Šiurpinis gvazdikas (Dianthus barbatus) – gvazdikinių (Caryophyllaceae) šeimos, gvazdikų (Dianthus) genties daugiametis augalas – nepretenzingas ir įdomus. Tinkamai prižiūrint, jis gali labai pagražinti bet kokį kraštovaizdį. Lietuvoje dažniausiai auginami gėlynuose, darželiuose bei kapinėse.
Šiurpinis (kartais vadinamas tiesiog žoliniu) gvazdikas yra žemaūgis žolinis augalas, augantis natūraliomis sąlygomis. Šis augalas yra daugiametis, kaip ir kiti gvazdikų šeimos atstovai, jis yra dirvonuojantis augalas ir be tinkamos priežiūros greitai praranda savo dekoratyvumą, gausiai išsikerodamas ant žemės.
Įvairios šiurpinių gvazdikų veislės užauga iki 40-70 cm, bei pasižymi žiedlapių spalvų įvairove. Labiausiai paplitę baltos, violetinės, rožinės ir raudonos spalvos atstovai, taip pat yra ir dvispalvių variantų. Žiedai – maždaug 2 cm skersmens, turi po 5 žiedlapius, kurių kraštai, kaip ir kitų gvazdikinių šeimos augalų, dantyti. Šiurpiniai gvazdikai žydi birželio-liepos mėnesiais. Stiebai gali turėti žiedų kotelius arba augti be jų. Šaknų sistema vystosi į šonus, o ne giliai į dirvožemį. Dėl trumpų šaknų šie augalai gerai išlaiko ant šlaitų. Pasibaigus žydėjimo procesui, vietoj žiedo susiformuoja sėklų ankštis.
Šiurpinių gvazdikų veislės
Kadangi šie gvazdikai yra labai populiarūs, selekcininkai deda daug pastangų, kad išvestų vis naujų veislių. Lietuvoje galima įsigyti šių veislių sėklų:
- „Flushing Light“ – 15 cm aukščio kiliminis krūmas. Žiedlapiai smarkiai dantyti. Mėgsta dirvą su moliu ir smėliu. Šis rausvas gvazdikas žydi nuo birželio iki rugsėjo.
- „Nigrescens“ – daugiametis, iki 35 cm užaugantis augalas. Lapai siauri, žaliai purpuriniai, žiedai tamsūs, kaštoninės spalvos. Žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais.
- „Pinocchio“ – auginami kaip dvimečiai, 30 cm aukščio gvazdikai. Žiedynai iki 10 cm skersmens, sudaryti iš pilnavidurių žiedelių, žydi ilgai ir gausiai.
Gvazdikų sėklų galima nusipirkti specializuotose sėklų parduotuvėse, prekybos centrų skyreliuose taip pat turguose. Lietuvoje dažniausiai parduodami šiurpinių gvazdikų sėklų miksai. Juose būna sumaišytos 2-3 veislių sėklos. Kainos gali svyruoti nuo 0,80 iki 2 eurų.

Šiurpinių gvazdikų sodinimas
Šiurpinių gvazdikų sodinimas mažai kuo skiriasi nuo kitų kultūrinių augalų, tačiau yra tam tikrų ypatumų. Kaip ir visi daugiamečiai augalai, gvazdikai, paprastai sodinami nuolatinėje vietoje ir niekur kitur neperkeliami. Svarbiausia sodininkui prižiūrėti gėlyną, laistyti, genėti ir tręšti augalus. Žolinių gvazdikų auginimo vietą reikėtų keisti kas 3 ar 4 metus, kitaip augalas praras savo grožį.
Kad gvazdikai gerai augtų, juos reikia sodinti sausoje ir nerūgščioje dirvoje. Prieš sodinant, visame būsimame gėlyne reikėtų išravėti piktžoles. Norėdami apsaugoti krūmus nuo kenkėjų ar ligų, prieš sodindami pamirkykite šaknis įsišaknijimo stimuliatoriuje. Jo galima rasti sėklų parduotuvėse.
Šalia gvazdikų neturėtų augti aukšti augalai, kurie užstotų šviesą ir gėlės negalėtų gerai augti ir žydėti. Kadangi tai yra dirvonuojantis augalas ir jis smarkiai plinta, gvazdikų krūmai turėtų būti išdėstyti ne mažesniu kaip 30 cm atstumu vienas nuo kito.
Gvazdikų daigai sodinami į maždaug 15 cm gylio duobutę, užkasami ir gerai palaistomi. Geriausia šias gėles sodinti, kai oro temperatūra siekia +15 laipsnių ir nėra naktinių šalnų pavojaus. Tinkamai pasodintos jos žydės gražiai ir labai gausiai.

Šiurpinių gvazdikų auginimo ypatumai
Kad daugiamečiai šiurpiniai gvazdikai gražiai žaliuotų ir žydėtų, svarbu žinoti, kaip juos tinkamai prižiūrėti. Šias gėles auginti nėra sudėtinga, tačiau svarbu žinoti pagrindinius principus.
- Gvazdikams labai svarbus laistymas. Po truputį laistyti reikėtų pradėti jau pavasarį, kai tik temperatūra tampa gana aukšta. Karštą vasarą – laistyti daugiau, bet labai svarbu neužtvindyti krūmų, nes tai sukels šaknų sistemos puvimą ir gėlės žus.
- Gvazdikų tręšimas turėtų būti kompleksinis: pavasarį dirva tręšiama azotu ir fosforu, vasarą – magniu, kalciu ir naudingais geležies turinčiais mišiniais.
- Šie žemaūgiai, daugiamečiai gvazdikai puikiai auga be jokio genėjimo. Tačiau, žiedynus po žydėjimo patartina nupjauti, kad krūmas intensyviai žydėtų naujuoju sezonu. Taip pat reikėtų pašalinti nudžiūvusius lapus ir šakeles.
- Kas 3-4 metus reikėtų keisti gvazdikų krūmo vietą, parenkant tinkamą vietą ir dirvožemį.
Šiurpinių gvazdikų dauginimas
Norėdami turėti gražų šiurpinių gvazdikų gėlyną: galite pasisodinti nusipirktų sodinukų, išauginti iš pasėtų sėklų, dalinti jau suaugusį krūmą arba naudoti auginių metodą.
Jeigu jau turite bent vieną sveiką suaugusį gvazdikų krūmą, galite jį padalinti į mažesnius. Tai daryti reikėtų pavasarį, kol augalas dar aktyviai auga. Tam reikia iškasti visą gvazdikų krūmą, padalinti šaknis ir kruopščiai nupjauti peiliu, kad kiekviena dalis turėtų gerai suformuotą lapiją.
Kita galimybė dauginti gvazdikus – auginiais, kuriuos reikėtų skinti birželio mėnesį. Auginiai turi būti 10-15 cm ilgio ir turėti bent dvi poras gerai išsivysčiusių lapų. Šaknijimui naudojamas drėgnas smėlis, į kurį pasodinami auginiai. Norint pagreitinti augimo procesą, auginius geriau uždengti polietilenu arba stikliniu indu. Jei viskas bus atlikta teisingai, po mėnesio auginiai įsišaknys ir juos bus galima perkelti į žemę.
Gvazdikus taip pat labai sėkmingai galima dauginti sėklomis, paimtomis iš krūmų arba nupirktomis parduotuvėje. Sėklas pasėkite gegužės-birželio mėnesiais. Svarbu tinkamai paruošti dirvą, kuri turėtų būti gana lengva. Žemės galite nusipirkti parduotuvėje arba pasigaminti patys, sumaišę durpes ir smėliu. Paprastesnis sprendimas – naudoti durpių „tabletes“ ir į jas pasėti sėklas. Kad sėklos sudygtų sveikos, prieš sodinimą jas reikia pamirkyti kalio permanganato tirpale maždaug 20 minučių. Sėklų nereikia sėti per giliai, kad greičiau išaugtų. Pasėjus plotą reikia apipurkšti vandeniu ir padaryti šiltnamį, kuris pašalinamas pasirodžius žaliems ūgliams.

Šiurpinių gvazdikų ligos ir kenkėjai
Šiurpiniai gvazdikai nėra jautrūs ligoms ir kenkėjams, todėl jų auginimas neturėtų kelti ypatingų problemų. Laiku ir tinkamai paruošus augalus, jie apsaugomi nuo dažniausiai pasitaikančių kenkėjų. Dažniausiai pasitaikanti problema – kurkliai (Gryllotalpa gryllotalpa) ir paprastieji auskarai (Forficula auricularia), kurie pažeidžia augalo šaknų sistemą ir ūglius.
Norint išvengti šių problemų, rekomenduojama rudenį iškasti lysves, kad kenkėjai žūtų dėl žemos temperatūros. Kita galimybė – naudoti arklių mėšlą, kuris dedamas į duobę netoli gėlyno, o kurkliai žiemą joje susirenka žiemos miegui. Pavasarį tereikia sunaikinti duobės turinį ir kenkėjų problema – išspręsta. Jei kurklių nepavyksta pašalinti, rekomenduojama suradus gėlyne jų urvus, pripilti ten žaliojo muilo. Jo galima įsigyti sodo prekių parduotuvėse.
Norėdami išnaikinti paprastuosius auskarus, nupjaukite žolę, sudėkite ją pavėsyje ir laukite, kol kenkėjai ras šią vietą ir pasislėps nuo kaitrios saulės. Po kurio laiko beliks žolę sunaikinti kartu su kenkėjais.
Kalbant apie ligas, gvazdikai labai retai serga grybeliu jeigu jie neužmirksta per daug drėgnoje žemėje.
Kita gvazdikų problema gali būti alternariozė. Tai yra liga, kai ant lapų atsiranda pilkai rudų dėmių. Visus sergančius lapus reikia nedelsiant pašalinti, o krūmą apdoroti fungicidais.
Jei laiku prižiūrėsite augalus ir stebėsite jų išvaizdą bei sąlygas, kuriomis jie auga, jokie kenkėjai ir ligos jam nepakenks.

Šiurpiniai gvazdikai – kraštovaizdžio puošmena
Įvairių dydžių, formų ir spalvų gėlynas gali būti stulbinamai gražus. Šiurpinis daugiametis žemaūgis gvazdikas – viena populiariausių ir mėgstamiausių gėlių, kuria puošiamos klombos ir kuriami įvairūs alpinariumai. Šių gėlių privalumas tas, kad jos puikiai atrodo tiek grupėse, tiek pavieniui, užpildydamos erdvę originalia lapija ir įvairiaspalviais žiedais.
Norint sukurti gražų gėlyną, svarbu mokėti derinti skirtingo dydžio gėles. Pavyzdžiui, gvazdikus sodinkite šalia elegantiškųjų gipsofilių (Gypsophila elegans). Atitinkamų atspalvių gvazdikų ir mėlynų irisų derinys atrodys labai įspūdingai, o gvazdikų sodinimas šalia rožių bus pats drąsiausias sprendimas. Planuojant gėlyno ar alpinariumo teritoriją, gvazdikai gali būti išdėstyti šalia dekoratyvinių žolių, santolinų ar gelsvių.
Būtina prisiminti, kad aguonos, tulpės ir delfinijos gvazdikams bus nepageidaujami kaimynai.
Gvazdikai taip pat gražiai atrodo kaip gyvatvorė alpinariume ar dekoratyvinėje tvoroje. Labai originalus sprendimas – žolinius gvazdikus sodinti aplink įvairių vaismedžių kamieną. Be to, kad tai labai gražiai atrodo, toks sodinimas leidžia stebėti dirvožemio aplink medį būklę ir neleisti jam per daug išdžiūti. O optimalus drėgmės palaikymas, kaip žinia, padidina vaismedžių derlių.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.