Skip to content

Kada sodinamos hortenzijos – kiekvienai rūšiai reikia savo laiko 

  • by
Kada tręšti hortenzijas? Kada sodinamos hortenzijos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kol dar nespėjote prisvajoti, kaip skinate ir puoselėjate milžiniškus hortenzijos žiedus, tai dar iki tam įvykstant aptarsime, kur, kaip ir kada sodinamos hortenzijos. O visgi tai nėra tokia paprasta misija. Gėles auginantys žmonės žino, kad hortenzijų yra ne viena rūšis, o ir šios – su savo įnoriais ir ypatumais. Kiekvienai jų ir tinkamą vietą parinkti reikia, ir numatyti geriausią laiką, kada sodinti hortenzijas. Tad dalinamės įžvalgomis, kaip su šia užduotimi susidoroti. 

Ne visos hortenzijos sodinamos vienodu metu  

Daugumai sodininkų gana paprasta pasakyti, kada sodinamos hortenzijos apskritai (t. y. pavasarį ir rudenį), bet lieka neaišku, koks konkretus laikas yra tinkamiausias. Painiava įsivyrauja todėl, kad Lietuvoje ir pasaulyje auginama ne viena hortenzijų rūšis, kurių sodinimo terminai ir pobūdis šiek tiek skiriasi. Tai priklauso nuo rūšių atsparumo šalčiui, žydėjimo laiko, priežiūros poreikio. Vienos rūšys sodinamos, galima sakyti, vos tik įšalui pasitraukus ir kai tampa pakankamai malonu dirbti su dirva. Kitoms hortenzijoms keliauti į gruntą reikia sulaukti ne tokio rizikingo laikotarpio. Toliau aptarsime, kada geriausia šias gėles sodinti.  

Kada sodinti hortenzijas. Kada sodinamos hortenzijos

Kada sodinamos hortenzijos pavasarį?  

Įprastai siūloma hortenzijas sodinti tokiu laiku: 

  • kai praeina didieji šalčiai. Dar ramybės metu ankstyvą pavasarį ar jam įpusėjus sodinkite atsparesnes rūšis, tokias kaip šluotelinė (H. paniculata) ir šviesioji (H. arborescens) hortenzijos. Joms nekenkia ir sodinimas ankstyvą rudenį, netgi teigiama, kad šis laikotarpis yra geresnis. 
  • gegužės pabaigoje ir vasaros pradžioje po visų galimų šalnų. Tuomet sodinamos šalčiui neatsparios hortenzijos – didžialapė (H. macrophylla), skraistėtoji (H. involucrata) ir krūminė (H. serrata) hortenzija. Idealiausia, jeigu augalas gautų šešias savaites švelnaus oro, kad įsitvirtintų prieš prasidedant vasaros karščiams. 
  • taip pat po visų šalnų pavasarį, vasarą ir ankstyvą rudenį sodinama laipiojančioji (H. anomala subsp. petiolaris) ir ąžuolialapė (H. quercifolia) hortenzijos. 
  • bet kuriuo laiku tarp pavasario–rudens sezono, jeigu įsigijote vazone auginamą hortenziją. 
Kada sodinti hortenzijas

Kada sodinamos hortenzijas rudenį?

Kai kurie šaltiniai ir ekspertai daugiau dėmesio skiria rudeniniam hortenzijų sodinimo terminui, nes pavasarinis sodinimas susijęs su papildomais pavojais. Vienas iš tokių – retkarčiais pasitaikantys, nenuspėjami, neįprastai karšti orai. Kita priežastis – prasidėjus aktyviam augimo laikotarpiui, augalas visą savo energiją iš šaknų nukreipia į naujų pumpurų ir ūglių augimą. Jei augalo pirmieji lapai jau išsiskleidę, jį gali ištikti šokas persodinant, todėl tais metais jis gali nežydėti arba žydėti silpnai. 

Žinoma, ne visas rūšis galėsite sodinti rudenį, nes yra žiemai neatsparių rūšių. Visgi rudeninį sodinimą hortenzijos tikrai mėgsta. Tik žinokite, kad iki pirmųjų rudens šalnų hortenzijos jau turėtų būti ne tik įsodintos, bet jau gerokai įsitvirtinusios. Todėl rinkitės ankstyvo rudens periodą arba vasaros pabaigą. 

Kada vengti sodinti hortenzijas? 

Nerizikuokite sodinti hortenzijų vasarą arba esant karštam orui, nes karštis augalui sukelia nereikalingą stresą. Net jei dažnai ir gausiai laistysite, augalas sunkiai įsitvirtins naujoje dirvoje. 

Žydėjimo metu augalas visą savo energiją skiria žydėjimui. Šiuo metu sodinti augalo negalima, nes jis patiria papildomą stresą. Tada greičiausiai pradės vysti jo žiedai bei lapai ar sulėtės augimas. 

Hortenzija – krūmas, pražystantis spalvotais žiedų debesėliais

Hortenzijų sodinimas

Sodindami hortenziją būkite švelnūs ir kuo mažiau knebinėkite šaknų sistemą. Taip padėsite augalui išvengti šoko persodinant. Prieš sodindami papildykite dirvožemį dideliu kiekiu organinių medžiagų. 

Iškaskite duobę, kuri būtų bent du kartus platesnė nei iškastų šaknų gumulas ar vazonas, kuriame augo. Duobė neturi būti gili – tik tiek, kiek siekia šaknų kamuolys. 

Kaip parinkti vietą hortenzijoms sodinti? 

Kai jau pasirinkote rūšį ir laiką, kada sodinamos hortenzijos, tuomet atkreipiate dėmesį į apšvietimą, nes šios gėlės gerai auga daliniame pavėsyje. Ypač tinka, kai ryte hortenzijos gauna saulės, o po pietų atsiranda šioks toks pavėsiukas. Hortenzijos taip pat gerai auga ir visiškoje saulės apšviestoje vietoje, tačiau karštomis vasaros dienomis joms gali prireikti papildomo vandens. Tuo tarpu per didelis pavėsis gali sumažinti žiedų kiekį. Jauną augalą pavasarį gali pažeisti šalnos, todėl vengiama sodinti šalnų „kišenėje“ ir apsaugoma nuo stiprių vėjų. 

Hortenzijos krūmai augs gerai drenuotoje, organinėmis medžiagomis turtingoje, humusingoje, derlingoje, drėgnoje dirvoje. Gėlės gerai auga daugelio tipo dirvožemiuose, netgi su ganėtinai kontrastingu reaktingumu. O dėl dirvožemio pH pasikeičia kai kurių veislių žiedų spalva. 

Hortenzijų auginimas

Šaltiniai 

  1. https://www.thespruce.com/best-time-to-plant-hydrangeas-8358148
  2. https://hydrangea.com/blogs/growing-tips/when-is-the-best-time-to-plant-a-hydrangea
  3. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-hydrangeas/
  4. https://www.almanac.com/plant/hydrangeas

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *