ir skrandžio negalavimams gydyti.

Monardos išvaizda: kaip ją atpažinti?

Šie augalai paprastai būna aukšti, nuo 30 cm iki 2 m. Žavinga jų savybė – spalvingų žiedų virtinės, puošiančios jų stiebus. Šie raudonos, rausvos, violetinės, baltos ir net levandų atspalvių žiedai susitelkia stiebų galuose ir sukuria įspūdingą reginį. Prie žavesio prisideda ir lapai. Monardos lapai išsidėstę išilgai stiebų ir, priklausomai nuo veislės, skleidžia malonų, gaivų kvapą, dažnai primenantį bergamotės arba citrusinių vaisių aromatą.

Raudonoji monarda
Annie Lang

Monardos rūšių ir populiarių veislių apžvalga

Monardos gentis apima daugybę rūšių, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis ir patrauklumu. Nors dokumentuose užfiksuota daugiau kaip 45 rūšys, čia pateikiamos kelios populiarios sodininkams lengvai prieinamos veislės.

  • Monarda didyma (raudonoji monarda). Ši rūšis pasižymi dideliais, ryškiais raudonos, rožinės, violetinės ir baltos spalvos žiedais. Šie žiedai, dažnai susitelkę į tankias kekes, traukia apdulkintojus ir yra tikra bet kurio sodo puošmena.
  • Monarda fistulosa (vamzdelinė monarda). Ši rūšis pateisina savo pavadinimą, nes pasižymi stipriu, į bergamotę panašiu aromatu. Paprastai violetiniai-raudoni žiedai yra mažesni už Monarda didyma žiedus, bet sudaro tankias, spalvingas kekes. Laukinė bergamotė puikiai auga pievose ir natūralioje aplinkoje, todėl yra vertinga laukinės gamtos sodų puošmena.
  • Monarda citriodora (citrininė monarda). Ši žavi veislė pasižymi ryškiai citrinomis kvepiančiais lapais. Kvapas sodui suteikia gaivumo, o šių gėlių rausvi arba levandų spalvos žiedai puošia sodą.
  • Monarda bradburiana. Ši rūšis išsiskiria alyvinės spalvos žiedais ir suteikia sodui ryškią spalvą. Auga saulėtoje vietoje ir vilioja kolibrinius paukščius, bites ir drugelius.
Monardų rūšys
Nuotr. © Canva.

Monardos auginimas: kaip sėkmingai auginti monardą?

Monarda gerai auga vietose, kuriose yra nuo visiškos saulės iki dalinio pavėsio. Tačiau optimaliam žydėjimui idealiai tinka bent 6-8 valandos tiesioginių saulės spindulių per dieną. Kalbant apie dirvožemį, Monarda mėgsta gerai drenuotą, derlingą dirvą. Smėlingas priemolis arba priemolio mišinys su kompostu užtikrina puikų drenažą ir sveikam augimui būtinas maistines medžiagas.

Monarda didyma
Joshua J. Cotten

Monardos sodinimas ir dauginimas

Yra du pagrindiniai būdai, kaip atvesti Monardą į savo sodą: auginant iš sėklų arba dalijant.

Sėklas galima sėti patalpoje likus 6-8 savaitėms iki paskutinių šalnų. Sėklas sėkite į gerai drenuojamą žemę ir palaikykite drėgmę, bet žemė neturi būti permirkusi. Kai daigai išleis kelis tikruosius lapus, palaipsniui juos grūdinkite ir tik praėjus šalnų pavojui persodinkite į lauką.

Monardos augalus galima lengvai dauginti dalijant pavasarį arba rudenį. Atsargiai pakelkite subrendusį augalą ir aštriu kastuvu ar peiliu padalykite šakniastiebį į kelias dalis su sveikomis šaknimis ir ūgliais. Persodinkite padalytus augalus į paruoštą dirvą, pasirūpindami, kad jie būtų pasodinti tame pačiame gylyje, kuriame augo anksčiau. Pasodinę kruopščiai palaistykite, kad šaknys geriau prigytų.

Monardos laistymas ir tręšimas

Monardai naudingas reguliarus laistymas, ypač karštais ir sausais laikotarpiais. Stenkitės, kad dirvožemis būtų nuolat drėgnas, bet ne permirkęs. Tarp laistymų leiskite viršutiniam dirvos sluoksniui šiek tiek išdžiūti. Ankstyvą pavasarį ir vasaros viduryje tręšiama trąšomis, kurios gali paskatinti žiedų augimą. Pasirinkite subalansuotas trąšas, skirtas žydintiems augalams, ir laikykitės etiketėje pateiktų tręšimo instrukcijų.

Monardos
Kevin McIverPixabay

Monardos priežiūra: monarda jau auga, kas dar svarbu?

Reguliarus lapų apskabymas visą vegetacijos sezoną skatina nuolatinį žydėjimą ir apsaugo nuo sėklų susidarymo. Tiesiog aštriomis genėjimo žirklėmis pašalinkite nužydėjusias žiedų galvutes iškart virš žiedų kekės pagrindo. Vėlyvą rudenį, po pirmųjų šalnų, visą augalą galite nukirpti maždaug per pusę aukščio. Tai padės sutvarkyti augalą ir paskatins gerą augimą pavasarį. Nupjautą augalo medžiagą galima kompostuoti arba naudoti aplink augalo pagrindą, taip sukuriant papildomą apsaugos sluoksnį.

Monardos apsauga nuo kenkėjų ir ligų

  • Miltligė – ši grybelinė liga pasireiškia baltomis dėmėmis ant lapų. Pagerinkite oro cirkuliaciją retinant augalus ir venkite laistymo iš viršaus. Kaip natūralų kontrolės metodą galite naudoti purškimą nimbamedžio aliejumi.
  • Amariniai – šie minkštakūniai vabzdžiai siurbia sultis iš lapų, todėl jie susisuka ir deformuojasi. Priviliokite natūralius plėšrūnus, pavyzdžiui, boružėles ir laumžirgius, sodindami naudingus augalus palydovus. Jei reikia, kaip kontrolės priemonę galite naudoti insekticidinį purškalą
  • Plėšrios erkės – šie maži kenkėjai ant apatinės lapų pusės sukuria plonus tinklelius, dėl kurių lapai tampa geltoni ir susiraukšlėja. Laikykitės geros sodo higienos ir apsvarstykite galimybę naudoti insekticidinį purškiklį, jei užkrėtimas tampa didelis.
  • Lapų dėmėtligė – ši grybelinė liga pasireiškia rudomis arba juodomis dėmėmis ant lapų. Pagerinkite oro cirkuliaciją ir pašalinkite užkrėstą augalinę medžiagą. Sunkiais atvejais galima naudoti fungicidus.
  • Rūdligė – pasireiškia kaip oranžinės ar geltonos spalvos pūslelės ant apatinės lapų pusės. Panašiai kaip ir lapų dėmėtligės atveju, pagerinkite oro cirkuliaciją ir pašalinkite užkrėstą augalinę medžiagą. Fungicidus galima naudoti tik kraštutiniu atveju.
  • Verticiliozė – ši liga sukelia lapų vytimą ir geltonavimą, kuris progresuoja per visą augalą. Deja, vaistų nuo verticiliozės nėra. Užkrėstus augalus pašalinkite ir išmeskite, kad liga neplistų toliau.
Monarda auginimas
Teodor BuhlPixabay

Monarda ir medicina

Monarda yra natūralus antiseptikas ir skausmą malšinanti priemonė. Šios gėlės rūšys, pavyzdžiui, Monarda didyma, turi daug timolio – junginio, pasižyminčio stipriomis antiseptinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis.  Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad vietiniai gyventojai sutrintus monardos lapus naudojo žaizdoms ir infekcijoms gydyti.  Šiuolaikiniais tyrimais tiriamas timolio veiksmingumas kovojant su įvairiomis bakterijų ir grybelių atmainomis.

Taip pat jos tinkamos kvėpavimo takų negalavimams malšinti.  Tradiciškai monardų arbatos buvo naudojamos kosuliui, peršalimo ligoms ir perštėjimui malšinti.  Šią galimą naudą galima paaiškinti monardoje esančiais aliejais, tokiais kaip karvakrolis ir timolis. Šie junginiai pasižymi atsikosėjimą lengvinančiomis savybėmis, padeda atpalaiduoti gleives ir išstumti jas iš kvėpavimo takų. Be to, priešuždegiminės monardos savybės gali padėti numalšinti gerklės skausmą ir sumažinti diskomfortą.

Monarda arbata
Toa Heftiba

Monarda ir kulinariniai žaidimai

Kai kurių veislių, ypač Monarda didyma (bergamotės) ir Monarda citriodora (citrininės monardos), jauni lapai ir žiedų pumpurai yra valgomi ir gali suteikti kulinariniams patiekalams nuostabaus citrusinio prieskonio.

Švieži arba džiovinti monardos lapai gali būti naudojami arbatoms užpilti, taip suteikiant arbatai gaivaus ir švelniai saldaus citrusinių vaisių skonio.  Šias kvapnias arbatas galima gerti karštas arba šaltas, o jos pasižymi raminamuoju poveikiu. Smulkiai supjaustytus monardos lapus galima naudoti salotoms, padažams ir marinatams gardinti. Jų citrusinės natos papildo paukštienos, žuvies ir daržovių patiekalus. Be to, monardos žiedų pumpurus galima cukruoti arba iš jų gaminti aromatingus sirupus gėrimams ir desertams.

Šaltiniai:
https://foragerchef.com/bergamot-monarda-fistulosa-wild-oregano/
https://www.illinoiswildflowers.info/prairie/plantx/wld_bergamotx.htm
https://www.mskcc.org/cancer-care/diagnosis-treatment/symptom-management/
https://www.nccih.nih.gov/health/tea
https://www.almanac.com/plant/bee-balm
https://www.thespruce.com/red-bee-balm-plants-2132327

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *