Skip to content

Opuncija – lyg rožė žydintis kaktusas

  • by
Opuncija – lyg rožė žydintis kaktusas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Opuncija (lot. Opuntia) – neįnoringas kaktusinių šeimos augalas, savaime augantis Šiaurės Amerikoje, Karibų jūros salose, Pietų Amerikos šiaurinėje dalyje. Yra žinoma daugiau nei 250 opuncijos rūšių. Kai kurios rūšys yra išplitusios visuose pasaulio tropinio ir subtropinio klimato regionuose. Gamtoje opuncijos auga ištisomis giraitėmis. Šiltuosiuose kraštuose jos auginamos soduose, parkuose, iš jų formuojamos gyvatvorės.

Daugeliui tikrai žinomas šis ištvermingas dykumų augalas, sunokinantis valgomus vaisius. Stambūs ir įspūdingi, raudonai, geltonai, oranžiniai, baltai žydintys opuncijos žiedai kažkuo primena rožes. Opuncija – iš narelių sudarytas sukulentas, turintis medžio arba krūmo pavidalą. Opuncijos stiebo nareliai užauga nuo 2 iki 60 cm (kartais net iki 120 cm) ilgio ir nuo 1 iki 40 cm pločio, jie būna ritinio arba kiaušinio pavidalo. Dygliai užauga iki 8 cm, o kartais net iki 17 cm. Opuncijos vaisiai sultingi, išorėje apaugę dygliais. Skinami mūvint storomis pirštinėmis. Vaisiaus viduje esančios sėklos – tamsios, apvalios, padengtos kietu apvalkalu.

Pasak legendos, actekai, pavargę nuo pastovių klajonių, apsistoję prie gražaus Teskoko ežero ten išvydo ant aukštos opuncijos erelį, draskantį gyvatę. Tai buvęs palankus dievų ženklas ir actekai įkūrė šioje vietoje Tenočtitlano miestą, kurio pavadinimas verčiamas kaip „šventos opuncijos vieta“. Dabar tai – Meksikos sostinė Meksikas, o erelis ant opuncijos su gyvate snape vaizduojamas šios šalies herbe.

Opuncijos auginimas

Opuncijų auginimas

Kambario sąlygomis opuncijos auginamos nuo 18 amžiaus. Opuncijas paprasta auginti, jos lengvai prisitaiko prie įvairių sąlygų, tačiau auginamos patalpose jos žydi nenoriai, vaisių nesubrandina. Vasaros laikotarpiui rekomenduojama perkelti jas į balkoną ar sodą. Opuncijoms brandinant pumpurus ar žydint, perstatinėti ar kilnoti jų nereikėtų, kitaip žiedai gali nukristi.

Žemė. Opuncijoms tinka speciali žemė kaktusams ir sukulentams auginti. Taip pat tinka mišinys iš velėnos, lapinės, durpinės žemių, smėlio, plytų duženų (viskas lygiomis dalimis).

Apšvietimas. Šis augalas mėgsta saulėtas vietas. Geriausia auginti opunciją ant pietinės palangės ar šalia jos. Trūkstant šviesos opuncija ištįsta ir praranda savo patrauklumą.

Temperatūra. Vasarą pati palankiausia opuncijoms temperatūra yra 23-30 °С, tačiau jos gerai pakelia platų teigiamų temperatūrų diapazoną. Žiemos metu geriausia opuncijas laikyti 5-15 °С šilumos, pakankamai sauso oro patalpoje. Patalpa, kur stovi opuncija, turi būti reguliariai vėdinama.

Laistymas. Kaktusinių šeimos augalai atsparūs drėgmės trūkumui ir net auginami kambaryje gali ilgai išgyventi be laistymo. Todėl laistomos opuncijos gausiai, bet retai. Aktyvaus augimo metu – 1 kartą per 10-15 dienų, priklausomai nuo oro temperatūros ir grunto sausumo. Žiemą – 1 kartą per 20-25 dienas (sekantis laistymas – tik žemei apdžiuvus, o jei oro temperatūra žema, reikia visai nustoti laistyti). Laikas nuo laiko opunciją apipurkškite šiltu vandeniu (30-35 °С) iš smulkaus purkštuvo.

Tręšimas. Kaip ir daugelį kaktusinių šeimos augalų, pavasarį ir vasarą opunciją reikėtų kartą per mėnesį pamaitinti kaktusų ir sukulentų kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis arba skystomis trąšomis kaktusams. Organinės trąšos šiems augalams netinka. Rudenį tręšimas stabdomas.

Opuncijų priežiūra

Genėjimas. Reguliariai genėti opuncijos nereikia. Ji genima tik esant reikalui ar norint suteikti augalui tam tikrą formą.

Dauginimas auginiais. Opuncija dauginama sėklomis ir auginiais (kaktuso „vaikais“). Auginiai lengvai įsišaknija bet kuriuo metų laiku, svarbu, kad patalpoje būtų šilta. Prieš terpiant į žemę juos reikia 1-3 dienas padžiovinti atokiau nuo ryškios šviesos, šešėlyje. Kai ant auginio atsiranda naujų pumpurų, jis persodinamas į pastovų vazoną.

Dauginant sėklomis, sėklas reikia šiek tiek įpjauti, kadangi jos turi kietą apvalkalą, trukdantį dygimui. Po to sėklos pusvalandžiui pamerkiamos į kalio permanganato tirpalą, o vėliau dar po 12 valandų mirkomos šiltame vandenyje, kelis kartus jį pakeičiant. Po tokio paruošimo sėklos pasėjamos į sausą žemę ir indas su jomis uždengiamas stiklu. Periodiškai purškiamos vandeniu. Laikomos šiltai – maždaug 22 °С temperatūroje. Opuncijos sėklos dygsta iki mėnesio laiko.

Persodinimas. Jaunos opuncijos persodinamos kas 1-2 metus, suaugusios – kartą į 4-5 metus, priklausomai nuo augimo tempo ir dirvos išsekimo. Kaktusinių šeimos augalus persodinti pakankamai paprasta, nes jų šaknis lengva atskirti nuo grunto, be to, jie lengvai prigyja. Geriausias laikas persodinimui – žiemos pabaiga. Naujas vazonas turėtų būti 2-3 cm didesnis už senąjį. Persodintos opuncijos pradedamos laistyti po 10-12 dienų.

Kaip prižiūrėti opunciją

Opuncijų ligos ir kenkėjai

Kaktusinių šeimos augalai retai serga infekcinėmis ligomis, dažniau jie kenčia dėl nepalankių auginimo sąlygų. Blogai vėdinamos patalpos, padidėjęs oro ir dirvos drėgnumas, ypač esant žemai oro temperatūrai, susargdina opuncijas.

  • Rudos dėmės ant auglių yra pernelyg dažno laistymo pasekmė. Pažeistos rudų dėmių dalys nupjaunamos iki sveikų vietų. Tokios apipjaustytos vietos apdirbamos grūsta anglimi.
  • Susiraukšlėję lapai. Opuncijos lapai raukšlėjasi dėl šviesos stygiaus arba drėgmės pertekliaus. Perstatykite opunciją į šviesesnę vietą ir sureguliuokite laistymo režimą.
  • Opuncija neauga. Opuncija nustoja augti, kai žiemos metu žemė yra pernelyg drėgna arba per drėgnas oras patalpoje, taip pat kai trūksta maistingųjų medžiagų ir mikroelementų. Rečiau laistykite, jei reikia, pareguliuokite oro drėgnumą kambaryje, šiltuoju metų laiku patręškite opunciją.
  • Puvimas – nusilpusias opuncijas gali pulti grybelinės ligos. Tokiu atveju į pagalbą reikia pasitelkti specialias priešgrybelines priemones.

Pagrindiniai kenkėjai, puolantys opuncijas – voratinklinės erkės ir skydamariai. Jie naikinami specialiomis insekticidinėmis priemonėmis. Taip pat šių augalų šaknis gali pažeisti mikroskopinės kirmėlės – nematodai. Jų pažeisti augalai paprastai neišgyvena.

Naudingosios opuncijų savybės

Naudingosios opuncijų savybės

  • Yra keletas, ne kambaryje auginamų, opuncijų rūšių, kurių vaisiai valgomi. Viena tokių ypač populiari – figavaisė opuncija. Jos vaisiai yra gaivūs ir saldūs, primenantys arbūzo skonį. Švieži opuncijos vaisiai prieš vartojimą palaikomi šaldytuve, kad geriau atsiskleistų jų skonis. Vaisiai valgomi ne tik švieži – jie džiovinami, iš jų gaminama melasa, uogienės, marmeladas, sirupas, sultys, vynas. Pavyzdžiui, Maltoje iš opuncijos vaisių gaminamas firminis kvapnusis likeris „Bajtra“ – populiarus turistų suvenyras.
  • Valgomi ir jauni opuncijų ūgliai. Pašalinus spyglius, jie vartojami kaip daržovės – valgomi žali, kepami, marinuojami.
  • Tropiniame ir subtropiniame klimate opuncijos auginamos ne tik maistui, bet ir pašarams – jos yra mėgstamas asilų skanėstas.
  • Opuncija pasižymi ir gydomosiomis savybėmis. Kai kurių jos rūšių sultys turi savybių, padedančių gyti žaizdoms. Iš mėsingų ūglių daromi kompresai, jie naudojami nudegimams gydyti. Opuncija yra turtinga naudingomis mūsų organizmui medžiagomis: jos lapai ir vaisiai turi gliukozės, fosforo, baltymų, kalcio ir magnio, žieduose yra vertingų aminorūgščių. Taip pat opuncijoje randama daug В1, В2, В3, А ir С vitaminų.
  • Be maistingųjų ir gydomųjų savybių, opuncija naudojama maistinių dažų, klijų, valymo priemonių, dezodorantų gamyboje. Kosmetikoje naudojamas iš valgomų opuncijos rūšių pagamintas sviestas, turintis riebiųjų rūgščių, vitamino E ir kitų vertingų komponentų, kurie padeda palaikyti odos jaunystę. Toks sviestas įeina į prabangių veido odos priežiūros priemonių sudėtį. Taip pat jis naudojamas plaukų ir galvos odos puoselėjimui, aromaterapijoje.
  • Iš medingų opuncijos stiebų gaminami papuošalai, žvakidės.

Nuotraaukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *